Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Няколко бързи препоръки
Автор: barmalei   
Дата:   04-01-11 10:07

Здравейте всички!

Знам, че тук, в този форум, има много хора, които бяха ми помогнали със съвет преди. Вярвам, че ще го направят и сега. В повечето случаи препоръките им се оказаха безценни.

Опирам до една сериозна сложност - какъв обектив да избера. Целите... Целите не са много високи. Обективът ще се използва най-вече когато снимам по сватби и събития. Правя го от добри чувства и най-вече защото ми доставя удоволствие..

Станах свидетел на уж професионални снимки от 4 събития. 3 от тях бяха снимани на full auto [smilie10] А последното беше правено на S [smilie5] Няма да коментирам с каква техника беше снимано и какви пари бяха смъкнати.

Та, какво бихте ми препоръчали за такива семейни тържества? Първоначално бях се насочил към Tokina 16-50/2.8. След разговор с приятел от бранша останах с впечатлението, че този обектив и принципно тази марка силно не ми я препоръчва [smilie10] Мислил съм и за Sigma 18-50/2.8 макро. И той не бил добър [smilie10] Чудил съм се и за Tamron 17-50, но не съм сигурен дали ще се справя без стабилизация. Бях посъветван да се насоча към 16-85 на Никон. Но виждам, че е по-тъмен, сравнен с предните два обектива. Има ли това някакво значение при положение, че така или иначе ще снимам със светкавица??

И какво по принцип вие ще ми препоръчате..

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко бързи препоръки
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   04-01-11 10:14

с който и да снимаш, резултатът ще е един и същ


Отговори на това съобщение
 Re: Няколко бързи препоръки
Автор: MauMyHa   
Дата:   04-01-11 10:22

24-70 2,8 мисля към 3 хилки ще ти излезе[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко бързи препоръки
Автор: showtime   
Дата:   04-01-11 11:44

С D60 не очаквай чудеса с какъвто и да било обектив.
А да му боднеш 24-70/2.8 - като на прасе звънче [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко бързи препоръки
Автор: barmalei   
Дата:   04-01-11 11:46

От добри чувства към празнуващите не смятам да загробвам 3.000 лева [smilie5] Точно затова казах, че целите не са много високи.

Отделно как си представящ, че на D60 ще сложа обектив за 3.000 лева [smilie5]

До 1000-1200 лева мисля, че е разумна цена. 3.000 лева да дава този, който печели пари от фотография. Аз не съм от тях. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко бързи препоръки
Автор: rusinov   
Дата:   04-01-11 11:48

Скромното ми мнение е Tamron 17-50 2.8, без стабилизация. Чудесно стъкло, като единствено е хубаво да си го купиш нов според мен и ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да го тестваш внимателно за проблеми с фокуса. Ако всичко е наред ще се радваш на чудесни кадри с това тяло, което имаш. Безсмислено е да си купуваш обективи за 2к, 3k.... ако ще снимаш със 60-ката. Не, че е лошо тяло, просто не можеш да изкараш нищо от възможностите на много скъпо и качествено стъкло. [beer]



Публикацията е редактирана (04-01-11 11:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко бързи препоръки
Автор: __SpOO__   
Дата:   04-01-11 11:50

Искаш да кажеш, че ще дадеш 1000 лева, за да снимаш:

"Обективът ще се използва най-вече когато снимам по сватби и събития. Правя го от добри чувства и най-вече защото ми доставя удоволствие.."

В смисъл имаш излишни около 1000 лева, които да вложиш, за да радваш познати, приятели, може би и непознати? [smile]

За без пари. Правилно ли съм разбрал?

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко бързи препоръки
Автор: rusinov   
Дата:   04-01-11 11:51

__SpOO__ все едно 85% от нас не дават хиляди за стъкла и тела, само заради удоволствието и крастата "фотография". [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко бързи препоръки
Автор: __SpOO__   
Дата:   04-01-11 11:55

Напротив, дават. И аз давам и много други хора, просто питам дали съм разбрал правилно без каквито и да са лоши чувства.

А иначе има все пак дори и малка разлика да снимаш за без пари в случая сватби, за които други хора вземат не малко пари.

И това аз или ти, някой друг да влага хиляди лева в техника и обективи и да снима за удоволствие, но не на сватби.

Малка тънка линия, но я има.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко бързи препоръки
Автор: barmalei   
Дата:   04-01-11 11:55

[smilie5]

Правилно си ме разбрал. 1000 лева или малко повече не са проблем. Това е сума, с която съм склонен да се разделя, за да доставя удоволствие на себе си и на близките. Но 3.000 лева ми идват множко. Може би един ден, ако започна да вадя пари от всичко това, но не и сега.

И без това 50/1.4, 55-300 и настоящият 18-105 в момента са чист разход. [smilie18] Никакъв доход от тях. Та, още нещо, от което пак нито лев - няма как да стане.

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко бързи препоръки
Автор: rusinov   
Дата:   04-01-11 12:13

Тамрона според мен е твоята следваща инвестиция. Лично мен, нещото, което ме е възпирало да си купя този обектив е, че в БГ нямат кадърен сервиз. Има едни неграмотници, до които ако опреш, ще ти се отще да снимаш направо. Иначе съм снимал с такъв и е много готино стъкълце. Най-големия плюс, който могат да си сложат от тамрон, е да разкрият читав сервиз в БГ или да дадат правата за внос и сервизиране на техни обективи на някой кадърен сервиз, а не на "ЛАС сервиз". Говоря от личен опит на два пъти (по-точно на мой приятел). [ezik]



Публикацията е редактирана (04-01-11 12:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко бързи препоръки
Автор: __SpOO__   
Дата:   04-01-11 12:17

Похвално [smilie24] [beer]

Не съм снимал на сватби, но предполагам, че нещо от този калибър може би става:

Tokina 16-50MM F/2.8 за Nikon


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/asol1673.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2011-01/plug1966.JPG


http://img405.imageshack.us/img405/2082/tokinai.jpg





И две ревюта:

Tokina AF 16-50mm f/2.8 AT-X Pro DX (Nikon) - Review @ Photozone.de

Tokina 16-50mm f/2.8 PRO DX Lens Review @ vistaview360

И струва 999 кинта:

Tokina 16-50MM F/2.8 за Nikon

[beer]



Публикацията е редактирана (04-01-11 12:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко бързи препоръки
Автор: Suggs   
Дата:   04-01-11 12:19

Имам много добри впечатления от Tamron 17-50/2.8, само че за Canon. Случих на бройка, която няма проблеми с фокуса. Само че наистина на моменти ми е липсвала стабилизация, по-специално при слаба светлина.
А защо не помислиш и за това ? Евтин и добър вариант. С малко крачен зуум [smile] ще ти върши работа.



Публикацията е редактирана (04-01-11 12:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко бързи препоръки
Автор: barmalei   
Дата:   04-01-11 12:20

Тамронът няма стабилизация обаче. Не съм сигурен дали ще мога да се справя [smilie2]

Принципно дали ако спра стабилизацията на 18-105 и снимам за тренировка и опит е еквивалентно на това да правя снимки с нестабилизиран обектив?!

Хм.. с 35 мм не съм снимал още. Но 50 мм определено идва доста дълъг на моменти и трябва бая крачен зум назад да се прави [smilie5]



Публикацията е редактирана (04-01-11 12:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко бързи препоръки
Автор: rusinov   
Дата:   04-01-11 12:20

17-50 има и стабилизирана версия, но на всички тестове се представя леко по-зле от стария нестабилизирания. Но пък 2.8 си е 2.8, ще му се радваш според мен. Стабилизацията ще помага при по-нестабилна ръка, но в затворено помещение, където булката и младоженеца танцуват, да речем, стабилизацията няма да ги спре [smilie23]. Ако имаш стабилна ръка ще стане работата [beer]



Публикацията е редактирана (04-01-11 12:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко бързи препоръки
Автор: kandreev   
Дата:   04-01-11 12:24

Здравей, подкрепям rusinov. Преди няколко месеца ми се наложи да снимам сватбата на близка приятелка, не искаха професионалист и ме помолиха ако нямам нищо напротив да снимам. Тогава разполагах само с 18-55ис и 50 на 1.8 (говоря за Канон). Естествено наличната техника беше много скромна и реших да взема нещо, което да е компромис между каечство и цена. Ориентирах се към Тамрон 28-75 на 2.8. Въпреки, че обектива се препоръчва за ФФ, а пък аз съм с 20Д, смятам че е едно добро решение. Не ми се налагаше постоянно да бягам напред назад, пък и има приятно боке, поне за НЕ специалист като мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко бързи препоръки
Автор: Scouse   
Дата:   04-01-11 12:29

Защо ги мислиш тези тамрони, токини, сигми и подобни, при положение, че имаш 18-105? При достатъчно светлина задължително спираш стабилизацията, разлика определено има.

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко бързи препоръки
Автор: __SpOO__   
Дата:   04-01-11 12:30

А всъщност твоят приятел обясни ли ти какво има против Токина, че не ти я препоръчва? Защото аз лоши думи не съм чувал май все още за марката а и принципно до колко е вярно не знам, но въпросната марка има:

"The Tokina 11-16mm f/2.8 AT-X is the best ultrawide zoom available for Nikon DX cameras, better than even Nikon's more expensive 12-24mm AF-S DX."

Според чичко Кен. Надали имат един единствен добър обектив, ако горният цитат е верен.

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко бързи препоръки
Автор: rusinov   
Дата:   04-01-11 12:30

А това предпоследното някой ще ми го обясни ли и на мен. Не се подигравам, сериозно питам, каква е логиката при достатъчно светлина, ако спра стабилизацията да получа по-остър кадър? [smilie11]



Публикацията е редактирана (04-01-11 12:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко бързи препоръки
Автор: barmalei   
Дата:   04-01-11 12:44

Моят приятел е яростен защитник на твърдите обективи [smile] Смотоляви ми нещо за Токините, че не правили хубава картина. Между другото е и уникален фен на Никон.

Та, каза ми, че рано или късно всичко различно от обективи Никон (на Никон) дава проблем [smilie5]Понеже е наистина велик в работата си, реших да премълча, че на краставичар крастивици не обичам да продавам.

Вкарахте ми пак едни 35 мм филми [smilie18]Но този път няма да бързам. Ще пробвам малко без VR на 18-105 и после ще реша.

Токината 16-50 стабилизирана ли е? Че не им разбирам абревиатурите [ezik]



Публикацията е редактирана (04-01-11 15:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко бързи препоръки
Автор: __SpOO__   
Дата:   04-01-11 12:50

Не, няма стабилизация Токината.

Размер на филтъра 77mm
Диапазон на диафрагмения отвор f/2.8-22
Оптична стабилизация не
Минимално предметно разстояние 30 cm
Увеличение 1:4.9
Зрителен ъгъл 82-31 градуса
Конструкция на обектива (групи/елементи) 12 гр./15 ел.
Фокусно разстояние, приравнено към 35mm стандарт 24-75 мм
Гнездо за статив не
Дължина 97.4 mm
Максимален диаметър 84 mm
Тегло 610 g
Съвместимост Nikon F (DX)

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко бързи препоръки
Автор: rhyan   
Дата:   04-01-11 15:40

barmalei,

Според мен трябва да решиш какво точно ти трябва като диапазон, пък после да търсиш подходящиТЕ(забележи 2) обективи.

Общия проблем на всички токини, тамрони и сигми в диапазона 16-18мм на 2.8 е много аберации и/или кофти резолюция по краищата на отворена бленда в широкия край.

Затова - моя съвет е светло широко + светло 'нормален' зум според бюджета ти.

Моя избор би бил Токина 11-16@2.8 и Тамрон 28-75@2.8. и така влизаш общо до към 2200.
Тамрона е ~900лв но с тия 28 ще ти дойде тесничко. Затова и токината.
Добрата новина е, че не е задължително да ги дадеш на куп тия пари и можеш първо единия, после другия обектив да вземеш.

Другия вариант е сигма 24-70 ХСМ, ама 24 мм не е достатъчно за кропка, а и цената от 1750лв не е ....кат да е за без пари.

При положение че имаш 18-105 - можеш да ползваш него спокойно от 18 до към 24мм на отворена бленда когато 28 ти идва тясно и нямаш накъде с крачния зум...

Успех с избора.

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко бързи препоръки
Автор: satyno   
Дата:   04-01-11 15:59

За да размътя водата още повече - може би приятелят ти е прав за твърдите обективи...
Имаш 50/1.4, 55-300 и 18-105? С този 50/1.4 имаш ли аутофокус?
"така или иначе ще снимам със светкавица" / светкавицата е външна, нали?/
Ако наистина е така какво би ти дал един по-светъл зум, като снимките ти ще бъдат подобни на тези от 18-105,ако винаги ще използваш светкавицата.
Малко еретично предложение - взимащ си един д70 от базара и 85/1.8 и с два апарата, два светли обектива и един варио ще имаш всичко.


Отговори на това съобщение
 Re: Няколко бързи препоръки
Автор: hemilio   
Дата:   04-01-11 16:35

при положение ,че ще ползваш светкавица-по добро за парите си от 16-85 никора-НЯМА!!!
няма да мислиш за читави сервизи,за фронт или бек фокуси и тем подобни-много остро стъкълце!
п.с. може да ти излезе и по евтин,понеже ако го закупиш, се обезмисля да държиш и 18-105![beer] [shtrak] [shtrak] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Няколко бързи препоръки
Автор: barmalei   
Дата:   04-01-11 17:07

Да, с 50/1.4 имам автофокус, но той идва дълъг за много случаи с моето тяло. Сериозно се замислям да го махна и да взема 35 мм, който ще бъде реално 50-52 мм и много по-използваем от 50 мм (75 мм на моето тяло).

Значи, 35 мм за църквата. А с 18-105 и външна светкавица всичко останало. Това е мисля най-евтиният за момента вариант. Въпреки, че сериозно обмислях (преди да се консултирам) да продам 18-105 и да взема 16-85 никонски (24-120).

За да не пускам друга тема, ще попитам тук:

Защо когато снимам с 18-105 на 18 мм и съм извадил светкавицата (вградената), долу в средата на снимката се получава лека сянка?

[smilie10]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »