Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 кино лента -> фото лента
Автор: Цветан   
Дата:   22-11-11 17:17

Здравейте,

Оказва се (или поне с такова впечатление оставам), че преди 30-40 години сред фото любителите е била популярна практика да се купува дълга 35 мм кино лента, да се реже на парчета и да се навива саморъчно и ползва като конвенционална 35 мм фото лента.

Някъде из форума бях срещал понятието "техническа лента" - може би за същата става дума?

И така, попаднаха ми 6 такива (черно-бяла негативна), едната от които вече изщраках като за чувствителност 20 DIN (80 ASA).

Ако тогава популярна е била такава лента предимно от един и същи тип, може би някой запознат с тази практика е наясно с каква чувствителност е била? И с каква ли чувствителност трябва да се очаква да е сега след толкова години?

Освен това, моля да ми кажете по какъв процес трябва да се прояви - какви химикали, последователност, времена, температура?

Благодаря!

Поздрави,
Цветан

Отговори на това съобщение
 Re: кино лента -> фото лента
Автор: staskl   
Дата:   22-11-11 17:33

На кутията трябва да има надпис,а "техническа лента" е с ниска чуствителност под 15 DIN .Но на рулон имаше и 18,20 ,22 и 27 дин. А за проявяване ...R-09/РОДИНАЛ/ и сега го има
тук -
macodirect.de

Отговори на това съобщение
 Re: кино лента -> фото лента
Автор: мътно   
Дата:   22-11-11 19:06

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: кино лента -> фото лента
Автор: мътно   
Дата:   22-11-11 19:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: кино лента -> фото лента
Автор: DEKOV   
Дата:   22-11-11 20:13

Популярна беше, съветската "Свема", немското "Орво", английската "Илфорд", американската "Кодак",намираха се от киноцентъра,освен техническия и позитивния (не диапозитивен)филм, да изреждам ли различните чвствителности, предназначения и процеси за обработка,
дали ще стане ясно за това, което си намерил ?

Отговори на това съобщение
 Re: кино лента -> фото лента
Автор: Цветан   
Дата:   23-11-11 13:05

В днешно време сигурно ще е голяма рядкост в магазина да ти кажат: имаме руска, английска, американска и немска - каква искаш... Попитах въз основа на предположението ми, че е бил популярен предимно един такъв тип лента. Нещо като да влезеш в магазина и да кажеш "дайте ми 10 метра лента" и да е ясно. Но явно е имало по-голям асортимент. В такъв случай, въпросът наистина е доста неясен и ще дам повече разяснения по-долу.

И така:

Деков, каква е разликата между позитивен и диапозитивен филм? Да не би единият термин да се ползва за някакъв специален вид лента, която да дава позитивен образ, пък да се проявява с химикали, предназначени за ленти с негативен образ?


По въпроса какво точно съм намерил - един кашон с фотографски принадлежности от миналия век, сред които и 6 ролки саморъчно навит филм, за които е тази тема. Ето снимка:

https://photo-forum.net/i/1546134


Ясно личи, че е саморъчно рязана и навивана.

В кашона има разни проявени ленти, но по никоя от тях няма признаци за саморъчно изрязване/оформяне на краищата както е при тези 6 ролки. Ето защо и по този косвен признак не мога да преценя дали тази е позитивна или негативна.

В първата си публикация съм написал, че е негативна, но неправомерно, защото не знам каква е.

И всъщност, и това, че е кино лента беше само предположение, основано на това че е била дълга и се е режело от нея, за да се навива саморъчно. Ако е кино лента, значи е позитивна, нали така? Но, ако е имало навремето и негативна на големи ролки, предназначена за разфасовки, то наистина няма как да се разбере без да се направи опит. И затова май е най-добре да пробвам да проявя една част по способ за негативна лента и ако не стане, да пробвам по процес за позитивна. А що се отнася до това покакъв точно процес да направя опитите, може би вие ще ми дадете някой съвет след като изложа и следващите си разяснения.

В кашона има и химикали. Почти всички са на ORWO. Това може да означава, че и въпросната лента най-вероятно е ORWО. Възнамерявам да направя следните опити:



ОПИТ 1: Предполагам, че е черно-бяла негативна ORWO. Тогава възнамерявам да използвам следните средства:

Проявител. Сред химикалите има и ORWO R09 (второто шишенце е без етикет, но май съдържанието е същото):

https://photo-forum.net/i/1546140


https://photo-forum.net/i/1546141


На етикета пише, че е силно концентриран. Възниква въпросът: Как да го разредя, за да мога да го използвам като проявител в ОПИТ 1?
На етикета пише, че е от преди 30 години - дали ще действа още?

Фиксаж. Съдържа бели кристали като едра захар. Има упътване за употреба на етикета, но пък е с изтекъл срок на годност преди 20 години - дали ще действа?

https://photo-forum.net/i/1546147


https://photo-forum.net/i/1546148


https://photo-forum.net/i/1546149



И така - с тези два химикала възнамерявам да проведа ОПИТ 1. Освен зададените въпроси, имам и други относно процедурата:
- След всяка от двете стъпки лентата се плакне обилно с вода, така ли е?
- Каква да бъде температурата на проявителя?
- По колко минути да кисна лентата във всеки един от разтворите?



ОПИТ 2: Предполагам, че лентата е черно-бяла позитивна ORWO. За този случай имам един комплект ORWO A 4105. В него дори има инструкция за употреба. Проблемът с него е, че е с изтекъл срок на годност преди 40 години. Имам ли някакъв шанс? Ако имам, то трябва ли да променя времената или концентрациите или температурите от рецептата по някакъв начин за компенсация на тези 40 години?

https://photo-forum.net/i/1546159


https://photo-forum.net/i/1546160


Тук ще добавя един интересен факт. В кашона има и отрязъци заснета с кино камера и проявена черно-бяла позитивна кино лента ORWO със следните означения:

https://photo-forum.net/i/1546161


https://photo-forum.net/i/1546162


Тази находка обаче не означава автоматически, че лентата, за която питам е същата.

Но ако все пак е такава, може ли да се направи някакво заключение какво означава това, че съм я експонирал според чувствителност 20 DIN?





И лентата може би е на 40 години. Освен всичко това, поради липса на опит в проявяването може да се стигне до там, че ако нищо не се получи, да не знам къде е проблемът - дали в лентата или в химикалите или в изпълнението. И въпреки всичко, не възнамерявам да се откажа. Ако смятате, че някой от химикалите вече не става, тогава може да му потърся съвременен заместител.


Накрая ще използвам случая да попитам дали имате предположение какво може да е това - имам няколко найлонови плика с бял химикал, наподобяващ прах за пране по структура, който не знам какъв е - дали е проявител или фиксаж или нещо друго:
https://photo-forum.net/i/1546165



Това беше моето подробно пояснение по темата. Ще се радвам, ако тя ви е интересна и дадете всякакви коментари и съвети по нея, по стратегията ми за двата опита и по конкретните въпроси.

Поздрави!


Отговори на това съобщение
 Re: кино лента -> фото лента
Автор: мътно   
Дата:   23-11-11 16:38

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: кино лента -> фото лента
Автор: kaff   
Дата:   23-11-11 21:10

Филма е орво np 55 иснимал съм доста такива филми.
проявявах го с родинал.
Фиксаж задължително кисел зарази саждите от кинолентата.
одрежи едно парче и го прояви с проявитела без да го снимаш и ще видиж има ли воал. след проявяване миеш с вода в която слагаш малко оцет и после във фиксажя....
Разбира се всичко това натъмно.
Успех.

Отговори на това съобщение
 Re: кино лента -> фото лента
Автор: Dekov   
Дата:   23-11-11 21:10

цветан, в хубаво приключение се вкарваш, но наистина питанките са твърде много.
За разликата м/у позитивен и диафилм, диапозитивния се снима и след обработката изображението е ПОЗИТИВНО, а позитивния фил се ползва за копие (позитивно) от негативен вече обработен филм.
За 4105, това е един от най-сложните за домашна работа процес, за обработка на "Обратим, т.е.диапозитивен" филм, само че ЧЕРНОБЯЛ.
Ако ще се правят проби на случаен филм, редно е химията да не е случайна, а да се знае какво точно се иска т.е. да е сигурно годна.
С други думи, едното от двете да е читаво.
Успех


Отговори на това съобщение
 Re: кино лента -> фото лента
Автор: samadhi   
Дата:   23-11-11 22:21

ако подложката е лилава,както ми изглежда филма е orwo np55, ili някъде 21 din, имайки в предвид че е остарял, спокойно може да се снима на 15 ии 18 дин. другият разпространен е орво np7 , който мисля че беше малко по високо чувствителен.Предполагам че не са съхранявани в хладилник или на хладно, което гарантира и висок вуал. Проявявай по добре на 18 градуса разтвор,при възможно по кратко време. по добре си вземи един нов Ro9. Ako са само тези филмите пуцай некви експерименти.Ако имаш цяла кутия кино лента, мога да ти обясня как се прави сенситограма за намиране на точната чуствителност и съответната гама...[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: кино лента -> фото лента
Автор: Цветан   
Дата:   24-11-11 02:02

Нямам рецепта за проявяване с R09 и импровизирах.
Отрязах половината лента и я проявих при следните условия:

* Т ~= 20 C.
* Мярката ми е кръгла пластмасова кутийка от 35 мм филм.
* Химикалите са тези, които съм показал на снимки по-горе.

1) Буркан 1 (проявител): 1 кутийка ORWO R09, разтворен в 375 ml вода - 5 min.
2) Плакнене с течаща студена вода.
3) Буркан 2 (стоп): Вода + сок от половин лимон - 1 min.
4) Плакнене с течаща студена вода.
5) Буркан 3 (фиксаж): 4 кутийки кисел фиксаж, разтворен в 375 ml вода - 5 min.
6) Плакнене с течаща топла вода.

Резултатът - незадоволителен. Поне сe потвърди какъв е филмът. Маркировката е следната: NP 55 ORWO S. Срещу силна светлина се вижда нещо, в противен случай лентата изглежда черна:

https://photo-forum.net/i/1546444


От всички снимки се вижда само една - тази, която експонирах с грешни настройки. Всички останали снимки не се виждат, защото е трябвало да снимам спрямо по-ниска чувствителност, а не спрямо 20 DIN.

След това може ли проявяването да се коригира по някакъв начин, зa да се получи по-свестен резултат (като се ползват същите химикали)?

Отговори на това съобщение
 Re: кино лента -> фото лента
Автор: PieroBG   
Дата:   24-11-11 08:08

Виж съвета на kaff. Работил съм в Обработка на филми и мога да ти кажа, че някои от тези ленти са 4, 5 или 8 DIN. Първо направи проба на не експониран филм, виж му воала и тогава решавай какво ще правиш. И ще си сигурен, че не е експонирана някога. Имам горчив опит от такива ленти в кутии. През далечната 1982г с една такава негативна лента AGFA снимах сватба. Не и пуснах проба и направо си навих касетките с филм. [shtrak] Оказа се след като я проявих в лабораторията, че е била ползвана за проби преди това. Бяха снимали кончетата на каскадьорите на киноцентъра. Сватбарите щяха да ме убият!

Отговори на това съобщение
 Re: кино лента -> фото лента
Автор: Цветан   
Дата:   24-11-11 09:10

Относно воала: Що е то?

Относно проявяването на неекспониран филм за проба: Както се оказва, с изключение на един кадър, останалата част от лентата може да се счита за неекспонирана, поради грешната експозиция. В такъв случай (с изключение на един кадър) това е равносилно на пробата с проявяване на неекспониран филм. Тогава, въз основа на резултата (показал съм го в предишната публикация), може ли да се направи заключение за воал и за неговото значение и да се вземат някакви решения за оптимизация на процеса?

За всеки случай, кратко разяснение какво съм снимал на този кадър, който се вижда: цвете на фона на бяло (светло, облачно) небе. Заради експеримента и чернобелия характер на снимката, съм се стремил към голям контраст - черен силует на растението на бял фон. На негатива трябваше да се получи бял силует на черен фон. На лентата се вижда още и нажежаемата жичка на крушката отзад, както и няколко капки вода от последното изплакване. В съседство (отдясно) на този кадър се вижда част от лентата, която не е експонирана.



Публикацията е редактирана (24-11-11 09:37)

Отговори на това съобщение
 Re: кино лента -> фото лента
Автор: kaff   
Дата:   24-11-11 09:34

Цветан , след като си снимал значи някакво количество светлина е влязло и попаднало върху филма...... и тези мътилка на филма дето се вижда е воала. Никога не мий филма със студена вода, и от това става воал. Пробвай с парче като го потопиш целия на 5тата минута изважзаш част от него, след още една още малко и така до 10та минута примерно. Така ще прецениш кое е правилното време.
Става и с парчета и 5-10бр. и след 5тата минута започваш да ги вадиш едно по едно през минута. Миеш фиксираш.
Успех.

Отговори на това съобщение
 Re: кино лента -> фото лента
Автор: next_time   
Дата:   24-11-11 09:50

Коко усилия за няколко филма от които нищо не става.Разбирам да беше намерил не шест филма а шест пити по 100м.

Отговори на това съобщение
 Re: кино лента -> фото лента
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   24-11-11 09:57

усилия за няколко филма от които нищо не става - не са нужни повече приказки, да не говорим за действия


Отговори на това съобщение
 Re: кино лента -> фото лента
Автор: kaff   
Дата:   24-11-11 09:57

next_time, едно време си беше тръпка рулони по 30,60,120метра навивай снимай. Но вечееееее просто за спорта.
Иначе напълно бесмислено е да се хабят нерви и време.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: кино лента -> фото лента
Автор: Цветан   
Дата:   24-11-11 14:03

* Снимах наново според чувствителност 12 DIN.
* Увеличих концентрацията на проявителя 3 пъти, което май беше излишно.

Подчертал съм промените; липсва миене с течаща вода след първа стъпка:

1) Буркан 1 (проявител): 3 кутийки ORWO R09, разтворен в 375 ml вода - приблизително 1-2 min.
2) Буркан 2 (стоп): Вода + сок от половин лимон - 1 min.
3) Плакнене с течаща топла вода.
4) Буркан 3 (фиксаж): 4 кутийки кисел фиксаж, разтворен в 375 ml вода - приблизително 3 min.
5) Плакнене с течаща гореща вода.

Резултатът: Личи си, че само експонирането е по-добре. Воалът е същия. Може би не трябваше да увеличавам концентрацията. При това положение, сигурно ще опитам още да съкратя времето на стъпка 1, но нямам голяма надежда за подобрение. Времената за "стоп" и "фиксаж" имат ли някакво влияние върху воала?

https://photo-forum.net/i/1546551


Има ли как да се намали тоя воал?
Нов R09 има ли шанс да промени нещо?

Отговори на това съобщение
 Re: кино лента -> фото лента
Автор: A.C.N.   
Дата:   24-11-11 14:10

Проявявал съм много филми NP55-19DIN и NP-7-27DIN.C R-09 определено не ставаше. Имаше много плътен воал и на практика се получаваха много лоши снимки. Проявявах ги с български проявител в зелени пластмасови опаковки (ако някой помни) и резултата беше чудесни снимки.Ако имаш възможност, пробвай с някой друг проявител.

Отговори на това съобщение
 Re: кино лента -> фото лента
Автор: s_dyakov   
Дата:   24-11-11 14:19

На колко го разреждаш това Р09?
Колко е една кутийка в милилитри?

Отговори на това съобщение
 Re: кино лента -> фото лента
Автор: DEKOV   
Дата:   24-11-11 14:22

A.C.N. е прав, R09 не става за NP 55.
1.Проявяване
2.Стоп баня
3.Фиксиране
4.Чак сега миене
А толкова голям воал е безсмислено да бориш.
Колкото до разреждането, не е трудно да намериш в мрежата. Разрежда се от 1+40 нагоре до 1+200
само че ако ти е ясно за какво става въпрос.


Отговори на това съобщение
 Re: кино лента -> фото лента
Автор: millagorova   
Дата:   24-11-11 14:27

Колега Цветан, сега прочетох 1-я пост. Толкова писане за няма нищо. Да беше кутия с 300 или 600м лента, някое Фуджи или Агфа- да го умуваме. Това, твоето е занимавка за човек, който има много свободно време, а същевременно не знае за какво става дума. Това е безсмислено упражнение. А "технически филм" се ползва за архивиране на документация, мисля че в ЦИНТИ едно време ползваха.

Отговори на това съобщение
 Re: кино лента -> фото лента
Автор: Цветан   
Дата:   24-11-11 15:07

Кутийките са тези, в които се продават 35 мм филмчета. Някъде около 30 ml са май. При последния ми опит, който описах, съотношението е някъде 1 към 4. Т.е. надвишил съм нормата минимум 10 пъти - но едва ли това е причината за тоя воал. Аз подозирам, че лентата е сдала багажа и дори нови химикали няма да помогнат. С такова впечатление оставам след опитите си и след всички коментари до тука. Все пак може и да опитам с друг проявител, ако намеря.

Отговори на това съобщение
 Re: кино лента -> фото лента
Автор: samadhi   
Дата:   24-11-11 15:18

2) Буркан 2 (стоп): Вода + сок от половин лимон - 1 min
тука някой те е метнал с този лимон (за салатка става,да). За качествен стоп разтвор се ползва ледена оцетна киселина, която няма многообщо с оцета, при липса на такава - лимонена киселина с големи обструкции, тъй като тази по магазините е за готварски цели и има разни добавки. В конкретния случай не е особено важно,но по принцип да си знаеш, само киселичко не е достатъчно. Тя и зелевата чорба е киселичка ама за стоп разтвор ...., ама знае ли човек, трябва да се пробва [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: кино лента -> фото лента
Автор: 5kan   
Дата:   25-11-11 09:23

ледената оцетна киселина има доста общо с оцета - качественият състав е същия, само концентрацията е доста по-висока
оцетът е обикновено 5, 6 или 9 %
някои производители си го правят директно от оцетна киселина, съответно разредена и малко боядисана, пък го пробутват за "винен" или "ябълков"

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »