Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Има ли норма за неустойки при поръчка на мебели?
Автор: krist   
Дата:   17-11-09 11:59

На 13-ти септември си поръчах една модулна секция от Арон. Имайки ги за сравнително сериозна фирма, направих нехарактерната за мен глупост да им дам цялата сума.. Казаха: максимум два месеца (45 работни дни), но уж щели по-бързо да дойдат.. Миналия петък 13-ти жената им звъни да пита какво става, а те като попарени не могат нищо да кажат.. Излезли и с номера, че 45 работни дни били два месеца и една седмица - т.е. да потърпим още седмица.. Аз обаче сметнах - 45 работни дни са си баш до 13.11. Звъня им на другия ден: "Ами таковата, нищо не знаем.. Нито кога ще дойде, нито що се е забавило... Ще ви платим неустойка". Поглеждам си аз договора - неустойката е 0,03 процента[smilie10] Което прави по няколко стотинки на ден.. [smilie23]

Та, въпросът е, има ли норма за минимална неустойка, с която евентуално мога да се обърна към КЗП, щото иначе при тоя договор няма за какво друго да се хвана?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   17-11-09 12:04

Ако успееш да си прибереш парите веднага ще е най-добре за теб.

Поръчката ти е оформена като договор, надявам се. Там са описани взаимоотношенията ви. 1% на ден е типична стойност за неустойка, но за не повече от 30 дни.

На всички припомням старото еврейско правило: "Взимай пръв, плащай последен".

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: krist   
Дата:   17-11-09 12:24

Абе аз бих искал да си прибера секцията все пак, ако може, та се чудя това: "Ако успееш да си прибереш парите веднага" значи ли че имаш конкретно инфо за фирмата и наистина е по-добре да си взема парите, или просто така?[smile] Искам да намеря начин да ги притисна по-бързо да ми доставят поръчката, парите не ми трябват обратно, освен ако не е измама, макар че все пак са уж популярна фирма.. За еврейското правило - да, добро е, ама айде де.. договор имам, но пише 0,03 процента което е смешно.. Та ей тия проценти са ми единственото, за което мога да се хвана в момента - ако има някаква норма, под която не биха могли да паднат, само тогава мога да си търся правата май.. Иначе реално днес са едва 2 едни в просрочие.. Надявам се да не станат 30 все пак..


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   17-11-09 12:48

Нямам нищо "против" фирмата, нито "за".
В последно време вероятността даден афирм ада не ти изпълни поръчката и да те завлече поне за определено време нараства. Съответно трябва да се взимат мерки:
1. Това да не се случва;
2. Случката да не доведе до големи загуби.

В твоя случай действаш по договора и се надяваш да ти докарат бързо стоката.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: krist   
Дата:   17-11-09 12:53

ОК, за съжаление отговорът ти съвпада с моите очаквания[smilie2] Благодаря за отделеното време!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Marillion   
Дата:   17-11-09 12:56

За да ти отговоря следва да видя договора, който си подписал. Най-вече в частта му за прекратяване. Ако пише, че имаш възможност да прекратиш договора поради неизпълнение и в какви срокове, то можеш да им се обадиш и да ги уведомиш, че ще развалиш договора, като ще поискаш да ти върнат парите + неустойката + лихви от момента на завеждане на делото + адвокатски хонорар.

И аз съм поръчвал мебели от тях, но винаги са пристигали в срока /до 45 работни дни/ и вече съм изхвърлил договорите.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: krist   
Дата:   17-11-09 13:00

Тъкмо и аз мислех вече за тоя вариант да ги сплаша с разваляне на договора. В момента той не е при мен, но довечера ще го погледна..

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: loveforever   
Дата:   17-11-09 13:14

Преди година и нещо си поръчвахме от Арон мебели с авансово плащане на цялата сума. Смисъла на такова предплащане е че тогава имаше 10% или 15% отстъпка ако предплатиш поръчката изцяло. Мебелите които поръчвахме бяха полски и на въпроса ми за сроковете казаха 45 работни дни. Тъй като поръчвахме мебелите преди ремонт и изобщо не ни бяха спешни по-скоро ме интересуваше да имам яснота кога точно ще мога да ги получа, а не дали ще е след 45 или примерно 50 дни. Тогава служителката ми обясни, че всичко зависи не само от нашата поръчка, а и от другите такива направени около нашата. Ако не бъркам те правят заявки на всеки 10 дни или на 2 седмици, като след това се съобразяват и с графика на транспортьора и ако нещо по веригата се забави съответно и поръчката се бави като цяло. Цялата тази система е направена умишлено така за да може нещета да имат минимална крайна цена.
В нашия случей нещата дойдоха с няколко дни по-рано от написаното в договора и бяхме много доволни че нямаше проблем да останат няколко дни в склада докато си оправим терена и можем да приемем доставката.

При вас ми се струва, че се касае за някакво техническо забавяне, след което поръчката ще е налице. Като във всяка фирма и там има заплеси дето не могат да дадат смислен отговор на елементарен въпрос така, че побвайте пак с обаждането и дано да уцелите служител който да е по в час с нещата.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tofo   
Дата:   17-11-09 13:15

Между другото, тия 0,03% дневно си е 11% годишна лихва.[beer]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Dani_Koev_BG   
Дата:   17-11-09 13:21

tofo, лихва и неустойка са две съвсем различни неща. ;)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tycoon   
Дата:   17-11-09 13:22

Това е редовен номер

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: krist   
Дата:   17-11-09 13:25

Като се замисля, и при нас май имаше някаква отстъпка за 100% плащане авансово, но не помня вече.. Иначе и ние от полските мебели поръчахме, та подозрението ми е, че може би чакаме да се съберат достатъчно поръчки.. Или някой просто е пропуснал да ни пусне с предишна поръчка.. Или пък не е имало място в предишна поръчка и са си казали: "Тия си платиха 100%, ся може и да почакат"[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: likeduh   
Дата:   17-11-09 13:28

при добре спретнат скандал ПРЕД когото трябва с правилните заплахи, но реални..може да спечелиш още нещо от цената като бонус...

иначе си вземаш като пич 0.03%...щото такъв ви е договора

що не чете като подписва...../не че аз чета/[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: krist   
Дата:   17-11-09 13:31

Не четох, щото бяха сравнително любезни и имайки пред вид, че имат сравнително читава репутация, не ми се занимаваше.. Ее, човек се учи докато е жив.. Грешката си е моя.. Ще потърпя още ден-два до края на седмицата и ако до уикенда няма развитие, ще ги навестя лично..

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   17-11-09 13:31

Дано се включат в нормалните срокове за закъснение.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: krist   
Дата:   17-11-09 13:33

Дано, че ми писна да прескачам кашони с книги и дискове и да не знам кое къде ми е..!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: analgina   
Дата:   17-11-09 15:42

Може и при поляците да има забавяне. Горе-долу по същото време си поръчах един модул на BRW, за да си допълня моите и го получих едва вчера. При това срокът беше 30 дни. Когато правих голямата поръчка пък дойдоха след 4 дни. Но този път си беше чакане. И не беше ззабавена само моята поръчка.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exo99   
Дата:   17-11-09 15:56

Вчера си получих една кухня от Арон, че правя ремонт.
Бяха коректни.
Ти виж дали наистина е поръчана секцията, иначе като развалиш договора, вземеш си парите и си прибереш и неустойката - пак няма да имаш секция.

По-горе някой беше писал, че не четеш колко е неустойката.
Служителката, с която си подписал договора няма право да променя типовия договор.
Ако настояваш за по-голяма неустойка, просто няма да ти вземат поръчката.
Ти не поръчваш обзавеждане за голям хотел за да ти направят специални условия.

На Арон ходи в магазина им в Люлин, това в "Младост" е недоразумение.
Успех [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: krist   
Дата:   17-11-09 16:04

Уф, за съжаление съм в Младост и може и от там да е причината[smilie2] Според ЗЗД обаче май излиза, че имам право да си искам капарото в двоен размер. Поправете ме ако греша (чл. 93):

Закон за Задълженията и Договорите

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Safira   
Дата:   17-11-09 16:19

Напоследък има бум в измамите с поръчкови мебели. Много внимавай и ги следи, защото е страшно. Сума народ е изгорял напоследък.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   17-11-09 16:21

И ICQ-та крадат, мамка им!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.