Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Калибриране на монитори и фотоапарати
Автор: wizart_m   
Дата:   04-01-13 20:39

Здравейте колеги,
Първо да уточня, че не съм професионалист т.е. снимам, но без пари.
Получих критики за мъртвешки изглеждаща кожа на някои мои "модели" и подех темата да си калибрирам мониторите (имам лаптоп и CRT Philips 109B6). Ще си купя калибриращ инструмент.
Питането ми към вас е с какво ще ми бъде полезно закупуването на: X-Rite Color Checker Passport за калибриране при различни светлинни условия, камера и обектив.
Изгледах :
http://www.youtube.com/watch?v=H5rW74-zCQ0&list=HL1357323410&feature=mh_lolz

Настройки за черно и бяло, затопляне на тоновете на кожата и настройките на пейзажа. Долната част освен, че обяснява за какво е не става ясно как се ползва.
Въпроса ми е към asahi и imitev най вече, защото виждам, че май знаят за какво говорят. С какво ако си купя X-Rite Color Checker Passport ще ми бъде по-полезен от това да си купя карта с Бял, сив и черен цвят.
Има причина X-Rite Color Checker Passport да е "най-снимания", но преди да дам 200лв за него е хубаво да знам с какво е по полезен.
Още веднъж, ако на някой въпросите му се случват наивни да ме извини [shtrak]
Ако считате, че не е небходимо да "занимаваме" останалите ми пуснете линкове за четене (може и да са на английски).


Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори и фотоапарати
Автор: tzl   
Дата:   04-01-13 20:49

По принцип всеки фотографски аксесоар си има предназначение и своето място в целия процес. Въпросът е дали наистина имаш нужда от него и ако имаш, дали да си купиш скъп модел или по-евтин.

Color Checker Passport върши същата работа като другите цветни и сиви карти, просто е направен така в кутйка. Това дали искаш да го купиш или да вземеш по-евтина цветна и сива карта, си е твое решение.

Най-евтиния вариант за човек, който не изкарва пари от фотография, е да вземеш бял лист и да го снимаш в същите светлинни условия и от него да си извадиш малко по-близък до истинския бял баланс. Тук повечето хора ще ме освиркат за това, че не било "истинско бяло" и други подобни работи, но методът работи дотатъчно добре за непретенциозни снимки или за претенциозни снимки на човек, който не си изкарва хляба с това.

Цветната карта е също чудесно нещо при изработка на профил на фотоапарата за дадени светлинни условия. Това ще ти даде по-точен цвят, но ако поне белият баланс ти е ОК (или близо до точния) и мониторът ти е калибриран, ще видиш ОГРОМНА разлика в снимките си.

Аз ти препоръчвам само да си калибрираш монитора и да снимаш с белия лист и чак тогава да решаваш дали си струва дадеш още пари за нещо, с което не си изкарваш прехраната.

Кожата на моделите сигурно изглежда бледа, защото мониторът ти най-вероятно синее и цветовете му са студени. Като се калибрира такъв монитор, се стопля картинката и е друга работа.

Пусни една "бледа" снимка да я видим и ще си проличи дали на калибриран монитор е синкава или сравнително нормална като цветове.



Публикацията е редактирана (04-01-13 20:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори и фотоапарати
Автор: compur   
Дата:   04-01-13 21:17

аз бих те посъветвал да си купиш първо нов монитор.
какъв да бъде той - виж 1500-те теми във форума...

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори и фотоапарати
Автор: didesignbg   
Дата:   04-01-13 21:41

С нищо няма да ти помогне този паспорт, освен ако не се занимаваш с репродукции.
Апарата ти идва от завода калибриран и профилиран. От там нататък твоя основна грижа е белият баланс, имаш ли верен бял баланс ще имаш сравнително верни цветове. Всяка програма конвертираща роу файлове има свое разбиране за верните цветове, т.е. всяка ползва различен цветен профил за апарата, някои от програмите позволяват дори да използваш свой цветен профил. Тук някъде се промъква и паспорта, въпреки че според мен не разполага с достатъчно кутийки за да е ефективен, като универсален инструмент, по-скоро работи за конкретните снимачни условия. Ако снимаш репродукции, или нещо подобно където цветовете трябва да са максимално близки ти трябва нещо подобно (а защо не и по-голямо и с повече кутийки), в противен случай ще дадеш едни пари и много време без реално да имаш нужда. За протокола имам и аз нейде забутана една цветна карта която си я пазя да плаша гаргите. Като за начало сива карта и книжка за управлението на цвета са перфектни и читав монитор разбира се.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори и фотоапарати
Автор: asahi   
Дата:   04-01-13 22:50

Здравей,
Ще ти трябва нов монитор. Този, дори да е перфектен, е стар и много променя настройките си. Ще трябва да го калибрираш често, за да е коректен цветово.
Color Checker Passport за твоите цели не е подходящ. Вземи си сива карта и чети внимателно какво пише на сайта на търговеца, защото има и не толкова подходящи.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори и фотоапарати
Автор: wizart_m   
Дата:   05-01-13 00:10

Благодаря на всички колеги, които седят в този час и споделят страстта си към фотографията с мен. Отговорите ви бяха точни и недвусмислени. Лошото е, че въпроса дали да дам 200лв за X-Rite Color Checker Passport премина в това, колко ще трябва да дам за добър монитор. Оставам темата отворена.
Ако има желаещи нека да споделят съвети при избора на "правилния" монитор или ако ползват определени модели да споделят мнение за тях и да дадат препоръки.[smile]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »