Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Избор на филтър - PL/ND?
Автор: PoweredbyNikon   
Дата:   20-12-15 14:09

Здравейте!
Както се подразбира от заглавието, се двоумя какъв филтър да избера. Четох за двата филтъра, но не разбрах много за тях и затова пиша тук за съвет. Кой от двата бихте ми препоръчали за начало. Насочил съм се към поляризационния филтър, но исках да се допитам преди да купувам. Доколкото разбрах неутралния прави небето и водата по изчистена при дълга експозиция, а поляризационният прави цветовете по наситени. Ако може да ми кажете кой от двата е по-подходящ и в каква ситуация се използва. И другото, което искам да питам е дали има някакъв ефект, ако се използва филтъра през нощта?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на филтър - PL/ND?
Автор: realnoncho   
Дата:   20-12-15 14:34

По-скоро си разбрал някои от следствията, но не и това какво точно правят тези филтри. И затова не знаеш какво ти трябва.

Тук има писано - http://stefanovaart.com/book/export/html/257

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на филтър - PL/ND?
Автор: io_bs   
Дата:   20-12-15 14:36

CРL насища цветовете, повишава контраста и премахва отражения. Повечето филтри от този тип затъмняват (удължават експозицията) с 2 стъпки (4 пъти).
ND имат единствено последната функция, но всеки е с различна „плътност“ - напр. ND8 затъмнява с 3 стъпки, а ND400 - с 9.
Така че ако не ти трябва много тъмен филтър, вземи СРL. Но в останалите случаи не са взаимозаменяеми.
Колкото до другия въпрос, нощем няма да ти трябват. Даже е хубаво да се избягват в градски условия, защото се получават неприятни отражения.
P.S. - ако решиш да взимаш филтри на резба, вземи си голям (например 77 мм) и преходници за наличните ти обективи. Другото е да не си купуваш евтини филтри, за да не се налага после да си купуваш пак същите, но по-скъпи. [smilie3] Така инвестицията ти ще е дългосрочна.



Публикацията е редактирана (20-12-15 14:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на филтър - PL/ND?
Автор: lamerko   
Дата:   20-12-15 17:47

Два различни филтъра. Няма по-добър или по-универсален, макар и да познавам хора, които не свалят CPL-а. По принцип рано или късно всеки си взима и от двата, ато могат да се пишат романи за приложения и трикове с тях :)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на филтър - PL/ND?
Автор: kvakioh   
Дата:   20-12-15 17:57

ЗА сняг, плаж, води и други поляризационните са задължителни. Не е задължително винаги да е на обектива, но в доста ситуации помага.
Най-балансирани като цена, качество и представяне бих сложил Hoya и Cokin Pure Harmonie новата серия.
ЗА ND, там първо е до избор на това какъв ще бъде- на резба или плочки с държач, и след това се избира като качество. Има и избор според предназначението и условията на ползване.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на филтър - PL/ND?
Автор: BEYA   
Дата:   21-08-20 07:38

Събуждам стара тема по знайни причини. Та търся отговор на въпроса си. Трябва ми ND1000 филтър и съм се спрял на два производителя. Кой според вас е по добре да избера. Hoya или NiSi.Филтърът ще е на резба а не плочка. Очаквам хора които ползват и са имали опит с конкретните марки да помогнат с избора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на филтър - PL/ND?
Автор: Julius   
Дата:   21-08-20 09:42

Аз бях пред дилемата Хоя/Б+В - снимах с два 10-стопа НД и в крайна сметка избрах Хоята. Не ми хареса колор каста, който Б+В произвеждаше. Хоята се оказа по-неутрална цветово, а както можеш да видиш не води до осезаемо влошаване на детайла. Директно конвертирани - първия кадър, който е с полар на 5 сек. откъм резолюция е дори малко по-зле, отколкото втория, който е с модела Хоя HMC, заменен от ПроНД 1000 на 30 сек. но това е по-скоро заради прекалено затворената бленда. НиСи са ми малко надценени (чисто субективно на база два-три други техни филтъра съпоставени отново с Б+В - цената същата, а качеството една идея по-ниско).


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на филтър - PL/ND?
Автор: menton   
Дата:   21-08-20 14:58

https://www.youtube.com/watch?v=BcfNyKQa_9s

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »