Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Светкавица за Fuji X100
Автор: pisko   
Дата:   02-02-14 21:19

Здравейте, От скоро съм притежател на Х100 и сега искам да добавя светкавица към фужито, въпросът ми е, светкавицата на същата марка ли трябва да е или става и с други, нещо допълнително трябва ли да се купи?

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Fuji X100
Автор: nsirakov   
Дата:   02-02-14 21:22

до сега не ми е трябвало светкавица към х100-то... дори в затворени помещения.. дори на концерт :)

иначе съм е пробвал със святка на Канон - работи

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Fuji X100
Автор: hotsnail   
Дата:   02-02-14 21:38

TTL-а ли работи?

Човека може да не е на твоето ниво.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Fuji X100
Автор: Esper   
Дата:   02-02-14 21:41

Мдаа, и разни радио-синхронизатори за канон чета, че работили.
Аз наскоро купих от базара една EF-20 и съм много доволен от сделката.
А пък ако се ползва с широкоъгълният адаптер XCL-X100 вградената е почти неизползваема заради сянката, която хвърля в кадъра.
За цената си от около 150лв секънд хенд е направо приказка.
Даже мисля, че доскоро стоеше още една за продажба...

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Fuji X100
Автор: Digitalgab   
Дата:   02-02-14 21:42

Светкавицата се казва Fujifilm EF-42.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Fuji X100
Автор: pisko   
Дата:   02-02-14 21:43

до сега не съм използвал външна светкавица, ако има светкавици с автоматични режими с тях ще ми е по лесно но и с другите ще свиквам :)

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Fuji X100
Автор: Digitalgab   
Дата:   02-02-14 21:49

Няма други TTL освен посочената по горе.



Публикацията е редактирана (02-02-14 22:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Fuji X100
Автор: Lycan   
Дата:   02-02-14 22:08


TTL EF42, EF-20, EF-X20

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Fuji X100
Автор: Digitalgab   
Дата:   02-02-14 22:26


http://x-s1.com/wp-content/uploads/2012/05/BRANDON-4-2012-Easter-Parade-1024x689.jpg




http://www.ptcollectibles.net/site/wp-content/uploads/2013/04/PAT00092.jpg




http://www.fotoskoda.cz/eobchod/multi/blesky/EF-42_bok.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Fuji X100
Автор: pisko   
Дата:   02-02-14 22:28

А тука в България от къде мога да си закупя ?

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Fuji X100
Автор: Lycan   
Дата:   02-02-14 22:48

имам една излишна EF42 ако я искаш чукни на лични

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Fuji X100
Автор: nsirakov   
Дата:   03-02-14 00:21

като казах работи значи светна... нищо не и работи освен ръчния режим :)

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Fuji X100
Автор: hotsnail   
Дата:   03-02-14 01:41

Малко за светкавиците.

Светкавиците в общи линии имат два режима на работа

1. Автоматичен (TTL) това е режим, дето камерата мери светлината и решава колко силно да запали светкавицата.

2. Ръчен режим - тука ти ръчно задаваш на светкавицата сила, най-често и на камерата ще зададеш ръчно параметри като бленда, скорост и исо за да не се преосвети снимката от светкавицата. Ръчния режим е малко по-пипкав и сложен за ползване.

Тия светкавици дето имат автоматичен режим за да работят с твойто тяло трябва да си пише някъде че са съвместими. Повечето производители Сони, Канон. фуджи си имат техни светквици дето си работят с техните апарати. Освен това Сигма, Metz, Nissin, yongnuo и други правят светкавици дето са съвместими с различни фотоапарати. Примерно Metz имат модели за Никон. Канон, Сони, Пентакс, Олимпус и т.н. Всеки модел светкавица е за конкретна марка апарат (има някои с адаптери ама сложно). Та търси си за фуджи светкавица. Тя може да е фуджи, а може да има и на други производители.

Ръчните светкавици е по-лесно. В общи линии всички модерни ръчни светкавици ще работят. Проблем може да има с по-стари модели, щото те изкарват високо напрежение на крачето си и и могат да ти палнат електрониката на апарата..

На пръв поглед е хубаво да имаш светкавица. Дава ти допълнителна светлина, когато я няма и по-лесно се снима. Тука идва един малък проблем изведнъж апарата и обектива за 3-4 хиляди лева ще почнат да вадят снимки като телефон или сапунерка в най-добрия случаи. Нещо такова


https://lh4.googleusercontent.com/-X-Ibuj_V6kY/UK6cOcc3RQI/AAAAAAAATl8/lUPjvLqgEXs/w2086-h1386-no/DS


Защо? Без светкавица дори снимките стават по-хубави...


https://lh5.googleusercontent.com/-0_MFlKKWE3I/UK6cRu-_91I/AAAAAAAATmI/QtMVrde6E-w/w2086-h1386-no/DS


Ами просто е - като блеснеш човек челно отпред и зениците му стават червени, по-лицето не остават сенки, всякакви наченки на пот и грим изведнъж светват, като жилетка на полицаи и ефекта е грозна история. Причините са в общи линии две:

1. Светлинния източник е много малък и предизвиква тия остри отражения

2. Светлинния източник е фронтално отпред и в-ху лицето не остават сенки. А забележи в горния пример без светкавица, именно сенките дават обем на лицето. Да нсимката няма контраст и е малко тъмна, но образа е приятен за окото.

Значи какво трябва да коригираме?

1. Да увеличим площа на източника
2. Да го отместим даидва от някъде другаде.

Най-лесното е ако светкавицата на апарат може да се върти нагоре и/или настрани. Така за секунди се получава нещо като


https://lh6.googleusercontent.com/-LLHvsLlzNNE/UK6cAkBsxYI/AAAAAAAATlo/--q0q28WWxI/w2086-h1386-no/DS


В примера светката сочи нагоре. Светлината се отразява от тавана т.е. светлината вече идва от горе и от голямата площ на тавана. Няма отбласъци. Осветява се цялото лице, но все пак има малко сенки дето дават минимален обем.

По добрия вариант е светкавицата настрани и одела да гледа леко към стената от която се отразява т.е. светкавицата и модела се бръщат към една и съща стена.

Това работи за снимки набързо ама понякога щеискаш малко по завъртяно да стане. Тогава изхода е да свалиш светкавиците от апарата. Понеже нещата извднъж стават и по-сложни, ще искаш да намалиш риска от случайни грешки и минаваш на изцяло ръчни настройки. за да работят светкавиците отделени от апарата, трябва да се сложи някаква система за връзка - най-често е с радио. Освен това не можем вечно да разчитаме на бели стени и тавани и се взимат едни бели чадъри и едни кутии облепени със станиол и затворени с бял плат (soft box)

Та това е много накратко представяне на светкавиците.

Не искам да те обезкуражавам, но светкавиците изискват известно майсторство. За целта е добре да прочетеш някоя книжка, малко блогове и видеа, а най-добре курс да минеш, дето да ти покажат на живо кое как става.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Fuji X100
Автор: nsirakov   
Дата:   03-02-14 08:21

добре написано...

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Fuji X100
Автор: didesignbg   
Дата:   03-02-14 09:27

Форумът става от смешен по-смешен.
Това което отличава Фужди х100 от 99% от апаратите е централния затвор. Благодарение на него апарата синхронизира безпроблемно при скорости от 1/2 000 със светкавица без загуба на мощност. Това може да се случи с всяка произволна светкавица не са нужни HSS или други подобни магии.
За светкавиците брандирани Фуджи - произвеждат се от Сънпак и са аналогични на техни модели. Използват окабеляването на Канон, но не са съвместими с ничии друг ТТЛ протокол. Ако вземеш нефуджи светкавица то тя няма да ползва ТТЛ. ТТЛ значи през обектива и е доста по-различно от автоматична светкавица. Автоматичната светкавица има компютър, който определя силата с която да светне на база зададено исо и диафрагма. За това комуникация с тялото (освен импулс) не е нужна, изцяло функция на светкавицата. Имаш и вариант три - ръчна светкавица.
Кой вариант е подходящ за теб можеш да прецениш най-добре сам. Фуджи еф-20 е към 100 паунда, еф-42 около 130 паунда. Ръчна светкавица от типа на YungNuo 560 2/3 e 40-50 паунда. Втора ръка светкавица може и с някаква форма на авто ще е около 100 лева някакъв Мец примерно, но гледай да е под 40 волта напрежение на крачето. Каквото и да избереш според мен задължителна покупка ти е един удължаващ кабел, закача се на чехълчето и ти позволява да дръпнеш светкавицата една ръка встрани, перфектен вариант за стрийт просветка, а и не само. Купуваш го ТТЛ за Канон.

http://ecx.images-amazon.com/images/I/41h7-ngJ%2BuL.jpg


Успех!


Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Fuji X100
Автор: pisko   
Дата:   03-02-14 17:16

значи най-добре ще е да си намеря Fuji flash [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Fuji X100
Автор: Digitalgab   
Дата:   03-02-14 17:32

FUJIFILM EF-42 човече, ако намериш на добра цена, че нормално не е евтина, обаче няма да стои на твоя апарат така добре както горе на снимката. За по скромни нужди, по малките - ЕF-20.



Публикацията е редактирана (03-02-14 19:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Fuji X100
Автор: emilliano   
Дата:   03-02-14 17:41

Като ползвател на апарата мога да кажа, че по-добра вградена светкавица не съм виждал. Адмирации към Фуджи. Ако бюджета е ограничен, не мисля, че е оправдано да се харчи за светкавица с ТТЛ (поне за мен), ако цената е висока. По-добре си купи нещо по-малко, но с въртяща глава, с автоматични настройки . Разбира се това ще иска свикване и няма да е толкова удобно като ТТЛ. Но пък може да спестиш за широкоъгълния конвертор.
Но както почти всичко в този форум, това си е мое мнение, а мнения различни тук можеш да получиш много. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Fuji X100
Автор: Esper   
Дата:   03-02-14 18:43

Широкоъгълният конвертор води след себе си нуждата от допълнителна светкавица тогава, когато се налага такава.
Това исках да кажа.
Иначе аз не съм привърженик на светкавицата но наистина има случаи, в които е необходима.
EF-20 е точно това - евтина, въртяща се глава и с TTL режим (само).
На мен ми е напълно достатъчна.
Ако не се ползва XCL-X100 обаче с чиста съвест човек може да си я спести наистина за това тяло :)

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Fuji X100
Автор: Lycan   
Дата:   03-02-14 19:38

emilliano, като ползвател на апарата друго пробва ли освен вградената?

по-долу: X100 и EF42: 1/2200s @f16, ISO 200 +ND, кусура й е размера :(

цък

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Fuji X100
Автор: my.point.of.view   
Дата:   03-02-14 19:43

ето добро допълнение към светкавицата:


http://shutyouraperture.com/wp-content/uploads/2014/02/Hasselblad-HV_front_w(pp_w826_h826).jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Fuji X100
Автор: marto   
Дата:   03-02-14 19:44

туй много грозно...


Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Fuji X100
Автор: emilliano   
Дата:   03-02-14 19:48

Да, използвам. Olympus FL40, т.е. нямам TTL, но ми задоволява нуждите (пък и ми напомня за Оли Е-1, с който някога я ползвах :)). Естествено, че ако няма финансова пречка за закупуване на съвместима светкавица, това трябва да е избора. Тук никак не споря. И кадъра, който си поаказал го онагледява - знамчително по-мъчно ще е предварително да се уцели настройката.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »