Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Принт на стъкло
Автор: illuminations   
Дата:   30-03-15 21:37

Интересува ме дали знаете някъде да предлагат принт на стъкло, но без залепен отзад фоамкоре. Искам да ползвам принта на прозорец, и съответно да е прозрачен, но всичките, които намерих за сега се предлагат със залепен фоамкоре.
Някой от вас принтирал ли е въобще на стъкло?
Какви са ви впечатленята?
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Принт на стъкло
Автор: Pif   
Дата:   31-03-15 00:03

Има флетбед принтери които печатат на стъкло. С 5 цвята са като петия е бяло. Наслагват цветовете един върху друг. В зависимост от коя страна ще се гледа и дали ще бъде осветено се полага бял/черен слой или най-отгоре или най-отдолу. Като цяло отпечатваните изображения не са прозрачни. Не изглеждат като диапозитив а по-скоро като нарисувани с блажна боя. На доста места имат такива принтери. Сещам се за j-point на борис трети, за маус във военна рампа и в младост 2 до евромаркет-а. Има и на моста на орион. Потърси подобни теми назад.

Отговори на това съобщение
 Re: Принт на стъкло
Автор: imitev   
Дата:   31-03-15 08:23

Печат на прозрачно самозалепващо пвц фолио с последващо залепване на стъклото ще свърши добра работа - евтино, трайно, качествено и добре изглеждащо...

Отговори на това съобщение
 Re: Принт на стъкло
Автор: the_cat   
Дата:   31-03-15 10:29

И аз с две ръце подкрепям идеята на imitev

Изпробвано е при мой приятел и член на форума - mitakabs.
Преди около две три години му правих един принт за гръб на кухня. Нещата ценово са драстично различни от тези на директен печат. В рекламния бранш съм от години и имам поглед върху нещата.

Печатиш на прозрачно фолио, в случая аз печатих на каст ламинат /фолио за автомобили, външни условия и неравни повърхности/, а след това запечатих принта с бяло фолио. Печатхме огледално, защото лепихме изображението от задната страна, за да предпазим принта. Така се чисти стъклото, а не печата, който е към стената. Препоръчвам на всички, които искат да си правят гръб за кухня.
Стана повече от добре и вече 2-3 години не е мръднало.

В твоя случай, обаче, подозирам, че щом искаш да се вижда през стъклото вариантите са два:

1. Печатиш на прозрачно и лепиш без да запечатваш с бяло, което естествено ще доведе до трансарантни цветове, тоест ще виждаш през печата - нещо като витраж или да гледаш през диапозитив и цветовете няма да имат тази плътност, която биха имали при запечатване. Разбира се и фолиото трябва да е много качествено, за да не пречупва неприятно това, което се вижда навън. Същото ще се получи ако печатиш директно на стъклото без да се положи бяло.


2. Печаташ директно на стъкло изображението и после с бяло, но то може да се положи частично, за което естествено се иска и малко допълнителна подготовка на файла от специалист, който да пусне бяло там където трябва. Така ще имаш зони през които се вижда през стъклото и такива, през които не се вижда.

Основната идея да се полага бяло е че мастилата за печат на стъкло са прозрачни и когато се положат върху някаква основа, обикновено бяла, нещата са ОК. Когато обаче няма бяло, в случая стъкло, то е нужно за да послужи като основа на цветовете и те да придобият плътност да го кажем така.

Много зависи какъв искаш да е крайния резултат и какво точно ще печаташ. Прати някаква снимка на това, което искаш да се получи и мога да ти кажа повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Принт на стъкло
Автор: imitev   
Дата:   31-03-15 11:56

Вече доста от плотерите печатат и бяло...

Има специални прозрачни фолиа за лепене на стъкло:
http://multimedia.3m.com/mws/media/654960O/brochure-8150-for-interior-glass-graphics.pdf



Публикацията е редактирана (31-03-15 12:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Принт на стъкло
Автор: the_cat   
Дата:   31-03-15 13:33

Работил съм с 3М Clear View, което imitev посочи. Мога само да кажа, че е великолепно. Почти буквално не личи, че на стъклото има фолио. Малко трудно се апликира, поради доста високата си еластичност, но е страхотно решение за такъв тип неща. Лепенето иска повече чалъм, отколкото да е трудно всъщност. За него специално е много важно да се апликира/лепи на мокро и то по ръководството на 3M и в никакъв случай да не се пропуска момента с мокренето на горната повърхност. Тогава монтажа е просто песен, стига да се внимава.
Трябва обаче все пак да се чисти с меки препарати и парцали, за да не се надраска повърхността. Също така трябва да се има предвид, че при продължително излагане на слънце пигментите необратимо избеляват. Кой каквото ще да ви разправя - пече ли слънце върху принта, ще избелее след година две.

Отговори на това съобщение
 Re: Принт на стъкло
Автор: imitev   
Дата:   31-03-15 13:34

Избеляват, защото в БеГе се работи с неоригинални мастила. Евтенжост!

Отговори на това съобщение
 Re: Принт на стъкло
Автор: the_cat   
Дата:   31-03-15 13:47

Митев, без никаква идея да се впускам в спорове, виждал съм разпечатки от солвенти с оригинални мастила след 1-2 години... Трагедия! Дори в една от фирмите, в които работих преди време собственичката се биеше в гърдите, че на марката **** оригиналните мастила издържат нам колко години, та даде гаранция на клиент... Е, след година и нещо му смениха фолиото пак... Сега като гледам отново е за смяна :)
Така че слънцето не прощава!
Единственото спасение е UV ламинат. Има една табела, която съм правил в далечната 2004 или 2005, печатана е даже на широкоформатен мастилоструен принтер, не на солвент /тогава за солвенти много не се беше чувало :)/, сложихме и UV ламинат и изненадващо до ден днешен вида и е приличен, да не кажа добър!
А иначе това за неоригиналните мастила си е вярно с пълна сила... ама пазарна конюнктура... всички търсим цена! Факт!

Отговори на това съобщение
 Re: Принт на стъкло
Автор: imitev   
Дата:   31-03-15 15:21


В канада бях на гости в една малка печатница с 5-6 широкоформатни машини. Печатаха само с оригинални мастила.

4-5 години гаранция дават фирмите доставчици на машините за външни условия.

Директно печатаха на еталбонд с УВ машини. Изобщо не ползваха ПВЦ за външен монтаж (е тя и зимата там си е -30 редовно, а лятото +30 градуса и пластмасите не могат да издържат...)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »