Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Осветяване на снимки на стена
Автор: promis   
Дата:   22-10-10 20:34

Здравейте. Искам да закача няколко снимки (цветни, формат не по-голям от 30/40, хоризонтално ориентирани) на стената в коридор (широк 1 м), където е тъмно, и затова реших, че трябва да предвидя някакво осветяване. Обиколих няколко магазина и видях какво предлагат: осветителни тела с 2х25W или 2х40W халогенни крушки, има и други с луминисцентни, които се монтират над снимката/картината. Кои от тези са по-добрият избор? Иска ми се това осветление да не е много силно, а да осветява само снимките, като наоколо светлината да е приглушена. От 25-ватовите ли да взема? А самите снимки с антирефлексно стъкло ли да са, или обикновено? И на каква височина над снимките трябва да са осветителните тела? Въобще всякакви съвети са добре дошли, най-добре от хора с опит, понеже досега не съм правил подобно нещо и не знам какви резултати да очаквам.
Предварително благодаря [thankyou]


Отговори на това съобщение
 Re: Осветяване на снимки на стена
Автор: asahi   
Дата:   22-10-10 20:52

Спотове ще свършат работа. 15 или 25 вата - това зависи от околното осветление и контраста, който искаш да направиш. Примери:
1. Светло помещение, нисък контраст между осветеностите - 25 вата.
2. По-тъмно помещение, висок контраст - 25 вата.
3. Тъмно помещение, нисък контраст - 15 вата.

Вземи един светломер, намери си сцени с локален контаст на осветлението и премери нивата. Ще получиш обективна представа за нещата.

Отговори на това съобщение
 Re: Осветяване на снимки на стена
Автор: promis   
Дата:   22-10-10 21:48

Ако избера да осветя снимките със спотове трябва да ги поставя на противоположната стена ли? Или под спотове се разбират и тези, за които питам:


http://www.sirius.bg/images//upload//PIC713080.jpg



Само че по 15 вата не намерих, най-слабите бяха 2х25W. [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Осветяване на снимки на стена
Автор: promis   
Дата:   23-10-10 09:13

[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Осветяване на снимки на стена
Автор: valen_tin   
Дата:   23-10-10 09:48

задължително светодиодно за такива цели ....
за какво да гориш 50 вата, като и 1-2 ватa ще ти стигне за снимките ...

отиваш примерно тук: http://bgled.com/ и си избираш светлинен източни, от някъде другаде си харесваш самото осветително тяло и си готов ... по-скъпото светодиодно осветление ще го избиеш за по-малко от година

Отговори на това съобщение
 Re: Осветяване на снимки на стена
Автор: rumensh   
Дата:   23-10-10 10:00

Прав е valen_tin само диодно [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Осветяване на снимки на стена
Автор: klez   
Дата:   23-10-10 10:02

бях си взел за 12лв от китайците 10 светодиода по 1 ват дето ако ги наредиш в линийка по това осветително тяло дето си показал на снимката сигурно ще ти осветят и целия коридор :-) принципно 2-3 едноватови са ти идеални за тази цел. И пак малко проба/грешка пробваш под различни ъгли как най ще ти харесва.

Отговори на това съобщение
 Re: Осветяване на снимки на стена
Автор: promis   
Дата:   23-10-10 10:41

Ако имаше готови решения със светодиоди щеше да е добре. Искам просто да изкарам кабелите и да вържа осветителните тела. [smile] Не съм запознат, но май за светодиодите ще трябва и трансформатор? А как стои въпроса със светлината - всъщност светлина с каква температура е най-добра за осветяване на снимки? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Осветяване на снимки на стена
Автор: e-mil   
Дата:   23-10-10 10:56

Широчина на коридора - 1 м
Широчина на нормално
развито мъжко тяло ---- 65-70 см.

Ще поканиш някой по-широкоплещест гост и ще ти събори снимките. Или пък по-висок, чиято глава ще хвърля сянка ако лампите са на отсрещната стена. [smile]
По-добре помоли някой, който разбира от интериорно осветление да погледне на място, за да не дупчиш стената с проби и грешки.


Отговори на това съобщение
 Re: Осветяване на снимки на стена
Автор: asahi   
Дата:   23-10-10 11:03

Светодиодното осветление в никакъв случай не е пълноспектърно, но ако искаш да видиш фотографиите си в друга светлина (цвят) - давай.

Отговори на това съобщение
 Re: Осветяване на снимки на стена
Автор: navy   
Дата:   23-10-10 11:32

Цифрова фоторамка [smilie7]

Ама е $$$ [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Осветяване на снимки на стена
Автор: promis   
Дата:   23-10-10 11:57

Е, чак да ги събори [smilie5]
Те няма да работят постоянно, а само като идват гости например, или като ми е кеф. По-важно е снимките да изглеждат добре и с верни (доколкото може) цветове. Цифрова фоторамка ще дойде скъпо. Не познавам никой, който да разбира от интериорно осветление, пък и исках да видя дали тук ще намеря отговори на въпросите първо. За сега в понеделник ще дойде електричарят да изкара кабелите, пък осветителните тела по-нататък ще ги купувам, но исках да проуча, че да не правя глупости [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Осветяване на снимки на стена
Автор: deathzone   
Дата:   23-10-10 11:57

Това отгоре на снимката, кой модел лампа е?

Отговори на това съобщение
 Re: Осветяване на снимки на стена
Автор: asahi   
Дата:   23-10-10 16:42

Сложи на тавана спотче, насочено към картинката и готово! Колкото по-отдалече - толкова по-равномерно ще ти е осветена. Ако коридорът е тесен ще се ограничиш с по-малки формати. Те са по-непретенциозни към осветяване и не изискват голяма дистанция за гледане.

Отговори на това съобщение
 Re: Осветяване на снимки на стена
Автор: promis   
Дата:   24-10-10 15:56

deathzone, ето виж тук.

Благодаря за съветите. Утре трябва да реша дали да пусна кабелите по стената (ако сложа осв. тела за картини) или по тавана (ако се спра на спотове). Съвсем случайно намерих една фирма, която има магазин в Пловдив и уж имат и специалист консултант, та ще видя и от там какво ще ме посъветват.

[thankyou]


Отговори на това съобщение
 Re: Осветяване на снимки на стена
Автор: asahi   
Дата:   24-10-10 16:33

Питай го за нормите за осветеност, ъглите на заслепяване и светлинния комфорт. Ако се оплете да знаеш, че е обикновен продавач.

Отговори на това съобщение
 Re: Осветяване на снимки на стена
Автор: landstar   
Дата:   24-10-10 16:40

Промис, тия ламбета дето си намерил са скъпи - като лампи, консуматив и разход на ток. Понеже съм се сблъсквал с тоя въпрос, предлагам ти да звъннеш на ДИНАФОС - купуваш едни енергоспестяващи крушки, които обаче са фиксирани да дават дневна светлина + някакви отражатели по твой вкус.
http://www.dynaphos.com/product.php?c=17&sc=52&id=243

Отговори на това съобщение
 Re: Осветяване на снимки на стена
Автор: promis   
Дата:   25-10-10 10:30

След консултацията окончателно се спрях на спотове на тавана, както asahi каза. Нещо такова трябва да се получи:


http://photo-zona.net/images/user62463/album18266/large/1287990806_tatu4466_osv.jpg




http://photo-zona.net/images/user62463/album18266/large/1287991700_wwqx8450_osv2.jpg



Тези дни ще изкарам кабелите на точните места, а до купуването на самите спотове има време. Ще се радвам ако имате някакви коментари и съвети!
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Осветяване на снимки на стена
Автор: nomadsl   
Дата:   25-10-10 10:56

Здравей.

По твоята задача:

1. Източника на светлина /халогенка, лед или друго/ трябва да бъде с асиметричен параболичен рефлектор. Рефлекторът /има различни видове/ трябва да бъде избран така, че от позицията на източника на светлина площта на картината да се осветява равномерно. Изключително неприятно ще е, ако по-близката до лампата част от изображението е по-силно осветена или има доминаци на петно вътре в картината, което променя съотношението на плътностите в нея.

Не отивай в евтини решения, ако целиш качество и постоянство.

2. Цветната температура на източника на осветление трябва да бъде избрана подходящо. В редица случаи е предпочитано да има два източника за осветяване с две различни цветни температури - примерно за 5400 Келвин и 3200 Келвин. Едната свети в дневен режим, когато през прозорците присъства външна дневна светлина, а другата се пали, когато отвън е тъмно и цялото помещение преминава в режим на 3200 Келвин.

3. Позицията на осветяващото тяло /тела/ трябва да е ситуирана така, че да са избягнати рефлексите от позициите за гледане на "творбата".

4. Повечето осветителни източници променят качеството на светлината си /интензитет и цветна температура/ в процеса на експлоатация. Трябва да следиш и да сменяш лампите, не като изгорят, а когато ресурсът им с равен работен режим е на привършване. Защото иначе може да се окаже, че едно изображение е осветено по-силно или по-топло /студено/ от друго.

5. Трябва добре да се направи баланса между силата на осветяване на "произведенията" и тази на околната, амбиентна светлина. Тук няма конкретни коефициенти, а зависи от цветове /плътности/ на стени и изобщо от вещите в интериора.

Ето един добър производител на такива тела:

http://www.supermodular.com/


Или този:

http://www.viabizzuno.com/


При интерес мога да покажа и по-детайлни решения.


Отговори на това съобщение
 Re: Осветяване на снимки на стена
Автор: promis   
Дата:   25-10-10 15:22

nomadsl, благодаря за обстойния коментар. Тези асиметр.параб.рефлектори правят равномерно осветена повърхност ли? На мен, като гледам схемата, ще ми трябва осв.тяло и светлоизточник с ъгъл на осветеност 50 градуса. Не знам обаче този ъгъл от къде до къде се мери - дали включва само ярко осветената част, или и периферната по-слабо осветена част.

За цветната температура значи трябва да се ориентирам към 3200 К, защото в коридорчето няма да има много естествена дневна светлина, най-вече през стъклото на холната врата. Така че ще смятам, че режимът е постоянно нощен.

За отраженията от стъклото не съм сигурен доколко ще пречат, защото при избраната схема светлината няма да пада от много ниско, а стъклото на снимките ще е антирефлексно. Но все пак нямам опит и може и да бъркам.

Точка 4 също ще я имам предвид [smilie24] , а за точка 5 мисля, че най-добре ще е да взема някакъв спот и после да пробвам с различни светлоизточници и когато ми хареса да взема и другите два спота. За сега се ориентирах да пазарувам от този магазин: Ел България - сайтът им е добър, имат шоурум в Пловдив, оказаха се отзивчиви, предлагат и светодиоди (показаха ми една светодиодна крушка със топла бяла светлина, но е доста силна и няма да ми върши работа), но трябва да ги питам дали имат асиметрични рефлектори.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »