Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Дайте малко съветчета как да изкарам ясен образ с камерката си
Автор: ANONIMNIQ   
Дата:   26-12-10 23:19

Понеже доста хора се допитват за различни съвети тук, реших и аз да се разпиша... още докато прохождам в снимането и докато събирам информация от различни източници, за да се науча да снимам с правилните настройки на камерата.
Чел съм разбира се някои общи правила за настройка на апертурата, скороста на затвора, експозицията и т.н. ... но бих искал да попитам за някои конкретни условия какви би трябвало да са най-добрите настройки.
Забелязал съм, че при мрачно време или когато започне да се стъмва, почти никога не успявам да направя правилните настройки и има шум в картината ... някои цветове сякаш се размазват и леко "излизат" от обекта при движение и т.н.
Интересува ме най-вече - когато отварям блендата по-широко, да пипам ли и настройките за експозицията? Как да направя настройките така, че хем да няма шум, хем да не стане прекалено тъмен и слабо детайлен образа?
Благодаря предварително и весели празници [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте малко съветчета как да изкарам ясен образ с камерката си
Автор: itilien   
Дата:   26-12-10 23:33

Почети повечко най-добре

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте малко съветчета как да изкарам ясен образ с камерката си
Автор: ANONIMNIQ   
Дата:   26-12-10 23:47

А къде да прочета нещо по-конкретно за снимането на видео?
Иначе, за да не бъда голословен, ето един пример - повечето кадри са снимани в момент, в който слънцето вече се скрива и няма достатъчно светлина. Можете да забележите шума в някои от кадрите и дори леко размазания не добре фокусиран образ в един момент.
http://www.youtube.com/watch?v=Id7LuC1TDow


Друго, което често забелязвам е, че когато снимам обекта отблизо и движа камерата, в първия момент образа е по-тъмен, а после леко изсветлява. Това някаква сянка ли трябва да е или пък зависи от позицията на камерата и светлината, която ще попада?
Държа да отбележа, че цветовете са коригирани, но можете да добиете някаква обща представа какво имам предвид. Клипа е чисто любителски - не съм професионалист. Точно за това питам и се уча. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте малко съветчета как да изкарам ясен образ с камерката си
Автор: Stoychev   
Дата:   26-12-10 23:51

Клипчето е много добро като за любител. [smilie24]
За техническата част да се изкаже някой друг.


Отговори на това съобщение
 Re: Дайте малко съветчета как да изкарам ясен образ с камерката си
Автор: surg   
Дата:   27-12-10 10:30

не знам много за видео камери...
ама ти си самороден талант в операторско майстерство, и идеи - най важното

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте малко съветчета как да изкарам ясен образ с камерката си
Автор: джъмбо   
Дата:   27-12-10 10:45

трябва си светлина...
и видеото както и фотографията са процеси работещи със светлина... когато отсъства такава съответно и изображението е лошо

при такъв конражур в който снимаш едва ли имаш няколко киловата ламби да да компенсираш.. но винаги може да имаш един асистент който със сребърна бленда да хваща малко от останалата светлина и да я насочва към обекта...

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте малко съветчета как да изкарам ясен образ с камерката си
Автор: ANONIMNIQ   
Дата:   27-12-10 15:16

Благодаря ви за отзивите и за препоръките!
Разбира се, аз съм наясно, че проблема идва от липсата на светлина. Мисълта ми беше дали мога да поръчкам настройките, за да не влиза толкова шум при това положение. Например, когато снимам вечер знам горе-долу кои настройки са най-добри и намалям шума до минимум, но най-трудно ми е точно в такъв момент от деня, когато започне да се стъмва... или е прекалено облачно. Целта ми е хем да пропускам достатъчно светлина, за да не става образа много тъмен, хем да не влиза шум.
Също примерно когато снимам в дискотека ми е трудно да направя най-добрите настройки, та за това реших да попитам за някакви съвети. Това с насочването на светлината сигурно е добра идея и предполагам ще ми излезе по-евтино от това да мъкна разни прожектори ... замислям се дали да не взема нещо такова.

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте малко съветчета как да изкарам ясен образ с камерката си
Автор: джъмбо   
Дата:   27-12-10 15:19

нещо като хем куртев в дупница хем душата в рая

значи кат няма свелина вдигаш исото от там и шума... за да няма шум сваляш исото значи усилваш светлината... елементарно е

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте малко съветчета как да изкарам ясен образ с камерката си
Автор: BirdOfPray   
Дата:   27-12-10 15:20

Шума не влиза от никъде, той се генерира в камерата :)

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте малко съветчета как да изкарам ясен образ с камерката си
Автор: ANONIMNIQ   
Дата:   27-12-10 15:36

Ясно, явно просто ми трябва повече практика.
Изивинявам се, че не използвам правилно някои термини и определения!
Точно както казваш правя и аз... просто не успявам да преценя добре ситуацията и все се опитвам да не станат прекалено тъмни кадрите.. а и на малкото екранче на камерата ми е много трудно да се прецени колко е шума.

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте малко съветчета как да изкарам ясен образ с камерката си
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   27-12-10 15:51

ANONIMNIQ написа:

> Ясно, явно просто ми трябва повече практика.

Определено така изглежда!

Аз не че се занимавам с видео или кинематография, нито пък смятам да спамя тук, но само държа да отбележа, че работата, която си пуснал по-горе много ми харесва като за начинаещ! Моето мнение е на не-специалист, разбира се. Но много ми харесва това, че очевидно има замисъл и планиране още преди снимането, добрата техника при монтирането, грамотното композиране и изолиране на ненужното (в по-голямата част)... Изобщо, лично според мен се справяш като за начинаещ много добре с важните неща в това изкуство. А чисто физическите основи ще ги усвоиш [smilie24] Да не кажа дори, че си ги усвоил общо взето - сам виждаш, че правилно разсъждаваш, само дето очакваш тук някой да ти разкрие тайна, която не знаеш [smile] По-скоро си стигнал до обективни граници, а не до проблеми, породени от незнанието ти [smile] [smilie24]
Така че с още практика, още обмисляне и още четене май ще напреднеш бързо [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Дайте малко съветчета как да изкарам ясен образ с камерката си
Автор: ANONIMNIQ   
Дата:   28-12-10 12:21

Благодаря за добрите думи!
Наистина съм самоук, но пък имам голямо желание, гледам да се уча, гледам и много филми. С монтирането общо взето имам опит и от преди, още преди да имам камера... така, че може би и това до някъде ми помага сега.
За това клипче наистина нещата бяха "режисирани", макар, че докато успея да заснема и това ми отне около половин час проби, дубли и т.н.
Имам няколко подобни клипове, но може би ето това като качество на образа ми харесва най-много как се получи:
http://www.youtube.com/watch?v=jdb471IEMQI

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте малко съветчета как да изкарам ясен образ с камерката си
Автор: JohnyWalker   
Дата:   29-12-10 10:22

Малък съвет от мен, може би го знаеш, използвай тежък статив и дръж системата в центъра на тежестта на статива. Ще намалиш вибрациите от там и размазването. Успех.

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте малко съветчета как да изкарам ясен образ с камерката си
Автор: ANONIMNIQ   
Дата:   30-12-10 12:23

Благодаря за съвета! Наистина статива ми е лекичък и при повечко zoom се забелязва леко трепкане на образа дори при статични кадри. Някой беше ми казал, че мога да връзвам торби с пясък, за да е по-стабилен, но може би по-тежък статив ще ми реши по-лесно проблемите. Колкото до по-динамичните кадри, сега си поръчах стедикам и предполагам това също ще помогне за намаляне на трептенията и размазването.

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте малко съветчета как да изкарам ясен образ с камерката си
Автор: джъмбо   
Дата:   30-12-10 13:06

не е само до теглото на статива... трябва си и флуидна глава...

всеки видео статив става и за фото... но почти никой фото статив не става за видео...

обаче в момента концепцията е главоболна... тоест камерата винаги трепка...
забелязва се при филмите ... но все пак е направено с мярка и колкото и да е странно пак е от статив, но с много разхлабена глава

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте малко съветчета как да изкарам ясен образ с камерката си
Автор: ANONIMNIQ   
Дата:   31-12-10 14:21

Моя статив е за видео с флуидна глава, но при завъртане наляво-надясно в част от хода на главата има едно скърцане и вибрациите влизат в кадъра. Не съм сигурен дали има начин да сваля главата и дали мога да я смажа с нещо (извинявам се за тъпите въпроси) [smilie8]
Иначе някои кадри умишлено ги правя с леко поклаща се камера (точно както си споменал)... най-вече когато снимам директно от ръка, без статив.

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте малко съветчета как да изкарам ясен образ с камерката си
Автор: ANONIMNIQ   
Дата:   19-01-11 01:45

Ето едно ново клипче, с което участвам в един конкурс. Знам, че не е перфектно, но се уча.
Има няколко кадъра от бойната сцена сниамни с новата ми играчка - стедикамчето... макар, че го имам само от ден и още не съм го балансирал перфектно.
http://www.youtube.com/watch?v=0aoL0gd5tr4

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте малко съветчета как да изкарам ясен образ с камерката си
Автор: ando   
Дата:   19-01-11 11:14

Във филма от последния пост - в няколко кадъра пресичаш осите и се получава загуба на ориентация - в съседни кадри има движение от дясно на ляво, а в следващия кадър движението е в обратна посока. Това е грешка и трябва да се избягва.

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте малко съветчета как да изкарам ясен образ с камерката си
Автор: ANONIMNIQ   
Дата:   19-01-11 11:40

Благодаря за съвета! Това с пресичането на осите и аз го забелязах и наистина за ми е проблем, а и в окончателния монтаж трябваше доста кадри да отпаднат, за да се вместя във времето... а те правиха нещата по-пълни и ясни. Следващия път повече ще внимавам за това. Колкото до движенията в съседни кадри в противоположни посоки - това е умишлено търсено... виждал съм го в един филм, където ми хареса как изглежда и исках да направя нещо подобно в моята бойна сцена... естествено може би имам още да поуча :)



Публикацията е редактирана (19-01-11 11:48)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »