Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 И отново за мониторите: Dell U2410 идва.
Автор: Пърпъла   
Дата:   19-10-09 04:10

В последния месец имаше няколко теми за монитори.
С настоящата тема искам да обърна внимание за пристигането на нова алтернатива за тези, които си търсят монитори в ценовата граница между 600 и 1000 щатски долара.

История:
Модела U2410 беше обявен през септември. Той е продължение на серията 2405FPW, 2407WFP, 2407WFP-HC (HighColor) и 2408WFP.
Изглежда, че Dell обозначaват с послените две цифри годината, в която модела ще е в продажба.

Технологии:
За разлика от своите предшественици, базирани на Samsung S-PVA матрици, сега Dell използват H-IPS матрица от LG. Тази матрица е с 8-битова технолгия, както и другите монитори в този ценови диапазаон. Това разбира се е по- добре от 6-битовите базови монитори, и не толкова добре колкото професионалните монитори като Eizo ColorEdge CG243W, HP LP2480 и други, които са с "true 10-bit colour", но струват хиляди долари.

При използването на тази технолгия е подобрен ъгъла на наблюдение до 178 градуса и в двете равнини.

За да се подобри акуратността на цвета все пак, Dell предлагат технолгия, при която "четат" нивата от 10-битова таблица (LUT или още Look-Up Table), и я приравняват към 8-те бита на матрицата, при което се постигат псевдо 1.07 милиарда цветови комбинации, вместо традиционните 16.7 милиона, както при стандартните 8-битови монитори. Цветовите изичсления (processing) се извършват в 12-битов формат. Очевидно този подход си има своите предимства, и се явява един добър компромис между много добър и супер добър монитор, при това на една приемлива цена. Видео картата в компютъра се настройва на традиционния 32-бита цвят, от които, както е извесно, реално само 24 се изпозват за цвета (3x8=24).
При професионалните, 10-bit-ви монитори се използва същата 32-битова настройка на видеото в Windows. Обаче не всички видeо-карти поддържат формулата 3x10=30 (+2).

Рязолюция: 1920 Х 1200 (WUXGA).

Прави впечатление разширенoто цветово простарнство.

http://photo-zona.net/images/user45714/album18874/large/1255913927_xlek4415_U2410color.jpg


Докато традиционното sRBG покрива около 72% от стандартното NTSC пространство, този монитор е с разширено такова - до 102%. Предполагам, една добра причина да се сменят настройките на фотоапарата от sRGB на AdobeRGB.

Вероятно се използва и нова подсветка, защото е достигната максимална яркост 400 cd /sq. m.

Входове: два DVI; HDMI; D-sub; component; composite; Display Port.

След толкова много хвалби ето и няколко предполагаеми недостатъка, съгласно първите проявили се ревюта. Макар че се рекламира като заводски калибриран, при ранните бройки, току-що излезли тук-таме на пазара, казват се изисква калибрирация на всяка цена. Отклоненията били предимно при яркостта, и гама корекцията, варираща от 2.2.
И още нещо - изглежда че посочената в специфицатията статична динамика от 1000:1 е леко пресилена. Но както е извесно - динамика при всички производители на монитори е спорна, и най-вероятно пресилена в спецификациите. И до днешен ден няма стандартизирана световна методика и апаратура за измерването и. Твърди се например, че черното на този монитор било една идея по-светло от неговия събрат HP LP2475W.

Доколкото беше време да си сменям вече тъмнеещия CRT Samsung SyncMaster 900NF, имах "неразумието" да си поръчам предварително една от първите бройки, които се очакват тук, в Канада , в началото на ноември. Delivery status: production.
Съблазни ме изключителната промоционална отстъпка на Dell.ca. След като промоцията изтече, вече го пуснаха на редовна цена - 750 канадски долара + 13% ДДС

Дали съм се набутал, или ще съм много доволен през идните години? Както казват руснаците" Поживем - увидим".


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: mitakabus   
Дата:   19-10-09 09:18

Монитора изглежда добре, аз се надявах да извадят обече нещо по-добро на тънка лайсна и да сменя моя добър стар 2407 WFP ..Но така каго гледам няма мсисъл да се смяна засега..иначе мониторчето влиза в БГ на супер цена ! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: photostoykov   
Дата:   19-10-09 12:36

Ето и от мен едно добро ревю на монитора (благодаря на Асахи за линка!):

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_u2410.htm


и ревю на НР-то за сравнение:

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/hp_lp2475w.htm


[smilie24]



Публикацията е редактирана (19-10-09 15:22)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Пърпъла   
Дата:   19-10-09 12:37

Е да, монитора е толкова добър колкото е цената му.
Не е връхтта на сладоледа но за мен промоционалната цена, включително доставката ми излезе около 740 Бг лева.



Публикацията е редактирана (19-10-09 12:42)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: piskunin   
Дата:   19-10-09 12:52

В момента цената тук му е http://speedcomputers.bg/index.php?productID=24425
1000 лева

Мисля, че и HP LP2475W е на същата цена приблизително.
Та кой е по-добър вариант за покупка? написа:

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   19-10-09 12:55

Абе монитора е читав, ама всичко това читавото остава настрана като му пуснеш боза ОС отгоре...

иначе определено добре изглежда машинката за парите си [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: matasel   
Дата:   19-10-09 12:57

mitakabus,
би ли споделил каква е супер цената на която мониторът влиза в България?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Пърпъла   
Дата:   19-10-09 13:01

puskunin, мисля че Бг цената му не е пресилена, като за редовна цена. Не знам кой е по-добър от двата. Само дирктна съпоставка може да каже. Но мисля си който и да вземете - за тези пари - толкова. Ако сте много взискателни и имате няколко излишни хилядарки - освен EIZO може и някои НЕК да загледате за по тънко. Ейпълските монитори също са пригодни за PC и много хвалени.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Пърпъла   
Дата:   19-10-09 13:05

Ами поглените цените по света в различни валути и ги обърни към Bg лев. Не супер, но е нормална според мен като за изделие което сега излиза ма пазара. написа:

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: matasel   
Дата:   19-10-09 13:48

За съжаление обаче 30" ТФТ поскъпнаха през последната година[smilie2] [smilie2] [smilie2], при това някои модели значително:(

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: mitakabus   
Дата:   19-10-09 14:04

matasel , горе писаха - около 1000лв с ДДС, а и монитора е по-добрия вариант от LP2475, който е на същата цена! Поне така казват реално по форумите, но пък е добре пряко да се сравнят двата! Ианче цената е по -ниска и от стария 2408 което е добре все пак! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Kanonir   
Дата:   19-10-09 16:20

Автор: dau
Дата: 19-10-09 12:55

Абе монитора е читав, ама всичко това читавото остава настрана като му пуснеш боза ОС отгоре...



мак+талибан=маклибан [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Дау, земи си почивка от форума та белим форума си почине!


[beer]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Пърпъла   
Дата:   20-10-09 04:47

Дойде!
2 и половина седмици по-рано от очакваното.
Впечатление ще пиша по-нанатък, току що го инсталирах [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Пърпъла   
Дата:   24-10-09 13:45

Ето и моите първи впечатления, след около една седмица ползване на Dell U2410.

1. Наситина яркостта и наситеността на цветовете са невероятни. Най-напосле мога да се наслаждавам на снимки с виско динамична картина и крещящи цветове, като ярки рубинови кленови листа на фона на дълбоко синьо небе с много зелени и жълти литса наоколо.

2. Градиента (плавността на прехода) на цветовете обаче си се оказа същата шитня като другите TFT монитори от този и по-долните класове. В това отношение аз поне не виждам разлика спрямо служебния ми DELL 2208 който е с друга, не толкова хвалитетна матрица. Това с псевдо 10 битовите цветове го забравете - изглежда да е маркетингов трик [cool] undefined. Може и да има някакво едва доловимо подобрение (спрямо конвенционален TFT монитор от тоя клас), но това вероятно може да се забележи само ако се сравнят един до друг, при еднакви настройки.

Ето два примера за тези недостатъци на LCD/TFT мониторите. На тая сниимка например (отворете я в уголемения и размер)


http://212.36.3.59/site_pics/158/4_1248746549.jpg



в зависимост дали я гледате на CRT или TFT - червеното на чадъра на заден план или ще го видите що-годе хомогенно, или ще го видите с дълбок цветови шум. На TFT монитори лицето на детето изглежда леко на петънца, доакто при CRT-то, на хартия и в действитеност си е гладко и хомогенно.

Остава в сила и другата артификация, типична за TFT-тата - изкуственното "разделяне" на обекти. Ето на тази снимка например


http://212.36.3.59/site_pics/158/4_1192404810.jpg



в зависимостдали я гледате на CRT или TFT - патките ще ви изглеждат нормално или "залепени" върху горския леър.

3. Ергономията, менютата и функционалостта на U2410 са A++++. Красавец!

Заключение - един много добър монитор като за такива пари. Но ако имате добре работещ Mid to High End CRT монитор, да речем произведен след 2005, мое (и не само моя) мнение - не бързайте да мигрирате към LCD/TFT, освен ако нямате излишни 3-4 хилядарки за супер-професионалните модели които сега навлизат на пазара.



Публикацията е редактирана (24-10-09 13:53)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Kanonir   
Дата:   24-10-09 14:20

ти тия неща за калибриран (с калибратор) монитор ли ги пишеш или за "right out of the box"?

редакция - баси още спя



Публикацията е редактирана (24-10-09 14:20)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: zhbuts   
Дата:   24-10-09 17:53

Имах сходна дилема преди месец - HP2475 или Dell U2410. След сравнение на обзори и прочие литература, взех ХП. И хич не съм недоволен. :)
[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chill   
Дата:   24-10-09 18:19

Абе, те патките ми изглеждат залепени, ама май е от прешарпване.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jokevcv   
Дата:   24-10-09 19:05

Много готино написана тема. Браво на автора [smilie24]
Ще следя с интерес (понеже нямам какво да кажа по нея[smilie5] )

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Пърпъла   
Дата:   24-10-09 21:02

Таман се прибирам от снимки на есенни пейзажи - я да видя сега докато ми "помнят" реалността още очите какво ще покаже мониторчето.

Kanonir, oт кашона е, нямам калибратор (засега). За гама коркцията използвах тестовете вградени в Windows7 .
Обаче настройките които се правят с калибратор ми се струва че нямат отношение към проблема с плавността на тоналното преливане. Проблема веротно се решава с 10 битова матрица или 1024 нива за всеки цвят, вместо 256 както при 8 битовите такива какъвто е случея.

За патките не споря че изглеждат "прешарпени", но всички LCD-та някак си шарпят допълнително, а аз я правих тая снимка ползвайки CRT-то. Ако трябва да правя сега не бих я шарпил толкова, но пък на тези които имат CRT ще им изглежда мазня.

Затова за всяка медия - тип монитор, принтер+хартия, прожектор или каквото ще е то, в иделания случей - индивидуални настройки.

Сега искам да се науча да си batch обработвам група снимки , при предварително зададени параметри, за да ги пускам долу на PS3/прожектора. Там пък ако знаете при " плаващо слайд шоу" и с вградените им алгоритъми за донпълнитено шарпване и скейлинг при някои снимки каква боза става... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: marconi   
Дата:   26-10-09 12:43

и общото ти мнение какво е? заслужава ли си? че ми предстои смяна на монитора...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: KiIIeR   
Дата:   27-10-09 12:47

и аз взех въпросния делл:)

първите впечатления бяха много-добри.
Сложих на масата хп2475в и въпросния делл.
разлика видях само в по-червенеещата картина на хп-то и по засилената му яркост, а да и в дизайна на самия монитор.

Гледах едни и същи снимки на на цял екран разлики цветово освен по-червенеещата картина на хп-то не видях тогава.

Пусках разни тестове за тфт монитори.. включително теста на EIZO и пак разлика не видях.

Из тестовете пишат че хп-то било една идея по-черно. Ми с просто око няма сигурно да видите разлика.

После за тфт-централата - горе споменатите тестове. Някъде из руските форуми изчетох, че в тази централа имат стара тестова станция или каквото е там..

Имаше преведени примери с системата използвана от тфт централ и със Getrah нещо си там.. Като автора показваше, че с монитора всичко си е ок въпреки многото критики породени от ревюто на тфт централ.

Ето няколко снимки обработени с новия монитор. Намалил съм му настройките на 30/50 c/b и на него просто изглеждат много яко.


http://212.36.3.59/site_pics/188/i_1253305738_Sveta-Sofia.jpg




http://212.36.3.59/site_pics/105/i_1256627304_spb1.jpg




http://212.36.3.59/site_pics/178/i_1256592987_IMG_3542.jpg



На црт-то в офиса обаче са леко тъмнички.
Вие как ги виждате?
Ок ли са или?

а да и никои не спомена за кефещите сензорни бутони. Удобната поставка и лекотата с която се върти както си пожелае човек и множеството входове и изходи.

и накрая когато дойде време да избирам между хп-то и дела, везните наклониха в посока на дела заради "калибрацията" и рапорта от завода. Вярна или не тогава ми се видя в + за дела.

сетих се и за един недостатък - има леко бяло светене на черен фон в ъглите на монитора. При гледане от различни ъгли изчезва.

Отличен монитор според мен.
Сега цената му е малко по 1000лв. с ддс в Стемо.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: photostoykov   
Дата:   27-10-09 12:59

KiIIeR, снимките ти изглеждат перфектно , поне на моя калибриран S-IPS монитор.
Ако това са фабричните настройки "от кашона" - много добре!
Сподели какво цветово пространство си задал -
sRGB или Adobe RGB?
Ще бъде полезна информация!

[smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: KiIIeR   
Дата:   27-10-09 13:06

:) photostoykov успокои ме.

Изваден от кашона сложен на масата избран готов режим sRGB и под режим графика. Нещо такова ако не се лъжа + contrast/brithness 30/50 друго няма.

и още да отбележа.
И двата монитора имат готови режими sRGB, но само della има и adobeRGB ;)
Колко е верен един бог знае, но си има готова настройка :)



Публикацията е редактирана (27-10-09 13:07)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: shadowhand   
Дата:   27-10-09 14:38

На некалибриран нисък клас HP vs15 снимките изглеждат перфектни!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: PlamenT   
Дата:   01-11-09 21:50

Защо ми трябваше да чета тази тема!!! [smilie9] https://photo-forum.net/joro/emoticons/1087.gif


Сега ми влезе мухата в главата да си подменя старият Dell - 21" CRT.

Дилемата ми в момента е дали Dell U2410 ще е по-удачният избор или HP LP2475w за фотографска рабора.

Това, че и двата са под 1000лв е доста стимулиращо.[smilie25]

Ако има и алтернативи вместващи се в този бюджет и 24", с по-добри възможности, моля казвайте!


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »