Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Какъв обектив за снимане на аквариумни рибки
Автор:    
Дата:   15-08-13 11:50

Тялото което ползвам е 550Д имам и два китови обектива 18-55 и 75-300,но нещо не ми се получават нещата и си мисля,че обективите ми не стават за това.Какъв обектив ще е най-подходящ според вас да си закупя.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв обектив за снимане на аквариумни рибки
Автор: vga   
Дата:   15-08-13 11:56

Специфично е снимането на аквариум и проблема обикновено не са обективите :)

Покажи да видим какво не ти се получава, защото с тези обективи би трябвало да можеш да се справиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв обектив за снимане на аквариумни рибки
Автор: realnoncho   
Дата:   15-08-13 12:05

1. Светкавици
2. По-добър светъл обектив(по възможност макро).

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв обектив за снимане на аквариумни рибки
Автор: mihail_radkov   
Дата:   15-08-13 12:09

3. Поляризационен филтър

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв обектив за снимане на аквариумни рибки
Автор: Boby_   
Дата:   15-08-13 15:13

Зависи какво искаш да снимаш. Снимането на общ план на аквариум е едно, снимането на рибки в макро/close up - съвсем друго нещо. За двете ти трябва съвсем различна техника, подход и осветление.

Конкретен канонски обектив не мога да ти препоръчам, но за снимане на рибки ти трябва макро обектив с бърз фокус, добра светлина (за предпочитане - отгоре), търпение и малко късмет.
Аз лично ползвам една или две външни светкавици с радиосинхронизатор, разположени под ъгъл върху аквариума.

Ето два-три примера на снимки правени така:

https://photo-forum.net/static/site_pics/199/1340788568_1024_Aristo1.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/199/1340477985_1024_Bucc2.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/197/1340477951_950.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/155/b_1333606366_950Stig1.jpg


http://www.aquaportal.bg/forum/index.php?action=mgallery;sa=media;id=1178


http://www.aquaportal.bg/forum/index.php?action=mgallery;sa=media;id=1184


http://www.aquaportal.bg/forum/index.php?action=mgallery;sa=media;id=1179




Публикацията е редактирана (15-08-13 15:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв обектив за снимане на аквариумни рибки
Автор: Tonidi   
Дата:   15-08-13 16:20

Егати невидимия автор!

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв обектив за снимане на аквариумни рибки
Автор: Boby_   
Дата:   15-08-13 20:00

Да бе, аз тъкмо му отговорих и видях, че някой го е анихилирал скоропостижно. :D

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв обектив за снимане на аквариумни рибки
Автор: marchello   
Дата:   15-08-13 20:00

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв обектив за снимане на аквариумни рибки
Автор: Canon   
Дата:   16-08-13 02:28

Boby_
От мен [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв обектив за снимане на аквариумни рибки
Автор: asenr   
Дата:   17-08-13 15:58

Сложил си е шапката невидимка [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв обектив за снимане на аквариумни рибки
Автор:    
Дата:   19-08-13 23:22

Боби мерси за съветите,рибките които искам да снимам са малки около 2-3см.цихлиди Малави,но нещо не ми се получава,ето една снимка;
http://prikachi.com/images/422/6464422Q.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Какъв обектив за снимане на аквариумни рибки
Автор:    
Дата:   19-08-13 23:24

Не знам защо не ми излиза името,казвам се Росен и съм от Шумен/Росен-Шумен/

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв обектив за снимане на аквариумни рибки
Автор: dido1234569   
Дата:   19-08-13 23:37

Ооо Шумен града на първите неща [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв обектив за снимане на аквариумни рибки
Автор: borisu   
Дата:   20-08-13 00:38

При снимане на риби в аквариум осветлението е по-важно от обективите. Ако рибките са по-едри (10-на см или повече да кажем)китов обектив върши работа, Ако са по-дребни трябва макро. Една или две светкавици изнесени над/отстрани аквариума.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв обектив за снимане на аквариумни рибки
Автор: Boby_   
Дата:   20-08-13 09:22

Росене, много зависи от това какви резултати искаш да получиш.
При снимане без свекавица с трицифрен Canon нещата често изглеждат както на твоята снимка - слабата светлина трябва да се компенсира от:
- по-отворена бленда - това си носи недостатъците като по-малка дълбочина на полето и освен това е ограничено все пак.
- по-продължителна експозиция - при скорости под 1/125 и снимане от ръка губиш рязкост, още повече, че малавийците рядко стоят на място, за да ти дадат четвърт секунда време. Аз дори предпочитам да снимам на скорост 1/200.
- по-високо ISO - там пък се появява шум, който по принцип не се смята за чак такъв дефект в снимката, но мен лично адски ме дразни.

Ясно е, че искаш да снимаш с твоя си апарат, затова няма да ти давам съвети да го сменяш. Това ще рече, че ISO-то ти е фиксирано. За добри резултати - до 200.

За да можеш да работиш с бленда над 8 (желателно е даже повече) и едновременно с това скоростта да е над 1/125, ти трябват две неща - светлина и обектив, който не я "губи", т. е. с прилична светлосила. В това отношение дългия не е "оферта". Китовият е по-подходящ. Все пак един Canon EF-S 60mm f2.8 USM Macro би бил доста по-добър вариант. Canon EF 100mm f/2.8 USM Macro е дори по-добър заради дребните рибки.

Аз лично снимам със 105 mm Никонско "микро" и за по-големи риби понякога ми се налага да се дръпна доста назад. :)

Но обективът не ти решава въпроса със светлината. Светлина ти трябва за две неща - първото (и по-маловажно) е за да може апаратът да хване достатъчно добре фокус. Тия приказки, че динамични риби могат да се снимат на ръчен фокус или да ги дебнеш да влязат в предварително фокусирана зона са дивотии - не става така. Затова трябва да имаш някакъв "санитарен" минимум от осветление на самия аквариум - няма как без него.
Втората функция на светлината е по-важна, разбира се - да бъде уловена от матрицата. :) Студийно осветление не виждам как ще докараш до аквариума, затова оставаме на варианта светкавица.
Първият вариант е монтирана на апарата светкавица (вградената също върши работа). Не е много удачно поради ред причини - първо почти винаги има бликове от предното или задното стъкло на аквариума. С добър контрол на ъгъла и после с кропване можеш да ги избегнеш, но не и тези от самите риби - очите, коремчетата често са сребристи и резултатът е тежко прегаряне и загуба на детайл. Все пак понякога, с много късмет и търпение, можеш да изкараш и някой приличен кадър така. Със сигурност по-добър, отколкото без светкавица. Има и още един недостатък - фронталното осветление първо променя чисто визуално нещата и второ дава сенки на неподходящи места.

Решението е сравнително просто - монтирана върху аквариума светкавица. Странично разположена също може да свърши работа, но горната е по-добре.
Обикновено ползвам две, за да покриват по-голяма площ - никонска и един древен Sunpak, който взех втора ръка. Никонската дава по-добри резултати, но не чак толкова, че да си струва разликата в цената заради това. Освен това за по-малък аквариум една светкавица ти е предостатъчна.
Взимаш си един елементарен радиосинхронизатор (комплектчетата предавател с един приемнки са 50-60 лв в България, а на ebay има и по-евтини)- за тази цел не ти трябва TTL, защото така или иначе снимаш на пълен ръчен режим. Боцваш го на всяка светкавица, за която се сетиш, слагаш я върху капака на аквариума под лек ъгъл навътре, като подлагаш под нея високотехнологичен дифузер (например лист хартия) и започваш да си играеш с мощността и настройките на апарата. Всъщност това е най-големият кеф от снимането на риби. :)



П. П. Егати, колко изписах! :D написа:

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв обектив за снимане на аквариумни рибки
Автор: marchello   
Дата:   20-08-13 10:29

... а рибките ще си мислят, че е Нова година. [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв обектив за снимане на аквариумни рибки
Автор:    
Дата:   20-08-13 11:48

Боби,мерси за съветите,много изписано,но качествено.Първо да започна,че аквариума е 300 литра и има 3 броя луминисцентни лампи отгоре,мислех си че е достатъчно светлината,но явно не е.Дали ще излезе по евтино/и с достатъчно светлина/ ако купя осветителни вани,от тях има и много мощни и да ги поставям само когато ще снимам рибите,а и те ще пораснат и си мисля,че по лесно ще се снимат тогава.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв обектив за снимане на аквариумни рибки
Автор: Boby_   
Дата:   20-08-13 15:15

3 луминисцентни лампи не говори много. :) Зависи какви са - дължина, мощност, дали са Т5 или Т8. Може да са и достатъчно, особено при положение, че гледаш Малави М'буна и растения вероятно нямаш.
Ако добавиш осветителни вани, може и да има ефект. Не съм си правил такива експерименти с допълнително осветление - пробвай и сподели резултатите. Ще ми е интересно какво ще се получи. Възможно е и рибите да се стресират много и да се изпокрият.
В такъв случай ще трябва да включиш ваните и да чакаш нещата да се успокоят, но ако светлината е прекалено силна, може да трябва доста време за това.
Общо взето на принципа проба/грешка трябва да действаш. :)[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв обектив за снимане на аквариумни рибки
Автор:    
Дата:   20-08-13 15:22

Всички са с дължина 120см. две са обикновени Т8 36W а другата е Силвания аквастар 36W T8

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв обектив за снимане на аквариумни рибки
Автор: ixus   
Дата:   20-08-13 15:59

Намери си 2бр. YN 460 и жули[smile] . Моя аквариум го снимах посред лято с черна тениска и вълнени ръкавици ,да не се отразявам в стъклото.
http://image.shutterstock.com/display_pic_with_logo/540865/99477659/stock-photo-goldfish-in-aquarium

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв обектив за снимане на аквариумни рибки
Автор: Boby_   
Дата:   20-08-13 16:01

Значи не е толкова малко светлината. Аз светя на 720 литра с шест Т8 по 30 вата.
Остават другите съвети - външна светкавица на първо време. А експериментът с осветителните вани също би бил интересен. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв обектив за снимане на аквариумни рибки
Автор:    
Дата:   21-08-13 13:12

Купих една халогенна вана,но явно не е достатъчна,ето една снимка щракната на бързо


http://prikachi.com/images/562/6469562W.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Какъв обектив за снимане на аквариумни рибки
Автор: Boby_   
Дата:   21-08-13 15:32

Според мен има сериозен напредък в сравнение с предишната сника. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв обектив за снимане на аквариумни рибки
Автор:    
Дата:   21-08-13 22:22

Според мен трябва още много,това е само с една халогенна вана,мисля да купя още една за да има повече светлина,но за около десетина минути светене се вдигна температурата на водата с около градус,затова ще изчакам малко да паднат температурите и започвам с снимките.

П.П.Най-интересното е,че рибите не стресират от повечето светлина,хич не им пука.



Публикацията е редактирана (21-08-13 22:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв обектив за снимане на аквариумни рибки
Автор: slav4cho   
Дата:   28-08-13 14:31

Я дайте акъл, как да си направя капак за аквариума, и към него да прикрепя лампа?

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв обектив за снимане на аквариумни рибки
Автор:    
Дата:   28-08-13 23:43

С ПДЧ моя е така направен и е много здраво.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв обектив за снимане на аквариумни рибки
Автор: sherbit   
Дата:   29-08-13 11:24

prikachi.com компресира сниките. Капак от стъкло две части залепени със силикон, който го играе като панта..лампата отгоре.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »