Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Въпрос за динамичния обхват
Автор: katysty   
Дата:   16-11-13 20:25

http://www.dpreview.com/reviews/sony-cybershot-dsc-rx100-m2/10


Примерно ето тук като гледам графиките за динамичния обхват показва, че Никон Д4 има динамичен обхват колкото Никон 1. [smilie5]
Искам да си взема камера с която ще се снимат предимно пейзажи и природа на висока надморска височина, съответно теглото и размера са от голямо значение. Не мога да реша висок клас компактна камера или безогледална. Предимството на по-големия сензор е най-вече високото ИСО и дълбочината на рязкост, но както вече стана ясно, на мен те много рядко ще са ми нужни. Каква и колко ще бъде реално разликата в пейзажни кадри на 100-200 ИСО между rx100 или 1/1.7 сензор и олимпус ОМ-Д или ДСЛР сензор при преглед на компютър и печат до 30х40?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за динамичния обхват
Автор: io_bs   
Дата:   16-11-13 21:49

Тестовете на dpreview за динамичния обхват на фотоапаратите не трябва да се взима насериозно, тъй като правят замерванията си по jpg-ове. По-големият сензор има предимството не само на по-добро високо ИСО, но и на по-голяма динамика. Така че според мен си трябва безогледална система [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за динамичния обхват
Автор: boni   
Дата:   16-11-13 21:56

Гледай в РОУ.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за динамичния обхват
Автор: vikitovikito   
Дата:   16-11-13 21:57

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за динамичния обхват
Автор: katysty   
Дата:   16-11-13 22:09

Къде мога да видя в роу? А пък и дори да е jpeg какво фирмуера на rx100 успява да изкара динамика от сензора 10 пъти по-добре от този на д4 ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за динамичния обхват
Автор: io_bs   
Дата:   16-11-13 23:06

Други сравнения има в dxomark.com. Канонци обаче не ги харесват [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за динамичния обхват
Автор: katysty   
Дата:   16-11-13 23:25

А директно на въпроса, ДСЛР или ОМД ще изкара ли повече резолюция, динамика или нещо друго от един 1/1.7 сензор на най-ниско исо при наличие на много светлина. Заслужава ли да гледам безогледалните изобщо.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за динамичния обхват
Автор: nyamago   
Дата:   17-11-13 01:13

Ако трябва да сме точни, те и компактните апарати "от висок клас" (че дори от нисък) са де-факто "безогледалки". Добре е да се разбира, че истинската разлика не е в отсъствието на огледало, а в СМЕНЯЕМИТЕ ОБЕКТИВИ. Последното обстоятелство разкрива пред "безогледалките" неограничени възможности, особено с помощта на преходници / адаптери. Което е от полза за универсалния фотограф с разнородни интереси (архитектура, портрет, репотаж, макро) и апетит да експериментира с подходящи обективи за всяка ситуация.

Както го описваш, твоят случай не е такъв> Сравнително еднородната като сюжет и светлинни условия фотография прави сменяемите обективи доста безсмислени, а високо в планината са дори пречка. Ако пък няма да сменяш обективи (има твърди обективи и къси зумове идеални за пейзажи) и си ходиш винаги само с един - за какво, тогава, си купувал камера със "сменяеми" обективи?? Предимствата на (малко) по-големия сенсор като резолюция, динамика, шум - в твоите условия на снимане (и на възпроизвеждане) ще останат невидими.

Поради това, по мое мнение, ще ти свърши по-добра работа един добър компактен апарат с качествен несменяем зум. Има немалък избор на такива, но споменатият RX100 в новата си версия (RX100 II) би бил отлично решение. При това на достъпна цена. (Не казваш нищо за бюджет, но ако не е проблем, може да погледнеш и RX10 и дори RX1. Пследният не е със зум, но твърдият му обектив е с добра за пейзажи дължина, а качеството - върховно, ако можеш да си го позволиш).



Публикацията е редактирана (17-11-13 03:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за динамичния обхват
Автор: Canon   
Дата:   17-11-13 01:34

не се занимавай с глупости.

http://www.imaging-resource.com/PRODS/nikon-d4/nikon-d4A.HTM


Има достатъчно картинки, коментари, тестове, RAW файлове за динамика и каквото си помислиш.
Теглиш, гледаш и лично си преценяваш.

Лично е ключовата дума.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за динамичния обхват
Автор: Canon   
Дата:   17-11-13 01:46

Пейзажа не е само голата динамика (там е проблема с небето и облаците)
Част от най-добрите пейзажи НЯМАТ небеса и такива проблеми.
Отделно са и градиентните филтри, HDR и т.н. ...
Няма матрица, като динамика става дума, която да застане срещу HDR обработките

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за динамичния обхват
Автор: katysty   
Дата:   17-11-13 02:06

nyamago, благодаря за изчерпателния и структуриран пост, който общо взето се припокрива с моите предположения. RXII изглежда много добре наистина, нищо, че като производител Сони изобщо не ми допада. Единственото, което ме спира е ограничаващото фокусно разстояние в широката част, което стига само до 28мм, докато повечето камери с 1/1.7 сензори започват от 24мм. За начало май ще се започне с такава, а пък ще видя дали ще оправдае изискванията ми в последствие. Последно време попадам на много неповторими гледки, повече такива моменти да има, пък с камерата все ще го измисля.

Canon, от тези статични кадри в лабораторни условия на манекени аз извод не мога да си направя за нищо.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за динамичния обхват
Автор: Canon   
Дата:   17-11-13 02:10

Ми динамиката на картинката не зависи от статиката на обекта.
А не са само манекенските снимки, явно повърхностно си разгледал галерията

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за динамичния обхват
Автор: Canon   
Дата:   17-11-13 02:13

Запиши си правило номер 1.

Динамиката на матрица не зависи от това, къде или какво е снимано.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за динамичния обхват
Автор: chrisnoch   
Дата:   17-11-13 13:18

Canon,
Запиши си правило №2:
Пълната динамика на матрицата не може да се оцени по всяка снимка.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за динамичния обхват
Автор: photostoykov   
Дата:   17-11-13 14:29

Правило №3 гласи, че динамиката на медиите не е толкова висока, като на сензорите и се налага компресирането й.
Първо имаме компресия на действителната динамика на природата от недостатъчния динамичен диапазон на матрицата и второ, компресия на заснетия от матрицата образ от ниската динамика на медиите - хартия+мастила или монитор.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за динамичния обхват
Автор: emo1   
Дата:   17-11-13 14:56

Ако ще е за пейзажи, погледни и Сигма DP1 Merrill.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за динамичния обхват
Автор: katysty   
Дата:   22-11-13 15:21

Спрях се на Panasonic GM1



На цената на RX100 получаваш камера със същия размер, 24мм в широкия край, сменяеми обективи и по-добър сензор.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за динамичния обхват
Автор: asahi   
Дата:   22-11-13 21:18

Правило #4 - при реалното разглеждане на отпечатаната снимка динамиката пада още от неподходящото осветление.

Какво питаше katysty?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за динамичния обхват
Автор: nyamago   
Дата:   23-11-13 00:06

Правило № 792 (а.к.а. 'правило на Майстора'):

Най-добрият избор е този, който вече сме направили!

При мене още 2 часа е петък [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за динамичния обхват
Автор: satyno   
Дата:   23-11-13 00:16

@katysty
Olympus OM-D E-M5 Micro Four Thirds Digital Camera (Body Only, Black)- $767

Olympus OM-D E-M5 - 549,00 € Финландия



Публикацията е редактирана (23-11-13 01:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за динамичния обхват
Автор: hotsnail   
Дата:   23-11-13 00:26

Новите Олимпус имат по-добра динамика от Панасоник....май май

Ама както си решиш, не стана ясно за каво ти е тая динамика.

За резолюция тия апарати дето гледаш са с 16МП сензори. Това нее много високо по съвременни стандарти. Не си писла какво ще снимаш и какво ти трябва. 16 е предостатъчно за повечето фотографски цели. Предполагам че ще имаш някой проблеми да продаваш снимки с 16мп апарат де, не за нещо друго ами има такива с 24 и 36 в момента.


В момента Никон или Сони са апаратите с най-висока резолюция и динамичен обхват. Просто сензорите им са най-добри

Канон между другото Канон ти е дал мнго добри идеи на къде трябва да гледаш.



Публикацията е редактирана (23-11-13 00:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за динамичния обхват
Автор: katysty   
Дата:   23-11-13 10:30

Ама как ще съм писал какво ще снимам, той първия пост не се брои сигурно.[smile]
Сони и Никон имат най-добрите сензори, но на двойна цена.
В ниския клас нещата не са така. А камерата не е само сензор. Сони не ми харесват като управление и контроли и най-вече това, че нямат нормални обективи. За олимпус е ясно, но пък размерът за мен е от много голямо значение и възможността да имам 4/3 сензор в тяло не по-голямо от цигарена кутия надделява над всички други характеристики.
А пък за динамиката явно така и няма да ми стане ясно. В Imaging Resource и DXO дават, че RX100II има повече динамика от сензорите на GX7 и E-M5 като измервания, а пък в ревюто и на двете места пише, че колкото и да е добре динамиката му за толкова малък сензор пак е далеко от който и да е 4/3 сензор.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за динамичния обхват
Автор: chrisnoch   
Дата:   23-11-13 12:23

katysty,
"Сони не ми харесват като управление и контроли и най-вече това, че нямат нормални обективи."
- 'Ко? Не! За к'ви "нормални обективи" бълнуваш? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за динамичния обхват
Автор: daniil-k   
Дата:   23-11-13 12:53

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за динамичния обхват
Автор: VassilK   
Дата:   23-11-13 13:04

Правило 6587935, което може да се счита за 1-во.Никога не си и помисляйте, да критикувате Сони.[smilie11] [smilie11] [smilie11] [smilie11]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »