Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Съвети за покупка на фотоапарат
Автор: Rattenfaenger   
Дата:   31-08-15 13:36

Здравейте, фотолюбители!

Искам да започна с едно извинение, защото сигурно е дразнещо за по-запознати хора като вас, когато някой съвсем непросветен задава общи въпроси.
Досега никога не съм бил запален по фотографията и не ме е вълнувало нищо повече от това да направя снимка от дадено място или събитие. Голяма страст ми е пътуването и с годините започнах да оценявам, колко несравнимо по-хубаво е, когато след едно пътуване човек е направил красиви снимки с хубава техника. Особено правейки сравнения между моята сапунерка и по-сериозните и модерни сапунерки на приятелите, с които пътувах. След тазгодишното ми приключение окончателно реших, че искам да се оборудвам с нещо малко по-сериозно.
Проблемът е, че не разбирам нищо нито от фотография, нито от фото техника. Търсех си нещо по-компактно, тъй като изминавам големи разстояния пеша и нещо тежко би ме затруднило. Не си търся нещо космическо, по-скоро добър баланс между цена/качество за цената, която съм написал по-долу.
Бях се обърнал към един познат, който е по-запознат и той ми каза, да не минавам през етапа на "супер сапунер", а директно да си взема ДСЛР, тъй като така или иначе съм щял да стигна до него. Така и мисля да направя, но се колебая дали да си взема нещо ново и по-евтино, или за същите пари да взема нещо втора ръка, но с по-добри характеристики? Ако може и да е сравнително лек и удобен за носене би било прекрасно. Как стои въпросът със заснетите кадри? До колко заснети кадъра мога да разчитам, че апаратът е надежден и ще ми върши работа?
Готов съм да вложа някъде 500-600 лв.

Има ли възможност да се намери нещо като за мен? Пак повтарям, че съм абсолютен аматьор, никога не съм снимал със сериозен апарат, нито разбирам нещо от настройките му, така че този фотоапарат би бил моята "проходилка", ако мога така да се изразя :).

Благодаря ви за вниманието!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за покупка на фотоапарат
Автор: pmartinov   
Дата:   31-08-15 13:53

Здравей и добре дошъл във фотофорума!

Не е задължително да минеш през ДСЛР за да откриеш безогледален цифров апарат.

Той най-пълно отговаря на твоите изисквания!

За да успееш да направиш най-правилния за теб избор най-важното е да не бързаш да купуваш апарат.

Колкото повече попрочетеш преди купуването толкова по-доволен ще си след него.

Всичко зависи какви средства си готов да вложиш по-нататък и какво качество на кадрите задоволява твоите критерии за качество.

Имай предвид, че апетита идва с яденето :)

В нашия случай със снимането.

[shtrak]



Публикацията е редактирана (01-09-15 09:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за покупка на фотоапарат
Автор: Pavlov   
Дата:   31-08-15 14:05

За тези пари и с тези изисквания - нов Olympus PEN, или втора ръка Sony NEX.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за покупка на фотоапарат
Автор: quazimodo   
Дата:   31-08-15 16:20

Мартинов, човека е заделил 5-600 не 15-16 000 ! Къде го прати при цифрови телеметрициhttps://photo-forum.net/joro/emoticons/original/simp0029.gif
? Павлов [smilie24] !


Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за покупка на фотоапарат
Автор: pmartinov   
Дата:   31-08-15 17:06

Изброените от Павлов не са 15-16К.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за покупка на фотоапарат
Автор: quazimodo   
Дата:   31-08-15 19:16

pmartinov написа:

> Изброените от Павлов не са 15-16К.
>

Тъй, тъй! Ма не са и телеметрици[beer] .


Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за покупка на фотоапарат
Автор: Rattenfaenger   
Дата:   31-08-15 19:17

А какво ви е мнението за т.нар. "турбо сапунери"?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за покупка на фотоапарат
Автор: Pavlov   
Дата:   31-08-15 19:24

Лошо.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за покупка на фотоапарат
Автор: realnoncho   
Дата:   31-08-15 19:27

Има хубави, но не са ти в бюджета [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за покупка на фотоапарат
Автор: Rattenfaenger   
Дата:   31-08-15 19:36

А ако все пак се лиша от комфорта на по-компактния фотоапарат, може ли за тази сума да се вземе някой сносен DSLR ? Гледам, че по магазините продават разни модели горе-долу на такава цена, чисто нови.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за покупка на фотоапарат
Автор: Emoxide   
Дата:   31-08-15 19:39

[31-08-15 19:27] realnoncho Има хубави, но не са ти в бюджета


Ето нещо, което никак не е лошо и все пак е доста компактно
FUJIFILM X30

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за покупка на фотоапарат
Автор: Pavlov   
Дата:   31-08-15 19:44

За тези пари можеш да си вземеш някой нисък клас тяло, или малко по-стар модел, но по-висок клас. И в двата варианта парите едва ли ще ти стигнат за нещо повече от китов обектив от вида 18-55/3.5-5.6 със стабилизация. Евентуално при Nikon може да се събереш и в комбинация с 18-105, но ще е със старо тяло от типа на D40, D60, най-много D80.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за покупка на фотоапарат
Автор: jekopj   
Дата:   31-08-15 19:49

Писал си,че търсиш лек и компактен апарат за екскурзии.ДСЛР не е такъв.Турбосапунер с голям зум повече ще ти свърши работа в случая.Това е само мое мнение.ДСЛР вземи по-нататък,вече не са скъпи.Турбото ще ти остане като втори апара,какъвто е желателно да имаш.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за покупка на фотоапарат
Автор: Rattenfaenger   
Дата:   31-08-15 20:05

Разбирам. Значи по-скоро се отказвам от ДСЛР на този етап. А кои точно са "турбо сапунери" и какви се водят апарати като Olympus PEN или Sony NEX? Каква е разликата между двата вида?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за покупка на фотоапарат
Автор: Pavlov   
Дата:   31-08-15 20:26

"Турбосапунери" са апарати, външно по форма наподобяващи DSLR. Имат обективи с голям зуум, несменяеми, обаче матриците им са малки, и качеството на снимките е лошо.
Апарати като Olympus PEN и Sony NEX се водят "хибридни", или "компактни със сменяеми обективи", или "безогледалки". Те са с по-големи матрици, в сравнително по-малки и леки тела. Обективите са с по-малък зуум, но по-качествени. Матриците са по-големи, като физически размер. Резулатът е по-хубави снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за покупка на фотоапарат
Автор: serjy   
Дата:   31-08-15 20:29

това са безогледални фотоапарати. олимпуса е с кроп 2, сонито с кроп 1.5, демек сонито е с малко по-голям сензор. за олимпус има всякакви обективи, за сони не толкова. поне за мен олимпусите са за предпочитане, но всеки е добре сам да си прецени.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за покупка на фотоапарат
Автор: Emoxide   
Дата:   31-08-15 20:42

Безогледалните "mirrorless" фотоапарати ползват големи матрици, досущ като тези инсталирани в DSLR. Качеството на изображението, което дават е сходно.
Друг е въпросът, че при DSLR системите на Canon, Nikon, Pentax и Sony има много възможности за избор на качествени обективи и аксесоари.
При безогледалните апарати избора не е толкова огромен. Но достатъчно бързо напредват. Вече почти всеки производител може да ти даде избор сред доста обективи, като с малки изключения ще намериш това, което търсиш, стига да можеш да си го позволиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за покупка на фотоапарат
Автор: Emoxide   
Дата:   31-08-15 20:44

ето един пример за много добър старт ако можеш да се примириш с липсата на визьор. Olympus E-PL6 Pen (Black) kit 14-42mm II R (Black) + 40-150mm ED R (Black)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за покупка на фотоапарат
Автор: Pavlov   
Дата:   31-08-15 21:12

Emoxide, това първо е една чанта с техника, и второ - доста излиза от бюджета.
Не се знае дали ще му трябва дълъг обектив. Затова са китовите 18-55 (и аналогични) - човек да свикне, да се ориентира в нещата, и тогава да купува друго.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за покупка на фотоапарат
Автор: Twingo   
Дата:   31-08-15 21:26

Nex с 18-55 и след това ръчнофокусни, или пък 55-210 евентуално. Това е универсалното решение на всички подобни теми във форума.

В случая на автора, в бюджета влиза a6000 или даже nex 7, бях го видял из базара тези дни.



Публикацията е редактирана (31-08-15 21:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за покупка на фотоапарат
Автор: pmartinov   
Дата:   31-08-15 21:40

Една оферта която ще ти свърши работа .

Ревю в което можеш да разгледаш снимките на края.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за покупка на фотоапарат
Автор: Rattenfaenger   
Дата:   31-08-15 23:26

Много ви благодаря за съветите и изчерпателните отговори! Остава да сравнявам и да взема решение. Още един глупав въпрос - какво значат тези цифри, които изброявате - 18-55, 55-210 и др.?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за покупка на фотоапарат
Автор: RepoMan   
Дата:   01-09-15 00:32

Тези числа са милиметрите на обектива.
Щом задаваш подобни въпроси, по добре вземи ако намериш едно SONY RX100 настаро за до към 500-600лв. и снимай само на автоматичен режим.
А най-добре си ги спести тези пари и иди на почивка с любимата.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за покупка на фотоапарат
Автор: blind_photographer   
Дата:   01-09-15 01:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за покупка на фотоапарат
Автор: Rattenfaenger   
Дата:   01-09-15 12:09

Прав си, RepoMan, прости ми невежеството. Почивката няма да избяга, но нали идеята е да мога да я документирам със снимки, които по да приличат на нещо :).

Благодаря още веднъж за съветите, ориентирах се какво би ми свършило работа!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »