Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  18  19     всички  напред  последна
 Креационизъм или еволюционизъм?
Автор: nomadsl   
Дата:   12-06-12 19:20

В затворената тема от другия форум се прокраднаха някои твърдения относно "целеполагане" в развитието на вселената и природата. Имаше и кратки слова, свързващи някои от трудовете на Дарвин с въпроса.

Затова, струва ми се, ще е интересно да обсъдим различни мнения в този смисъл. За пътя на неживото, живота и човечеството.

От една страна проблемът за произхода на живото в еволюционистката нагласа винаги е бил затруднен от първата стъпка - как химическото поражда биологическото. Особено впредвид явлението оптична изомерия. Тоест как идентичност на химическо ниво поражда неидентичност на биологично? И какъв е смисълът от това?

От друга страна напредъкът на естествените науки и особено пробивите при теория на информацията и теория на неравновесната термодинамика на Пригожин и др., сякаш даде втори живот на еволюционизма.

С удоволствие бих се запознал с вашето мнение. Аз - като лаик в областта бих посочил само едно кратко съвременно писание. А именно работата на К. Ескьов - "История на Земята и животът на нея".

http://warrax.net/51/eskov/cover_eskov.html


Отговори на това съобщение
 Re: Креационизъм или еволюционизъм?
Автор: kudra   
Дата:   12-06-12 19:21

А, това е много сложно за мен.

Пас.


Отговори на това съобщение
 Re: Креационизъм или еволюционизъм?
Автор: ivjordan   
Дата:   12-06-12 19:28

Абе, мноо сложно тва, не можеше ли да се пита просто "Има ли господ или не?"
Моят отговор е, че няма.
Съществуват твърде много примери за дивергентна и конвергентна еволюция, за да бъдат загърбени лесно. Обратно, няма нито един пример за креационизъм.
А пък за светите писания и сътворението в 6 дни изобщо няма смисъл да се говори, смешна работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Креационизъм или еволюционизъм?
Автор: kaiser.soze   
Дата:   12-06-12 19:29

или може би и двете заедно? взаимно допълващи се [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Креационизъм или еволюционизъм?
Автор: kaiser.soze   
Дата:   12-06-12 19:33

Обратно, няма нито един пример за креационизъм.

ами! я питай Мара дали нейните картини се самосъздават [smilie5]

иначе, креационизмът предполага автор, но ти си твърдо убеден, че такъв няма, така че, твърдението ти е правилно. [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Креационизъм или еволюционизъм?
Автор: krist   
Дата:   12-06-12 19:43

по-скоро: "да"..[smilie5] както и по въпроса за кое е водещо - духът или материята[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Креационизъм или еволюционизъм?
Автор: ivjordan   
Дата:   12-06-12 19:49

^Да де, не говорех за картините на Мара, а за мирозданието.
Иначе, креационизъм под път и над път, ама няма как някой да ме убеди, че делфинът и акулата са създадени почти еднакви от божество, което просто обича разнообразието.

Отговори на това съобщение
 Re: Креационизъм или еволюционизъм?
Автор: samadhi   
Дата:   12-06-12 19:54

първо е яйцето

Отговори на това съобщение
 Re: Креационизъм или еволюционизъм?
Автор: neuromancer   
Дата:   12-06-12 19:56

Ти мани това, ама някои твърдят, че бог е създал и вкаменелостите ей така за украса, щото го кефят, не че някога е имало такива животни. Щото Земята не била на 5 милиарда години, а на 5-6000г.

Отговори на това съобщение
 Re: Креационизъм или еволюционизъм?
Автор: kudra   
Дата:   12-06-12 19:56

Тодор Колев каза, че е кокошката. Вярвам му.


Отговори на това съобщение
 Re: Креационизъм или еволюционизъм?
Автор: kaiser.soze   
Дата:   12-06-12 20:01

ама няма как някой да ме убеди, че делфинът и акулата са създадени почти еднакви от божество, което просто обича разнообразието.

ivjordan , може и да не съм те разбрал, но акулата и делфинът са напълно различни - едното е риба, другото е бозайник [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Креационизъм или еволюционизъм?
Автор: CyberGene   
Дата:   12-06-12 20:10

Аз съм агностик, обаче от друга страна няма как да ме убедят, че клетка, която използва нещо абстрактно като ДНК като начин за кодиране на белтъци и описвайки нещо толкова сложно като окото например, е възникнало ей така в океана от нищото с някакви светкавички и с малко повече време [smilie3] Айде бе! Дори и да има такова нещо като еволюция, то е протекло някъде другаде, а клетките са дошли от там, но тук - абсурд!

П.П. Да, да, знам, че опростявам, такива клетки уж не били възникнали веднага, а по-прости и т.н., ама не ми се впуска в подробности сега [smilie5]



Публикацията е редактирана (12-06-12 20:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Креационизъм или еволюционизъм?
Автор: Vinsent   
Дата:   12-06-12 20:19

Алабализми. [smile]

В оня филм питат Т.Колев, кое е първото, яйцето или кокошката.

Оговаря убедено: яйцето.

Другите: е добре де, ама откъде е дошла кокошката?

Той: кокошката от всякъде може да дойде. [smilie6]


Отговори на това съобщение
 Re: Креационизъм или еволюционизъм?
Автор: promis   
Дата:   12-06-12 20:20

Съжалявам, но не можем да надникнем преди Големия взрив, съответно тези въпроси са без отговор.

Отговори на това съобщение
 Re: Креационизъм или еволюционизъм?
Автор: nrk   
Дата:   12-06-12 20:20

...използва нещо абстрактно като ДНК като начин за кодиране на...

Не че нещо, но ДНК не е не е кой-знае колко абстрактна, може да се види дори и със скапан (в смисъл на лош а не на повреден) микроскоп. От друга страна наличието на "създател" на мирозданието е доста по-абстрактна идея, особено замисляйки се откъде се е взел въпросния

Отговори на това съобщение
 Re: Креационизъм или еволюционизъм?
Автор: ntonev   
Дата:   12-06-12 20:25

мноо сложно се изразявате нещо бре...

... Я да ви подпаля чергата с една идея - можем ли ние, всичко живо и неживо на Земята да сме биологичен "софтуер", а химията да е само част от програмния език, дето ние си мислим, че сме разгадали, а всъщност не сме... [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Креационизъм или еволюционизъм?
Автор: promis   
Дата:   12-06-12 20:27

Абе всичко може [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Креационизъм или еволюционизъм?
Автор: boreto   
Дата:   12-06-12 20:27

Точно еволюцията към, възникването и усъвършенстването на окото беше проследено върху реални животинки в един филм по Дискавъри, ако не ме лъже паметта. И много добре се проследяваше съвсем естествената му еволюция.

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Креационизъм или еволюционизъм?
Автор: nrk   
Дата:   12-06-12 20:29

Особено впредвид явлението оптична изомерия. Тоест как идентичност на химическо ниво поражда неидентичност на биологично?

Изомерите имат различна химична структура. И макар на ниво химия за 9ти клас да се приема, че имат еднакви химични свойства, това не е вярно за случайте на по-сложни (биохимични) взаимодействия в живите организми. Т.е. в този случай няма "идентичност на химично ниво"

Отговори на това съобщение
 Re: Креационизъм или еволюционизъм?
Автор: Vinsent   
Дата:   12-06-12 20:31

Първо е Господ.
След това е материята.
Тя притежава свойството да се развива (диалектика).
След това е живата материя.
А, тя осъзнава себе си, значи и Бога включително чак при

Хегел. [smile]

Това е [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Креационизъм или еволюционизъм?
Автор: CyberGene   
Дата:   12-06-12 20:38

Не че нещо, но ДНК не е не е кой-знае колко абстрактна, може да се види дори и със скапан (в смисъл на лош а не на повреден) микроскоп.

Това е като да кажеш:

Не че нещо, но една софтуерна програма не е нищо абстрактно, кодът й се състои от букви и цифри, които всеки може да чете [smilie18]

Може би бъркаш абстрактно с микроскопично? [smilie18]



Публикацията е редактирана (12-06-12 20:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Креационизъм или еволюционизъм?
Автор: CyberGene   
Дата:   12-06-12 20:43

Точно еволюцията към, възникването и усъвършенстването на окото беше проследено върху реални животинки в един филм по Дискавъри, ако не ме лъже паметта. И много добре се проследяваше съвсем естествената му еволюция.

В смисъл направили са филм, който протича няколко милиона години и проследява как протича еволюцията ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Креационизъм или еволюционизъм?
Автор: nrk   
Дата:   12-06-12 20:45

CyberGene:

Ако "абстрактно" = "нещо особено", или "нещо сложно", но иначе съвсем обективно съществуващо, сигурно си прав. Но смисълът на "абстрактно" май не е точно този...

Отговори на това съобщение
 Re: Креационизъм или еволюционизъм?
Автор: guesswho   
Дата:   12-06-12 20:53

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Креационизъм или еволюционизъм?
Автор: Vinsent   
Дата:   12-06-12 20:58

Баси, най-ме впечатлява категоричността! [smilie8]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  18  19     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.