Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 fisheye за Sony nex
Автор: Апо   
Дата:   15-03-13 10:10

Имам Некс5 с китовия обектив 18-55. Проблем обаче ми е снимането на по- широки пейзажи и архитектура. Взех да се запалвам и за 360 гр. панорами и естествено за покупка на fisheye /Rokinon 8mm или Samyang 8mm/.
Въпроса ми е, на снимките с fisheye обективите като им се приложи съответно изправяне и изрязване, могат ли да добият вид на такива снимани например с обектив 16мм? Т.е сигурно може, но колко е лошо това за качеството на снимката.
Ще съм благодарен ако някой може да прати сурова снимка, която да обработя сам и да преценя резултата. Снимките разбира се трябва да са от Некс, защото си има оптически различия с другите SLR апарати въпреки, че сензора е стандартен.
Мисля ,че темата може да е полезна и за други начинаещи, които се замислят за покупка на fisheye обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: fisheye за Sony nex
Автор: JohnyWalker   
Дата:   15-03-13 15:56

Самянг 8мм ф2.8 си има на Некс байонет, страхотен обектив, за 360* панорами по-добро едва ли ще намериш.
Ако искаш да снимаш rectilinear най-добре 10-18 ф4 пак за Некс.
Да знам че е една кола пари, но ти каза че гониш качество, нали?
Предлагам ти да си вземеш Фиша и да провериш сам дали ти върши работа като го de-fish-неш. Никой друг не може да ти каже става или не става, защото за Фейсбук става ама за билборд едва ли. Въпрос на вкус.


Отговори на това съобщение
 Re: fisheye за Sony nex
Автор: Апо   
Дата:   15-03-13 18:12

Всъщност основната ми молба е някой ако е правил опити точно с комбинацията от Некса и някой от тези обективи да си даде мнението при de-fish-а как стоят нещата. Още по- добре да ми прати една "сурова" снимка за да си я обработя сам. Някак си неща да си купя нещо и после да не ми хареса.

Естествено 10 -18 е по добре, но нямам бюджет за такъв обектив. Колебая се евентуално за Rokinon 14мм. ако осмицата ми се види твърде "рибешка"



Публикацията е редактирана (15-03-13 18:13)

Отговори на това съобщение
 Re: fisheye за Sony nex
Автор: JohnyWalker   
Дата:   15-03-13 21:24

О Не, забрави за фиш над 10мм на APS-C, това не е фиш а широк обектив с бъчва :)
Мога да ти дам пример с Д7000 и Самянг 8мм ф3.5 реално разлика с Некс няма да окриеш.

Фиш
можеш да кликнеш на "редакция" там има de-fish.

Отговори на това съобщение
 Re: fisheye за Sony nex
Автор: hotsnail   
Дата:   15-03-13 21:57

Има доста ревюта на тая комбинация. Гледам доста хора ползват варианта за дслр върху некс.

Специално с некс-7 дслр-ския вариант не прави лилави ъгли. Ама изглежда лесно се коригират във лайтрума вече та....

Отговори на това съобщение
 Re: fisheye за Sony nex
Автор: Апо   
Дата:   15-03-13 22:05

de-fish-a на конкретния кадър не ми харесва, за разлика от оригинала. Вероятно защото обектите са твърде близо. Ако се снимат отдалечени сгради, сигурно ще е по- добре.
Ако смяташ че няма да има разлика м/у Неск и стандартен ДСЛР тогава добре. Разглеждал съм такива кадри и резултатите ме удовлетворяват.
Въпреки това, не съм напълно сигурен че оптичните параметри на Некса са като на другите апарати. Вече не си спомням точно но мисля че стеснява малко ъглите. Примерно стандартен 18мм при некса ще е равен на 20мм. Но дали това важи за всички обективи или само за тези които не се предвидени за Некс - незнам.



Публикацията е редактирана (15-03-13 22:06)

Отговори на това съобщение
 Re: fisheye за Sony nex
Автор: hotsnail   
Дата:   15-03-13 22:24

Не няма такова нещо. Идентични са нещата. Може за м43 с кроп 2 да са ти разказвали или за канон където кропка е 1.6. Некса си е 1.5 кроп.

Има разлика при някои модели некс например оригиналната 5-ца и 7-цата, че с широки обективи с къса работна отсечка ъглите лилавеят. Май при 5н пък им малко загуба на детайл с много широки обективи. По-новите модели май са добре коригирани сензорите и няма подобни явления

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »