Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Калибриране на монитор ?
Автор: Sarolov   
Дата:   02-01-13 21:54

За много години, приятели! Честита нова 2013 година.Пожелавам ви много здраве,щастие, късмет и на фокус ! :))[shtrak]

Днес разбрах, че монитора ми не показва реалните цветове... Въпроса ми е къде мога да го калибрирам и възможно ли е сам да си го калибрирам? [shtrak] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор ?
Автор: BOZO   
Дата:   02-01-13 21:55

Питай asahi.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор ?
Автор: compur   
Дата:   02-01-13 22:01

може и сам да го направиш, но... трябва да имаш калибратор и знанието как да работиш с него.

а иначе... asahi е твоя човек.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор ?
Автор: iasen2   
Дата:   02-01-13 22:05

мога да ти го калибрирам ако си от Русе .
На ушенце да ти кажа , че и фотоапарата ти не снима реални цветове и трябва и той да се калибрира :)
реално колкото е по евтин монитора , толкова са по плачевни резултатите от калибрирането :))))) Днес калибрирахме един евтин Филипс ..............................[smilie5] Още не мога да резбера как се правят монитори,които по вертикала имат 1024 точки и се водят 24инча [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5]



Публикацията е редактирана (02-01-13 22:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор ?
Автор: Sarolov   
Дата:   02-01-13 22:07

от Златоград съм.. А фотоапарата как се калибрира ?? Съвет от asahi ще е най-добре май..

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор ?
Автор: iasen2   
Дата:   02-01-13 22:13

има в базара няколко обяви за калибратори . Бих ти препоръчал да инвестираш първо в професионален монитор :)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор ?
Автор: Sarolov   
Дата:   02-01-13 22:17

След празниците няма излишни пари за инвестиции. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор ?
Автор: ramdar   
Дата:   02-01-13 22:52

iasen2
кои са тези професионални монитори?

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор ?
Автор: kadar   
Дата:   02-01-13 23:05

ramdar---- Според мен са Голеееееееми и черни .....и със сенници .....!
Наздраве !

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор ?
Автор: didesignbg   
Дата:   02-01-13 23:17

Калибратора е хубаво нещо, но по-добре е да научиш нещо за управлението на цвета.
На мен ми е втръснало да пиша, ако ти се чете прочети тази тема - http://dev.photo-forum.net/forum/read.php?f=1&t=1432118&i=1432209&offset=all

Имаш достатъчно линкове дадени и информация, ако имаш въпроси след като прочетеш, питай.


Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор ?
Автор: asahi   
Дата:   03-01-13 11:14

Фотоапаратът сам по себе си не се калибрира. Могат да се правят профили за конкретна снимачна постановка - апарат, обектив, осветление. На практика единици го правят. Повечето разчитат на РОУ и сиви карти за цветокорекцията.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор ?
Автор: iasen2   
Дата:   03-01-13 11:23

asahi ,е що да са единици :) .
Иначе напълно си прав , но така е навлязло в езика .

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор ?
Автор: asahi   
Дата:   03-01-13 12:08

Ми що? Изброй 5-тима, които правят калибрация на апарата при професионална фотосесия. Аз не мога.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор ?
Автор: iasen2   
Дата:   03-01-13 12:16

[smilie5] , не знаех ,че е толкова зле положението [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор ?
Автор: asahi   
Дата:   03-01-13 12:26

Е, чак толкова зле не е. Ползват се добри източници на светлина, сиви и цветни карти, с които се постига цветово съответствие.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор ?
Автор: imitev   
Дата:   04-01-13 17:49

Аз ползвам XRite Color Checker Passport. Върши прилична работа за репродукции при контролирано осветление. За външни снимки - тц...

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор ?
Автор: tzl   
Дата:   04-01-13 18:16

Не знам защо не ставало за "външни снимки". Ето примери:


https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc7/293347_403703913023771_1743913190_n.jpg


Също ползвам цветна и сива карта и когато снимам без импулсно осветление и си работи много добре.

Калибрирането на "цветовете на фотоапарата" и на монитора са едни от най-важните неща, които всеки, който се занимава комерсиално (или смята да се занимава), трябва да направи.

При хора, които не се занимават професионално, по-скоро препоръчвам поне някой да им калибрира монитора и да си спестят останалите пари.



Публикацията е редактирана (04-01-13 18:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор ?
Автор: imitev   
Дата:   04-01-13 21:10


ТЗЛ - цветовете си ги докарваш ти в конвертора, както на теб ти харесват. Нямат много общо с действителните на обекта.

Каква нужда имаш от сива карта за кадъра, който показваш?

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор ?
Автор: ramdar   
Дата:   04-01-13 21:23

tzl
твоето примерно фото изглежда безупречно на моя никога некалибриран монитор, едно вехто LG-17 от 2005...

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор ?
Автор: asahi   
Дата:   04-01-13 22:55

Едва ли дрешката на момето има син отенък около кръста.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор ?
Автор: tzl   
Дата:   04-01-13 23:20

Темата не е за картата, но все пак да кажа за тези, които някога биха прочели темата:

Картата ми трябва, за да започна с правилни цветове. На повечето клиенти, които снимам, снимките им ги давам с истински цветове. Защо? Защото обичам да имам някаква повтаряемост и последователност в това как снимам всеки клиент. Има снимки, в които вече правя разни неща с цветвете, но пак започвам от истински цвят.

Когато се снима със смесено осветление, независимо дали е на открито или закрито, картата я ползвам, за да ми даде точен цвят в частта от кадъра, която ми е най-важна. Обикновено за мен това е цветът на кожата (това отговаря на въпроса на @imitev). Ако мога, правя корекция на цвета на светлината, с която светя, когато цветовете на свелините са много различни (а искам да са близки). Това не винаги е възможно, както в случая, когато в късния следобяд слънцето минаваше зад облаци и се показваше и това сменяше постоянно цветната температура на околната среда. Затова за мен беше важно да имам правилни цветове върху лицето модела и това е достатъчен компромис.

В друга снимка моделът е прав и светлината, която пада върху нея (и бялата рокля) е от светкавицата ми и там няма синкаво по роклята, още повече слънцето се беше показало:

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/400966_408716665855829_699116482_n.jpg



Да кажем, че снимката е ОК като експонация. Когато има цветна карта и сива карта, ДОРИ и да не е калибриран мониторът и не се правят други значителни корекции, може да се вземе профил от цветовете и бял баланс и да се заключи, че снимката е коректна като цветове.

Но аз пак съм на мнение, че по-евтино ще излезе на човек да му калибрират монитора и да си "налучква" белия баланс, отколкото да купува карти, монитори и какво ли още не. Да, винаги е хубаво с големи и качествени калибрирани монитори, цветни и сиви карти, светломери и т.н., но не всеки може да си го полволи и не всеки има реална нужда от това.

Повечето хора виждам, че рядко имат снимки в реални цветове. Или сатурацията е много вдигната или кадрите са черно бели или са с цветове по вкуса на автора. Затова и калибриран монитор е най-добрият избор за повечето любители, защото те не се интересуват от истинския цвят, а главно от това дали снимката ще излезе с приемлива експонация като я даде на друг човек с некалибриран монитор или я отпечата.

@ramdar Окото свиква с некалибриран монитор и снимките изглеждат ОК. Когато го калибрираш, в първия 1 час се чудиш защо всичко е толкова "жълтеникаво" или "синкаво". Но после пак свикваш, още повече си казваш, че "техниката така е казала и това ще да е истинският цвят".



Публикацията е редактирана (04-01-13 23:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор ?
Автор: ramdar   
Дата:   04-01-13 23:39

asahi щеше да е по-зле, ако беше в червенко.
tzl от теб може много да се научи. разбира се, с калибриран монитор ще имаме по-реални цветове. някои харесват студени, други топли цветове, но и това е относително. имаш право, че изходния файл трябва да е с правилните такива [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор ?
Автор: Sarolov   
Дата:   05-01-13 17:28

[smilie24] [smilie24] Благодаря на всички за отговорите!

Та в крайна сметка какъв е най-добрия вариант?

Имам интерес към фотографията и бих искал да се занимавам и професионално, а не както до сега-любителски.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор ?
Автор: freestyler   
Дата:   16-07-13 09:38

Най-добрия вариант е поне веднъж годишно да си калибрираш хардуерно монитора. Плащаш някой лев, но виждаш вече както трябва.[smilie24]
За Варна цък тук за други градове не знам.


Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор ?
Автор: didesignbg   
Дата:   16-07-13 09:56

Половин година ли го мислихте този отговор? С този спайдър 4 ще се озъбите да калибрирате читаво монитор с разширено цветопредаване.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »