Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 За качествено сканиране на лента?
Автор: batdin   
Дата:   28-09-07 08:20

Добро утро,
Предполагам,че доста от вас снимат на лента и после сканират.Според вас,в момента има ли достатъчно добри скенери във фотомагазините,такива,които да не развалят доброто качество на снимката (да правят поне 6-10 мегапиксела файл,не твърде компресиран) и да коригират типичния сол-пипер шум на лентата.
Преди не много години съм ползвал такива услуги и резултата не бе никак задоволителен.
Виждал съм скан и от домашен скенер с такава възможност-още по-зле.

Отговори на това съобщение
 Re: За качествено сканиране на лента?
Автор: doca   
Дата:   28-09-07 08:55

Сол-пипера се коригира със софтуер, но разгледай с чичо Гугъл Canon 4400F

Отговори на това съобщение
 Re: За качествено сканиране на лента?
Автор: batdin   
Дата:   28-09-07 09:01

Сол-пипер съм махал с Корел Пейнт Шоп и се получи,но предпочитам фотото да свърши тая работа.Нали си плащам.А останалото?Има ли добри скенери вече?

Отговори на това съобщение
 Re: За качествено сканиране на лента?
Автор: noodly   
Дата:   28-09-07 09:23

za da polu4i6 maksimalno dobro izobrajenie ti e nujen barabanen slener, a ne obiknovennite filmovi po foto-tata. problema e 4e izliza dosta skupi4ko.

Отговори на това съобщение
 Re: За качествено сканиране на лента?
Автор: balkan   
Дата:   28-09-07 09:23

CanoScan 4400F [smilie24]
Може би най-доброто съотношение между качество и цена.


Отговори на това съобщение
 Re: За качествено сканиране на лента?
Автор: peterst   
Дата:   28-09-07 09:25

филмов скенер на старо - някоя минолта скан дуал може би ще ти излезе най-евтино (между 200 и 400 лева), а качеството е достатъчно добро, сравнено със сканираното в някое фото за 5-10 лева.

Отговори на това съобщение
 Re: За качествено сканиране на лента?
Автор: El_Fuego   
Дата:   28-09-07 09:51

За махане на "типичния сол-пипер шум на лентата", който всъщност си е цветен шум от моя скенер (Canon CanoScan 5000F) използвам следната комбинация от софтуер:

1). сканирам с VueScan Professional със запис на RAW файл от скенера в DNG формат
2). отварям този DNG с Adobe Lightroom и правя каквото си искам с него по отношение на корекции
3). записвам резултата в TIFF и отива в архива или във фотошопа за някаква обработка

Отговори на това съобщение
 Re: За качествено сканиране на лента?
Автор: doca   
Дата:   28-09-07 09:57

El_Fuego[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За качествено сканиране на лента?
Автор: 35mm   
Дата:   28-09-07 09:59

Можеш да си вземеш чисто нов Никон Super Coolscan V ED (LS-50 ED) 4000dpi 35mm film format,38 sec за 1399 лв с ДДС.
4000 точки на инч за лайка формат означават около 21 Мегапиксела. Имаш и доста софтуер за почистване на драскотини и на зърно.



Публикацията е редактирана (28-09-07 09:59)

Отговори на това съобщение
 Re: За качествено сканиране на лента?
Автор: batdin   
Дата:   28-09-07 10:21

Благодаря за препоръките,
Но не мога да си позволя да дам такава сума за инцидентна употреба.По-скоро ме интересува доколко добрите скенери са навлезли във фотомагазините и какъв ТИП скенер да предпочитам да има в магазина.Барабанни няма ли там?

Отговори на това съобщение
 Re: За качествено сканиране на лента?
Автор: stzz   
Дата:   28-09-07 10:26

Тази тема без примери, определено не дава достатъчно информация.
Аз също се интересувам от скенер даващ по-добро качество от това на машините във фотоателиетата.

http://photo-zona.net/index.php?APP_ACTION=DISPLAY_IMAGE_BIG&IMAGE_ID=131247


На пазара има скенери за около 300-400 лева, цена която е приемлива за не професионалист.
Добре би било ако бъдат показани примери от тях.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За качествено сканиране на лента?
Автор: asahi   
Дата:   28-09-07 10:33

Барабанните са в студията за предпечат. Цените на услугите са малко солени в сравнение с "фотото на ъгъла".

Отговори на това съобщение
 Re: За качествено сканиране на лента?
Автор: bobby__   
Дата:   28-09-07 10:38

SLP 800 SC...Без да блести е несравнимо по-добър от Coolscan V ED.Само 8.9 Мп обаче.

Отговори на това съобщение
 Re: За качествено сканиране на лента?
Автор: Mobby_Dick   
Дата:   28-09-07 10:49

Nikon Coolscan V ED (4.2 Dmax и 14-битов АЦП) - 1399.00лв
Nikon Super Coolscan 5000 ED - 2500.00лв

првъзхожда базовия V ED - 16-битов АЦП, 4.8Dmax, времето за сканиране на един кадър е само 20 секунди и други.

Някои може ли да даде практически или ВВВ примери за разликите, особено в показателя Dmax при двата скенера?
Някои знае ли колко е Dmax при масовите скан-копир машини, които се ползват по ателиетата?


Отговори на това съобщение
 Re: За качествено сканиране на лента?
Автор: crimson_glory   
Дата:   28-09-07 15:08

batdin,

Ако не желаеш да купуваш скенер, ето моя съвет:

Търси студио с барабанен скенер или фото с машина Фуджи Фронтиер. Не слушай изказвания от типа "обикновените скенери във фотоателиетата". Скенерът на Фронтиера струва над 15 000 евро едва ли може да се нарече обикновен. Сканира над 13 мегапиксела и то с възможност за корекции като при оптичните минилабове (плътност, цвят), плюс допълнителни корекции като рязкост, контраст, shaddow/highlight и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: За качествено сканиране на лента?
Автор: джъмбо   
Дата:   28-09-07 15:11

моя сканира над 18 мп и чисти драскотини (нещо дето не съм видял нито една машина да го прави)

така че покупката на скенер си е оправдана

Отговори на това съобщение
 Re: За качествено сканиране на лента?
Автор: crimson_glory   
Дата:   28-09-07 15:16

Да де, но човекът пита какво да търси във фотото/магазина. Ако не купува скенер да последва съвета ми.
Ето линк към една стара тема:
https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=650698&t=645328&phorum_uriauth=#reply_650698


Отговори на това съобщение
 Re: За качествено сканиране на лента?
Автор: Mobby_Dick   
Дата:   28-09-07 15:21

Някои има ли някакви наблюдения или отношение и към моят въпрос?

Отговори на това съобщение
 Re: За качествено сканиране на лента?
Автор: crimson_glory   
Дата:   28-09-07 15:51

mobby_dick,

не мога да кажа за масовите машини. Изобщо кои са масовите машини? При всяка марка технологията е различна. Има няколко основни марки машини с възможност за сканиране на филми - това са Фуджи Фронтиер, Норицу, КИС и Коника. Фронтиерите и Норицу са по-висок клас и скенерът им е доста по-добър. Цялата техническа информация за скенерите на тези двете машини е фирмена тайна, така че не мога да ти отговоря за DMax. От опит виждам, че Фронтиерът покрива изцяло видимия динамичния обхват на аналоговото копиране при 35мм негативи. Новите скенери на Фронтиер също чистят прах и драскотини с инфрачервена технология. Разбира се, Фронтиерите в БГ са малко, а и не винаги има кой да оползотвори капацитета им (говоря за персонал).
Ако искаш практически примери трябва да сравним един и същи негатив, сканиран на различни скенери.
[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: За качествено сканиране на лента?
Автор: neuromancer   
Дата:   28-09-07 15:53

абе колко е Дмакс на копирите не знам, знам само че може да сканират с 13Мп, а по ателиетата сканират само с 3. Някой знае ли къде могат да сканират с повече?

Отговори на това съобщение
 Re: За качествено сканиране на лента?
Автор: crimson_glory   
Дата:   28-09-07 15:57

neuromancer, нямаш проблеми, но ако ти се идва до Сандански
http://www.zonitza.com

[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: За качествено сканиране на лента?
Автор: neuromancer   
Дата:   28-09-07 15:59

ако не се намери в София може да съчетая с някоя разходка до Мелник
колко струва на филм? да знам дали да помъкна целия архив [smile]



Публикацията е редактирана (28-09-07 16:08)

Отговори на това съобщение
 Re: За качествено сканиране на лента?
Автор: Mobby_Dick   
Дата:   28-09-07 16:08

Да, за Фуджи Фронтиер говоря.
Тя ми сканира отлично негативите - ОТЛИЧНО (като изключим лекият кроп които прави, но така правят всевъзможните потребителски машини и лабове по дефоулт).[smilie5]
Само, че на мен ми излиза неудобно да правя транспортни движения за да сканирам на машина, а и скъпо.
Искам да си взема скенер, които да работи колкото ще бавно.....аз не съм в производството,(а ПС винаги работи с нещо) но да сканира на това качество, а защо не и пълен кадър?
Ще ми се да е и за среден формат, но цената там ще доиде поне 2Х, така че филмов скенер за 35 с горните възможности.
Nikon Coolscan V ED (4.2 Dmax и 14-битов АЦП) - 1399.00лв
Nikon Super Coolscan 5000 ED - 2500.00лв
имат ли ги?


Отговори на това съобщение
 Re: За качествено сканиране на лента?
Автор: dimi2007   
Дата:   28-09-07 16:11

за 6х6 и ларж - епсон в700

Отговори на това съобщение
 Re: За качествено сканиране на лента?
Автор: crimson_glory   
Дата:   28-09-07 16:14

neuromancer,

имаш ЛС.

Mobby_Dick,

не знам нищо за тези двата скенера на Никон . Но по цената съдя, че ще ти вършат работа.

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »