Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 модерен театър, 3 ред обектив?
Автор: peshovec   
Дата:   17-04-10 12:09

Довечера хлапето ще има градинско представление.

Миналия път снимах с видео-камера.

Този път обаче се предлага услуга професионално заснемане на двд :)

Мисля да се възползвам от въпросната услуга, така ще мога да се опитам да снимам с фотоапарата:).

Снимките ще са си за нас, не искам да преча на другите родители да си гледат хлапетата. Така че изнесени блескавици отпадат. Разхождането напред назад (наляво, надясно) най-вероятно също ще отпадне (освен, ако на място се окаже, че ще мога да се придвижвам без да преча на никой, което ме съмнява).

След цялото това предисловие, ето каква ми е чуденката (и другите твърди параметри:) ).

Модерен театър, голяма зала. Ще сме на 3-ия ред.

Разполагам с кропка 1.5.

Бих искал да взема само едно калъфче (тип кобур, побиращ апарата със закачен обектив), понеже хлапето ми не е от най-кротките и колкото са ми по-свободни ръцете, толкова по-добре:).

Цялата чуденка е дали ще мога да мина с един от следните два обектива:
1. 50 1.7 твърдак
2. 35-70 4 (не е твърдак:)

Имам що годе прилично мини-калъфче за обектив, така че варианта да взема и двата и да ги сменям според ситуацията не е невъзможен, но все пак не искам да преча на никой да си гледа хлапето.

п.с. за протокола разполагам и с китака 18-70 (3.5 5.6), който обаче е много назад спрямо 35-70 4.
Имам и още една "тъмница" 70-300 (4 5.6), който всъщност не е особено по-тъмен от 35-70 4 :), но ми се струва ще дойде дълъг (а и трябва да се позатвори за по-резки снимки)

Та ако някой има наблюдения относно залата, или пък е снимал там, моля нека сподели мнение. Иначе взимам 50-ката и 35-70-ката и квото стане:) (ако е удобно, ще ги сменям, ако се налага, ако не е удобно ще щракам със закачената 50-ката, пък каквото стане такова)

Отговори на това съобщение
 Re: модерен театър, 3 ред обектив?
Автор: Alex-dan   
Дата:   17-04-10 12:15

Ако е достатъчно добре осветено може да заложиш на зуума, който всъщност ми се струва задължителен с оглед, че няма да имаш възможност да се местиш напред-назад...

Отговори на това съобщение
 Re: модерен театър, 3 ред обектив?
Автор: asahi   
Дата:   17-04-10 12:20

От 3-ти ред ще снимаш като охранителна камера. Що не се поразходиш малко? Снимането не е ядене на пуканки, та да се прави най-добре от място.

Имаш 2 неизвестни засега в уравнението - на какво максимално ИСО можеш да снимаш безпроблемно и какво ще е поведението на осветителя. Всяко едно от тези неизвестни може да промени коренно избора на обектив.

За любителско снимане на любителско представление можеш да ползваш светкавица. Другите наоколо ще ползват - бъди сигурен.

Отговори на това съобщение
 Re: модерен театър, 3 ред обектив?
Автор: peshovec   
Дата:   17-04-10 12:33

благодаря. Вградената блескавица ще я пробвам, ако не преча и ще я ползвам. За исото според мен 800, според ревю на Бони 1600 (алфа 200)

Отговори на това съобщение
 Re: модерен театър, 3 ред обектив?
Автор: tantris   
Дата:   17-04-10 13:09

Ако сцената е професионално осветена с прожекторим бленда 4 и исо 800-1250 са ти достатъчни. Ако обаче осветлението е импровизирано - Бог да ти е на помощ (или 50/1.7)
Снимай на ръчен режим.

Отговори на това съобщение
 Re: модерен театър, 3 ред обектив?
Автор: mugen   
Дата:   17-04-10 13:16

50-ката е задължителна според мен,
ако трябва да избирам само един [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: модерен театър, 3 ред обектив?
Автор: victory13   
Дата:   17-04-10 13:37

не задължителна, ми абсолютно задължителна [smilie24]
тази алфичка не и е силата високо исо, но наистина не е ясно как ще е в залата...
и ако намериш нещо твърдо 90, 105 /нямам идея кои са минолтите там/, още по-добре...
а някой ако ти услужи с биъркана 70-210, май най-добре [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: модерен театър, 3 ред обектив?
Автор: tantris   
Дата:   17-04-10 13:44

Вземи си и 18-70. Може по някое време да ти се прииска да заснемеш цялата сцена с декорите а с 35 или 50мм на кропка от 3-ти ред това няма как да стане.
Тия обективи са малогабаритни и няма да ти е проблем да ги всемеш всичките.
Тая алфа с лайв-вщ ли беше? Карай на ръчни настройки през лайв-вюто докато напипаш оптималната експозиция. После можеш да минеш на снимане през визъора.

Отговори на това съобщение
 Re: модерен театър, 3 ред обектив?
Автор: victory13   
Дата:   17-04-10 13:46

няма лайфвю тука...

Отговори на това съобщение
 Re: модерен театър, 3 ред обектив?
Автор: pmartinov   
Дата:   17-04-10 13:59

Вградената светкавица я забрави !!!

Отговори на това съобщение
 Re: модерен театър, 3 ред обектив?
Автор: peshovec   
Дата:   17-04-10 14:17

Не е физически проблем да си взема всички обективи. Мога да ги вместя (заедно с тялото със закачен обектив) във компактна раница (фото такава).

Все пак ако съм отишъл да си гледам хлапето и някой около мене само се рови из раница, слага, маха обективи няма да ми е приятно. Затова и не искам да го правя...

Все пак ще взема и една компактна блескавица.

п.с. ако има как да се разхождам без да преча, ще се разхождам :)

Отговори на това съобщение
 Re: модерен театър, 3 ред обектив?
Автор: tantris   
Дата:   17-04-10 14:40

Е тук е предимството на пластмасовите байонети[smilie5] По-безшумни са при монтажа.

Отговори на това съобщение
 Re: модерен театър, 3 ред обектив?
Автор: stilnox   
Дата:   17-04-10 14:48

аз преди време бях поставен пред същата дилема, и се оказа че по-добро решение от 50мм обектив за театрална сцена няма!!! Заедно с мен снимаше един колега с зум и светкавица и нищо свестно не излезе. Настройките на петдесетката бяха ф2,8 скорост 1/90 исо 800. Успех!!!

Отговори на това съобщение
 Re: модерен театър, 3 ред обектив?
Автор: peshovec   
Дата:   17-04-10 14:53

благодаря:)

дет се казваше в една реклама "те такова чукане чаках" :):):)

взимам алфа-та с 50ката в кобура-а
35-70 -ката в мини калъфчето

в джоба на якето компактната блескавица и каквото ситуацията покаже

Отговори на това съобщение
 Re: модерен театър, 3 ред обектив?
Автор: peshovec   
Дата:   17-04-10 14:58

"предимството на пластмасовите байонети"

то само китака е с пластмасов:)

ама аз вярвам в техонологиите и принципно не съм предубен към пластмасите. И все още ми е много чудно, защо някои хора се притесняват от пластмасовите байонети.

Всъщност някой виждал ли е прецакан пластмасов байонет?

Отговори на това съобщение
 Re: модерен театър, 3 ред обектив?
Автор: Alex-dan   
Дата:   17-04-10 16:18

С 50-ката цяла вечер ще имаш горе-долу еднакви кадри като кадриране и наистина ще си като охранителна камера :) Иначе предимството на светолосилата е ясно. Според мен това, че имаш външна светкавица решава почти всичко. Зуум + външна правят чудеса в такъв случай, стига да си направиш добре настройките и да балансираш светлините. И стига да не те притеснява да ползваш светаквица в конкретната обстановка. Аз съм пробвал дори 70-300 със СБ-800, доста прилично се получава, макар че нямам особен опит така да снимам.


http://alexdanev.com/photo/_D3H2377.jpg

^^ цък

Exposure Time 1/320
Lens F-Number ƒ/5
ISO Speed Ratings 800
Flash Flash fired, compulsory flash mode,
Focal Length 185/1 mm ===> 185 mm :))



Публикацията е редактирана (17-04-10 16:22)

Отговори на това съобщение
 Re: модерен театър, 3 ред обектив?
Автор: peshovec   
Дата:   17-04-10 16:33

а, за външни имам 4-ри :) (евтини)

3 от тях мога да ползвам на тялото (на full, ама с исо-то и блендата компенсирам:) ) (всъщност една от тези 3 мога ръчно да и казвам силата, на друга от тези 3 мога Lo или Hi :), а третата си пука на full винаги)

третата е най-компактна и ще взема нея.

иначе и 4-те мога да ги ползвам с радиотригери, което е може би най-добрия вариант принципно.

ако наоколо много пуцат с блескавици и осветлението не е достатъчно да щракам без блескавица, ще бляскам и аз. Иначе ще се опитам без, за по-добре предаване на атмосферата (ей, Бони много зарибява с неговите примери, да знаете:):):) )

Отговори на това съобщение
 Re: модерен театър, 3 ред обектив?
Автор: Alex-dan   
Дата:   17-04-10 16:45

[smilie24] Аха, и аз много харесвам снимки като неговите примерно, но фулфрейма си казва думата в такива ситуации :)

Отговори на това съобщение
 Re: модерен театър, 3 ред обектив?
Автор: peshovec   
Дата:   17-04-10 17:06

ами двата ми по-хубави обектива са подходящи за full-frame, живот и здраве, да реша че съм дорасъл за full, може да се намятам натам...

иначе като искам full-frame засега ги закачлам на лентови:)

Отговори на това съобщение
 Re: модерен театър, 3 ред обектив?
Автор: charger   
Дата:   17-04-10 18:02

Само за сведение,професионалното заснемане на DVD ще е такова,че няма да си виждаш хлапето...
Помисли дали все пак не е по важно да го отснемеш на видео и от там да си чаткаш и фотоси после.

Отговори на това съобщение
 Re: модерен театър, 3 ред обектив?
Автор: the_drug   
Дата:   17-04-10 20:23

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: модерен театър, 3 ред обектив?
Автор: Canon   
Дата:   17-04-10 21:39

Смесеното осветление - маломощна светкавица + налично изкуствено е неприятна клопка. Няма вярно решение за WB. Или мощна светкавица да надхвърли наличното или високо ИСО и се плаща с цената на повече шум.

За тази компактната ти, щом е без делител не е с водещо число повече от 20-24, което е малко. Може да го компенсираш частично недостига с по-високо ИСО - до 400 за светкавичката

Отговори на това съобщение
 Re: модерен театър, 3 ред обектив?
Автор: vgramatikov   
Дата:   17-04-10 21:46

50-ка и кракомобила.Иначе забрави за некаква по приятна снимка.

Отговори на това съобщение
 Re: модерен театър, 3 ред обектив?
Автор: peshovec   
Дата:   18-04-10 01:32

След като повдигнах въпроса, според мен е редно да споделя крайния резултат.

Снимах само с 50-ката, без блескавица.

35-70-ката и блескавицата си бяха с мен (за вътрешно успокоение и допълнителна тежест (буквално) :) ).

За сметка на това останах с впечатлението че бях единствения без блескавица. Аз лично бях в "светлинно затъмнение" :) може би сумарно 10 минути. Как все се случваше като се завъртя нанякъде и да ми блесне светкавица в широко отворените зеници не разбрах, но е факт :)

След кратки експерименти на място, установих че ще ми е най-лесно да снимам на М.

Оказа се че най-допадащите ми настройки са:
за преден план на сцената 3.5 1/160 исо 800
за заден план на сцената 2.8 1/160 исо 800

На някои от снимките даже съм снимал с горните оптимални стойности:)

Като цяло проблем с шума не виждам, но да вмъкна едно леко коментарче, че повечето снимки са "преескпонирани" (за щастие повечето само на пръв поглед).

Относно определянето на правилната според мен експозиция, разчитах на хистограмата (о чудо:) ). Тука ми е първия извод, за да се разчита на хистограмата освен че всякакви софтуерни алибалистики (тип в моя случай DRO) трябва да са изключени (иначе гледаме хистограмата с приложена софтуерна обработка), трябва и всички настройки (цвят, рязкост и прочие) да са неутрални (пак о чудо:) ).

При мен имаше изостанали +вивид и +рязкост.


Както споменах по-нагоре, повечкото снимки са преескпонирани, за щастие повечето само на пръв поглед. Тоест като дам в raw редактора експозиция наляво, "изгорелите" участъци изведнъж се оказват неизгорели:)

Това е чудесно, само дето сега трябва да се науча да ги обработя подходящо, така че да имам детайл, и в светлото, и в полу-тъмното.

(Пробвах да направя копие на слоя, да го десатурирам, блърна и после блърнатия десатуриран слой, да го комбинирам с долния чрез soft light / hard light, но не се получи така както очаквах:), ще падне четене по въпроса). Принципно за тези ситуация може да се ползва highlight recovery например, но пък аз искам да разбера как точно работи:), така ще чета допълнително.

Кривите още не съм ги овладял напълно (тоест пипам ги, но постигам "измит" изглед на резултата който целя). Доста по-лесно ми е с levels, но за някои снимки ще се наложи по-прецизна обработка (нищо като намеря време ще питам google, той много знае, стига да го попиташ вярно:)


Друго което ми направи впечатление (освен че мойта хубостница реши да не излиза на сцената:), но все пак излезе в последния момент), мойто хлапе, като го нямаше в кадрите, кадрите са по-добри. Като снимам хлапето обаче, кадрите стават или омазани, или безфокусни (тука сигурно подсъзнателно треперя, нещо като родителска треска може би). Този феномен съм го забелязвал и друг път (дефакто всеки път като снимам хлапето и правя кадри, в които го няма хлапето).

И ето все пак някои почти произволни цели кадри (без кроп). Само ресайз (даже и белия баланс не съм пипал), никакъв шарп, леки нещастни опити за пипане на експозиция, криви
(от по-хубавите, без хлапето:) ):


http://photo-zona.net/images/user39021/album3061/large/1271541828_rxfq4095_DSC03333.ARW_OKGHBV.jpg



http://photo-zona.net/images/user39021/album3061/large/1271541828_uxsv1006_DSC03335.ARW_ASC0AV.jpg



http://photo-zona.net/images/user39021/album3061/large/1271541829_wktq7977_DSC03341.ARW_E0S0AV.jpg



http://photo-zona.net/images/user39021/album3061/large/1271541829_nnea2049_DSC03406.ARW_4DN7AV.jpg




Публикацията е редактирана (18-04-10 01:35)

Отговори на това съобщение
 Re: модерен театър, 3 ред обектив?
Автор: tantris   
Дата:   18-04-10 01:52

Zooom!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »