Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Entry level камера с advanced video
Автор: nod_fraction   
Дата:   15-03-17 14:51

Привет на всички!

Пише Ви видео-ентусиаст, който събира мнения и съвети за добра и способна първа камера. Капризем съм, искам да се понауча на разни готини неща, съответно искам апарата да има разни допълнителни дрънкулки като log профили за color grading, slow-mo запис на Full HD, hot shoe за допълнителни аксесоари (микрофони и т.н.)...

Склонен да дам малко повечко парички за нещо по-така, но да си го ползвам по-дълго. Нямам фиксиран бюджет, но както казах съм склонен да дам повечко пари за нещо по-способно. Не обичам да сменям техника, тъй като се привързвам лесно към нея (: . До скоро работех със доста способничкото Sony a6000, но ми "отесня". Хвърлил съм едно оче на следващата а6300, но все пак съм отворен за съвети, идеи, критика и мрънкане от вещи и опитни във видео сферата!

Благодаря на всички предварително! Хубав и усмихнат ден!


Отговори на това съобщение
 Re: Entry level камера с advanced video
Автор: Tonidi   
Дата:   15-03-17 14:53

Sony RX10 II

Отговори на това съобщение
 Re: Entry level камера с advanced video
Автор: nod_fraction   
Дата:   15-03-17 15:16

Tonidi: не се бях замислял за RX10II, как се справя на тъмно? До колкото знам е със същия сензор като на RX100.

Отговори на това съобщение
 Re: Entry level камера с advanced video
Автор: vgramatikov   
Дата:   15-03-17 15:39

rx10 iii на тъмно е почти като а6300. За рх10 II не знам но мисля ,че няма огромна разлика. Демек мисля ,че до 3200 исо ще е ок.

Отговори на това съобщение
 Re: Entry level камера с advanced video
Автор: IDA   
Дата:   15-03-17 18:19

Ако си нистина "капризен и искаш да се понаучиш на разни готини неща", си взимаш едно запазено 7Д от базара за смешни пари, инсталираш му Меджик Лентърн (МЛ) и започваш да снимаш 10/14 битово RAW видео. Няма по-добро от това като качество и креативни възможности за всичко, което си описал в първия си пост и за още много други неща.

Само че предупреждавам. МЛ си иска яко четене! Ако не си падаш по четенето, не е за теб.



Публикацията е редактирана (15-03-17 18:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Entry level камера с advanced video
Автор: IDA   
Дата:   15-03-17 18:31

Ето и две реални филмчета, снимани със 7Д. Съжалявам, че Vimeo ми смачка резолюцията на 720p.

https://vimeo.com/134597071

https://vimeo.com/123402451

Тези са обработвани с DaVinci Resolve Lite, също безплатен.


Отговори на това съобщение
 Re: Entry level камера с advanced video
Автор: Simbon4o   
Дата:   15-03-17 18:31

Лантерна си иска и яко компютър понеже роу видеото е колосално като размери и много тежко за обработка. Много по-удобно се работи с компресирани файлове и от 4К на кропка като А6300 свален резултата на 1080 е определено по-добро от роу видеото на старите канони :).
Да не говорим, че старите канони без дуал пиксел нямат АФ във видео, а А6300 е повече от използваем за ползване на стабилизатори когато ръчния фокус не е опция...

А6300 на тъмно е по-добре от 1" сензорите. Ако се снима на 4К е дори МНОГО по-добре. До 12800исо е перфектно, 25600 е използваемо. 1" матричките имат предимство за слоу моушън, там нямат никаква конкуренция. На тъмно са до към 3200 макс и за нещастие обективите не се сменят, че да сложиш нещо на 1.4 примерно.



Публикацията е редактирана (15-03-17 18:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Entry level камера с advanced video
Автор: IDA   
Дата:   15-03-17 19:26

"Лантерна си иска и яко компютър понеже роу видеото е колосално като размери и много тежко за обработка."


Да, размерите на файловете са големи за съхранение и архивиране, но останалото категорично не е вярно. Въпреки че имам мощен компютър, все още често ми се налага да си обработвам RAW видеото на 10-годишен компютър с процесор Интел 6600 и 8 GB РАМ. Добавих му само една видеокарта GTX 750 Ti за около 200 лв. и едно SSD и работи като пушка с FHD. С файловата система MLVFS RAW-файловете могат да се вкарват в Resolve директно от картата на апарата, а от там нататък обработката става песен. Транскодиране не ползвам. Ако искам да съхраня оригиналите в добро качество има лесен и бърз начин за експорт в ProRes4444 с безплатната програма MLV Producer, която ми дава компресия около 4,5х спрямо RAW оригинала.

Впрочем, авторът иска да се учи и търси креативност. За тази цел по-добро от ML няма. Апаратите, които му предлагате, стареят адски бързо и също толкова бързо ще му омръзнат и ще му станат скучни, докато ML непрекъснато се развива и добавя все по-нови и интересни възможности към апарата ви. Такива са например 10-битовото RAW видео, идеално за slow motion, предварителен непрекъснат запис със зададена от вас продължителност, който позволява да уловите моменти, преди да сте старирали записа, възможности за запис на трудни за снимане моменти, като например светкавици, DualISO за повишена динамика, програмиране на апарата с функцията LUA-scripting, шумопочистване с изваждане на "тъмен кадър", заснет с поставена на обектива капачка, специализирани функции за астрофотография, макрофотография, работа с ръчнофокусни обективи, пълноформатна тиха картина, позволяваща заснемане в RAW формат на timelapse на пълната резолюция на сензора, без използване на механичния затвор и много много други неща, които едно SONY 6300 едва ли ще му предложи.

Отговори на това съобщение
 Re: Entry level камера с advanced video
Автор: Eye_Contact   
Дата:   15-03-17 21:33

IDA RAW видеото е яко ама в Black Magic колкото и да си го говориш МЛ си е хак и като такъв не е 100% сигурен .Аз съм изтръпвал няколко пъти като съм правил видео с МЛ за клиенти .Отделно снимай клип по дълъг от 15 минути RAW ще ти отиде седмицата в оправяне .А времето на някои хора е пари .

Отговори на това съобщение
 Re: Entry level камера с advanced video
Автор: Simbon4o   
Дата:   15-03-17 22:14

Оставяме настрани факта, че лантерна е хак и т.н. 7Д който даваш за пример снима ли 50р? Щото май не или поне не на 1080, какво по-остаряло може да се купи за видео към днешна дата? 4К? Тази камера е приключила преди бая време със стареенето, за това си прав :).

Пробвал съм роу видеото, тежко е и огромно, прорес също е огромно като размери. Не може да се сравнява като лекота на работа спрямо читав Н264 кодек. Да не говорим, че въпреки това че е роу динамичния обхват остава като от стар канон, а на сонито ще има ЛОГ с който може да получи повече. Както казах с едното ще снима с другото ще хаква, настройва, ровичка и т.н. и пак ще е по-слабо качеството. Да не говорим за неудобствата от фокусиране ръчно с обективи при липсата на електронен визьор, въпреки пиикинга с мизерната резолюция на екраните не може да се фокусира така както позволява хубав визьор.

И понеже виждам, че не си поглеждал изобщо какво може А6300 като всеки заклет канонец(не е ли канон даже не го гледаме, просто го приемаме за боклук). Ще те изненадам можеби като кажа, че всички екстри които изброи без роу видеото ги има в сонито, има таймлапс със ап(който или се купува или кахва), има тих затвор(без механика), има апове за астро, градиенти, ...за работа с ръчнофокусни обективи няма смисъл да говорим дори, всяка безогледалка е по-добра от всеки ДСЛР при такова снимане, ... 11к/с за снимки, аф с канон обективи, по-добра картинка във видео и снимки на високо исо, пиикинги, зебри и за програмистите - камерата е с андроид :), ако си ентусиаст можеш да си програмираш.

Отговори на това съобщение
 Re: Entry level камера с advanced video
Автор: nod_fraction   
Дата:   16-03-17 09:57

Благодаря на всички за мненията, очаквам още от други потребители. За всяко нещо описано по-горе от вас задължително ще се чете и гледа доста.
ОЩЕ МНЕНИЯ! Как е Канона с температурата? Сони-тата знам че вдигат температура и хващат грип, ако се ползват за непрекъснато продължително снимане (което не ме бърка особено, не мисля че ще се наложи някога да снимам нещо повече от 10 минути на веднъж).

Отговори на това съобщение
 Re: Entry level камера с advanced video
Автор: chrisnoch   
Дата:   16-03-17 16:00

Автор: IDA
Дата: 15-03-17 18:19
Ако си нистина "капризен и искаш да се понаучиш на разни готини
неща", си взимаш едно запазено 7Д от базара за смешни пари, инсталираш му Меджик Лентърн (МЛ) и започваш да снимаш 10/14 битово RAW видео. Няма по-добро от това като качество и креативни възможности за всичко, което си описал в първия си пост и за още много други неща.


Глупости на търкалета!
Болшинството професионални кинопродукции не снимат RAW видео, но IDA тръгнал да обяснява как това е задължително за любителите. Смях! [smilie5]




Публикацията е редактирана (16-03-17 16:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Entry level камера с advanced video
Автор: chrisnoch   
Дата:   16-03-17 16:08

nod_fraction,

Да, повечето безогледалки с големи сензори прегряват при дълги кадри, но те не са предназначени за това. Ако искаш да снимаш концерт - има алтернативи с по-малки сензори, които нямат проблеми с температурата.

Отговори на това съобщение
 Re: Entry level камера с advanced video
Автор: samurai2   
Дата:   16-03-17 16:13

chrisnoch
каква камерка бихте предложили

Отговори на това съобщение
 Re: Entry level камера с advanced video
Автор: Simbon4o   
Дата:   16-03-17 18:10

Между другото навремето като снимах видео с канони 7Д и 5д2 си прегряваха като безогледалки [smilie5], сегашните безогледалки поне има някакви възможности за заобикаляне на този проблем. Или примерно се взема панасоник GHнещо си и те не прегряват...

Отговори на това съобщение
 Re: Entry level камера с advanced video
Автор: FMJ   
Дата:   16-03-17 18:18

Sony a3000. Но като гледам профила ти със а6000 се чудя какво ти трябва? Самия въпрос ентри левъл със възможност за закачане на микрофони,слушалки,монитор и рекордер е малко объркващ.



Публикацията е редактирана (16-03-17 18:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Entry level камера с advanced video
Автор: Eye_Contact   
Дата:   16-03-17 18:38

Canon 70 Canon 5d mk2 са ми прегрявали на мк2 даже след това му се появиха изгорели пиксели на сензора.

Отговори на това съобщение
 Re: Entry level камера с advanced video
Автор: nod_fraction   
Дата:   16-03-17 19:24

Именно, нямам намерения да снимам повече от максимум 10 минути на един take.

Отговори на това съобщение
 Re: Entry level камера с advanced video
Автор: nod_fraction   
Дата:   16-03-17 19:28

Може би името не съм го доизмислил както трябва. Наистина си обичам а6000 и е супер камерка, вади страхотна картинка, от сензора съм много доволен, но малко ми отесня като възможности и функционалност...
отворен съм за всякакви препоръки, слушам ако имаш предложения, каквито и да са. (:

Отговори на това съобщение
 Re: Entry level камера с advanced video
Автор: IDA   
Дата:   16-03-17 20:15

" ... 7Д който даваш за пример снима ли 50р"

Снима да, на 48 к./с. и резолюция 1728х694 в RAW. Ето тук:

http://www.magiclantern.fm/forum/index.php?topic=9848.875

има подробности по въпроса. Може да снима и на 60 к./с. , но в този случай има свиване по вертикала, което трябва да се компенсира чрез съответното разтягане при обработката. Става с 2-3 цъквания на мишката в Resolve и не се забелязва видимо влошаване на качеството, дори и при увеличение до 1920х1080 размер.

"Глупости на търкалета!
Болшинството професионални кинопродукции не снимат RAW видео, но IDA тръгнал да обяснява как това е задължително за любителите. Смях!"


Добре бе момчета, вие сте професионалистите, вие ги разбирате нещата и като човек, който уважава професионализма, съм абсолютно убеден и ви вярвам напълно, че за професионални кинопродукции има далеч по-удачни решения отколкото RAW-видео с ML. Впрочем, никога не съм твърдял обратното. Затова ви моля най-учтиво да обясните на мен, невежия и говорещ "глупости на търкалета" видео ентусиаст, как става така, че:

1) Вече повече от 6 години този ненадежден боклук МЛ, дето за нищо не става, вместо да умре и да потъне в забвение, се развива все повече и интересът към него расте с всеки изминат ден. Доколкото си спомням, над милион потребители го ползват по целия свят и то далеч не само любители.

2) Все повече професионални кинаджийски екипи в САЩ, Западна Европа и Русия, Китай и Япония, снимат късометражни филми, документалистика, видео репортажи, музикални и рекламни видеа с МЛ и дори в много случаи ползват за целта и апарати на по 6 и повече години, като 550Д и 7Д. Да не говорим за сватбената видеография с МЛ, която се превръща в истински хит на щатския пазар. Дори и в България има професионални кино екипи, които снимат диви животни и природа изцяло с МЛ.

3) Голям брой професионални видео оператори коментират, че единствената причина да се въздържат от закупуване на 5ДМк4 е, че за него все още няма МЛ и продължават да снимат със старите 5Д3, 5Д2, че и дори 7Д. Други пък коментират, че видеото от 5Д3 в 3х кроп режим, увеличено до 4К, има значително по-добро качество и като детайл и като цветове и като динамика и като тонални преходи от 4К видеото на 5Д4. Трети пък се оплакват, че от месеци търсят запазени тела на 5Д3 и 7Д за видео заснемане с МЛ и не могат да намерят такива на нормални цени втора ръка.

Хайде, обяснете ми сега, всичките тези хора трева ли пасат и толкова ли са тъпи и заблудени, че продължават като малоумни мазохисти да се чанчат с RAW-видеото, да си рискуват професиите и клиентите, работейки с ненадеждни хакове и тежки архаични апарати на по 5-6 години и повече, вместо да си купят по едно Сони А6300, да си цъкат професионалните кинопродукции с него и ... пей сърце?

Кажете де, каква е причината за целия този анахронизъм? А не мислите ли, че може би тя се крие във факта, че онези там на Запад, завалиите, просто си нямат нашенските фанатизирани сониджии, които да ги смаят с професионалните си А6300-шедьоври и да ги вкарат в правия път?

Отговори на това съобщение
 Re: Entry level камера с advanced video
Автор: chrisnoch   
Дата:   16-03-17 21:21

nod_fraction,
Първо трябва да разбереш ЗАЩО а6000 ти е отеснял и в каква посока искаш да тръгнеш в развитието на възможностите си. Големият сензор не е панацея за всичко! Малко хора си дават сметка, че филмите, които са снимани на лента (с изключение на екзотични формати като 70 мм, Виста Вижън и т.н.) са се задоволявали с размери на кадъра много близки до кроп сензора (APS-C). Модерната мания да се снима видео с Фул Фрейм сензори е до голяма степен търговски трик, а негативите са много - от бавното "четене" на толкова (излишно) голям сензор до проблеми с малката дълбочина на фокуса при снимането на актьори или обекти в движение.
Има много варианти - от Sony 7S II, през а6300/6500 и Panasonic GH5 (вече е в предварителна продажба), до предложенията с още по-малък сензор (1 инч) и несменяема оптика Sony RX10 III и Panasonic FZ1000/2000. Умишлено пропускам недомислиците на Канон, а Никон и останалите производители просто нямат място в този ред от опции.

Отговори на това съобщение
 Re: Entry level камера с advanced video
Автор: chrisnoch   
Дата:   16-03-17 22:59

Автор: IDA
Дата: 16-03-17 20:15
...
Кажете де, каква е причината за целия този анахронизъм? А не мислите ли, че може би тя се крие във факта, че онези там на Запад, завалиите, просто си нямат нашенските фанатизирани сониджии, които да ги смаят с професионалните си А6300-шедьоври и да ги вкарат в правия път?


Причините са много прости, но те няма да се понравят на заклетите канонаджии. [smilie5]
- В света на видеото и дигиталното кино Канон далеч не са това, което са във фотографията. Техните разработки обикновено следват тези на новаторите Сони и Панасоник в отчаян опит да отхапят някакво парче от баницата.
- Създаването на ML е в отговор на невъзможността или нежеланието на Канон да "отключат" пълния потенциал на хардуера, който произвеждат. За сравнение - никой не се напъва да пише хакове за Сони, въпреки че софтуерният код е много по-отворен от този на Канон.
- Хората, които се напъват да снимат видео с ML, най-често са фотографи, преквалифицирани във видео оператори. Те вече разполагат с техника и се опитват да я използват в новото си поприще. За съжаление Канон не са никак щедри в оригиналния си фърмуер, та се налага да прибягват до хакове. Нещо подобно се случи с Panasonic GH2, но НЕ се повтори при следващите поколения. Очевидно Панасоник "чуват" своите потребители, а Канон - не.
- Много малко от ползвателите на ML всъщност снимат RAW видео. Те използват хака за други цели - по-пълен контрол върху функциите на камерата, таймлапс, 4:2:2 HDMI изход и т.н. Професионалистите предпочитат компресирано видео с "плоски" профили и не им се занимава с неизвестностите, които RAW файловете от калпавите канонски сензори могат да предложат.
- Като говорим за сензори, канонските хич не стават за видео - ни динамика, ни бързина на "четене", ни нищо. Дори "новаците" от Блек Меджик ги правят за смях - при това на много по-ниски цени. Да, Канон успяха да си направят реклама с няколко кадъра в един популярен телевизионен сериал, но пък и добре си платиха за нея! И какво от това? Само аматьорите лапнаха въдицата. Професионалистите много добре знаят за какво става върос, за да се хванат на толкова глупава стъв.[smilie5]
- Нито една сериозна филмова продукция не използва техника на Канон за друго, освен за трошене на камери при рискови каскади. Има и филми (осбено късометражни), които снимат с Канон по липса на пари за нещо по-добро. [smilie25]
- RAW видеото е изключително тежко за обработка дори и в професионални условия. Практиката е доказала, че добрите алгоритми за компресия произвеждат картинка, която е перфектна дори за сложни кадри с много специални ефекти. За разлика от болшинството фотографи, кинаджиите работят в строго контролирана среда (предварително зададен диапазон на яркостите, ръчен фокус, репетирани кадри и т.н.) и не изпитват никаква нужда да се занимават с необятните дебри на RAW файловете. И без тях печелят Оскари за операторско майсторство. [smilie21]
Мога и да продължа, но нямам време. Така и професионалистите нямат време безсмислено да "цъцкат" RAW видео. При аматьорите - време бол. [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Entry level камера с advanced video
Автор: nod_fraction   
Дата:   27-03-17 16:56

Други мнения? Тъкно стана интересно и се позатиши темата. (:
А някой по-запознат с Панасониците? Много ги хвалят доста хора, виждам има защо. На тъмно как се справят?

Отговори на това съобщение
 Re: Entry level камера с advanced video
Автор: Krassy   
Дата:   27-03-17 17:05

Ще споделиш ли какво снимаш [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Entry level камера с advanced video
Автор: SEURET   
Дата:   27-03-17 23:45

Panasonic FZ2000 По-нов, по-мощен, с по-голямо оптично приближение, по-добър автофокус и какво ли още не от RX10 III
Дори е стабилизиран, като гледам.
Ако се търси вариант със сменяема оптика - Panasonic GX80 или G80

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »