Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 За чичо Джеймс и други работи
Автор: divpetel   
Дата:   11-12-09 22:57

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За чичо Джеймс и други работи
Автор: джъмбо   
Дата:   11-12-09 23:01

стерео фотографи има от години... даже вече има стерео сАпунерки - фуджи

Отговори на това съобщение
 Re: За чичо Джеймс и други работи
Автор: e-mil   
Дата:   12-12-09 10:29

Да уточня Джъмбо - стерео фотографи има от десетки години. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За чичо Джеймс и други работи
Автор: tantris   
Дата:   12-12-09 10:37

Да уточня e-mil - от създаването на фотографията почти.

Отговори на това съобщение
 Re: За чичо Джеймс и други работи
Автор: e-mil   
Дата:   12-12-09 10:43

Да де, и аз се изказах прибързано. [smilie5]

Понеже не се интересувам много, най-близкият ми допир до стереофотографията е отпреди 30 години с един съветски стереоскоп за диапозитиви.
Иначе, като повечето добре забравени неща, я има още през 19 век.

Отговори на това съобщение
 Re: За чичо Джеймс и други работи
Автор: lavrentii   
Дата:   12-12-09 11:34

А всъщност как после снимките от стерео сапунерката, два 40д-та и т.н трябва да се гледат от простосмърните, за да се получи желаният ефект?

Отговори на това съобщение
 Re: За чичо Джеймс и други работи
Автор: exile   
Дата:   12-12-09 11:38

С анаглифни очила, но теоретрично е възможно човек да се научи и без. Аз не успях за повече от секунда да задържа поглед по правилния начин, но някои успяват.

Отговори на това съобщение
 Re: За чичо Джеймс и други работи
Автор: e-mil   
Дата:   12-12-09 11:40

За хартия:

http://stereoscopeimages.com/stereoscope.jpg



За диапозитиви:

http://www.savok.name/uploads/prislannoe/90.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: За чичо Джеймс и други работи
Автор: exile   
Дата:   12-12-09 11:42

А, това е друго нещо.
По принцип двете снимки се наслагват една върху друго с разместване на цветните канали. Тогава се гледат с анаглифни очила и не гледаш две отделни картинки, а една, върху която е прожектирано, принтирано или каквото и да е това изображение с изместените канали.

Отговори на това съобщение
 Re: За чичо Джеймс и други работи
Автор: vga   
Дата:   12-12-09 11:42

Като е станало въпрос някой ще сподели ли опит в тази област. По принцип знам, че в зависимост от разстоянието до снимания обект двата апарата трябва да са на различно разстояние един от друг, което се пресмята по формулка. Интересува ме след това процеса какъв е, как се обработват, могат ли да бъдат цветни ако не се използва метода с поляризираната светлина, как се отпечатва и всичко свързано с процеса на възпроизвеждане. Милен и Здравко, дето направиха изложбата Stereoscopy са ми колеги в университета, но все ги няма да ги разпитам... дайте и линкове моля, защото имам брутална идея, която искам да осъществя и да стана световно известен [smilie5] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За чичо Джеймс и други работи
Автор: exile   
Дата:   12-12-09 11:46

Има плъгин за обработката, да, може да бъдат цветни, но някои цветове като го правих се сбъгясаха мощно. Иначе съм виждал диапозитиви перфектни такива, то кой ли не е, които просто искрят от цвят, но може би там и наслагването е различно.
Това с разместването на каналите се прави с плъгин или отделна програмка, някой преди масав реме беше дал линк за нея, но вече го изгубих. Печата се по най-обикновен начин готовия резултат.
Отгоре можеш да си сложиш текст или нещо друго и изглежда все едно "плава" над изображението, може пък да си поиграеш във шопа да постигнеш подобно разместване на каналите и да му дадеш различна дълбочина и на текста.

Отговори на това съобщение
 Re: За чичо Джеймс и други работи
Автор: e-mil   
Дата:   12-12-09 12:00

Stereoscopy.com


Отговори на това съобщение
 Re: За чичо Джеймс и други работи
Автор: jivkojj   
Дата:   12-12-09 12:08

До преди няколко месеца правих управление за 2 паралелни 5дм2 - за стерео-заснемане, снимки, но основно видео. През дисанционното можеш да регулираш параметрите на камерите едновременно.

Със снимки не съм се занимавал, но като малък проект имаме направена стерео визуализираща система с 2 DLP проектора Optoma с поляризиращи стъкла. В момента ползвам Stereoscopic Player.

Иначе съм забелязал, че работите могат и да се изчисляват, но не са толкова критични от към заиграване с параметрите - разстояние между камерите, ъгъл и т.н. Аз поне подходих като взех нялколко основни параметъра - разстояние между очите, разстояние до обекта в който има оптимален бинокулярен диспаритет размери и т.н и след това с подобни триъгълници изведох формулите. Камерите са на рейка с механизъм и един Atmel контролер ги разделечава и събира, както и променя ъгъла автоматично. Доста добре се получава ефекта, когато зумва човек. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За чичо Джеймс и други работи
Автор: neuromancer   
Дата:   12-12-09 14:41

ВГА, ако снимаш на диапозитиви няма какво толкова да обработваш, само снимаш 2 кадъра на известно разстояние един от друг. Това разстояние е горе-долу 10тина сантиметра, колкото очите, ако снимаш със широк до нормален обектив, ако снимаш с теле трябва да е повече, ама не съм опитвал, щото исках нормална перспектива. Аз лично пробвах с три кадъра (примерно така 0---0------0) и после си избирах двата които дават най-добър ефект.
Трябва да се внимава в кадрирането ако снимаш с един фотоапарат

Отговори на това съобщение
 Re: За чичо Джеймс и други работи
Автор: vga   
Дата:   12-12-09 16:31

neuromancer, снимам дигитално и искам да снимам с два фотоапарата, на система поставени един до друг. еднакви, с еднакви обективи и т.н. Идеята е после да се ползват очила със син и червен филтър.
Явно трябва да намеря плъг-ините, дето Exile казва и да видя какво предлагат. Започвам с четене на сайтове, пък да видиме дали ще останат още много въпроси.

Отговори на това съобщение
 Re: За чичо Джеймс и други работи
Автор: jivkojj   
Дата:   12-12-09 16:51

vga, ето една програма за анаглифни снимки, но ефекта е доста посредствен, да не говорим че ако постоиш известно време с тея очила, после с едното око виждаш всичко синьо, с другото жълтеникаво [smilie18]

http://www.stereoeye.jp/software/index_e.html

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »