Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Размери снимки от мегапиксели?
Автор: Ghost4o   
Дата:   07-11-14 01:24

Имам Sony nex5t 16mp са ми снимките с китака. Какви размери най - големи могат да ми искарат на хартия без да загубия качество?

Отговори на това съобщение
 Re: Размери снимки от мегапиксели?
Автор: BOZO   
Дата:   07-11-14 01:46

Ако гледаш от 1-2 метра - приблизително 297 x 420мм.

Отговори на това съобщение
 Re: Размери снимки от мегапиксели?
Автор: Ghost4o   
Дата:   07-11-14 01:51

Снимка в рамка искам да си сложа за вкъщи, значи няма да е проблем с качеството на 20х30см

Отговори на това съобщение
 Re: Размери снимки от мегапиксели?
Автор: narval   
Дата:   07-11-14 02:49

Никакъв проблем.


Отговори на това съобщение
 Re: Размери снимки от мегапиксели?
Автор: imitev   
Дата:   07-11-14 07:07

От 16 мп спокойно се вади 50х70 см

Отговори на това съобщение
 Re: Размери снимки от мегапиксели?
Автор: abozhilov   
Дата:   07-11-14 09:33

Хмм, в една от книгите на Келби пише следното:
10-12mp - 61x91.5cm
6mp - 33x48cm
Тъй като не ми се е налагало да правя подобни големи отпечатки, мога ли да взема горната информация за достоверна? Естествено съм ннаясно, че ЗАУ има особено значение.

Отговори на това съобщение
 Re: Размери снимки от мегапиксели?
Автор: ecobo   
Дата:   07-11-14 09:35

Какво и от колко се вади зависи от технологията на печата и от разстоянието, от което ще се гледа. Аз от 4Мп правя билборд 4х3м. Така че мегапикселите не са единствения определящ фактор.

Отговори на това съобщение
 Re: Размери снимки от мегапиксели?
Автор: bo6o   
Дата:   07-11-14 09:49

Подкрепям горното. И аз снимам с 5Т и за една изложба ми разпечатаха снимка с размери около 130х70 и си беше точно толкова детайлна, колкото и на монитора като си я гледам - в случая не много, заради обектива, но иначе си печатай смело - стават екстра.

Отговори на това съобщение
 Re: Размери снимки от мегапиксели?
Автор: mihajlov2   
Дата:   07-11-14 10:04

Както е написал ecobo, зависи от технологията на печат и от разстоянието за гледане. А по принцип, според книжките минималното изискване за печат е 200 пиксела на инч, а за по-качествен печат са необходими 300 пиксела на инч. Това при 16 мегапиксела съответствува на 60 х 40 см или на 40 х 30 см.

Отговори на това съобщение
 Re: Размери снимки от мегапиксели?
Автор: imitev   
Дата:   07-11-14 10:37

По книжките пише много работи...

Зависи от технологията на отпечатване.

На неопределено зададен въпрос се отговаря неопределено.

Аз бих запитал с конкретика - ще печатам еди какси, трябват ми еди колко си големи снимки, кой е макс размер при тази технология.

Но клиентите са си такива - задават въпроси, на които не им е необходим отговор...

Отговори на това съобщение
 Re: Размери снимки от мегапиксели?
Автор: abozhilov   
Дата:   07-11-14 10:48

От една страна си прав за дето не съм конкретизирал как и за какво оскам отпечатки. От друга обаче едва ли е редно да ми казваш дали имам нужда от отговор, как мислиш?

Отговори на това съобщение
 Re: Размери снимки от мегапиксели?
Автор: xfs   
Дата:   07-11-14 11:55

за протокола искам да кажа че не познавам imitev, но от него си получил перфектния отговор на далеч не съвършения ти въпрос, и на твое място не бих се държал грубо с подобен човек, защото знаеш ли може пак да имаш въпрос.

Отговори на това съобщение
 Re: Размери снимки от мегапиксели?
Автор: abozhilov   
Дата:   07-11-14 12:08

Извинявам се ако съм бил груб, но аз лично също се усетих нагрубен от последното изречение на колегата. Изобщо нямам намерение да се заяждам с никого, просто ми се стори лека нападка последното, затова. Всъщност съм написал че съм съгласен за неточно зададения си въпрос, нали?

Отговори на това съобщение
 Re: Размери снимки от мегапиксели?
Автор: tzl   
Дата:   07-11-14 12:41

Интерполацията в съвременните принтери е достатъчно добра, за да се отпечатат 10+ мегапикселови снимки в размер като 60х90см. Никой не гледа снимка с нос облегнат върху хартията освен някои издребняващи фотографи. Аз съм правил отпечатъци на широкоформатни принтери на 10 мегапикселови снимки (преди няколко години) и не можах да видя проблем гледайки плаката на 1 ръка разстояние. Тогава си направих експеримент да отпечатам неща от 110ppi до 300ppi и погледнато на 1 ръка разстояние всичко изглеждаше чудесно.

Ако снимката е добра, на хартия винаги изглежда още по-добре отколкото на монитора.

Често като се пита тук въпрос, който е обикновено зададен от любител за снимки или техника за спомен, му се отговаря все едно трябва да прави нещо за корица на Vogue (а често и самите отговарящи приказват наизуст без да имат грам опит в сериозни проекти).



Публикацията е редактирана (07-11-14 12:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Размери снимки от мегапиксели?
Автор: imitev   
Дата:   07-11-14 17:38

Божилов - не се заяждам с никого.

От 20 години работя в рекламата, знам кое как се прави.

И вместо да уточниш какво точно ти трябва нападаш...

Кажо сега последното ми изречение не е ли на място [smilie6]

Дай подробностите, ако аз не съм достатъчно компетентен все някой тук ще е и съм сигурен че ще получиш отговор.

Ако пък те интересуват подробности за различните видове печат - задай въпроса така...

Ако знаеш къде ще печаташ - питай колегите. Никой няма да ти откаже информация.

А в книгите могат да си пишат каквото искат и да не е на 100% вярно.

PS: Онзи ден правих билборд 6х4 м - на 24 dpi... Даже му бяха много...Ама са си 10 мпикс, а това няма да го намериш в книгите. Само при хората в бранша.

Отговори на това съобщение
 Re: Размери снимки от мегапиксели?
Автор: IRON_MAN   
Дата:   08-11-14 14:24

Добре,
а какво трябва да попитаме?
Единственото което знам е,че искам отпечтка да кажем 60см*40см.Която ще ми е в хола и ще я гледам от около 1м минимално.
Файла е с размери 4928*3264. 300dpi.

Питането ми е сериозно и не е заяждане!


Отговори на това съобщение
 Re: Размери снимки от мегапиксели?
Автор: tzl   
Дата:   08-11-14 14:44

Можеш да отпечаташ файла дори в по-голям размер без проблеми.

Отговори на това съобщение
 Re: Размери снимки от мегапиксели?
Автор: hotsnail   
Дата:   08-11-14 14:45

Имаше изложби на фотофорума с плакати от сорта на 3х2 метра, част от фотките бяха от 12-13мп апарати като Д700 и 55 мк1. Прекрасна изложба. 8мп на 4к 70 инча телевизор изглеждат супер детайлни.

Така де добре заснета снимка с 16мп е предостатъчна за много голям печат.

Отговори на това съобщение
 Re: Размери снимки от мегапиксели?
Автор: compur   
Дата:   08-11-14 17:06

"Файла е с размери 4928*3264. 300dpi." - лесно е.

Разделяш 4928 на 300 за едната страна, а 3264 на 300 - за другата и получаваш размера на отпечатаната снимка в инчове. А от инчове в сантиметри - като умножиш по 2.54. Това е!

Но, както са казали и колегите, не винаги е задължително да е 300. Може да бъда 240, 225, 200 - в зависимост от желания резултат и от принтера на който ще се печата, а също така и от хартията, технологията на печат, вида на мастилата. Нищо сложно!

[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Размери снимки от мегапиксели?
Автор: IRON_MAN   
Дата:   08-11-14 17:26

Е значи това което "знам" или имам като известни,на мен като потребител ми е достатъчно?
И останалото е работа на хората които ще печатат?


Отговори на това съобщение
 Re: Размери снимки от мегапиксели?
Автор: hotsnail   
Дата:   08-11-14 17:30

Като шарпиш снимката при крайния експорт има значение размера на печат. Ако вземеш нещо като Sharpner pro там задаваш размера за печат и някои други параметри и то прави горе долу подходящ шарп.

Отговори на това съобщение
 Re: Размери снимки от мегапиксели?
Автор: imitev   
Дата:   08-11-14 19:59

На струйните машини може спокойно да е на не повече от 200 дпи, ако няма много дребни детайли...

Шарпа е на вкус. Един обича повече, друг по-малко.

Без проба обикновено не минава. За печат или Unsharp mask или Smart Sharpen...

Отговори на това съобщение
 Re: Размери снимки от мегапиксели?
Автор: krist   
Дата:   10-11-14 12:22

Аз пък не си харесвам разпечатка от Д600 с 18-35Г на Епсън 9900, вдигната до 84х57 см. (180 ppi). Ама може би щото си забивам носа в нея. От метър и половина-два вече е добре, но като цяло не съм доволен. [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Размери снимки от мегапиксели?
Автор: imitev   
Дата:   10-11-14 12:37


Ами шарпни още малко...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »