Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 UV филтър? За и против
Автор: guesswho   
Дата:   28-10-11 20:02

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: UV филтър? За и против
Автор: sirkhann   
Дата:   28-10-11 20:06

Мистичната теоритична загуба на качество се наблюдава само при филтрите от 40 лв и не е много мистична [cool] Като си купиш нещо квалитетно - висок клас B+W/Hoya/Sigma и т.н., там дертовете са малко, ползите - повечко [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: UV филтър? За и против
Автор: guesswho   
Дата:   28-10-11 20:08

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: UV филтър? За и против
Автор: kvakioh   
Дата:   28-10-11 20:18

Трябва си, трябва...За ибей и други места, има и в Бг, макар и да не са много местата.

Отговори на това съобщение
 Re: UV филтър? За и против
Автор: pefoto01   
Дата:   28-10-11 20:21

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: UV филтър? За и против
Автор: Knartist   
Дата:   28-10-11 20:31

guesswho [smilie24]
Аз съм съвсем лаик относно хардуеара, донякъде щото си мисля, че мога да компенсирам със софтуера въпросната мистична загуба (за мен всъщност наистина е такава - няколко проби направих и не видях разлика със или без филтър... но, пак казвам - аз съм лаик)

Та, поставени така нещата - рискът от загуба на обектив за сума ти кинти... и аз така практикувам - стои едно филърче отпред и не се и занимавам дори и с капачки [smilie3] [shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: UV филтър? За и против
Автор: mitku   
Дата:   28-10-11 20:35

Абе хубав УВ филтър и в (пре)Ебей пак не е 40лв. Хубав филтър, за хубав обектив (например Hoya 77mm UV HD) си отива към 70лв. на търг и към 100лв. нов. [smilie7]
Иначе аз лично съм твърдо "За" и имам качествени УВ филтри на всичките ми обективи. Според моите лични тестове - изобщо не пречат на качеството, а защитата от проблеми е показана по-горе. И пак според моите тестове - със смотан (евтин) филтър при някои обективи картината буквално се размазва, но някои обективи понасят прилично дори и евтини филтри... всичко си е "според зависи". Но всеки си има глава за да си преценява. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: UV филтър? За и против
Автор: BoneFletcher   
Дата:   28-10-11 20:53

А защо производителите на обективи не слагат в комплекта UV ?
Не е ли защото слагат сенници?

Трябва да си голяма карък да изпуснеш обектива/фотоапарата и нещо дълго и твърдо, но по-тясно от от сенника/челната леща да влезе и да направи аборт на обектива...

Отговори на това съобщение
 Re: UV филтър? За и против
Автор: photostoykov   
Дата:   28-10-11 20:57

Нека бъдем конкретни:
- повечето любители възприемат UV филтъра като ангел-хранител, но само от механично естество;
- на истинските фотографи UV филтърът им е необходим там, където има изобилстващо UV излъчване - на морския бряг и високо в планината;
- нуждата от UV филтър е спорна, но е неоспорима...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: UV филтър? За и против
Автор: mihajlov2   
Дата:   28-10-11 21:05

Единствения път когато ударих обектив, той беше и със сенник, и с филтър, но това изобщо не помогна, защото просто се подхлъзнах и спънах с камера в ръце и паднах по очи ( и по камера) и то не на равно място, а така лекичко в планината... върху камънаци от известна височина. Та не остана ни сенник, ни филтър, ни обектив, ни тяло.[smilie18] А оттогава насам (това беше преди 6-7 години) не съм имал абсолютно никакви проблеми с челните лещи на обективите и с филтър, и без филтър. Парен каша духа. Та филтрите не винаги помагат.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: UV филтър? За и против
Автор: mitku   
Дата:   28-10-11 21:06

На мен например ми е мниго по-удобно с филтър, отколкото да ми стърчи сенник и постоянно да го слагам и свалям при всяко прибиране или вадене от чантата, че и заема доста място (дори и завинтен наобратно). Опитвал съм да се накарам да ползвам сенниците и се оказва, че един-два пъти го завинтвам (сенника) и после ме домързява и спирам да го ползвам. Мързел... к'о да пра'иш. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: UV филтър? За и против
Автор: smoking_weed   
Дата:   28-10-11 21:06

UV филтър - на морското ниво или над 2000 м. надморска височина.
През останалото време сенник.

Отговори на това съобщение
 Re: UV филтър? За и против
Автор: tisho86   
Дата:   28-10-11 21:15

За съм и то главно заради снимката по-горе, но не ползвам.

Отговори на това съобщение
 Re: UV филтър? За и против
Автор: stav   
Дата:   28-10-11 21:29

https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&t=1281507&i=1281507&offset=all



Отговори на това съобщение
 Re: UV филтър? За и против
Автор: io_bs   
Дата:   28-10-11 22:21

Дигиталните матрици не се влияят от UV лъчите, затова тези филтри могат единствено да се ползват като защитни.

Отговори на това съобщение
 Re: UV филтър? За и против
Автор: Nadivtov   
Дата:   28-10-11 22:24

За.. ако не беше филтъра сега обективът ми щеше да бъде на сол.. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: UV филтър? За и против
Автор: guesswho   
Дата:   28-10-11 23:39

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: UV филтър? За и против
Автор: asahi   
Дата:   28-10-11 23:43

Ако си беше сложил капачката нямаше да ти е на сол обектива. Със сенника е същото.

Отговори на това съобщение
 Re: UV филтър? За и против
Автор: jingov   
Дата:   28-10-11 23:50

Добре де .....един казва за това,друг за онова служели...хайде да се изясним ,аджеба /демек/всъщност тоя ми ти филтър каква работа върши,когато трябва да снимам с поляризатора и/или НДто и колко време Ви отнема сваляне и навиване на нужният Ви УВе филтър.И в повечето ми случаи тоЙзи ми ти филтър само ми се пречка и губи време,за да отвинтя и завинтя на негово място необходимият ми филтър/за безброя кутийки не говоря,особенно ако лееко пръска дъждец .....
Който иска да си го ползува ,които не иска ..да не го ...
Относно опазването...дали ще спукаш чисто нова гума на магистралата е божа работа .....[smilie7]
п.п.Маркетинг,стечение на обстоятелства,.....като се казва ,да не те срещне мечка ..[smilie8]
Аз не ползвам поради по горе изброените причини и не само ..[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: UV филтър? За и против
Автор: GOSPODIN   
Дата:   28-10-11 23:59

Най-добре да не си ползваш обектива, за да не се счупи.[smilie5] Ползването постоянно на УВ е нелепо, но щом ви харесва...[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: UV филтър? За и против
Автор: guesswho   
Дата:   29-10-11 00:00

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: UV филтър? За и против
Автор: asahi   
Дата:   29-10-11 00:35

Не разбрах какво си против капачката. Сваляш, снимаш, слагаш. Правя го от много години и дава отлични резултати. Нямам УВ филтър.

Отговори на това съобщение
 Re: UV филтър? За и против
Автор: tziko   
Дата:   29-10-11 00:37

Аз ползвам постоянно. Хубавия филтър не пречи. Снимам често до морето, когато има вълни и вятър, полепват пръски вода по всичко и се налага постоянно да бърша от пред - предпочитам да бърша филтъра. Когато мъкна апарата къде ли не за щяло и нещяло, той все повече заприличва на гъз, надявам се с филтъра и сенника да забавя този процес, та ползвам и сенник.



Публикацията е редактирана (29-10-11 00:39)

Отговори на това съобщение
 Re: UV филтър? За и против
Автор: Knartist   
Дата:   29-10-11 00:39

Аз пък имам следното против капачката - не ми се сваля, слага, сваля, слага, сваля, слага... от много години изобщо не използвам капачка и дава... еми, някакви резултати. Имам UV филтър вместо капачка [smilie3] [shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: UV филтър? За и против
Автор: danyyel   
Дата:   29-10-11 01:10

Аз да споделя моя опит, един хубав ден докато ходих към плажа със старата ми бойна чанта (уж много надеждна) и се разкачи презрамката и падна от около около метър на земята. Фотоапарата беше в нея с обектив, филтър и капачка.

Резултата:
Имам си нова гривна на Sigma 82mm. (Капачката на фотоапарата беше минала през филтъра и се беше заклещила).
За сметката на суровата загуба сега си имам напълно функциониращ 24-70 без филтър...

Интересното в случая е, че ако не бях сложил капачката на обектива сигурно и филтъра сега щеше да е здрав. Но ако нямах филтър отпред сериозно се съмнявам, че челната леща щеше да оцелее [shtrak]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »