Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Архив
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 За Фотографията и Компютъра ...
Автор: Ivan_A   
Дата:   20-03-05 19:29

http://www.luminous-landscape.com/essays/making-images.shtml

Есе, което много ми хареса. Общоизвестни неща, добре подредени. Който желае - да го прочете - фотографско е, без заяждане за точки и рейтинг [smilie5]

Опитах се да преведа части:

"Създаване на фотографии - Не Правене на снимки
/автор Pete Myers - http://www.petemyers.com/ /

Отдавна, отдавна ... и много, много далеч ...
средствата на фотографа се променяха бавно - едва-едва ...
Съвсем нормално бе производител на фото-техника да внесе
промяна в производството си веднаж на 10 години.

Днес сме въвлечени в 18-месечния технологичен цикъл, основан на
"горивото" на модерното време -полупроводника.

Лесно е да бъдеш въвлечен в безумието на промените в камеростроенето,
заблуждавайки се, че те имат нещо общо с изкуството фотография.
Постиженията на технологията са само наши средства. ...

.....................................................................

Но аз се страхувам, че треската за мегапиксели и dSLR камери задушава
ВАЖНАТА РЕВОЛЮЦИЯ за изкуството фотография, която има малко общо с
камерата. За мен, истинската революция е това, което компютърът
предостави на художника-фотограф в обработката на кадъра, след
самото заснемане.

....................................................................

Считам, че истинската мощ на фотографията в нашатз модерна цифрова
епоха се крие в използуването на компютъра в СЪЗДАВАНЕТО на образа.

....................................................................

ЗАСНЕМАНЕ на изображение и СЪЗДАВАНЕ на изображение са две съвсем различни
неща. Често фотографи-пейжажисти снимат красиви неща, като полагат малко
усилия преди принтиране - те вярват, че работата им се основава на
майсторството им с камерата и обектива, използувайки ги максимално,
без последваща работа върху изображението.
Много от тези работи са добри по своему, но ми се струва, че тези
фотографи са се лишили от истинската магия на цифровата епоха.
Няма нужда да правим красиви снимки, ние можем да създаваме красиви снимки -
и компютърът е оръдието, което ни позволява да осъществим ВЪЛШЕБСТВОТО.

........................................................................

Всеки автор има свои техники и подход и е практически невъзможно да учи
други на това. Мога само да предположа, че това е усилие за самооткриване
и няма заместител на дългите години самообразоване.
Струва ми се, че много фотографи не се задълбочават в обработката на
кадъра само поради това, че ТЯ струва удивително много време и усилия -
да овладееш програмата и да създадеш крайния образ.

..........................................................................

Често, всичко, което е необходимо е време, усилия и любов за да превърнеш
мъртво изображение в нещо живо и искрящо. Това бих искал да насърча.

......................................................................."


Прочетете цялото есе - в стремежа да стане кратко съм го осакатил. А и не съм преводач ...

[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: За Фотографията и Компютъра ...
Автор: nsirakov   
Дата:   20-03-05 20:12

Ivane - EVALA![smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За Фотографията и Компютъра ...
Автор: zoomaniak   
Дата:   20-03-05 20:14

не си прав

Отговори на това съобщение
 Re: За Фотографията и Компютъра ...
Автор: pabadjiev   
Дата:   20-03-05 21:05

Истинска истина...

Отговори на това съобщение
 Re: За Фотографията и Компютъра ...
Автор: DPA   
Дата:   20-03-05 21:10

Бих добавил че работата зад компютъра разширява мирогледа освобождава от предрасъдаци
и основния стадии снимането се превръща в едно безкрайно шоу!!!!! (ставаш като рентген)

(няма значение кой как го разбира и го прави но това вече е факт)

Както е факт че всичко различно от цифровото
постепенно ще стане или вече е частен случай от цифровото !!!

От както човек съществува винаги се е стремял към по съвършенни инструменти,
а компютъра и PS са именно такива!!!!!!!

Отговори на това съобщение
 Re: За Фотографията и Компютъра ...
Автор: de5   
Дата:   20-03-05 21:19

направили сте нещо полезно но ако пишете за задапаратно устройство може да съберете 600 мнения

Отговори на това съобщение
 Re: За Фотографията и Компютъра ...
Автор: alex_markov   
Дата:   20-03-05 21:23

zoomaniak
Що да не е прав човека - той само цитира мнението на някои си - няма лошо.
И доколкото става въпрос за изкуство - факт е че компютърът е един от най-гъфкавите и удобни ИНСТРУМЕНТИ, а какво ще излезне, кой ще го направи и дали на някой ще се хареса краиният продукт това е една съъъъъъвсем друга бира...

Отговори на това съобщение
 Re: За Фотографията и Компютъра ...
Автор: simon   
Дата:   20-03-05 21:26

Който го може го може
С бъклица и дрян
и други фолклорни предавания...

хубава тема
полезна

Отговори на това съобщение
 Re: За Фотографията и Компютъра ...
Автор: zoomaniak   
Дата:   20-03-05 21:58

Алекс-Марков

Виж сега - много автори смесват РС и фотография. Винаги трябва да има разграничаване. В дъното си това изкуство въобще няма връзка с РС. РС е само временен как да кажа - докосва временно дадена фото творба; снимка и т н.

Но интернета и цифровата фотография изкривяват според мене Термина фотография. Предпочитам да гледам и оценявам истински фотографии; пипнати с ФШ малко 2-5%.......само най-необходимото. А превода и т н говори тоест приканва за създаване на изкуство. Но аз за мене си не наричам това фотография. Мине ли една снимка през ФШ повече от необходимото - не е фотография това. Но си е изкуство.

По света има разделяне на нещата; техники и т н...Ние се опитваме да сливаме всичко и го наричаме фотография.

Аз не съм специалист. Но това е моето мнение. Гледах и линка. Това не е в чиста форма фотография. Това е изкуство, което черпи енергия от фотографията. Но ако правя такива снимки чрез РС или ФШ или нещо друго аз за мен лично не мога да се нарека фотограф. Ще търся друго име.

Такива мисли ми минаха като метох превода и линка видях и т н...

Но все пак съм благодарен на човека пуснал темата - видях нови хоризонти. Кофти е, че виждам и тука по ФФ форума е пълно със снимки които хората наричат фотографии. Аз бих ги нарекъл творби на РС правени а снимани с фотоапарат и т н....

Поздрави на всички творци

Отговори на това съобщение
 Re: За Фотографията и Компютъра ...
Автор: rorus   
Дата:   20-03-05 22:32

Понякога аз използвам определението -
фотографика - когато съм направил големи деформации на цвета или съзнателно прилагане на множество филтри (говоря за фотошопа). Но това не включва колажи. Когато има такива мисля, че това вече е графика (може да се нарече и компютърна).

Отговори на това съобщение
 Re: За Фотографията и Компютъра ...
Автор: alex_markov   
Дата:   20-03-05 23:45

zoomaniak, Аз не умея и не ползвам компютъра за обработка на снимките - и аз ги предпочитам "оригинални", НО това не изключва другото творчество, страшно ми харесват някой произведения, който са 99% ФШ, няма нищо лошо и в двете стига да ти носят удоволствие, снимай и не му мисли:)
rorus,
фотографика, колаж, "мацаница" както и да го наречеш то си е факт и ни залива - за добро или за лошо, всеки да си предцени за себеси:)

Отговори на това съобщение
 Re: За Фотографията и Компютъра ...
Автор: hris   
Дата:   21-03-05 00:33

Напълно съм съгласна с "Създаване на фотографии - Не Правене на снимки"
Всяко изкуство търпи развитие и избягването на РС-то може само да задържи фотографията назад. Не е толкова важна реалността, колкото внушението, което автрът иска да създаде...


Отговори на това съобщение
 Re: За Фотографията и Компютъра ...
Автор: special_k   
Дата:   21-03-05 00:38

https://photo-forum.net/static/forum/2008-04/yzvj2657.JPG
http://www.thegifcollector.com.ar/images/botones1003/TgC_boton109.gif

Отговори на това съобщение
 Re: За Фотографията и Компютъра ...
Автор: GOSPODIN   
Дата:   21-03-05 01:53

zoomaniak , фотографията е рисуване със светлина и не виждам разликата между светлината попадаща върху емулсията на филма и матрицата на дигиталния. Монитора също излъчва светлина и ни показва красотата на изображението. Технологиите напредват и си мисля, че те са само инструмент за повече творчески възможности.
Преди 22 години , когато Канон пуснаха един от първите автофокусни професионални апарати модела Т-80 имаше големи подигравки и неверие, че апарата може да фокусира автоматично , а сега някой мисли ли че автофокуса е ненужен. Та така...лека нощ.[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За Фотографията и Компютъра ...
Автор: zoomaniak   
Дата:   21-03-05 02:06

няма значение:
алекс - господин

моето мнение е без значение - просто аз за мен лично в моето личностно развитие не бих се нарекъл фотограф. ако всяка 2 снимка я пипам с фотошоп - щото разбирам от фотошоп и се занимавам над 5 години и тука да ми се дига рейтинга на снимката над 150 (говоря принципно - нямам такъв рейтинг) но се дига рейтинга особено когато се пипам контрасти; тоналности; и още фотошопски простотии.... и всеки незнаещ си мисли че твоята моята или на пешо снимка или на пенка е убийствена - щото залеза е пипан примерно с бутон О на клавиатурата при включен фотошоп. тая масовизация мен лично ме плаши... колкото ще да ми е грозна дадена снимка - след като я пипна с ФШ за мен лично не е снимка а е снимка направена чрез ФШ

но това е моето лично мнение. не ангажирам никой с нищо и т н.......

Всеки си прави своя избор.......важно е да има творчество.....

Отговори на това съобщение
 Re: За Фотографията и Компютъра ...
Автор: japanese   
Дата:   21-03-05 07:06

Ivan A hubavo ese ....!..[smilie24]
..zoomaniak zashto si napravil tozi tvoi izbor da ne se narichash fotograf ..uf iadosvam se kato cheta za poreden pat takiva mi ti rasagdenia ..
...aide narechi se fotograf na koi ste navredish na niakakv sobstvena krivorazbrana "profesionalna" etika li ..kvo li ..
..

Отговори на това съобщение
 Re: За Фотографията и Компютъра ...
Автор: zoomaniak   
Дата:   21-03-05 08:18

Джапанезе :) не се нерви. Тва е само лично становище; усещане; творчество.

За мен няма нищо творческо - само лично за мен става на въпрос. Да отида с апарата и да снимам супер залез. Но поради неква причина снимката като визия не става за ФФ форума. Дърпам си столчето - стартирам ФШ и ето ти супер залез. Пускам го и рейтинг 234 :) воала.

Но когато го снимах този залез то дори и природата не го беше направила така. Но ФШ ще го направи. Много хора ще бъдат подлъгани да си помислят, че съм го "снимал" и т н....

Във всичко това аз не виждам нищо лошо. Но аз не мога и няма така да творя.

Има и нещо друго. Аз и не съм 100% фен на цифровата техника точно поради липсата на качество в средния клас или под него. Така наречените "сапунерки" за около 1000лв в БГ. И тези творби винаги ако автора е в час се пипат с ФШ щото 80% снимките излезли от тях имат дефекти и т н.

Но ако е лентов апарата. Нивото на качество е друго. Вервайте ми от терасата на 8ия ми етаж в блока ни съм наблюдавал около 5 огнени залеза. Ако ги бях снимал рейтинг над 300 не им мърдаше. А съм на 27г. Не е нужно да правя огнени залези с ФШ. Разбираш ли ме.

Къде е тръпката приятелю. Защо не тупти сърцето ми когато направя огнен залез на ФШ от некоя "сапунерска снимка" - РС-то ми е пълно с такива снимки. Докато разучавах ФШ.

Тръпка изпитвам когато виждайки такъв залез - аз си представям как вдигам апарата и го снимам и Ви го показвам. Защото такива залезе се виждат рядко. Точно когато слънцето се е разляло по небето и т н.......

А не би трябвало да се правят на ФШ...

Но на всички казвам това ми е само лична позиция. Аз не мога да творя с ФШ за да "подобрявам" снимките си. Не е ли добре снимана - просто Я БРАКУВАМ И ТВА Е. Снимам пак и пак и пак - докато не стане.

Аз така чувствам нещата и на много хора казвам, че ФШ е нож с 2 остриета. 1-3% го ползвайте във фотографията. Дигайки процентите правите изкуство но не фотография според мен.

По света виждате какво правят с лентовите апарата и т н...доколкото съм запознат има много видове филтри. Които се слагаха на апарата но при лентовите ди и стига да си навътре с материята имитираш пак някакво въображение но то не е чрез ФШ.

Ние все гониме улеснението в живота. Щракам 5 облачета + ФШ става супер залез и рейтинг 120.

Тъжен съм.......
Но и това е част от живота ни и се нарича изкуство - лошо няма но всеки автор държащ фотоапарат трябва да има морал; етика; дух и т н.......

Поздрави Джапанезе - но не се нерви. Усещам снимките на хората по много различен начин....

Отговори на това съобщение
 Re: За Фотографията и Компютъра ...
Автор: nsirakov   
Дата:   21-03-05 09:27

zoo ne si prav brato.. да не мислиш, че като снимаш с лента не се обработва снимката пак във ФОТОЛАБОРАТОРИЯ или ФОТОАТЕЛИЕ (или Photo-shop на английски...) - обработва се и още как... да не мислиш, че при лентата не се слагат филтри, фото-ефекти и тем подобни хитринки, който имат за цел да постигнат КРАЙНИЯ РЕЗУЛКТАТ... ползват се и още как...

В 21 ВЕК работим с дигитална техника... и ползваме ДИГИТАЛНАТА ФОТОЛАБОРАТОРИЯ - Photo-shop-a :)

Казваш, че като пипнеш контраста, яркостта, цветовия баланс това вече не е снимка... а какво е в такъв случай? Снимка си е и още как...


ВАЖЕН Е КРАЙНИЯТ РЕЗУЛТАТ - ТОВА КОЕТО ПОКАЗВАШ НА ЗРИТЕЛЯ...

По твоята логика да бяхме рисували още с въглен върху пещерната стена :)
или да пишем с клечка върху плочка... какво му е естественото на написаното на монитора... А и не забравай, че всико което виждаш на твоя монитор е всъщност комбинация от светенето на точки в 3те основни цвята... твоя разум ги трансформира в СНИМКАТА която виждаш....


Недей упорито отрича новите технологии... те не са ти враг..

Отговори на това съобщение
 Re: За Фотографията и Компютъра ...
Автор: svetalcho   
Дата:   21-03-05 09:37

Zoomaniak, въпреки че снимам с дигитален фотоапарат в момента,аз съм изцяло зад теб и мисля по същия начин. За мен намесата на Шопа трябва да е минимална.

Отговори на това съобщение
 Re: За Фотографията и Компютъра ...
Автор: kirilApostolov   
Дата:   21-03-05 09:44

PhotoShop-а е част от еволюцията. И вече е задължително всеки един фотограф да го владее. И ТО МНОГО ДОБРЕ. И естествено важен е крайния резултат а не как си го постигнал. Може не само да се "любуваш на залези догато ги снимаш", а и да умираш от кеф когато ги "правиш с ФШ".

Отговори на това съобщение
 Re: За Фотографията и Компютъра ...
Автор: zoomaniak   
Дата:   21-03-05 09:45

Ники.........това е мойта философия. Не ми се спори. Не ми се доказва нищо. Хора различни - творци различни.

В това е красотата. Всеки разбира нещата различно.

Тоя спор е вечен спор. Но ми е тъжно като гледам по ФФ форума такива творби. И като погледна чуждия интернет - разни сайтове - разни снимки и т н. И като ги сравня и виждам разликата. Тя е като нашия творчески космос. Едни го развиват чрез ФШ други чрез мислене и подходи и т н.....

Нямам нищо против никой НО съм тъжен....
Технологиите ама въобще не ме кефят ако ще да измислят 12мегапиксела апарат и той да прави капучино.

Снимането с такъв апарат няма нищо красиво. Всичко ти е на ауто - имаш ФШ. Кво ти трябва повече.

Не ми се говори повече. Кой както си усеща нещата така си ги говори.

п.п. Когато ми промиват лентата във фотостудиото в Перник - Коника ме питат: "Да минава ли лентата ти Стамене през филтрите или да е 1:1"

Мога да ти покажа и тук такива снимки. Без да ги вадя на хартия. Сканирането ми излиза общо със записа 4лв. Но ти знаеш за какво говоря. Без ФШ без нищо - личи си просто качествена ли е или не е снимката и според това ти си преценяваш дали да я показваш или не. И преценяваш труда си и дали си уловил правилно момента и т н....

Отговори на това съобщение
 Re: За Фотографията и Компютъра ...
Автор: zoomaniak   
Дата:   21-03-05 09:52

Кириле ще ме извиняваш но като напарвиш първата си изложба и дойдат 1000 човека да я видят. И от тея 1000 - 100 кажат: "Този фотограф просто прави неземни снимки на небе и залези и огенни изглеви и т н" а всичко опира до това кой как владее ФШ според тебе. Да за теб може да не е важно но простия народ гледа снимките ти и си мисли: "Този фотограф как ли е направил тая снимка - колко ли напразни кадри е изщракал докато улови точно този момент - сигурно са 300 и е извадил само 3 качествени". Това си мисли народа а ти примерно си направил 3 кадри и 1 си пипнал с ФШ и смайваш пуликата.

Говоря само принципно. Да не те засегна. Извинете ме но обичам да гледам колкото се може по 1:1 снимки без ФШ.......

Говорих по горе защо етака..... не съм против технологиите. Но те навлизат прекалено брутално в фотографията в БГ и тук.

ФШ е опасно нещо.....и прекаляването му с него не е фотография. Но е вид изкуство. Нищо лошо не казвам. Но виж колко снимки има тука и част от коментарите им са: "Без фотошоп"

Изрично е подчертал даден автор...защо го подчертава според тебе...

Отговори на това съобщение
 Re: За Фотографията и Компютъра ...
Автор: kirilApostolov   
Дата:   21-03-05 10:00

zoo,
За да си наясно аз не съм фотограф и съм професионалист с PhotoShop-a. От снимките които съм изложил само една ими БРУТАЛНИ намеси.
Нормално е в едно изкуство да има различни течения, които да си имат своите утраси.
Важното е всеки да твори както може.[smile] [smile] [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За Фотографията и Компютъра ...
Автор: zoomaniak   
Дата:   21-03-05 10:03

Кика прав си - лошо нема
Кой как иска така да твори
То и аз не съм фотограф ама ФШ ми е хоби около 4-5г
Поназнайвам и аз тва онова
Правя и аз някой неща
Но фотографията е друго нещо поне в моите очи
Но и ти си прав

Съдба [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За Фотографията и Компютъра ...
Автор: kirilApostolov   
Дата:   21-03-05 10:08

[smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна