Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Проблем с NIKON D300
Автор: deadscreem   
Дата:   10-05-13 20:18

Здравейте, колеги,
днес докато снимах с NIKON-а нещо тотално се скапа.
На снимките в горната част на кадъра се образува линия където е изображението е преекспонирано с около 1-2 бленди.
Някой има ли идея какво може да се е скапало? Дали е проблем с матрицата...
Апарата е на 220 000 кадъра. Два пъти съм оправял огледалото...
Ясно е че ще ходи на ремонт, ама така, да разлаем кучетата дет' се вика.

това е един кадър за да видите за какво иде реч
https://www.dropbox.com/s/wl7blvvonx57bin/_ANP9921.JPG


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с NIKON D300
Автор: bozo   
Дата:   10-05-13 20:48

Ламели на затвор...

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с NIKON D300
Автор: deadscreem   
Дата:   10-05-13 22:24

@ bozo - мерси за отговора! Можеш ли да ми кажеш малко повече за тези ламели? С риск да прозвуча глупаво - имат ли общо с пердето на затвора? и финално имаш ли идея ориентировъчно колко би струвал ремонт?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с NIKON D300
Автор: deadscreem   
Дата:   10-05-13 22:27

Само да доуточня, че проблема не се влияе по никакъв начин от скорост, бленда, чувствителност на матрица, обектив и т.н.

Също така преди да стане константно преекспонираното поле, имаше няколко кадъра с черни правоъгълници и места с недоекспониране... което пак ме навежда на мисълта, че може да е пердето.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с NIKON D300
Автор: vga   
Дата:   10-05-13 22:35

Пердето се е прецакало, сигурно са ти се разместили някои ламели. Ще живее!

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с NIKON D300
Автор: deadscreem   
Дата:   10-05-13 22:48

@ vga - Ще живее! хахахаха [beer] ! Само дано Зентекс не ми обяви някоя приятна сума за ремонт [smile]

аз задействах процедурата по придобиване на D800 вече, но ми се иска D300-ката да я запазя за резервно тяло и за случаите когато повечето пиксели ще пречат.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с NIKON D300
Автор: pefoto01   
Дата:   11-05-13 05:44

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с NIKON D300
Автор: VladX   
Дата:   11-05-13 07:23

Повечето хора ги интересува да снимат добре. Дреме им за пердета и ламели [smile]
Ако е някаква мацка знаеш ли колко я вълнува какво има вътре.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с NIKON D300
Автор: deadscreem   
Дата:   11-05-13 11:23

Хора, не че нещо, ама съм доста наясно с пердето и с устройството на апарата като цяло. Не съм запознат с термина на бъларски - ламел,, що се отнася до фототехника. Предполагам за какво става дума, но не ме е срам да попитам. Така че ако имате да кажете нещо конструктивно по въпроса - go ahead

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с NIKON D300
Автор: chrisnoch   
Дата:   12-05-13 15:22

Ламелите са тънки метални пластини с различна форма, която зависи от целта, за която се използват. Блендата на обектива е конструирана с помощта на определен брой ламели - обикновено 5-15 - които имат сърповидна форма. Централните затвори използват подобна конструкция. Механичните затвори на съвременните DSLR най-често са вертикални и с правоъгълни ламели, които някои наричат още "щори". Сленгът "перде" се използва най-вече за затвори, които имат "щори" от плат вместо метални ламели.
Колкото до Вашия проблем - най-вероятно наистина иде реч за проблем с ламелите на затвора, както вече посочиха колеги. За да предотвратите задълбочаването му спрете да снимате и занесете тялото в сервиз. "Зентекс" е комай най-добрият избор. [beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »