Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Прявяване на KODAK T-max и Tri-X
Автор: Сърфиста   
Дата:   07-12-18 11:40

Здравейте,
Отскоро снимам на филм и бих искал да си проявявам чернобелите филми.
Нуждая се от съвет за избор на проявител, фиксаж, изобщо цялата необходима химия.
В момента във Фотосинтезис имат проявители на Кодак, но само това, Виждам, че на Илфорд предлагат цялостно решение.
Та в момента визирам конкретно:
-Tmax 400 Pro..., Tri-x400, Tmax 3200Pro...;
-Пушване до 2 стопа, Преекспониране до 2 стопа;

Отговори на това съобщение
 Re: Прявяване на KODAK T-max и Tri-X
Автор: Murnau   
Дата:   07-12-18 14:18

hc-110 или д-76
фиксаж няма значение какъв, стига да е правилно разреден

Отговори на това съобщение
 Re: Прявяване на KODAK T-max и Tri-X
Автор: 5kan   
Дата:   07-12-18 14:33

Има и Kodak T-max проявители
https://www.digitaltruth.com/products/kodak_tech/j86_TMax-Devs.pdf

когато се появи тук Т-макс пробвах с един от тях и с Д-76 пак оригинален
с Т-макс малко по-добра разработка, личеше на по-големите увеличения


Отговори на това съобщение
 Re: Прявяване на KODAK T-max и Tri-X
Автор: Raffito   
Дата:   07-12-18 14:39

Аз имам немски фиксаж А300 и български ,ама не знам колко ми е останал...


Отговори на това съобщение
 Re: Прявяване на KODAK T-max и Tri-X
Автор: corsuse   
Дата:   07-12-18 14:54

Наскоро използвах Tmax проявител за два Tmax 400 филма - единия заснет като 400ASA, другия като 2000 ASA.

И с двата филма проявителят се справи чудесно (и при двата използвах разреждане 1:7) и наистина дава прекрасна разработка в сенките. Препоръчвам го :). Смятам, че ще се справи отлично и с Tri-X.

Отговори на това съобщение
 Re: Прявяване на KODAK T-max и Tri-X
Автор: dekov   
Дата:   07-12-18 15:04

Вземаш каквото има и не се притеснявай, важното е да спазиш условията за обработка, които са написани на проявителя за дадения филм.
На първо време спазваш стриктно предписанието, а чак по-късно почваш с експериментите.
Успех!


Отговори на това съобщение
 Re: Прявяване на KODAK T-max и Tri-X
Автор: fotorafi   
Дата:   07-12-18 17:18

Виж твоите филми , които се проявяват с проявители ФОМА
https://www.foma.cz/ew/33a06207-643b-4282-94ff-2c1953493fcd-en

Предлагам химия за проявяване на филми
https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=117387

Отговори на това съобщение
 Re: Прявяване на KODAK T-max и Tri-X
Автор: uri64   
Дата:   07-12-18 21:56

Murnau написа:

> hc-110 или д-76
> фиксаж няма значение какъв, стига
> да е правилно разреден

+1


Аз предпочитам НС 110 защото е много траен и като концентрат (вече отворено шише) и като готов разтвор, и заради това, че е във вид на сироп, а не на прах.

Отговори на това съобщение
 Re: Прявяване на KODAK T-max и Tri-X
Автор: sirkhann   
Дата:   10-12-18 20:48

Най-евтиното решение е Kodak D76 за 13 лв или Ilford ID-11 за 14 лв. Прави се 1 литър работен разтвор, с който, по спомен, можеше да се проявят 10 филма, като с всяко проявяване се добавят 10% към времето за проявяване. Лично мен това винаги ме е дразнело и предпочитам проявители, които са за еднократна употреба. Алтернативно, можеш да погледнеш Ilford Microphen.

HC-110 е такъв разрежда се преди употреба, проявяваш, хвърляш. Една туба може да изкара много, но пък е 59 лв, които трябва да затвориш и гориш, ако не се запалиш по снимането на филм. Не всеки харесва разработката на HC-110, но това зависи какво снимаш. Ако снимаш портрети, би трябвало да ти хареса

Лично моят фаворит като икономичност е Kodak XTol за 29 лв. С един пакет правиш 5 литра, които трябва да измислиш как да съхраняваш. Аз ги съхранявам в стъклени бутилки от газирана вода, на тъмно, и имам XTOL разтворен преди година и половина, който работи безотказно. При проявяване 1:1 и 300 мл необходими за проявяването на един филм, простата сметка показва, че можеш да проявиш минимум 30 филма, т.е. падаш под левче на филм. Аз харесвам абсолютно всичко в този проявител, но хората, които снимат портрети, харесват повече HC-110 като тоналност. Като рязкост на изображението, зърнистост, скорост на филма и динамика, XTol е един от най-добрите проявители.

Ако искаш най-доброто съвременно нещо (субективно), това са Kodak TMax и Ilford DD-X проявители, но цената е 49 лв на шише и не са толкова икономични.

Относно фиксаж - Фиксажът на Maco, продаван във Фотосинтезис е достатъчно добър (Ecofix) и доста достъпен. Аз лично не бих експериментирал със стар фиксаж при цена от 15 лв на един филм.

Ако снимаш филми с T зърно (TMax 100 и TMax 400 и P3200) или Delta зърно (Ilford Delta Professional 100, 400 и 3200), след фиксажа ти трябва допълнителен разтвор, който да спомогне отмиването му, например Ilford WashAid или разтвор на натриев сулфит, в противен случай има шанс от увреждане на негативите с времето. За класическите филми, това не е толкова необходимо.

Отговори на това съобщение
 Re: Прявяване на KODAK T-max и Tri-X
Автор: Сърфиста   
Дата:   10-12-18 21:01

Благодаря много за отделеното време,ценните съвети и подкрепа.
Надявам се скоро да мога да споделя кадри.

Отговори на това съобщение
 Re: Прявяване на KODAK T-max и Tri-X
Автор: batsali   
Дата:   10-12-18 21:42

Най-евтиното решение е Rodinal. Държи дълго време в концентрирано състояние, разреждаш, проявяваш и хвърляш. Работи много добре с най-различни филми. Ако се радваш на остри негативи, ще ти хареса.

Препоръчвам ти да не залиташ по изпробване на най-различни проявители, пуш, пул,снимане на филми с изтекъл срок. Хващаш един, два филма, снимаш си ги на нормалната скорост и се стремиш да докараш добри резултати по твоите критерии. После почваш да променяш по едно нещо и гледаш как се променя резултата.

https://filmdev.org/


https://www.digitaltruth.com/devchart.php


Една комбинация, която лично мене много ме радва и в същото време щади финансите - Ilford HP5 @ 800 + Rodinal.

Успех в бъдещите творчески планове.

Отговори на това съобщение
 Re: Прявяване на KODAK T-max и Tri-X
Автор: sirkhann   
Дата:   11-12-18 07:51

Rodinal подчертава зърното и за 35мм може да има малко груб вид. Това е проявителят, за който съм се зарекъл "никога повече", защото е доста неудобен за съхранение, а моята опаковка беше и протекла и беше направила доста поразии...

Pyrocat-HD, макар труден за намиране, е в пъти по-удобен и приятен проявител спрямо всички клонинги на Родинал - лично мнение.

Отговори на това съобщение
 Re: Прявяване на KODAK T-max и Tri-X
Автор: sirkhann   
Дата:   11-12-18 07:59

За изтеклите филми - зависи как са съхранявани. Когато съм си ги купувал пресни, и съм ги сложил във фризера, след това дълго време държат без видима загуба на чувствителността. От форума също съм взимал филми, изтекли през 2007г и все още снимам на тях. Също са ми продавали или подарявали на няколко пъти филми, които са абсолютно неразгадаеми като състояние и там става най-вече за експерименти, защото не знаеш какъв ще е крайният резултат.

Май точно на теб batsali ти бях давал едни ORWO филми, които друг потребител на форума ми беше дал - не помня техният случай какъв беше, но 35мм ORWO съм пробвал да снимам, изтекло примерно преди 20 г, просто там нямаше нищо останало, само мъгла. За тези случаи - с две ръце подкрепям заключението.

Отговори на това съобщение
 Re: Прявяване на KODAK T-max и Tri-X
Автор: quazimodo   
Дата:   11-12-18 08:07

sirkhann написа:

> Rodinal подчертава зърното и за 35мм
> може да има малко груб вид. Това е
> проявителят, за който съм се
> зарекъл "никога повече", защото е
> доста неудобен за съхранение, а
> моята опаковка беше и протекла и
> беше направила доста поразии...
>
> Pyrocat-HD, макар труден за намиране, е
> в пъти по-удобен и приятен
> проявител спрямо всички клонинги
> на Родинал - лично мнение.

Когато се занимавах с такива чорби, специално родинала го ползвах при разреждане 1:100 и не ми е правило впечатление наличието на непрежалимо зърно. Казвам това без мисъл за заяждане [smile], Ооообаче, преди 25 години сигурно съм бил с друго виждане по въпроса за зърната[smilie5]
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Прявяване на KODAK T-max и Tri-X
Автор: sirkhann   
Дата:   11-12-18 08:19

Това ми е личното наблюдение, но моят скенер беше доста базов и негативите, проявени с R09 изглеждаха доста "шумни" на него, а съм проявявал и аз винаги 1+100 на стенд. С пироката съм нямам подобни драми, но и вече нямам скенер да направя проба. За формат 120 може да е съвсем друга бира тоя Родинал, а и хората, които копират, реално може да имат различен опит.

Отговори на това съобщение
 Re: Прявяване на KODAK T-max и Tri-X
Автор: quazimodo   
Дата:   11-12-18 09:49

Мда, тогава нямаше общодостъпни скенери и всичко се копираше на хартия с увеличител. Най-вероятно това е причината за положителните ми впечатления.



Публикацията е редактирана (11-12-18 12:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Прявяване на KODAK T-max и Tri-X
Автор: batsali   
Дата:   11-12-18 15:57

sirkhann, за филмите с изтекъл срок принципно си прав, но човека сега започва да снима на филм. По-добре да свикне с процеса с пресни материали, да разбере как изглежда нормален негатив, а после вече да прави експерименти.

Моя родинал е в пликове, от които може да се изстиска всичкия въздух преди затваряне, не са протичали, в гърлото влиза плътно спринцовка от 5мл и дозирането е много удобно така. Чел съм по форуми, че и в твърдите шишета с много въздух над течността пак не изфирясва много дълго време, дори да е станал кафяв. Проявявал съм с видимо кафяв концентрат и не съм имал проблеми. Който иска да бори зърното, по-добре да не разрежда повече от 1:50 и да не прави станд проявяване. За 35мм наистина може до дойде в повече зърното с някои филми, най-гадния такъв случай съм имал с Kentmere 400, но човек все пак трябва да знае какъв филм зарежда, как ще го проявява и какво ще снима. Зърното, каквото и да е, може да е проблем, може и да не е.

Pyrocat-HD, откъде? Пирогалола знам, че е отровен и трябва да се внимава.



Публикацията е редактирана (11-12-18 16:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Прявяване на KODAK T-max и Tri-X
Автор: sirkhann   
Дата:   11-12-18 16:57

Пироката ми го забърка преди много време един съфорумец, който вече е в щатите.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »