Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Лаптоп - калибриране на екрана?
Автор: Павел_Василев   
Дата:   09-09-15 09:22

Привет колеги, имам два лаптопа като единия е стар но с гланцов екран, другия лаптоп е малко по-нов, но с матов екран, забелязал съм че една и съща снимка като я гледам на този с гланцовия дисплей, на нея снимката е като цяло по-тъмна, с по-наситени цветове, а на матовия екран, същата снимка е по-светла, някак с по-естествени натурални цветове, не знам дали е възможно за лаптопите да се направи някакво калибриране, или тест за цветовете, някакви идеи?

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп - калибриране на екрана?
Автор: Pavlov   
Дата:   09-09-15 09:27

Качествен външен монитор.

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп - калибриране на екрана?
Автор: iasen2   
Дата:   09-09-15 09:36

Още един път за външен монитор и калибрация на системата с външния монитор



Публикацията е редактирана (09-09-15 09:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп - калибриране на екрана?
Автор: iliyanb   
Дата:   09-09-15 09:36

Възможно е. Обърни се към asahi.

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп - калибриране на екрана?
Автор: pmartinov   
Дата:   09-09-15 09:44

Мониторите на лаптопите се калиброват.

Повечето от тях са компромис между мобилност,качество и цена.

У дома ползвам 24" самостоятелен монитор вързан към лаптоп.

Когато съм на почивка си ползвам 17" лаптоп с калиброван екран.

Самостоятелните монитори са по-висок клас от тези на лаптопите за това когато се ползват стационарно имат видимо предимство .


Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп - калибриране на екрана?
Автор: asahi   
Дата:   09-09-15 10:28

При лаптопите има най-голяма разлика преди/след калибрация. Причината е, че се тръгва от много калпаво цветопредаване и се стига до едно по-приемливо. Външният монитор в болшинството случаи е по-добър от вградения дисплей.

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп - калибриране на екрана?
Автор: Павел_Василев   
Дата:   09-09-15 12:51

Ясно, да кажем че ми препоръчате приличен външен монитор и го купя, как ще се държи като качество с вградената видеокарта на лаптопа чрез hdmi кабел?

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп - калибриране на екрана?
Автор: tziko   
Дата:   09-09-15 13:39

Калибрирай си дисплеите и на двата лаптопа, така ще получиш горе-долу еднаква картина и на двата, но не напълно, а колкото могат дисплеите, а може пък и да станат напълно еднакви.

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп - калибриране на екрана?
Автор: User2   
Дата:   09-09-15 14:08

да можеш да направиш тест на дисплея можеш и да го калибрираш.
Тестове на този адрес http://tft.vanity.dk/monitorTest_scale.html
Калибратори на този адрес http://www.xrite.com/

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп - калибриране на екрана?
Автор: pmartinov   
Дата:   09-09-15 16:57

как ще се държи като качество с вградената видеокарта на лаптопа чрез hdmi кабел?


Зависи както от размера и резолюцията на монитора така и от възможностите на видеокартата.


Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп - калибриране на екрана?
Автор: quazimodo   
Дата:   09-09-15 17:40

Aз бих почнал с ъпдейт на драйверите за видеокартата особено ако си преинсталирал някой Уиндоус наскоро[beer].


Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп - калибриране на екрана?
Автор: illuminations   
Дата:   09-09-15 17:51

както при всеки монитор - сложи паяка (или друг калибриращ инструмент) и ги калибрирай.
като цяло не очаквай P3 цветово пространство, но ще помогне
(ако калибрирането не ти покаже над 95% sRGB че е покрит, много силно препоръчително е да ги погледнеш и през друг монитор, които покрива стандартната цветова гама)

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп - калибриране на екрана?
Автор: asahi   
Дата:   11-09-15 13:32

Няма причина видеокартата на лаптопа да не подкара коректно външния монитор. Все пак става въпрос за 2Д.

Съвременните HD монитори имат много добро цветопредаване. Има смисъл да търсим върхово цветопредаване само ако това ни е професионалната цел. Тези монитори струват едни други пари. Във всички случаи калибрирането е задължително.

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп - калибриране на екрана?
Автор: batsali   
Дата:   11-09-15 13:46

http://www.hughski.com/

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп - калибриране на екрана?
Автор: Павел_Василев   
Дата:   11-09-15 21:09

Привет колеги, първо реших да ъпдейтна драйвърите за видеокартата, след което като гледам екрана и снимките, един вид все едно е с лек ефект на HDR..., след което направих тест - http://tft.vanity.dk/monitorTest_scale.html, според теста и това което виждам, всичко е ок, но наясно съм че си трябва истински външен монитор, това от своя страна води малко или повече, до по-хубава видеокарта, която пък няма как да сменя на лаптопа вградената, а от там вече се навлиза в едни финансови дълбоки води, а като за любител фотограф, е въпрос за по-добри заплати [shtrak]

п.с. Иначе какъв външен монитор бихте ми препоръчали, знам че трябва да е матов екрана, не гланцов, от там нататък - марка, модел, колко голям... Бюджет - да не надхвърля хилядарка....

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп - калибриране на екрана?
Автор: batsali   
Дата:   12-09-15 12:08

Има как да смениш на лаптопа видеокартата, стига да не е наистина вградена. Иначе не виждам как тоя компонент има отношение към това, което искаш да постигнеш. Калибрацията опира до сметки. Как стойностите във файла да се променят, така че като се пратят към твоя конкретен монитор, той да покаже светлина с определени параметри. Това е почти изцяло софтеурен проблем. Частта, която е хардуерна, са основните цветове, които твоят монитор физически може да произведе.



Публикацията е редактирана (12-09-15 12:10)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »