Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Как ползвате обективи на М39 към цифрови тела?
Автор: kkkolelo   
Дата:   24-07-13 12:27

Купих си 2 обектива на М39 - Индустар 61 2.8/52 и Индустар- 69 2.8/28. От един Хелиос на М39 свалих една гривна М39/М42, не знам дали се води преходник, но нищо не стана. Само като си движа ръката пред обектива установих, че фокусира от много близо. Между другото Хелиоса (85/1.5) няма безкрайност.

Гледам в ибей има преходници М39 към съответните байонети (аз съм с Пентакс) Моля споделете ... [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как ползвате обективи на М39 към цифрови тела?
Автор: a4o90   
Дата:   24-07-13 12:39

Ако не се лъжа м39 е (почти?) невъзможно да се докара до безкрайност на нормален DSLR. М39 си е по-скоро за безогледалка[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как ползвате обективи на М39 към цифрови тела?
Автор: kvakioh   
Дата:   24-07-13 12:42

Moже и с адаптор М39 към М42 и после към рефлексен апарат. Има варианти, но не мога да кажа дали ще има безкрайност. Това за Канон го казвам.

Отговори на това съобщение
 Re: Как ползвате обективи на М39 към цифрови тела?
Автор: alsash   
Дата:   24-07-13 13:09

....измери разстоянията до фокалната равнина и ще си отговориш сам!

Отговори на това съобщение
 Re: Как ползвате обективи на М39 към цифрови тела?
Автор: razorjack   
Дата:   24-07-13 13:54

аз ги ползвам с преходник от ибей за 4$ на безогледалка.

всички (освен индустар 69, на който се налага модификация) фокусират до една идея преди безкрайност, но като се позатвори блендата на практика си е безкрайност, не се вижда разлика в рязкостта.

а и точно с тези обективи едва ли някой ще тръгне да снима пейзажи че да ти трябва толкова безкрайност, за портрети обаче са перфектни :)

ето малко примери с Юпитер 8:


https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/q71/s720x720/943626_679066992108252_610966062



https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/q73/s720x720/942383_646373855377566_132254123



https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/q71/s720x720/994142_657094797638805_170746875

Отговори на това съобщение
 Re: Как ползвате обективи на М39 към цифрови тела?
Автор: milen4040   
Дата:   24-07-13 14:17

Ползвам преходник М42-никон с оптичен елемент /за безкрайност/ + пръстен М42/М39 [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Как ползвате обективи на М39 към цифрови тела?
Автор: kkkolelo   
Дата:   24-07-13 14:19

Безкрайността е споменавам чисто технически. На Пентакс 7 си ползвам от 2 год един Хелиос 40 на М39, без безкрайност ... Това гледах в ибей M39 Lens to Pentax PK K10D K20D K100D K200D Adapter

Отговори на това съобщение
 Re: Как ползвате обективи на М39 към цифрови тела?
Автор: s_dyakov   
Дата:   24-07-13 14:27

Технически или не точно тези 2 обектива са за телеметрични камери (даже единия е за полуформатна) и няма как да станат на ДСЛР. Работната им отсечка е доста по-къса и могат да фокусират само много на близо без модификации. Стават само за безогледалки.

Има и други руски които пак са м39 но са за СЛР-и. Има такива хелиоси, индистари и таири. На тях само им трябва пръстенче м39-м42 и стават на Пентакса директно.


Отговори на това съобщение
 Re: Как ползвате обективи на М39 към цифрови тела?
Автор: kkkolelo   
Дата:   24-07-13 14:37

s_dyakov, сигурно си прав за тези два модела, щото и без да завивам, а само ги приблжавам или отдалечавам пред апарата ... нищо се не види [smilie18] ...

Отговори на това съобщение
 Re: Как ползвате обективи на М39 към цифрови тела?
Автор: janst   
Дата:   25-07-13 00:16

Flange focal distance


Отговори на това съобщение
 Re: Как ползвате обективи на М39 към цифрови тела?
Автор: uri64   
Дата:   25-07-13 00:37

kkkolelo написа:

> s_dyakov, сигурно си прав

s_dyakov е на 150% прав [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Как ползвате обективи на М39 към цифрови тела?
Автор: simbon4o   
Дата:   25-07-13 08:44

Крайно време е да си вземеш едно нексче с тази твоя мания за ръчнофокусни :) тези двата му пасват идеално. И да както казаха хората М39 има телеметрични и слр модели, хелиоса 40 който имаш е от слр моделите и почти има безкрайност :)

Отговори на това съобщение
 Re: Как ползвате обективи на М39 към цифрови тела?
Автор: Джъмбо   
Дата:   25-07-13 09:31

аз се заигравам с CCT обекиви... не виждам разлика с разни руска стъкларии даже са по-светли [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Как ползвате обективи на М39 към цифрови тела?
Автор: hotsnail   
Дата:   25-07-13 09:54

с некс-а и с фуджи ще си имаш безкрайност с всички обективи горе долу, щото имат супер малка работна отсечка.

м43 т.е. Олипус са доста по неподходящи за заигравки. Хем дребен сензор хем и работната отсечка голяма, хем някои от моделит еимат разни пластмасови израстъци около сензора, дето пречат.

А самсунгския байонет си е направо грешка на растежа.

ПП ЕОС-М също са с малка работна отсечка. Не знам дали работи добре с ръчни обективи де.



Публикацията е редактирана (25-07-13 09:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Как ползвате обективи на М39 към цифрови тела?
Автор: LEONIK   
Дата:   25-07-13 14:47

Работната отсечка на Canon EOS M и Sony NEX е 18 мм, а на Olympus/Panasonic Micro 4/3 - 19.25 mm. Тази разлика от 1.2 мм на практика е пренебрежима - при телеметричните обективи най-късата работна отсечка е 27.8 мм (Minolta/Leica M mount), а при SLR обективите - 40.7 мм (Konica AR). За постигане на безкрайност трябва да се ползват адекватни преходници, разбира се.
Съвсем по друг начин стоят нещата при Olympus/Panasonic 4/3 - работната отсечка е 38.67 мм (егати странната цифра!) и телеметричните обективи увяхват.
Samsung NX е някъде по средата с работна отсечка 25.5 мм. Всички телеметрични и SLR обективи имат безкрайност с подходящ преходник.
Доколкото знам, има два вида М39 обективи:
- телемерични с работна отсечка 28.8 мм;
- SLR с работна отсечка 45.2 мм;
Pentax K (както и М42) е с работна отсечка 45.46 мм (пак странна цифра!).
Не съм ползвал Индустар 61. Знам, че обективът има както М42 вариант, така и М39 (най-вероятно телеметричен).
Индустар 69 е телеметрична "палачинка" с намален изобразителен кръг. Разработен е за фотоапаратите "Чайка", които са HF (APS) - т.е. "цепят" ФФ кадъра на две.

Отговори на това съобщение
 Re: Как ползвате обективи на М39 към цифрови тела?
Автор: s_dyakov   
Дата:   25-07-13 16:01

Айде сега пак Олимпус са най-неподходящи [smile]. Не виждам да има някаква разлика - и Олимпус и Сони стават за всякакви заигравки. Дори по-малкият сензор помага за винетирането особенно ако ползваш - с-моунт обективи. Единственото за което се сещам че на Некс става а на Пен не е 21 мм Биогон за Контакс Г без да му режеш протекторите. Всичко друго си работи и на двете системи.


Отговори на това съобщение
 Re: Как ползвате обективи на М39 към цифрови тела?
Автор: kkkolelo   
Дата:   25-07-13 18:52

Някъде от година се сдобих с Industar 61Lz 50/2.8 с мин фок раст 0.25 мм и ИНДУСТАР 3.5/50 ПАЛАЧИНКА на М42, до тогава непознати за мен ... приятно ме изненадаха ... https://photo-forum.net/joro/emoticons/fotograf.gif

Отговори на това съобщение
 Re: Как ползвате обективи на М39 към цифрови тела?
Автор: hotsnail   
Дата:   25-07-13 18:56

- сега видях че е описано за Биогона [beer] ама май има и други обекиви дето лекинко подпират пластмасите на м43 та Олимпус си е ограничаващ, както да го въртим. А Самсунг няма как да стане за c-mount май въобще.

Не ми е ясно комисион ли взимате да подвеждате ххората.

peaking добавиха ли от олимпус? май не или греша?


За Индустар 69 - той не става мнгоо добре за безогледален. Трябваше малко да го преработя - махнах му един стопер. Инак не фокусира на безкрай. Чайката е с по-малка от стандартната работна отсечка, пък такъв преходник не намерих. Ама тоя обектив е само за патологично болни. Много трудно се работи с него а качеството е рекордно ниско

ПП за да съм честен и за NEX има проблематични обективи по-чисто механични причини т.е. Дори и късата отсечка и широкия байонет не винаги са достатъчно за някои широки обективи. Отделно за некс е добре а се види конкретния модел как се справя с широки нетелецентеични обективи. Конкретно за 5 и 7 знам че има проблеми - коригируеми в роу, но досадни. 5n е по-добре. 6 и 5R май са напълно коригирани.



Публикацията е редактирана (25-07-13 20:44)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »