Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Композицията и математиката
Автор: gbrain   
Дата:   14-09-09 20:15

http://www.shotaddict.com/tips/article_5+Photo+Composition+Hints.+The+Fourth+Element+-+Space.html



http://www.shotaddict.com/article/assets/assets%20alex/15.%20Botticelli-1+.jpg


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: MarinY   
Дата:   14-09-09 20:22

Все ВЕРНИ неща.
Проблемът е, че тук, като стане дума за композиция, го приемат като ограничение на свободата (пуста му криворазбрана демокрация).
Повечето мнения бяха: имам го заложено по рождение, защо да се напъвам да уча. [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ivan_kadiiski   
Дата:   14-09-09 20:25

Брей , много интересно !!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gbrain   
Дата:   14-09-09 20:27

Проблема при мен е , че чета теория (не се презорвам) , после като изляза на полето и... блокаж, музата и теорията са се изпарили и мисля по 30мин за един кадър (като има време)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: darksorrow   
Дата:   14-09-09 20:28

точно затова се казва в статията, че основно композицията е усет. според мен е абсолютно вярно това - имам сериозно снимащи познати, които с години не могат да го докарат, по моему, на поне приемлива такава.



Публикацията е редактирана (14-09-09 20:31)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: MarinY   
Дата:   14-09-09 20:30

На полето тази теория е за да ГО ОТКРИЕШ. А и там е на по-семпло ниво.

Това, тук е по-скоро за "студийни игрички" или голямо орязване.

П.П.За колегата Дарк...
Да усет е, който се развива с четене, проби и грешки, и гледане.



Публикацията е редактирана (14-09-09 20:33)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: next_time   
Дата:   14-09-09 20:52

Като гледам снимките на Д.А.Харви чак се дразня как всяка снимка му е урок по композиция, та чак дразни със спазване или умишлено нарушаване на правила.Като се опитам да натъкмя нещо подобно - нъцки.Явно си иска снимане и пробване за да стане рутина.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gbrain   
Дата:   14-09-09 21:12

Гледах един видео тутор (не се сещам кой беше фотографа), едно от нещата които каза в началото е, че се е занимавал повече от 30год и му било втора природа да открива кадрите, станало му като инстинкт, т.е. без да мисли, само насочва, щраква и воала [smilie24] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gbrain   
Дата:   14-09-09 21:35

Мхм , май за начинаещи е най-добре да снимат с 50мм обектив, за да няма перспективни изкривявания и да се получавa what you see is what you get.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: zaiko   
Дата:   14-09-09 22:28

Абе като направиш един близък портрет с 50мм, само глава, ела да видиш как нямаш перспективни изкривявания... една камба вместо нос [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vgramatikov   
Дата:   14-09-09 22:34

От 50мм до 50мм си има разлика :) Но изкривяванията ги има дори и там.По скоро нещо като 85 за да си нямаш ядове [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   14-09-09 22:38

Едва ли болшинството от вас скоро са се занимавали с толкова математика, колкото има на посочената страница. Може би само арх. М.Й. прави изключение.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Lalinda   
Дата:   14-09-09 23:46

Преди време тук доста се забавлявах да налагам "златното сечение" с бутона върху кадрите си на прозорци, пък и не само...

Неизменно бяха съвършени, пък в Зенита шаблон няма...

По тоя повод се сещам как Картие-Бресон казвал, че фотографията ще ОТМРЕ веднага щом в окуляра застане решетката на златното сечение...

Е, мога да се похваля, че явно имам усет.
[smilie7]

Кога ще заработи отново бутонът, та да се уверите сами?

Прочее, показвала съм кадрите си на архитекти и художници, които не знаят каква съм, и винаги са казвали, че си личало, че съм учила композиция. Ами не, не съм учила, нали съм работила само на радар...
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: sashky   
Дата:   15-09-09 00:01

лалинда пак ли се изфука или просто имаше нужда да се изтъкнеш ? [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: autosvet   
Дата:   15-09-09 02:09

Аз пък редовно си показвам кадрите на кофражисти и капитани далечно плаване. Даже един полицай ми каза, че си личало, че съм лежал в затвора, ама не от нашите а от белгийските защото там решетките създават различно възприятие за перспективата. Ей такива неща. Как пък никой не позна, че съм бачкал оператор на такламит.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: MarinY   
Дата:   15-09-09 02:25

[smilie18] Страшно се кефя, като срещна млади хора с чуство за хумор. Оптимистично е!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   15-09-09 02:26

те радарите май имаха някакви лъчения...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: autosvet   
Дата:   15-09-09 02:44

Имат, всъщност така се е стигнало до изобретяването на микровълновата печка. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   15-09-09 02:45

и на лалинда, очевидно [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   15-09-09 10:37

СВЧ-то не прощава. Мъжете ги удря в топките, а жените - между ушите.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: НАСОО   
Дата:   15-09-09 10:57

[smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: livinginchaos   
Дата:   15-09-09 11:21

Asahi това ме разби просто - по-добре определение не бях чувал! [thankyou]
[beer] Ще се усмихвам цял ден днес! Мерси@

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: geokar   
Дата:   15-09-09 11:26

Хомпизацията хубао нещо, дума нема. Още по-хубао разрушаването й. Само където да го разрушиш едно нещо, трябва първом да го познаваш, поне ако не друго, да си чувал за него и вякаква представа да имаш. Си мисля, де...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tziko   
Дата:   15-09-09 12:10

От както чета за Хомпозиция, златни сечения и др. подобни все по-лоши снимки правя. Преди, като не знаех що то композиция и има ли тя почва у нас, правех супер кадри (според мен) а сега като тръгна да снимам нещо и си викам "чакай без това в кадъра ами с онова там и с друг рактус, то пък се стъмни вече..." Сякаш наистина ме ограничават тези знания.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: swan_   
Дата:   15-09-09 12:39

tziko, със всички и всичко е така. Въпросът е, че колкото повече знаеш, толкова повече разбираш, че много малко знаеш. Снимане му е майката и нонстоп експерименти. А теорията е за това - да ни покаже какво правим на практика. Искрено много се самнявам, че някой "теоретик" прави страхотни кадри.
Асахи, имя няма и като извадиш някой бисер...[smilie18]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »