Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Флаш метер има ли смисъл
Автор: _zigi_   
Дата:   20-04-13 18:22

Здравейте , гледайки множество видео разпространявано в мрежата с фотографска насоченост на доста от моментите свързани със стробизма се използват флаш метри , въпросът ми е до колко е необходимост и до колко глезотия тази джаджа и стрували си в инвестирането на бюджетно флашметерче. Ще се радвам да чуя мнения на хора снимали с или без тази машинка.
Поздрави !
Стоян .

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: J0R0   
Дата:   20-04-13 18:50

Ако снимаш с 1 светкавица, можеш да определиш експонацията с проба.
Ако използваш 2 светкавици за да нагласиш съотношението между силата на едната и другата ще трябва да направиш няколко проби.
Ако ползваш 3-4 светкавици за да определиш съотношенията между тях ще трябва бая проби, тъй че флаш метъра ще ти спести доста труд.

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: Джъмбо   
Дата:   20-04-13 19:17

флашметъра не е глезотия
глезотия е за тези които им липсва АБ то на фотографията

инвестицията във флашметър винаги е добра за някой който приема сериозно фотографията

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: pefoto01   
Дата:   20-04-13 19:25

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: luboar   
Дата:   20-04-13 19:34

Познавам студийни фотографи които не ползват флаш метър.. май 80% нямат.

С дигиталната техника, и ако снимаш в малко студио, много бързо става уцелването на светлинната схема.

Флаш метъра е задължителен за рекламните и модните фотографи които често сменят средата.

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: _zigi_   
Дата:   20-04-13 19:36

И така за сега съм с една OFF камера светкавица ,но обмислям разширяването на оборудването в това мисля да заложа на флаш метерче нещо бюджетно като това :
http://dx.com/p/omes-f4s-1-9-lcd-light-flash-meter-black-113960

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: pefoto01   
Дата:   20-04-13 20:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: Shama   
Дата:   20-04-13 20:23

Автор: pefoto01
Дата: 20-04-13 20:10

Флашметъра е удобна вещ,но ползването му не би подобрило ничии снимки.
-----

[smilie10] Стига бе , как съм се прецакал [smilie3]

J0R0 [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: sky-fan   
Дата:   20-04-13 20:31

Ползвам флашметър от както взех да снимам по сериозно. Това са най-правилното похарчени пари. Има нещо много важно. Флашметъра мери падащата светлина, а апарата мери отразената. Много зависи и на какво мерене си на апарата. Според мен винаги апарата дава недоекспониране. В повечето случаи от 1/3 до 2/3 стопа.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=uI47KqNu2Y4




Публикацията е редактирана (20-04-13 20:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: marto   
Дата:   20-04-13 20:33

Автор: sky-fan
Дата: 20-04-13 20:31
Според мен винаги апарата дава недоекспониране. В повечето случаи от 1/3 до 2/3 стопа.


[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: iasen2   
Дата:   20-04-13 20:57

като ви чета мненията , явно нивото на фотофорума се паднало доста :(
Към автора на темата - всяка стотинка от цената на флашметъра си струва . В ютуб има много неща ,които не са толкова верни , има и правени от много посредствени фотографи , трябва винаги да имаш едно наум .
Най важното предимство на флашметъра е че може да направиш повторяемост на резултатите.
Примерно ако ползваш отражател , веднага може да измериш с колко бленди пада контраста и как ще влияе на сенките .
При подобно следващо снимане ще знаеш , че при контраст примено 2 бленди ще получиш еди каква си сянка , при 1 и 2/3 бленди ще бъде съвсем друга :) .
друго много важно е да знаеш как се променя интензитета на светлинното петно на модификатора на светлина защото то може да бъде неравномерно .
Успех.



Публикацията е редактирана (20-04-13 21:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: CaracolStudio   
Дата:   20-04-13 21:10

Според мен флаш метъра има смисъл както казаха ако снимаш с много сложни светлинни схеми и повечко светки .И аз съм пред същата дилема ,но за сега снимам за кеф и се уча и парите за флашметър ги инвестирах в Бюти Диш и статив тип жираф .КАто снимам малко е дразнещо постоянно да намалям и увеличавам силата на лампите ама се свиква .Един голям за мен фотограф който определено си вади парите с това Joel Grimes казва в един уреок ,че не ползва флашметър и гледа само монитора на апарата .С риск да ме оплюят разбирачите доста псевдо фотографи ползват флаш метър само защото като го сложи пред лицето на модела и като светне моделката си вика еее тоя е профи хахаахах .... Въпреки всичко може би някой ден и аз ще си взема флаш но преди това има други неща преди него .И последно моят съвет е купи си секоник по скъпичък но поне знаеш че е ..Ето го и самият урок на пича много е интересен


https://www.youtube.com/watch?v=Z8m3bm6hC74&list=UUHIRBiAd-PtmNxAcLnGfwog&index=138

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: luboar   
Дата:   20-04-13 21:16

няма смисъл. след третото тестово щракане с дигиталката, ще уцелиш експонацията на всяка светлинна схема. (то сякаш променяте нещо като снимате гащи и снимки за документи:).
флаш метъра е задължителен за лентова фотография.
ама като ти се дават парти, дай ги.
и да не забравиш да си купиш и колориметър, та циркът да е пълен.

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: Chipsy   
Дата:   20-04-13 21:23

Няма никакъв смисъл от флаш-метър при работа с една-две светкавици и цифрово тяло, освен ако не снимаш на филм. Ако не можеш да улучиш светката от втория път няма смисъл изобщо да се занимаваш. Научи как работят свткавиците, кое им определя силата/експонацията и как се снима с тях. С тия $100 по-добре си вземи софт-бокс, бюти или втора светкавица

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: luboar   
Дата:   20-04-13 21:25

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: photostoykov   
Дата:   20-04-13 21:33

За да се научи систематично управлението на светлината в студио, флашмерът е задължителен!
Искам да направя едно пояснение, свързано с чистотата на българския език:
- метър (m) е системна единица за измерване на дължина;
- с уредите метър, линия, ролетка, шублер и т.н. се измерва физическата величина дължина;
- уредите за измерване на дадена физическа величина констатират, измерват, отразяват, дори запаметяват моментната, средната или върховата стойност на величината;
- уредът за измерване на напрежение се нарича волтМЕР;
- уредът за измерване на силата на тока - амперМЕР;
- уредът за измерване на електрическа мощност - ватМЕР и т.н.;
- уредът за измерване параметрите на експониране се нарича светлоМЕР;
- в частност, уредът за измерване на импулсно осветление се нарича флашМЕР.
Придобилото популярност название "флашметър" е в резултат на буквалния и неграмотен превод на термина от английски език.

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: luboar   
Дата:   20-04-13 21:43

@ грамонния,
няма такава дума флашмер.

термомер също няма.. хахаха :)))
има пенкилер фотограф, който може да снима всичко ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: photostoykov   
Дата:   20-04-13 21:52

То няма и градусоМЕР, защото термина meter - уред за измерване се припокрива с мерната единица metre (амер. meter).

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: luboar   
Дата:   20-04-13 22:07

.. закъснял си около стотина години с предложенията.
бъди здрав ! :)

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: photostoykov   
Дата:   20-04-13 22:22

Така и не се разпоредихме с Ивана Богорова, Александра Теодорова - Баланъ и Ст. Младенова за тойзи пусти "флаш" пък и "метер"...

"Кой се бои от вестернизъм, да иде да се моли у Боянската църква на черковнославянски! А язе, че продължавам да си хортувам на shop-ски!!!"

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: Shama   
Дата:   20-04-13 23:09

Абе, дай да си спорим в името на спора.

Естествено, че в 90%+ може да минеш и без него , а ако си tethered може и в 100% , ако знаеш какво правиш.
Но, ако искаш да се задълбочиш и да контролираш светлината светломера/флашметър е голямо удобство. Дали ще следиш контраста, флеъри, контри, светлинен поток и т.н. светломера ще ти помогне доста.

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: _zigi_   
Дата:   20-04-13 23:32

От изписаното до тук ми става ясно ,че е добре да се инвестира в приличен флашметър ,а моите скромни наблюдения във фотографията са че всичко е светлина , останалото са пози и най-накрая е самия апарат. А светломер/флашметър ще ми помогне да упражня до известна степен този контрол.
Поздрави !
Стоян .

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: aldygreen   
Дата:   21-04-13 00:03

photostoykov написа:


> - уредът за измерване на
> напрежение се нарича волтМЕР;
> - уредът за измерване на силата на
> тока - амперМЕР;
> - уредът за измерване на
> електрическа мощност - ватМЕР и
> т.н.;

Да бе, да. Във фотофорума може и да мине, ама иди при електрикаджиите, да ти се посмеят малко...
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: pefoto01   
Дата:   21-04-13 02:24

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: iasen2   
Дата:   21-04-13 08:09

pefoto01 ,споделям общото мнение на фотографите , които идват при мен да снимат .

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »