Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Предсватбена треска
Автор: KK   
Дата:   04-05-11 11:16

Здравейте,

предсватбената треска и мен ме превзе въпреки, че не съм младоженка. Имам да снимам сватба след няколко месеца (платена) и проблемът е че никога досега не съм снимала каквато и да е била сватба. Чела съм за целия процес как протича, детайлите до вършенето на самия печеливш бизнес както и за сватбени фотографи, но практически никва ме няма. Бих искала преди този проект да видя как протича сватбения ден и възможнноста да се получат най- ценните и значими момети. Ходила съм на няколко сватби , но беше преди години и имам само бегли спомени ( за най-веселата част-партито , която в съштия момент е и най- неплодородна от фотографска гледна точка- смого счупени лица[cool] .

Та има ли някой фотограф който иска асистент? Дори и само да гледам пак ще ми е от голяма полза, но и се съмнявам, че и фотограф ще откаже 2 екстра ръце след като така и така са там[smilie18] . Имам си собствен апарат Canon 5D Mark II със светкавица и L серия обективи. Имам представа от студийно осветление.Обработка на снимките с Photoshop.Както и частично унивеситетско образование по фотография.

Все пак това е сватбеният ден- единствен (с този човек;P) и съгласявайки се показват доверие, а аз неискам да осера нещата.

Ако искате някаква допълнителна информация за мен или напрадо да се свържете с мен
МОЛЯ ПИШЕТЕ НА: kkantcheva@yahoo.co.uk
 Re: Предсватбена треска
Автор: gecata   
Дата:   04-05-11 11:57

Предстои ми да вадя зъби (платено). Проблемът ми е ,че съм фотограф и никога не съм вадил зъби....
Та има ли някой зъболекар който да иска асистент? Дори само да гледам пак ще е от полза, но и се съмнявам, че и светило на медицината ще откаже 2 екстра ръце (и два крака) след като така и така са там... .
Имам чисто нови клещи и зъболекарски стол - последен.... ех предпоследен модел, както и куп джаджи, половината от които не знам за какво служат....
Вълнувам се много и честно да си кажа малко ме е страх - е не чак колкото когато снимам сватба, щото сватбеният ден е единствен с този човек (Р) нали така? Човек все пак ма 32 зъба и не е толкова фатално ако нещо объркам
Ако искате някаква допълнителна информация за мен или направо да се свържете с мен
МОЛЯ ПИШЕТЕ НА: .......божееее май обърках форума[cool]
 Re: Предсватбена треска
Автор: mavar   
Дата:   04-05-11 12:02

Все си мисля, че преди да тръгнеш да снимаш сватби, трябва да си станал вече фотограф и да си много добър в снимането на портрети и репортаж. Не е ли по-добре да покажеш първо какво можеш?
 Re: Предсватбена треска
Автор: didesignbg   
Дата:   04-05-11 12:22

Надявам се, си изчела достатъчно теми и лайната дето ще се излеят по твой адрес няма да те впечатлят. Все ще има и няколко смислени предложения из цялото пишкомерене.[smilie24]
 Re: Предсватбена треска
Автор: georgi969   
Дата:   04-05-11 12:32

Никой няма да те вземе за асистент за да не им вземеш хляба.[smilie5]
Моят съвет е взимай фотоапарата и се прикрепяй към някоя сватаба-снимаш и се правиш че си от родата.[smilie7]
 Re: Предсватбена треска
Автор: ivenchev   
Дата:   04-05-11 12:36

georgi969 [smilie24] [smilie24] [smilie24]

може и кръщене, за тренировка в църкви със слабо осветление ...
 Re: Предсватбена треска
Автор: chukov   
Дата:   04-05-11 13:49

didesignbg

А не смяташ ли, че каквото почукало такова се обадило?

Можеш ли да вземеш пари за да снимаш сватба, поемайки по този начин отговорността пред хората, че ще им свършиш работата, а да не си снимал сватба никога?

Нормално е никой да не иска да си дава хляба.
Ако фотографът е добър, то той сам ще си заеме подходящото място в този бизнес без някой да го пуска или да го спира.
 Re: Предсватбена треска
Автор: naviga7or   
Дата:   04-05-11 14:38

Като не си сигурна че ще свършиш добре работата , не им вземай пари а само отиди и снимай за тренировка , а те ако искат да си викнат някой друг фотограф [smilie3]
Поне за сега аз така правя ако някой ме викне да снимам ходя безплатно само да трупам опит [smile]
 Re: Предсватбена треска
Автор: shama   
Дата:   04-05-11 14:44

KK това е хубаво че искаш да чиракуваш , но това се прави преди да вземеш платена поръчка и то не за месец или два, а за доста повече.
Няма как да си взела потенциална поръчка на някой и да искаш от него да те научи как да я снимаш.

А иначе напрежение/треска е имал всеки преди първия му платен ангажимент и това е нормално.

 Re: Предсватбена треска
Автор: ilcoin   
Дата:   04-05-11 14:58

Иди в няколко сватбена агенция и си предложи услугите БЕЗПЛАТНО! Не казвай че си начинаеща, а че "сега навлизаш в бизнеса и трупаш портфолио". То е на практика същото, ама звучи по хайтек.

Със сигурност ще хванеш поне 2-3 ангажимента, плюс абитурентите. А и никой няма да ти се сърди, ако накакаш нещата, щото пари не си взела.

Доста народ се снима от роднини и приятели и няма да се сърди, ако има един "професионален" фотограф на прИмоция. Със сигурност след края на тура ще имаш доста повече опит от голяма част от писачите тука.

След като си запозната с процеса, наблегни на репортажното снимане и няколко "заучени" хватки по време на снимките преди ресторанта. Успех [smilie24]
 Re: Предсватбена треска
Автор: diabolik   
Дата:   04-05-11 15:10

https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=1308374&t=1307657&offset=all&&phorum_uriauth=#reply_1308374

Темата на колегата, който е в твоята ситуация, може да ти помогне :)



Публикацията е редактирана (04-05-11 15:21)
 Re: Предсватбена треска
Автор: boni   
Дата:   04-05-11 15:38

Здравей КК, ако бях на твое място, първо бих се представил пред аудиторията с фотографско портфолио. Т.е. - преди да изнесеш концерт пред публика, която си е платила билетите, трябва да можеш да свириш.
Моля качи 10-на от най-добрите си снимки тук и ще говорим.
А, видях че си оставила мейл, ще ти пиша да ми пратиш снимки.



Публикацията е редактирана (04-05-11 15:38)
 Re: Предсватбена треска
Автор: Lalinda   
Дата:   04-05-11 15:48

Не е съвсем така.
Мога да дам пример от собствената си практика.

Преди много години моя приятелка ме покани на сватбата си, като ме помоли да взема и фотоапарата си, въпреки че отлично знаеше, че не снимам хора.

Имаха платен фотограф, но аз също снимах, по-скоро за себе си и за спомен...
После дадох снимките на младоженците, разбира се, и приятелката ми каза, че дори майка й (която изобщо не ме познава) казала, че най-много харесала моите кадри...

Нямах никакъв опит и съм се водила единствено от интуицията, вдъхновението и радостта си от събитието.

Разбира се, кадрите ми изглеждаха много по-жизнени и непосредствени от тези на казионния фотограф, твърде нагласени и подправени.

Всъщност, нормална практика ли е младоженците да искат да изглеждат точно като други преди тях, та да им се показват чужди снимки?

В моя случай гледането на снимки на врати и прозорци се бе оказало по-добрият атестат за уменията ми...
[shtrak] [shtrak] [shtrak]
 Re: Предсватбена треска
Автор: ka7   
Дата:   04-05-11 15:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Предсватбена треска
Автор: sirkhann   
Дата:   04-05-11 16:12

Скъпи Ка7, доколкото и да си прав донякъде, има две неща, за които не си напълно пръв:

- Във всеки занаят има Know-How (тъкности), което се трупа с години и който го има, обикновено владее лъвския пай от пазара. Сам разбираш, че нещо, в което си инвестирал години на труд и много средства, не се подарява току-така.

- Второ: стратегията да подбиваш пазара с ниски цени и ниско качество е много успешна. Повечето хора похапват с удоволствие "хляб" за 60 ст и кашкавал за 4.50 лв/кг, само защото е по-евтинко. По същия начин- снимай некадърно сватби за 50 лв с 350Д и ще видиш как ще имаш една камара клиенти... Вярно, че няма да можеш да обереш "каймака", ама пак...
 Re: Предсватбена треска
Автор: didesignbg   
Дата:   04-05-11 16:14

chukov, нещо се разминаваме? Аз виждам културно (с малко правописни грешки) зададен въпрос. Жената иска да отиде да поснима една две сватби без пари, за да види как върви ритуала, какво и що. Това го прави точно за да не отива на първата свтаба неподготвена.
Да ме извиняваш, но снимането на сватба е много далеч от висшия пилотаж. Да, има снимане, и снимане, но ако хубавите снимки на сватбените фотографи бяха наполовина на приказките ...
 Re: Предсватбена треска
Автор: digitalgab   
Дата:   04-05-11 16:25

Като има хубав апарат и скъпи обективи, останалото квото Бог и дал и квото сабя покаже.
И здраве и добра спортна форма, че всъщност снимането на една сватба се оказва доста уморително преживяване, даже с яденето и пиенето.

Може човек да се учи от другите, но директно да им гледаш в чинията не бива, толкова сватби има из нета, ето видяхме и една на най високо ниво, гледаш и се учиш какво, къде, кога и как да снимаш. [shtrak]



Публикацията е редактирана (04-05-11 16:26)
 Re: Предсватбена треска
Автор: CanoniO   
Дата:   04-05-11 16:28

Много е важно да се познават ритуалите и тънкостите около тях. Иначе се изтърват моменти. не е хубаво да се взимат пари на хора за работа с неясен резултат. Но повечето сватбарски щракачи точно това правят. И никой от тях не чука касов бон... А трябва....
 Re: Предсватбена треска
Автор: boni   
Дата:   04-05-11 17:02

Защо пък касов бон, по банков път си е чиста работа. Пускаш си ф-ра, шлащат ти по банков път. Отдавна го пиша още в офертата.
 Re: Предсватбена треска
Автор: sir_sky   
Дата:   04-05-11 17:05

KK> И аз съм в подобно положение, предложиха ми, 3 сватби от 3 назависими места за 1 месец, и въпреки че им казах изрично че нямам опит в сватби, те са съгласни аз да им снимам сватбите. Всички са си определили цена (аз не смея много да я коментирам, защото нямам опит и база за това) но съм им казал че бих приел заплащане само ако те са доволни от снимките, поне в тези първи опити. А пък за след това... поне ще имам някаква база за сравнение! Вземи си и ти асистент, определено е нужен, и аз гледам винаги да имам когато снимам някакво събитие. Дори сега си търся човек за едната от сватбите, защото титулярния ми асистент е зает[smile] Също така мисля че второ тяло не би било излишно!

Успех[smilie24]
 Re: Предсватбена треска
Автор: chukov   
Дата:   04-05-11 18:24

Лалинда, нямаш си на идея колко не си права.

Когато си отишла като гост на сватбата никой не очаква от теб чудеса.
Ти може да си напукала 2000 снимки, от тях да си хванала 10 момента и да си ги показала и всички да въздъхват по тях.

Ако снимаш като основен фотограф ти си длъжна да уловиш всички важни моменти в сватбата. Тогава разбираш, че докато снимаш първата целувка в ритуалната зала нямаш физическа възможност да заснемеш сълзите в очите на родителите. и много други подобни примери

Никой не ти брои колко брак имаш в кадрите и колко моменти си изтървала, защото ти си просто гост. Докато основният фотограФ е длъжен да не изтърва нищо.

Така че опитай да поемеш отговорността като основен фотограф, а аз ще дойда като гост да пощракам ей така на рахат и после ще видим чии снимки са по-интересни. Има си много деликатности по сватбеното снимане.

Не е прав и дидизайн да твърди, че сватбеното снимане е много далеч от висшия пилотаж.

Може в повечето случаи от реалността в България да е така, но това не определя характера на този тип фотография.
Напротив: тук всичко става бързо, много от моментите няма как да се режисират или повторят, светлинните условия се сменят постоянно и са адски различни по време на целия празник. Никак не е прост пилотажа дори.

Предизвикателството е сериозно и си иска подобаващото внимание и отношение.
 Re: Предсватбена треска
Автор: guesswho   
Дата:   04-05-11 18:51

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Предсватбена треска
Автор: gecata   
Дата:   04-05-11 18:59

Аз мисля, че е твърде старомодно да им сервираш един тъп албум със 100 банални снимки, в които или седят като дъски, или някакви изкелиферчени портрети, или пък цялата рода застанала като за разстрел.....

Аз пък мисля, че живееш с предстаите си за сватбена фотография от преди 5 години!
Чуков е прав. В последните години сватбената фотография и у нас се превърна в много интересен жанр. Какво е сватбената фотография ако не "висш пилотаж" в репортажа?
Тук интуицията и креативността вървят ръка за ръка с режисираното и сантимента.
Необходимостта да оставаш невидим или поне ненатрапчив за гостите и в същото време да "управляваш" случващото се пред камерата е просто въпрос на натрупан опит. [smilie24]



Публикацията е редактирана (04-05-11 19:03)
 Re: Предсватбена треска
Автор: J0R0   
Дата:   04-05-11 19:07

Чуков тук е много прав, по отношение на изказването на Лалинда.
[smilie24]

Работил съм и на свободна практика и по договор.
Несравнимо е.
В първия случай - ако преценя, показвам само снимките, които поискам (и които са станали добри, ако не са станали, нищо не показвам) И всички ахват, ау, колко си добър. Ако нищо не покажа - няма проблем.
Във втория случай съм длъжен да покажа продукция, независимо дали е станала добре или не е...

Това не е само при сватбите и не е само във фотографията - във всяка една област е.

 Re: Предсватбена треска
Автор: guesswho   
Дата:   04-05-11 19:11

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

 Тази тема е затворена