Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Как и с какво да снимаме в заведение с шарени стени
Автор: BoneFletcher   
Дата:   18-06-13 10:09

Чудя се...

В сравнително широко детско заведение с шарени стени ( жълто, оранжево, синьо и тъмен таван ):

1. Дали да се ползва компактна светкавица или да се вдигне ISO-то ?
2. Ако се ползва компактна светкавица, на къде трябва да е насочена светкавицата ? Към снимания обект ? Някакъв аксесоар към светкавицата ?
3. А какво варио ще е по-подходящо за снимане на лудеещи деца : широкоъгълно ( 16-35, 17-40 ) или стандартно ( 24-70, 24-105 )


Отговори на това съобщение
 Re: Как и с какво да снимаме в заведение с шарени стени
Автор: vaskoto1   
Дата:   18-06-13 10:34

моето неангажиращо мнение е:
1. изясни си какво искаш да постигнеш. светкавицата дава една светлина и един ефект-високото исо-друг. искаш да "замразиш" децата или искаш да ги "размажеш"? избистри си стратегия за снимане-това ще трябва да ти каже какъв вид светлина за какви кадри търсиш. за определени неща няма нужда дори да отразяваш-може да плющиш челно и резултата няма да е никак лош-пак казвам-зависи какво търсиш като снимка.
2. за отразяването в шарени стени и тъмен таван: помни, че светлината се отразява под същия ъгъл, под който се насочва към съответната повърхност. и че разстоянието намалява пропорционално количеството светлина. както и цвета на съответната стена.

мисля, че тия 2 простички неща ще ти решат голяма част от главоболията... :)
надявам се да съм помогнал.[beer]



Публикацията е редактирана (18-06-13 10:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Как и с какво да снимаме в заведение с шарени стени
Автор: w8inglife   
Дата:   18-06-13 10:36

От обективите разбирам, че най- вероятно си с канон, правилно ли да предполагам, че е ФФ ?
Основните настройки на апарата зависят от светлината - естествена, изкуствена, смесена... Спокойно можеш да си наместиш блендата на обектива според това което ще снимаш(личица, цели дечица,едно-две), скорост 1/125 ( малчуганите са като торпеда понякога) и ИСО на ауто като можеш да го ограничиш примерно до 1600. Така най-бързо ще можеш да се адаптираш на бързо-подвижните лудетини.
За светкавицата можеш да си спретнеш някой DIY дифузер или да си купиш - водят се Pop-up diffuser
дано съм бил от полза
П.С ако си с ФФ бих взел 24-70 (водеща причина светлосила)[smilie24]
П.С 2 : DIY - Do It Yourself
[smilie24]
П.С 3 : Дано да съм бил от полза

Отговори на това съобщение
 Re: Как и с какво да снимаме в заведение с шарени стени
Автор: BoneFletcher   
Дата:   18-06-13 11:01

Благодаря и на vaskoto1 и на w8inglife

Уви и аз не знам какво искам да постигна. И високото исо е вариант и светкавицата, но предполагам че със светкавица повече ще се хареса на хората, а отразяването в шарени стени няма да е като отразяването в бели, та ...

Да! С FF Canon. 16-35 също е на 2.8, та колебанието е дали стандартното ще е достатъчно широко или дали широкото ще е достатъчно дълго...

[smilie24] Може би DIY дифузер и да плющя направо към обектите!

Отговори на това съобщение
 Re: Как и с какво да снимаме в заведение с шарени стени
Автор: ilcoin   
Дата:   18-06-13 11:18

16-35 ти е широко. Ще трябва да се навираш в децата много, което няма да им хареса и няма да ти е удобно на теб.

24-70 или 17-40 скорост около 1/125. ИСО-то колкото дойде. Не си писал какъв ти е апарата, но според мене на съвременен ФФ може спокойно да качиш и над 1600 и после да намалиш снимката до 5-6МРх. На мамите повече не им трябва, а проблема с шума ще се реши по естествен начин. И снимките ще изглеждат доста по-добре.

Светкавица - според ситуацията, но вероятно няма да е добра идея. Силна светкавица ще даде остра светлина и тъмен заден план, което съчетано със шарените стени и черния таван ще е като в лудница от филм на ужасите. Евентуално дифузьор някакъв, но при силна светкавица не знам дали ще е достатъчно добър ефекта.

Може би няколко проби преди снимките ще са добре. То, не че има кой знае какви варианти.

А, и не отваряй прекалено много обектива, че ще ти е трудно да фокусираш. Найстина са като торпеда [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Как и с какво да снимаме в заведение с шарени стени
Автор: BoneFletcher   
Дата:   18-06-13 11:27

[smilie24] ilcoin

Отговори на това съобщение
 Re: Как и с какво да снимаме в заведение с шарени стени
Автор: ilcoin   
Дата:   18-06-13 11:37

Още едно допълнение.

Точно със светкавица няма да им хареса според мен. С ниско исо и директна светкавица ще убиеш околната светлина и ще постигнеш същия резултат, който и със сапунерка за 100лв. Силно осветени лица и тъмен заден фон. Което мен лично като клиент автоматично ще ме накара да се замисля дали да те наема пак, при условие че резултата не е кардинално различен от това, което ще продуцира апарата на жена ми. Остава само утехата, че някой е снимал докато аз съм се радвал на хлапетата. Което за някои хора не е достатъчно основание (за съжаление, но това е друга тема).

Затова аз лично предпочитам да работя с максимум налична светлина и да прекарвам време после в пост-обработката, като стремежа ми е да предам един КАЧЕСТВЕНО различен вариант на това, което обикновено хората получават от сапунерката. Разбира се, в рамките на разумния компромис [shtrak]

Мисля, че ме разбра какво искам да ти кажа. Иди там, направи няколко проби и се ориентирай в ситуацията. Успех, сигурен съм че ще се справиш отлично [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Как и с какво да снимаме в заведение с шарени стени
Автор: BoneFletcher   
Дата:   18-06-13 12:49

[smilie24] полезно и позитивно!

Ще взема светкавицата и на място ще преценя!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »