Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Ужасен фронт фокус, какво да правя?
Автор: vkk1   
Дата:   18-09-16 21:26

И така, след доста тестове днес, установих сериозен проблем:
Имам си д90 и никкор 80-200 2.8 push pull.
На всички дължини имам фронт фокус, и на минималната дистанция, и на 10 метра, все го има, и е доста, предвид дофа е поне метър пред обекта като гледам.
На live view кове фокуса всякак, с други обективи на тази дължина - също. Не е тялото т.е.
Сега въпросът ми е ... какво да правя ?!?
Нямам фина настройка на тялото, не ми се и сменя, защото съм доволен от него, още по-малко пък ми се сменя обектива, защото той ми предлага точно визията, която търсих от много време насам.
Аз съм от Пловдив, тук на село си имаме само Фотопавилион, но те май с такива неща не се занимават.
Отделно, не знам дали може да се калибрира само спрямо този обектив, или ако оправя този на другите ще започна да имам проблеми [smile]
Със сигурност знам, че Профайлд калибрират, да го пращам ли там?
Всякакви предложения как да реша проблема ще са ми от полза.
Мерси!

Отговори на това съобщение
 Re: Ужасен фронт фокус, какво да правя?
Автор: kiten   
Дата:   18-09-16 21:34

смени си селото!

Отговори на това съобщение
 Re: Ужасен фронт фокус, какво да правя?
Автор: sirkhann   
Дата:   18-09-16 21:40

Това, че кове на LV не значи нищо. Фокусът при LV е контрастен, през визьора - фазов.

Искам сега някой да дойде и да каже - как за Nikon и Canon - само оригинални обективи...

Отговори на това съобщение
 Re: Ужасен фронт фокус, какво да правя?
Автор: vkk1   
Дата:   18-09-16 21:51

kiten, с удоволствие, но имам имоти, които трябва да разкарам.
Сега по същество моля.

Отговори на това съобщение
 Re: Ужасен фронт фокус, какво да правя?
Автор: kiten   
Дата:   18-09-16 21:59

по същество антиката май ще да ти е по-мила?

Отговори на това съобщение
 Re: Ужасен фронт фокус, какво да правя?
Автор: GenaDP   
Дата:   18-09-16 22:15

Ми снимай на live view.

Отговори на това съобщение
 Re: Ужасен фронт фокус, какво да правя?
Автор: crocodile   
Дата:   18-09-16 22:18

Купи си техника с бърз контрастен или комбиниран автофокус и няма да имаш проблеми !

Отговори на това съобщение
 Re: Ужасен фронт фокус, какво да правя?
Автор: vkk1   
Дата:   18-09-16 22:26

Хора, продажба на техниката не е вариант, търся начин да оправя сработването помежду на наличната :)
Ако трябва да продавам кое да е от двете, изобщо няма да стоя на никон и ден.

Отговори на това съобщение
 Re: Ужасен фронт фокус, какво да правя?
Автор: Murnau   
Дата:   18-09-16 22:39

Профайлд, шращаш със Спийди при тях, връщат го със Спийди.

Отговори на това съобщение
 Re: Ужасен фронт фокус, какво да правя?
Автор: boni   
Дата:   18-09-16 23:03

Старата помпа не я мъчи с Д90. Ако питаш мене - кауза пердута:)
Имам такава помпа - с Д3с е перфектен, с Д200, Фуджи S5 и т.н. няма оправия.

Отговори на това съобщение
 Re: Ужасен фронт фокус, какво да правя?
Автор: aldygreen   
Дата:   18-09-16 23:09

Хубаво ти го е рекъл boni, ама ако си много разтревожен за базуката, звънни един телефон на Профайлд и просто ги попитай могат ли да ти помогнат. След като е те те "успокоят", можеш да караш на LiveView.
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Ужасен фронт фокус, какво да правя?
Автор: Simbon4o   
Дата:   18-09-16 23:43

Д90 е много читава машинка, ако имаш проблем с фокуса на този обектив вероятно имаш с всички останали. Калибрацията е супер лесна, ако знаеш какво правиш и имаш нужните инструменти.
Маха се долната черупка и с малки шестостени се мести фокусния сензор докато дойде точен фокуса на всички точки. Това го правих веднъж с Д5000 и после нямаше обектив с който да имам проблем, винаги ковеше. Никога преди не го бях правил и първия път ми отне 50мин, на следващото тяло се справих под 30мин. Това при условие, че всичко е изправно(обектив и тяло). Ако фокусната система е мръсна или обектива е разбит може да не може да се оправи.
Профайлд... безмислено е да се занимава човек с тях.

PS ето верния метод за настройка. ютубе



Публикацията е редактирана (18-09-16 23:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Ужасен фронт фокус, какво да правя?
Автор: vkk1   
Дата:   18-09-16 23:44

Мдаа, явно ще трябва да се говори с Профайлд.
Ако нищо не направят, взимам шестограма и почвам да викам неволята със саморъчна настройка на АФ, пък каквото сабя покаже. Най много да замине в кофата тялото.
На Live View естествено няма как да се снима, това не е 100 грамов китак да фокусираш от ръка с него [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Ужасен фронт фокус, какво да правя?
Автор: boni   
Дата:   18-09-16 23:45

Много го обичам тоя обектив... използвам го предимно за спонтанни портрети на гостите по време на сватба. Ето един такъв с него (кадърът е директен ч/б JPEG от Д3с без никакви корекции):


https://photo-forum.net/static/forum/2016-09/lxqt8814.JPG


https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net/t31.0-8/13669384_1009052705830766_6381607931814368787_o.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Ужасен фронт фокус, какво да правя?
Автор: vkk1   
Дата:   18-09-16 23:45

Simbon4o, мерси, точно това планирам да правя, писали сме едновременно :)

Отговори на това съобщение
 Re: Ужасен фронт фокус, какво да правя?
Автор: Simbon4o   
Дата:   18-09-16 23:48

При заигравките с шестограма ползвай фокус чарт и можеби твърд обектив като 35 1.8 или 50 1.8, по-лесно ще ти е с тях понеже ще си по-близо до фокус чарта и ще имаш плитък фокус, който е ясно изразен.

Отговори на това съобщение
 Re: Ужасен фронт фокус, какво да правя?
Автор: boni   
Дата:   18-09-16 23:48

Симбончо, аз с тази помпа имам проблем с Fuji S5pro , и със същото тяло нямам никакви проблеми с 85/1.8Г примерно.

Отговори на това съобщение
 Re: Ужасен фронт фокус, какво да правя?
Автор: vkk1   
Дата:   18-09-16 23:52

или обектива е разбит

Предполагам, че не е от обектива, защото на ЛВ винаги кове където трябва и е джам снимката, при положение, че снимам от ръка на 1/250.
Преди време имаше подобна тема и стана ясно, че този обектив има проблем на минималната фокусна дистанция, незнайно защо обаче при мен се появява и на много по-голямо разстояние. Тествах с 55-200 на 200 на същото тяло и с него нямам никакъв фронт или бек фокус.
Нещо обективът не се сработва навярно, както и Бони каза.
Ще му търся цаката, да видим ...

Отговори на това съобщение
 Re: Ужасен фронт фокус, какво да правя?
Автор: vgramatikov   
Дата:   19-09-16 00:22

Автор: boni
Дата: 18-09-16 23:03

Старата помпа не я мъчи с Д90. Ако питаш мене - кауза пердута:)
Имам такава помпа - с Д3с е перфектен, с Д200, Фуджи S5 и т.н. няма оправия.

Отговори на това съобщение
 Re: Ужасен фронт фокус, какво да правя?
Автор: Simbon4o   
Дата:   19-09-16 00:40

Значи няма тънга мънга :) помпата не се харесва с д90 сигурно. Все пак я пробвай на фокус чарт какво ще покаже и на различни режими. Пробвай и други обективи, ако и те не са ок може и да има надежда.

Отговори на това съобщение
 Re: Ужасен фронт фокус, какво да правя?
Автор: uri64   
Дата:   19-09-16 12:32

Помпата 80-200/2.8 е много хубав обектив като резултатно изображение - цветове, острота и т.н. (естествено лично мнение). Заради нея бих заменил без колебание тялото с друго с което се разбира. Към споменатото от Бони Д3с бих добовил и още две тела с които смятам, че помпата се сработва добре - Д3 и Д610. Между другото точно поради добри отзиви на Бони преди време си взех от базара първа версия на помпата и макар да имах известни проблеми с нея от механично естество (некоректен продавач) много я харесвам. Сега съм взел за проба една друга никонска АФ помпа за сравнение - 70-210/4, която е доста по-лека, ще видим как е като картинка.



Публикацията е редактирана (19-09-16 12:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Ужасен фронт фокус, какво да правя?
Автор: ombre   
Дата:   19-09-16 12:42

Пращал съм D7000 четири пъти за калиграция в профайлд, и не можаха да го направят. По интересното е ,че там момчето въпреки очевадно ф/б фокус,ми разправяш че било всичко ок,понеже аберациите били еднакви на нулата на фокус чарджа,зелена и лилава линия.....
Клиент до мен с D90 обясняваше че спусъка заяжда,като го натисне и остава долу,пича обясни,че проблема е в байонета.....
До автора на темата, ако решиш да го пращаш там,дано имаш късмет да го види някой дето разбира.

Отговори на това съобщение
 Re: Ужасен фронт фокус, какво да правя?
Автор: vkk1   
Дата:   19-09-16 12:44

Да, обективът на мен също много ми харесва и ще си го запазя при всички случаи. Днес пак си поиграх, на всякакви фокусни разстояния на Live View е абсолютно точен. Ако не се оправя ще сменя тялото с д610. Не ми се иска, че си ми харесва д90-то, но какво да се прави ...

Отговори на това съобщение
 Re: Ужасен фронт фокус, какво да правя?
Автор: bepa   
Дата:   19-09-16 13:16

Автор: vkk1
Дата: 19-09-16 12:44

Да, обективът на мен също много ми харесва и ще си го запазя при всички случаи. Днес пак си поиграх, на всякакви фокусни разстояния на Live View е абсолютно точен. Ако не се оправя ще сменя тялото с д610. Не ми се иска, че си ми харесва д90-то, но какво да се прави ...


Ако искаш може да го тестваме на 610-ката



Публикацията е редактирана (19-09-16 13:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Ужасен фронт фокус, какво да правя?
Автор: aldygreen   
Дата:   19-09-16 13:31

vkk1 написа:

> Live View е абсолютно точен. Ако не се
> оправя ще сменя тялото с д610.

Всички обективи на LiveView са абсолютно точни, стига да не са съвсем счупени.[smilie5]
Има смисъл да споменаваш LiveView само, ако ползваш Quick mode (фазово фокусиране в LV) както е при Canon.
За Nikon не знам има ли го в D90.
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »