Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Избор на Никон/Канон за стоп-моушън
Автор: amplified   
Дата:   13-06-16 12:26

Опа!
Моля за помощ, тъй като грам не съм запознат с тенденциите с тези две марки, но по работа ми се налага да купя тяло от една от двете марки.

Тялото ще се ползва за стоп-моушън и софтуера работи само с Nikon/Canon и някои Sony-та в ограничен режим, така че Sony отпадна.

Крастата ми е да е ФФ, но не знам дали ще мога да се напъна освен ако не е D600 със сменен затвор(да няма проблем с петна) от английско на някой търг. Гледах и 5д2, но цената е с около 500лв отгоре, но единственото с което може да наклони към Канона е роу видео с magic lantern, но не е приоритет.

Та... търся нещо актуално кроп или ФФ, до 1200лв. С или без какъвто и да е обектив, стоп моушъна не ми трябва АФ, така че мога да закача всичко с преходник. Дори е бонус да има ръчно управление на блендата, за да не премигва картината.

... Какво да гледам?

Изискването е да е около 20мпикс, за да мога да кропвам до 1920 с добро качество за видео.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Никон/Канон за стоп-моушън
Автор: amplified   
Дата:   13-06-16 12:27

Добавка: не държа да е нов.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Никон/Канон за стоп-моушън
Автор: amplified   
Дата:   13-06-16 22:16

Това майтап ли е? Тема за канон/никон тук не получава дори едно мнение? Помагайте де [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Никон/Канон за стоп-моушън
Автор: e-mil   
Дата:   13-06-16 22:39

Автор: amplified
Дата: 13-06-16 12:26
"... стоп моушъна не ми трябва АФ, така че мога да закача всичко с преходник."


Значи Канон заради значително по-късата работна отсечка, т.е. по-голям избор на обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Никон/Канон за стоп-моушън
Автор: test1011   
Дата:   13-06-16 22:41

взимай еднин Канон 60D и си спести останалите пари

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Никон/Канон за стоп-моушън
Автор: amplified   
Дата:   13-06-16 23:18

Последният проект го правихме точно с 60д и ми се иска да е малко по-нагоре по стълбицата, не ни допадна особено.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Никон/Канон за стоп-моушън
Автор: e-mil   
Дата:   14-06-16 07:40

За стоп-моушън няма кой знае какви изисквания - не са ти нужни бързина на автофокус, голям буфер за дълги серии, голяма ергономичност, предполага се, че ще снимате с контролирано осветление, с постоянно захранване или с достатъчен брой батерии. Дали шумът при високо ИСО е от значение само ти си знаеш - според задачите, които трябва да решиш.

На практика при стоп-моушън цялата работа се върши от софутера, апаратът ти е просто регистратор и може да бъде кое да е свястно тяло. Ръчен обектив можеш да закачиш и на най-евтиния DSLR. Снимаш отдавна, значи би трябвало да знаеш как да изчислиш експозиция.

Тоест изборът ти изцяло идва от две неща. Едното е визията - дали да е фул-фрейм или кропка, което пък зависи от наличните обективи. И второто е издържлив затвор. Един 10 минутен филм ще ти "струва" поне 25-30 000 кадъра - щом ще купуваш втора ръка, значи ще гледаш да е останал достатъчно ресурс.

Всичко останало, което би искал от тялото вече няма връзка със стоп-моушън, а с това, дали ще ползвате апарата и за други задачи след края на проекта.


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Никон/Канон за стоп-моушън
Автор: Pavlov   
Дата:   14-06-16 08:46

Автор: amplified
Дата: 13-06-16 23:18
Последният проект го правихме точно с 60д и ми се иска да е малко по-нагоре по стълбицата, не ни допадна особено.

Ето така трябваше да формулираш въпроса си, и щеше да имаш повече отговори. Защото колегата е прав - само едно "за стоп-моушън" не дава ясни изисквания към тялото.
Така че - какво точно не ти достига в 60D? За да знаем към какво да те насочим.
За мен "по-нагоре по стълбицата" в рамките на бюджета е 7D. Но с него няма да получиш по-добро качество на снимките, матрицата е същата.



Публикацията е редактирана (14-06-16 16:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Никон/Канон за стоп-моушън
Автор: amplified   
Дата:   14-06-16 15:07

Добре, добавям още малко инфо:
предишният работен беше Сони а57, има и pentax k-3 наличен. Сонито се продаде, защото не вършеше никаква работа. Пентаксът не може да се върже за софта и е неизползваем.

Говоря за малко по-нагоре, защото може да се ползва и за други неща, а да се смени а57 с нещо със същата или по-зле матрица не е далновидно. Освен за стоп моушън ако успея да намеря нещо читаво може да влиза и в друга употреба.

Като цяло се гони по-добра матрица от к-5,д7000,а57, че поне ъпгрейда да не е бил само заради единия софтуер.

Идеята за ФФ е поради две причини - келешлък да поснимам с ФФ и това, че по-големия сензор означава, че няма да виря апарата едва ли не на тавана с 14мм да хвана голям кадър от горе над масата. Масата е специална за анимация, и в момента е в най-ниската си позиция - 60см, но има позиция да се вдигне на нивото на ръцете и тогава няма никакъв шанс с кроп да се улови цял кадър. Било то с 14мм. Освен ако както казвам апарата не е вирнат най-отгоре, тогава обаче идва проблемът с лампите, трябва да са на неговото ниво, за да не мятат сянка и става голяма сложнотия.

Пояснявам още....
ако успея да се класирам за по-висок клас тяло от друга марка, белким ми хареса и си разшиткам текущата пентакс система и премина.

С две думи, мъча се да ударя 20 заека с един куршум... Сори че не поясних в началото

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Никон/Канон за стоп-моушън
Автор: amplified   
Дата:   14-06-16 15:09

Фирмата си е наша, така че апарата не се води фирмен - да го взема, ама да облажа и аз, пък да не е подходящ. Затова пуснах темата, щото се забатачих яко какво да правя :)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Никон/Канон за стоп-моушън
Автор: Pavlov   
Дата:   14-06-16 16:15

Автор: amplified
Дата: 14-06-16 15:07
Като цяло се гони по-добра матрица от к-5,д7000,а57, че поне ъпгрейда да не е бил само заради единия софтуер.

Ако е така - забравяш за Canon за под 1200 лв [smile] . Освен някой 5D MkII на няколкостотин хиляди кадъра. Nikon - също, най-много D700 в същото състояние.
Кропка Canon - новите им матрици почват да се доближават по лабораторни показатели до тези на Sony в К-3 и D7100. Но в бюджета влиза май само 750D, който е по-ниския клас от 60D/7D .
Кропка Nikon - D7100 май е най-смисленият вариант. Или по-ниският клас D5300, безмоторно тяло, но с по-нова матрица.



Публикацията е редактирана (14-06-16 16:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Никон/Канон за стоп-моушън
Автор: itilien   
Дата:   14-06-16 17:39

amplified - покажи някое ваше стоп моушън дело ако може :)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Никон/Канон за стоп-моушън
Автор: amplified   
Дата:   14-06-16 19:12

Pavlov, мерси много! Грам не отбирам какво предлагат двете марки, защото съм се забил в Пентакс и си следвам там какво се случва, за жалост за работа ме ограничава.

Гледам и се мъча с две думи. Минах през всякакви варианти, 100D нов, 750д, 60д е като краен вариант защото сме снимали с него, но не се сработихме перфектно. 5д марк 2 много надхвърля бюджета, 7д и 70д също гледах... 7100д съм сигурен, че се сработя с него, щото е като к-3 сензор. Между 5ххх се сбърках, стори ми се че между 5100 и 5300 няма съществено кое да си заслужи парите отгоре... 5500 обмислях по едно време, ей такъв миш маш.
Затова споменах д600 като някакъв вариант, но четох и за петната, та трябва и затвора да е подменян. Там мога да се класирам, щото търговете варират от 1000 до 1400лв... Синхронизацията не е беда каквато и да е, защото се снима с постоянно осветление.


Д700 и 5д2 бая са вирнати цените и не ми се струва, че ще постъпя правилно... бааа!

itilien, ето едно което е онлайн, като в момента е приоритет да направим личен проект с кукла и декори (които са готови, но мъдрим тялото) :)

https://www.behance.net/gallery/31151279/K-express-stop-motion

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Никон/Канон за стоп-моушън
Автор: Pavlov   
Дата:   14-06-16 19:32

Не съм много сигурен, че ще се сработиш с D7100. Имам го, снимал съм и с К-3 - ами, нямат нищо общо [smile] . Даже всъщност и матриците им не са еднакви, тази в Nikon-а е производство на Toshiba, и не знам да я има в някое друго тяло.
D5300 е две поколения матрици след D5100. По-скоро между него и D5500 няма съществена (за твоите цели) разлика.
Ако намериш D600/D610 за 1000 лв - това напълно си заслужава.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »