Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Направи си сам 3Д - камера
Автор: PeterPAN   
Дата:   12-01-10 12:58

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Направи си сам 3Д - камера
Автор: PeterPAN   
Дата:   12-01-10 13:04

Отдавна съм се запалил и много се чудя да сдвоя 2 сапунерки да решават задачата [smilie11]


Та се чудя кои биха били удачни, изискванията са да имат вход за дистанционно - жижно или безжично.

Чудя са дали ако командвам зума едновременно на двете през дистанционното дали ще зумват едновременно. Гледам че някой ит'с а сорри (сони) имат цифрови жични дистанционни и се чудя ако направя дистанционно да командва едновременно 2 та апарата дали ще зумват еднакво


[smilie11] [smilie11] [smilie11]

Другият вариант е да зема 2 Сигми ДП1 май да ги сдвоя, предполагам че ще имат вход за дистанционно,

сещам се за още някои проблеми, но те най вероятно може да се решат при пост-процесинга на изходните изображения ....

Но май по евтино ще излезе да си зема едно фуджи В1 за около 1000лв ма ми се щеше нещо по евтино и направи си сам, все пак е за забавление [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Направи си сам 3Д - камера
Автор: tofo   
Дата:   12-01-10 13:09

Два бързи последователни кадъра с изместване ...ако няма движение, де [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Направи си сам 3Д - камера
Автор: neuromancer   
Дата:   12-01-10 13:09

за забавление аз си снимам с един апарат с отместване
хора и животни 3Д не снимам, та ми е все едно дали мърдат

Отговори на това съобщение
 Re: Направи си сам 3Д - камера
Автор: jivkojj   
Дата:   12-01-10 13:14

Та се чудя кои биха били удачни, изискванията са да имат вход за дистанционно - жижно или безжично.

Става удобно с 2 иксус-а и с добавения фирмуер на картата. Управляват се синхронно през УСБ.

Чудя са дали ако командвам зума едновременно на двете през дистанционното дали ще зумват едновременно. Гледам че някой ит'с а сорри (сони) имат цифрови жични дистанционни и се чудя ако направя дистанционно да командва едновременно 2 та апарата дали ще зумват еднакво

Да, сонитата зумват едновременно, но за да направиш сам дистанционното ти трябва LANC протокола им, който не е свободно достъпен. При панасоник (тея които имат дистанционно) е по-лесно защото управлението е с промяна на съпротивлението.

Edit: сега като погледнах видях че в нета вече има описания на lanc. [beer]



Публикацията е редактирана (12-01-10 13:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Направи си сам 3Д - камера
Автор: thomas   
Дата:   12-01-10 13:30

Всъщност не са ли по-интересни за 3D фотография решенията, при които не се ползват два апарата или дори два кадъра, а само се разделя изображението по цвят и после отпечатъкът се гледа с цветни очила?

Отговори на това съобщение
 Re: Направи си сам 3Д - камера
Автор: jivkojj   
Дата:   12-01-10 13:35

Това не може да стане - за да изглежда изображението обемно, все пак трябват 2 гледни точки.

Отговори на това съобщение
 Re: Направи си сам 3Д - камера
Автор: PeterPAN   
Дата:   12-01-10 13:36

Т.е кои панасоници може да ползвам с дистанционно.

Чудех се за серия от кадри и със софтуер за премахване на хората от няколко последователни кадъра ма не ми се нрави, а все пак ми се ще да има режим клип ;)

основно ще снимам сгради ;) и кофти без хора, човек придава все пак някакво познато измерение на кадъра

Отговори на това съобщение
 Re: Направи си сам 3Д - камера
Автор: джъмбо   
Дата:   12-01-10 13:36

до колкото помня между осите на двата обектива трябва да има 65мм растояние.... тоест виж дали камерите го позволяват

Отговори на това съобщение
 Re: Направи си сам 3Д - камера
Автор: jivkojj   
Дата:   12-01-10 13:43

Т.е кои панасоници може да ползвам с дистанционно.

Аз тоя номер съм го правил само с сони фотоапарати. Едно време дистанционните на видеокамерите Панасоник бяха с резистори и от там правя аналогия. Сега обаче актуалните подозирам, че изобщо нямат възможност за дистанционно.

Иначе разстоянието между остите на обективите основно зависи от това колко далече са ти обектите. Може да се сметне с подобни тригълници. Ако го оставиш 65мм (което е средното между очите) и снимаш нещо на 20-30м със теле, картината ще изглежда плоска.



Публикацията е редактирана (12-01-10 13:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Направи си сам 3Д - камера
Автор: PeterPAN   
Дата:   12-01-10 13:49

на 180 градуса разместени с портрет ще ги разположа с долните части една към друга на необходимото разстояние

Отговори на това съобщение
 Re: Направи си сам 3Д - камера
Автор: MEGASTRAT   
Дата:   12-01-10 14:00

Ако може да ви помогне нещо от тези линкове:

http://photojojo.com/content/tutorials/3d-stereo-photography/


http://asia.cnet.com/tv/tech/digital-photo/0,39067331,44902418p,00.htm


http://www.fujifilm.com/products/3d/camera/finepix_real3dw1/features/page_02.html


[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Направи си сам 3Д - камера
Автор: PeterPAN   
Дата:   12-01-10 14:09

Фуджито го знам но 300паунда за 3Д рамка и 400 паунда за камерата не ми се дават то ако го направя както трябва пак толкова ще излезе 2 камери по 300-400лв но поне забавлението ще е пълно ;)

Нали все пак е направи си сам[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Направи си сам 3Д - камера
Автор: MEGASTRAT   
Дата:   12-01-10 14:20

имам предвид като методи ако ви помогне, далеч съм от мисълта да се купува [smilie5]



Публикацията е редактирана (12-01-10 14:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Направи си сам 3Д - камера
Автор: thomas   
Дата:   12-01-10 14:27

@jivkojj
Разбира се, че са нужни 2 гледни точки - има си приставки точно за това - огледала, призми, разделяне по цветове, само че всичкото това влиза до матрицата през ЕДИН обектив на един фотоапарат. Нали в киното не гледаш на 2 екрана?

Отговори на това съобщение
 Re: Направи си сам 3Д - камера
Автор: jivkojj   
Дата:   12-01-10 14:47

Е да де, обектива е 1, но матриците са разделени, виж се какво си писал:

не се ползват два апарата или дори два кадъра, а само се разделя изображението по цвят

Отговори на това съобщение
 Re: Направи си сам 3Д - камера
Автор: oduh   
Дата:   12-01-10 14:50

@thomas
И си прав и не си прав :)
ДА, има приставки, които чрез огледала наслагват кадри.
НЕ, в киното не гледаш на два екрана, но всъщност гледаш два прожектора, които са разнопосочно поляризирани.

Отговори на това съобщение
 Re: Направи си сам 3Д - камера
Автор: PeterPAN   
Дата:   12-01-10 14:51

май на сони дсц-в1 ще се спра. ще разуча и това с иксусите как става но ми се ще да го управлявам с микроконтролер, трябва да видя как ще стане ползвал съм само ю-ес-би към сериен с виртуален ком порт

ако ползвам някое канонче с инфра ред дистанционно ще зумват ли синхронно

Отговори на това съобщение
 Re: Направи си сам 3Д - камера
Автор: jivkojj   
Дата:   12-01-10 14:52

Огледала е удачно да се ползват при макро - там все пак разстоянието между 2-те оси е малко и няма как да събереш 2-та обектива достатъчно.

Отговори на това съобщение
 Re: Направи си сам 3Д - камера
Автор: jivkojj   
Дата:   12-01-10 14:54

Със Сони и микроконтролера е най-удачно. Същия протокол се ползва и от Канон. Даже ако се огледаш из интерент, повечето така правят.

http://www.boehmel.de/lanc.htm

Отговори на това съобщение
 Re: Направи си сам 3Д - камера
Автор: explorer   
Дата:   12-01-10 14:54

Те тия приставки не разделят нищо по цвят, просто разделят кадъра на два леко отместени кадъра един до друг. Стерео апаратите с 2 обектива, които правят същото. После вече човек си решава как ще ги гледа - например в кутия с два окуляра, лявата и дясната снимка се гледат съответно с лявото и дясното око, или ако искаш да ги гледаш с червено-сини очила можеш да смесиш във Фотошоп червения канал от едната снимка и зеления и синия от другата. IMAX стерео киното е на друг принцип.


Отговори на това съобщение
 Re: Направи си сам 3Д - камера
Автор: thomas   
Дата:   12-01-10 14:55

@jivkojj
Не, не са необходими 2 матрици, поне не и в решенията, които съм гледал

@oduh
Да, в стереокиното в днешния му вариант - може би не гледаш разделяне по цветове. Но в по-ранните му варианти на екрана ясно се виждаха червено и зелено отместване на близките планове. Така се гледат и стереофилми у дома на телевизора, приложимо е и за фотография. Дори от една ранна Classroom in a Book книга на Adobe от средата на 90-те имам мостра на такива очила, с които чудесно си се виждат стереоизображения.

Разбира се, това е само единият подход. Много интересни са и онези, при които се получават две отделни снимки, всяка от тях пълноценна на пръв поглед, които после се гледат изолирано с двете очи - като дете имах такъв гледач за диапозитиви на ViewMaster и беше върховно преживяване.

Отговори на това съобщение
 Re: Направи си сам 3Д - камера
Автор: jivkojj   
Дата:   12-01-10 14:58

@jivkojj
Не, не са необходими 2 матрици, поне не и в решенията, които съм гледал


И как тогава става разделянето по цвят?

@oduh
Да, в стереокиното в днешния му вариант - може би не гледаш разделяне по цветове. Но в по-ранните му варианти на екрана ясно се виждаха червено и зелено отместване на близките планове. Така се гледат и стереофилми у дома на телевизора, приложимо е и за фотография. Дори от една ранна Classroom in a Book книга на Adobe от средата на 90-те имам мостра на такива очила, с които чудесно си се виждат стереоизображения.


Защо ли подозирам, че бъркаш ЗАСНЕМАНЕ с ГЛЕДАНЕ?

Отговори на това съобщение
 Re: Направи си сам 3Д - камера
Автор: oduh   
Дата:   12-01-10 15:04

@jivkojj
Защо се заяждаш с човека, просто потърси в гугъл приставките.
Например тук:
http://www.viewmaster.co.uk/htm/skf1.asp
Този вариант е само за снимане, не става за видео (поне не и без дообработка).
Има и варианти с цветово отместване с по-сложни огледала и филтри, които директно ти дават анаглифно изображение.

Отговори на това съобщение
 Re: Направи си сам 3Д - камера
Автор: jivkojj   
Дата:   12-01-10 15:07

Да, за приставката е ясно, аз също имам такава, макар че не е тая дето си показал на линка.
Вътре има огледала които работят като перископ и имаш 2 независими образа на матрицата т.е. равносилно на 2 отделни снимки.
Но ми стана интересно за деленето по цветове.



Публикацията е редактирана (12-01-10 15:08)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »