Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпрос относно Цветно пространство - color space
Автор: wanioj   
Дата:   21-04-12 18:55

Здравейте ,

Като любител бих искал да се обърна към по-опитните от мен по следният повод :

В менюто на моят фотоапарат ( Olympus E-420 ) има опция Color space съответно с две възможности -

- sRGB - стандартно цветно пространство в операционната система Windows

- Adobe RGB - цветно пространство , което може да се зададе от Adobe Photoshop .

Въпросът ми е : Какво по-точно представлява Цветно пространство , каква е разликата между двата вида от менюто и към какво имат отношение ? Кога се използва единият вид и кога другият ?

Благодаря

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно Цветно пространство - color space
Автор: compur   
Дата:   21-04-12 19:47

http://en.wikipedia.org/wiki/Color_space

http://thephotoletariat.com/color-space-made-easy/

текст


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно Цветно пространство - color space
Автор: dave   
Дата:   21-04-12 20:34

Добър линк са ти пейстнали.

sRGB е за човек с твоята компетентност.

AdobeRGB може да регистрира цветове с по-висока наситеност от sRGB. При sRGB такива близки цветове няма да се различават един от друг, защото ще се получи насищане. Но AdobeRGB за JPEG е лоша идея защото имаш само 8 бита на цвят.

Та простата препоръка е - ако снимаш RAW - AdobeRGB, ако снимаш JPEG - sRGB.

Темата е важна и обширна, трябва да се чете.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно Цветно пространство - color space
Автор: ZENON   
Дата:   21-04-12 23:41

В RAW има ли изобщо цветно пространство?
Прапоръката ми е да снимаш в Адоби, после винаги можеш да конвертираш в S. Докато обратното не е възможно. Или по-скоро не можеш да извадиш от по-малко повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно Цветно пространство - color space
Автор: asahi   
Дата:   21-04-12 23:50

Докато не научиш всичко за управлението на цвета си снимай в сРГБ да си нямаш проблеми. Аз уж всичко знам за цвета, но пак си снимам в сРГБ.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно Цветно пространство - color space
Автор: ecobo   
Дата:   22-04-12 00:05

dave написа:

> Но AdobeRGB за JPEG е
> лоша идея защото имаш само 8 бита
> на цвят.

Това не е вярно.
48-битов файл в sRGB при всички положения има по-тясно пространство от 24-битов AdobeRGB файл. Двете неща, (дълбочина на цвета и обхват на цветното пространство) макар и да имат връзка, тя е малко по-друга [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно Цветно пространство - color space
Автор: dave   
Дата:   22-04-12 00:44

ecobo, бог да ме убие ако разбирам какво искаш да кажеш. Не съм писал за кое да е от 2-те:
- "48-битов файл в sRGB"
- "24-битов AdobeRGB"

а за обратната комбинация 24 битов sRGB срещу линеен многобитов (3x12 или 3х14) AdobeRGB.

И препоръката ми е не заради обхвата на цветовете, а защото по-лесно ще си докара постеризация ако тръгне да го обработва. Като си възстанови нормалната наситеност за sRGB ще му отпаднат нивата, които са били запазени за възпроизвеждане на наситени цветове, дето само във wide gamut ги има -> ще му с вдигне шума от дискретизацията.

Или просто във фотото ще му омотат цветното преобразуване между пространствата и ще си остане с недосатурирани цветове.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно Цветно пространство - color space
Автор: didesignbg   
Дата:   22-04-12 11:57

линеен многобитов (3x12 или 3х14) AdobeRGB
Такова нещо не съществува.

По въпроса за постеризацията, да възможна е, но тя възниква в резултат от последваща обработка. Бих препоръчал на питащия по възможност да снима роу + джпег в sRGB. От една страна има готов джпег за бърза универсална употреба, от друга има и изходен файл за по-тънки неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно Цветно пространство - color space
Автор: wanioj   
Дата:   22-04-12 12:40

Благодаря за отделеното време ,

След прочетеното дотук ще поставя фотоапарата си на Adobe color space , тъй като снимам изключително и само в RAW формат ( според мен дори и на 13'' -ят МасBook очевидната разлика между RAW и JPEG e доста голяма ) . Ще снимам така и ще наблюдавам ефекта . Оставам с впечатление , че Adobe color space носи повече информация и следователно по-високо качество . Така или иначе всеки път конвертирам снимките в JPEG за да ги изпратя на някой по пощата или т.п. и Adobe няма да ме затрудни изобщо . Любопитно ми е да разбера може ли да се принтира RAW без да се конвертира първо в JPEG ? Ако е възможно - къде в София ?

Асоцирайки с моята професия тук се получи нещо като въпрос за разликите между WAVE и MP3 формата в музиката , където е излишно да споменавам кои е по-пълноценният .



Публикацията е редактирана (22-04-12 20:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно Цветно пространство - color space
Автор: Alex-dan   
Дата:   22-04-12 12:46

Любопитно ми е да разбера може ли да се принтира RAW без да се конвертира първо в JPEG

Мисля, че TIFF в такъв случай ще съхрани максимум информация...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно Цветно пространство - color space
Автор: Nikoneff   
Дата:   22-04-12 14:20

sRGB го препоръчват за уеб защото покрива цветовете, които монитора може да покаже. AdobeRGB покрива допълнително и тези цветове, които принтерите могат да печатат. Или казано по-просто, за монитор - sRGB, за печат - aRGB (макар че и при печат на aRGB може да има проблеми).


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно Цветно пространство - color space
Автор: imitev   
Дата:   22-04-12 16:03

Остана принтерите и AdobeRGB да вземат да печатат... С електриковите циан и магента[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно Цветно пространство - color space
Автор: wanioj   
Дата:   22-04-12 16:39

Sorry , представа нямам какви са форматите в печатането [smilie3] , затова питам .

Досега съм принтирал само от JPEG , а снимките ми са в RAW . Конвертирам ги с Olympus Viewer 2 , в Мас OS , и съм доволен от това което виждам , но ако мога да съм по-доволен от това което имам в ръцете си ще се радвам много .

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно Цветно пространство - color space
Автор: rorus   
Дата:   22-04-12 17:01

sRGB или AdobeRGB нямат отношение т.е. не влияят на RAW файла. Те се прилагат само при снимане/конвертиране в JPG.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно Цветно пространство - color space
Автор: pefoto01   
Дата:   22-04-12 17:16

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно Цветно пространство - color space
Автор: wanioj   
Дата:   22-04-12 20:16

Това ми беше много полезно , благодаря [smile]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »