Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 фокусно разстояние и увеличение
Автор: flipz   
Дата:   25-12-14 23:13

Здравейте, понеже съм нов любител на фотографията и още имам проблеми с фокусните разстояния свързани със теле обективите.
Може ли да ми помогнете в следната дилема.

Имам Sony Hx300 x50 оптично увеличение и обектив carlzeiss
сензор: 6.16 x 4.62
обектив:
*Focal length (35mm equiv.)
24 - 1200 mm
*Aperture
f2.8 - f6.3

Имам и Nikon D5200
Sensor size 23.5 x 15.6 mm
И се чудя, дали обектив nikkor 70-300 ще ми дава същото или по- голямо оптично увеличение ?
Дали това има връзка със големината на сензора.
т.е. при по- голям сензор 300мм по- голямо увеличение от колкото 1200мм при 3 пъти по- малък.

Благодаря ви.

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние и увеличение
Автор: realnoncho   
Дата:   25-12-14 23:19

300mm при D5200 е еквивалент на 450mm при FF.

Сони-то е с повече зуум [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние и увеличение
Автор: tzl   
Дата:   25-12-14 23:22

Обективът ти дава едно кръгче. 300мм на всеки нормално работещ обектив е едно и също фокусно разстояние и ти дава едно и също приближение и едно и също изкривяване (пренебрегвам дребни разлики в изработките на стъклата).

Сензорът е правоъгълен. Той отрязва парче от кръгчето, което дава обективът. Малкият сензор отрязва малко парче, а големият сензор — голямо парче.

Затова фокусното разстояние не се променя от сензора. Това, че по-малкият сензор отрязва по-дребно парче от картинката дава илюзията, че все едно имаш "по-приближена снимка", но физически не е така. Просто е отрязана картинка, откъдето идва и името на типа сензор "crop sensor".

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние и увеличение
Автор: flipz   
Дата:   25-12-14 23:31

Благодаря ви за отговорите.
Бъркам се за увеличението на обектив спрямо сензора заради FF и APS-C
Значи ще си го ползвам за Теле и за напред :)
Специални благодарности на tzl [smilie24]



Публикацията е редактирана (25-12-14 23:34)

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние и увеличение
Автор: satansho   
Дата:   26-12-14 09:04

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние и увеличение
Автор: Simbon4o   
Дата:   26-12-14 10:18

То няма нищо скрито :) просто масата хора не четат а направо купуват... с други думи сами са си виновни.

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние и увеличение
Автор: chrisnoch   
Дата:   26-12-14 18:20

Увеличението на избражението върху сензора е право пропорционално на фокусното разстояние на обектива и обратно пропорционално на предметното разстояние (разстоянието от фокалната равнина до обекта). Нищо друго няма значение.
Увеличението е 1:1, когато предметното разстояние е равно на два пъти фокусното разстояние.
Разбира се, става дума за реално фокусно разстояние, а не за "приравнено", "ФФ еквивалентно" и т.н.
Весели празници!

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние и увеличение
Автор: stoychev   
Дата:   26-12-14 18:26

Това не мисля, че е вярно (за коментарите преди този на chrisnoch). Ако всички обективи правеха еднакво кръгче, то това Сони трябваше да тежи 10 килограма. Има си обективи за пълноформатни сензори, за APS сензори, за сапунерчести сензори...
Ако имаше байонет сонито, сложи му едно 70-200 и щеше да прави чудни снимки с кроп фактор 2 или повече. Но сложи обектива на сонито на едно 5D и гледай как излиза черен кадър с кръгла снимчица в центъра му.



Публикацията е редактирана (26-12-14 18:27)

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние и увеличение
Автор: tzl   
Дата:   26-12-14 21:45

@stoychev — има обективи за различни сензори не защото 300мм приближава различно при всеки от тях, а защото няма смисъл да произвеждат само скъпи обективи, при които на кроп сензора се ползва само малка част от кръгчето. Това дава възможност да се произвеждат по-евтини обективи за тези, които търсят бюджетни решения, както и по-скъпи, които са с по-скъпи материали и са за full frame сензори.

Затова като сложиш обектив от кроп сензор (който е с по-малко кръгче, но 300мм при него си е пак същите 300мм) на full frame се получава черно по краищата — защото кръчето е по-малко, но физиката в оптиката е същата.

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние и увеличение
Автор: flipz   
Дата:   30-12-14 11:33

Много полезно за начинаещи.
Но сега се появи следният сериозен въпрос при мен след опитна постановка.

Поставям Hx300 до Nikon d5200 18-55 VR2
Обектива на Hx300 е 24мм широко ъгълен се води
Настройвам обектива на D5200 на 24мм

Резултатът е че Hx300 прави по- широка снимка.
Настройвам обектива на D5200 на 18мм и отново Hx300 обхваща по- широк ъгъл.
Особено съм объркан вече.

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние и увеличение
Автор: lamerko   
Дата:   30-12-14 11:38

Фокусното разстояние не заковават точно зрителния ъгъл, макар и да имат връзка... точно затова той е изведен като отделна характеристика :)

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние и увеличение
Автор: Pavlov   
Дата:   30-12-14 11:44

[smile]

Обективът на Sony-то ти всъщност има диапазон на фокусните разстояния от 4.3 до 215 мм. Ако не вярваш - пише го на пръстена около предната леща.
Обективът на Nikon-а е от 18 до 55 мм.
Но за да сравниш зрителните ъгли на обективи, предназначени за различни размери матрици, трябва да ги приравниш към някакъв еталон. За такъв се приема Fullframe - матрица с размер 36х24 мм. След приравняването се оказва, че обективът на Sony HX300 e еквивалентен на 24-1200 мм, а на Nikon D3200 - на 27-82.5 мм.
Така че, когато даваш най-широкото на Sony-то, имаш еквивалента на 24 мм на фулфрейм. А като зададеш 24 мм на никонския обектив, имаш еквивалента на 36 мм на фулфрейм. Оттам се появява разликата.
За да имаш същия зрителен ъгъл като най-широкото на Sony-то, ти трябва 16-мм обектив за Nikon-а - Nikkor 16-85 VR например


Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние и увеличение
Автор: h_bio   
Дата:   30-12-14 11:49

Объркан си защото не четеш какво ти пишат хората.
24 мм на сонито са всъщност еквивалент на 24мм при фул фрейм сензор или размера на кадъра при филм лайка формат (24х36 мм). Реалното фокусно разстояние при обектва на сонито всъщност е 4.3мм, но понеже сензора е много малък (6.16х4,62мм) образа се проектира на малка площ и зрителния ъгъл който получаваш отговаря на 24мм при пълноформатен кадър. Сензора на соните е около 6 пъти по-малък от фул фрейм, т.е. кроп фактор 6. Това число умножаваш по фокусното разстояние за да получиш еквивалентното. В случая 4,3 х 6 = на 24мм приравнено.

При Никон д5200 сензора (23.7х15,7мм) е 1,6 пъти по-малък от лайка формат. Т.е 18мм х 1,6 = зрителен ъгъл еквивалентен на почти 29mm при фул фрейм.

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние и увеличение
Автор: flipz   
Дата:   30-12-14 12:00

Благодаря ви.
За напред ще знам със сигурност. Чета но се обърквам, защото съм срещал и непълни обяснения.
Страхотни сте, радвам се че има такива хора, дано и някой незнаещ като мен да прочете за в бъдеще ;)
И аз тестово стигнах до извода, че 16мм ще е еквивалент на hx300.

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние и увеличение
Автор: h_bio   
Дата:   30-12-14 12:05

Между другото, колкото по-рано спреш да мислиш за тези технически детайл и излезеш навън да снимаш, толкова по-добре.

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние и увеличение
Автор: flipz   
Дата:   30-12-14 12:18

Чакам да се раззелени и позатопли времето.Имам желание да натрупам малко теоретични познания, за да си избера и добър широкоъгълен и остър обектив и тн. Кроп на D5200 е (1.53) 18мм ъгълът излиза 27,5 гр.приравнен. Трябва ми обектив 11-16 или нещо от този клас.

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние и увеличение
Автор: lamerko   
Дата:   30-12-14 12:36

Продавам перфектния такъв... но за Канон. Същия го има за Никон, но в родните магазини е по-скъп от D5200 + два китака. :)

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние и увеличение
Автор: tzl   
Дата:   30-12-14 13:33

Съветът да не се мисли за технически детайли, а да не се снима, не е добър. Точно поради това има твърде много посредственост във фотографиите, защото хората снимат и не знаят какво правят, очаквайки нещо вълшебно да се случи (особено валидно след като си купят "хубав фотоапарат").

Моят съвет е да се снима *малко*, но да стане човек наясно с техническите детайли. С времето тези детайли стават едно цяло с фотографа и той ги живее без да се напряга и без да му тежат.

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние и увеличение
Автор: h_bio   
Дата:   30-12-14 15:21

Уважавам мнението ти. Аз обаче мисля, че е общата болест на фотографията е, че имаме много технически грамотни и въпреки това фотографски посредствени кадри. Включително и в нашия скромен форум все повече се дълбае в технически детайли и форума от фотографски се превърна в инженерен. Пред 10 години в този форум имаше много повече фотография въпреки доста по-несъвършената техника.


"Фотографията сама по себе си не ме интересува.
Искам да хвана мига реалност"

Анри Картие-Бресон

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние и увеличение
Автор: flipz   
Дата:   30-12-14 15:55

Да, знам колко струва. В един анлг. магазин за употребявана техника намирам обективи на хубави цени, доста под тези тук в базара. Аз съм с 18-55VR2 и на доста места, чета че се справя добре. Сам по себе си обектива е към 300лв.

Снимал съм през последните 15 години с различни сапунерки и установих, че техниката е много важна. Мога да си позволя един хубав запазен обектив втора ръка. Весело изкарване на НГ. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние и увеличение
Автор: chrisnoch   
Дата:   30-12-14 17:52

След като ти дадохме толкова много "смляна" информация, дали не е коректно да посочиш линк, вместо да пишеш "един анлг. магазин за употребявана техника"?! Може да е полезно за някого!
Весели празници!

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние и увеличение
Автор: tzl   
Дата:   30-12-14 18:32

@h_bio — ти бъркаш техниката с техническите познания. Това някой от сън да го бутнат да знае кой модел обектив какви аберации имал и кой фотоапарат при исо 1250 бил по-добър от друг при исо 400 няма никакво отношение към добрата фотография (очевидно е по картинките, които се виждат).



Публикацията е редактирана (30-12-14 19:04)

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние и увеличение
Автор: chrisnoch   
Дата:   30-12-14 18:40

@ tzl [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние и увеличение
Автор: lmitov   
Дата:   30-12-14 19:51

И аз съм съгласен с tzl - човек трябва да познава техниката с която снима до съвършенство. Понякога ако не си познаваш апарата и обективите много лесно изпускаш момента.

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние и увеличение
Автор: h_bio   
Дата:   30-12-14 20:00

Момчета, съгласен съм, че трябва да знаеш А и Б на фотографията и да познаваш техниката си (и най-вече ограниченията и). Но трябва да я опознаеш снимайки, а не само с четене във форумите. Дигиталната техника поне направи ученето със снимане лесно и най-вече евтино.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »