Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Калибриране резултати
Автор: Myth   
Дата:   06-12-12 11:06

Вчера калибрирах два монитора този в офиса и в къщи.
Всичко хубаво ама преди калибрацията работех на по-топла температура и намалена яркост. Калибратора е Spider 3Pro, и се препоръчва монитора да е на заводските настройките, е да ама сега ще ми избоде очите. При калибрацията настройките са 2.2 6500К. Та кажете как да направя, че да не ми боде така очите и въпреки всичко да си виждам "правилно" снимките.

Отговори на това съобщение
 Re: След калибрация, монитора ми е прекалено ярък... дайте съвети.
Автор: didesignbg   
Дата:   06-12-12 11:15

Не си дал единствената настройка с отношение към питането ти - яркостта. [smilie5]
Също така хвърлящите боб имаме известно колебание относно модела на монитора ти, операционната система и въобще незначителни такива детайли. Какво разбираш под заводските настройките и кои са тия дето ги препоръчват.

Отговори на това съобщение
 Re: След калибрация, монитора ми е прекалено ярък... дайте съвети.
Автор: Myth   
Дата:   06-12-12 11:18

Ами според заводските настройки, както иска Спайдъра яркоста е 100 контраста 50, вкъщи на ДЕЛ-а според заводските настройки яркоста 75 и контраста 75 ама и там ми вади очите.
Заводските настройки са тия с които монитора идва от завода :-) единия монитор Dell2209WA другия Фуджицо Сименс L22W-7SD



Публикацията е редактирана (06-12-12 11:25)

Отговори на това съобщение
 Re: След калибрация, монитора ми е прекалено ярък... дайте съвети.
Автор: didesignbg   
Дата:   06-12-12 12:34

Това със заводските настройки на яркостта го забрави, не си представям как работи монитор на 100%, добре че е дърта бангия и му е поокапала подсветката та още можеш да виждаш нещо. Понеже и аз имам един дел 2209 и с увереност твърдя че се калибрира на около 15 яркост.
При калибрацията е разумно да гониш 120 кандела на квадратен метър.

Отговори на това съобщение
 Re: След калибрация, монитора ми е прекалено ярък... дайте съвети.
Автор: Ivodam   
Дата:   06-12-12 12:51

Myth: Митх, точно както е написал Дидизайн, за ЛСД монитор, предполагам че си с такъв, при калибрирането задавам яркост 120 cd/m2. Ма аз съм с калибратор ОчеЕдно и със специален калибрационен софт на НЕК, и там я има тази опция. Не знам как е при Спайдъра.


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: След калибрация, монитора ми е прекалено ярък... дайте съвети.
Автор: vanquished   
Дата:   06-12-12 12:58

Намали си го на 35-40 яркост и няма да ти боде очите . Спайдъра първо мери околната светлина и така преценява,каква яркост да заложи . Ако е сравнително мрачно го прави на 120cd/m2 и 5500к,малко по светло 140-150cd/m2 и 5800к . Моят Делл 2311 също го беше сложил на 75/75,но си намалих яркостта на 45 .

Отговори на това съобщение
 Re: След калибрация, монитора ми е прекалено ярък... дайте съвети.
Автор: attempt   
Дата:   06-12-12 12:59

Myth написа:
> както иска Спайдъра яркоста е 100 контраста 50

Хм, тук нещо има. Нямам спайдър, а оченце, но помня че ме кара да започвам от контраст 100, яркост 0. Както си ги написал по-скоро да са обратното [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: След калибрация, монитора ми е прекалено ярък... дайте съвети.
Автор: Tenev   
Дата:   06-12-12 13:05

В процеса на калибрацията Спайдърът те кара да настроиш яркостта, така че да постигнеш 120cd/m2 (или стойността, която си избрал). Нещо си объркал в настройките на софтуера, ако тази стъпка ти липсва [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: След калибрация, монитора ми е прекалено ярък... дайте съвети.
Автор: Myth   
Дата:   06-12-12 13:08

Ок а как да ги гоня тези кандели, като никъде не виждам нещо да ми ги показва? С яркоста вече го разбрах ама не бях на 100% сигурен, сега didesign потвърди, благодаря за което. Остана сега да видя някъде къде ми показва тези кандели.
В момента процедирам така, настроивам си яркоста и контраста и blacklite примерно според теста на асахи с 5 надписа на бял и черен фон, така че да ги виждам и 5-те и чак след това пускам калибратора, като нагласям 6500К и 2.2 гама, правилно ли процедирам?

Отговори на това съобщение
 Re: След калибрация, монитора ми е прекалено ярък... дайте съвети.
Автор: Myth   
Дата:   06-12-12 13:16

Мдааааа има такова нещо да си нагласиш яркоста но няма цифрово изражение, разбрах сега.

Отговори на това съобщение
 Re: След калибрация, монитора ми е прекалено ярък... дайте съвети.
Автор: Ivodam   
Дата:   06-12-12 13:17

Ми не ми звучи съвсем правилно... ти на тоя софт на твоя калибратор само това ли можеш да задаваш, гама и температура? [smilie2]


[smilie7]



Публикацията е редактирана (06-12-12 13:22)

Отговори на това съобщение
 Re: След калибрация, монитора ми е прекалено ярък... дайте съвети.
Автор: mitku   
Дата:   06-12-12 13:28

еУементарно. Намаляш си яркостта колкото ти е кеф и тъй през 99% от времето, докато си бачкаш стандартните неща, си си с нормална яркост, която да не ти пречи на очите.... а в единичните случаи когато ти трябват точни цветове, за някоя и друга минута ръгаш 100% яркост и после веднага пак си го връщаш както ти е кеф. Аз поне - тъй правя. [smilie7]



Публикацията е редактирана (06-12-12 13:30)

Отговори на това съобщение
 Re: След калибрация, монитора ми е прекалено ярък... дайте съвети.
Автор: Myth   
Дата:   06-12-12 13:45

Ами да гама и температура, преди да почне калибрацията и замерванията излизат на два пъти скали подобни на асахиевата, с по 4 полета от черно към сиво и от някакво ниво на сивото до бяло където да си наглася така контрасти и тем подобни, че да виждам нормално, накрая калибратора почва да си замерва, нагласих го от РГБ слайдерите разликата я докарах до 0.06 (вкъщи до 0.001, вкъщи е ДЕЛ монитора) ама тук на Самсунга след като си прави замерванията ми дава разлика 0.06 цветна температура 6532 (при таржет 6500) и 78 кандела, по показания е ниско ама на мен ми е добре като гледам, 120 кандела ми избожда очите, тия кандели добре ли са?

Отговори на това съобщение
 Re: След калибрация, монитора ми е прекалено ярък... дайте съвети.
Автор: Myth   
Дата:   06-12-12 13:48

Автор: didesignbg
Дата: 06-12-12 12:34

Това със заводските настройки на яркостта го забрави, не си представям как работи монитор на 100%, добре че е дърта бангия и му е поокапала подсветката та още можеш да виждаш нещо. Понеже и аз имам един дел 2209 и с увереност твърдя че се калибрира на около 15 яркост.
При калибрацията е разумно да гониш 120 кандела на квадратен метър.



Абе не знам дали му е окапала подсветката, не на много време монитора, ама на 75/75 ми вади очите.

Отговори на това съобщение
 Re: След калибрация, монитора ми е прекалено ярък... дайте съвети.
Автор: didesignbg   
Дата:   06-12-12 13:53

И от какъв зор тези гимнастики с яркоста? Да не си мислиш че като набичиш на 100% и нещо магически се променя?

Myth, нямам в момента софтуера, но трябва от file->preference да му разрешиш ргб слайдерите и със сигурност да избереш че монитора ти има контрол върху контраста яркостта, в момента все едно правиш калибрация на лаптоп.



Публикацията е редактирана (06-12-12 14:00)

Отговори на това съобщение
 Re: След калибрация, монитора ми е прекалено ярък... дайте съвети.
Автор: Myth   
Дата:   06-12-12 13:54

Автор: mitku
Дата: 06-12-12 13:28

еУементарно. Намаляш си яркостта колкото ти е кеф и тъй през 99% от времето, докато си бачкаш стандартните неща, си си с нормална яркост, която да не ти пречи на очите.... а в единичните случаи когато ти трябват точни цветове, за някоя и друга минута ръгаш 100% яркост и после веднага пак си го връщаш както ти е кеф. Аз поне - тъй правя. [smilie7]



Не трябва да е така.

Отговори на това съобщение
 Re: След калибрация, монитора ми е прекалено ярък... дайте съвети.
Автор: Myth   
Дата:   06-12-12 13:59

Автор: didesignbg
Дата: 06-12-12 13:53

И от какъв зор тези гимнастики с яркоста? Да не си мислиш че като набичиш на 100% и нещо магически се променя?

Myth, нямам в момента софтуера, но трябва от file->preference да му разрешиш ргб слайдерите и със сигурност да избереш че монитора ти има контрол върху контраста, в момента все едно правиш калибрация на лаптоп.


Е аз и не искам да е 100% просто първия път като прочетох, пишеше, че настроийките трябва да са заводски и затова, ама на заводкси настройки както писах вади очите, направо.

Разрешил съм слайдерите за RGB, и постигнатите резултати са на Фуджицуто с ТНматрица разлика 0.06 цветна температура 6532 (при таржет 6500) и осветенст 77 кандела и изглежда добре.
Дела довечера ще го прекалибрирам.

Отговори на това съобщение
 Re: След калибрация, монитора ми е прекалено ярък... дайте съвети.
Автор: Ivodam   
Дата:   06-12-12 13:59

Наистина не трябва да е така, и гимнастиките с яркостта са важни, защото при промяна на яркостта се променя възприемането на цветовете, един и същи цвят се възприема от мозъка по различен начин, нищо че цифровите му координати си остават същите.


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: След калибрация, монитора ми е прекалено ярък... дайте съвети.
Автор: didesignbg   
Дата:   06-12-12 14:02

То не е така [smile]
Горе дето съм написал контраст съм спал трябва да е: със сигурност да избереш че монитора ти има контрол върху яркостта.
Няма да се плашиш, аз не съм видял някой дето да е направил читава калибрация от първия път. Приготви се да четеш и да питаш.

Отговори на това съобщение
 Re: След калибрация, монитора ми е прекалено ярък... дайте съвети.
Автор: Myth   
Дата:   06-12-12 14:09

Хм абе тия 77 кандела пак ми идват ярки мамка му...

Отговори на това съобщение
 Re: След калибрация, монитора ми е прекалено ярък... дайте съвети.
Автор: pefoto01   
Дата:   06-12-12 14:15

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: След калибрация, монитора ми е прекалено ярък... дайте съвети.
Автор: hotsnail   
Дата:   06-12-12 14:18

Нещо сте омазали здраво.

Значи на спайдера му кажи че монитора има настройка на яркост. После спайдера мери околната светлина и предлага адекватна яркост. Има един етап ри калибрацията, дето ти казва яркостта е Х направи я У плюс/минус 4%. Та след като си настроиш нещата монитора не би трябвало да свети силно.

Има и там предложения да му сложиш гамата на някакво по неутрално положение на монитора и цветовете на 6500 преди да почне процеса. Това е за да не криви много цвета калибрацията, все пак това са някакви таблици и при големи отклонения .....както цветния баланс на ДСЛР-а стават гадории. Та от там насеетне си ги прави спайдера.

Аз съм с Паяк 3 Елит ама не вярвам про-то да е много по-различно.

От моя опит 75-80 кандели са за средно добро изкуствено осветление ок. 100-120 ако имаш близо до теб огромен прозорец през светъл ден. 65-70 ако е доста притъмнено помещението ама то това е вредно за зрението не го препоръчвам.



Публикацията е редактирана (06-12-12 14:22)

Отговори на това съобщение
 Re: След калибрация, монитора ми е прекалено ярък... дайте съвети.
Автор: didesignbg   
Дата:   06-12-12 14:20

Как ги получи тия 77 кандела, това е такъв мрак че нищо няма да виждаш освен ако не работиш в абсолютно тъмна стая.

Отговори на това съобщение
 Re: След калибрация, монитора ми е прекалено ярък... дайте съвети.
Автор: hotsnail   
Дата:   06-12-12 14:25

хааа хитро ...спайдера дори ми казва че сега е по-светло от когато съм калибрирал монитора и трябв аили да прекалибрирам или да върна околната светлина на нивото от времето на калибрацията

Отговори на това съобщение
 Re: След калибрация, монитора ми е прекалено ярък... дайте съвети.
Автор: didesignbg   
Дата:   06-12-12 14:35

Кажи му да си гледа работата, новите ги правят така че да ти базарат монитора в зависимост от околната осветеност.

Myth с този софтуер май не можеш да задаваш директно бяла точка, което е просто безумие, сетих се че krist и той беше изпищял от него, поорязан е. . Циркулира из уеба версия елит на софта, хардуера е еднакъв.
Друг вариант, но той е от тежката артилерия е dispcal+agryll там поне можеш да пипаш всичко и е безплатно, е докато го подкараш ще е зор.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »