Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 въпрос за фиксаж
Автор: ivansky   
Дата:   29-04-10 18:19

има ли смисъл да подкиселявам фиксажа, ако след работа го изхвърлям?

метабисулфита за какво служи?

ако е за удължаване на капацитета на фиксажа май няма да ми е нужен при положение, че след работа ще изливам фиксажа.

каква площ (филм или хартия) мога да фиксирам с литър фиксаж, в който има само 250 гр. тиосулфат?

ще има ли някакви странични ефекти при фиксиране на филм и хартия без метабисулфит?

тези въпроси ми се въртят от известно време.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос за фиксаж
Автор: lumix   
Дата:   29-04-10 19:50

Фиксажа е воден разтвор на натриев тиосулфат и натриев метабисулфит, преди него снимката се потапя в във воден разтвор на оцетна киселина, това се прави за да се спре процеса на проявяването.

Естествено, че ако ползваш стоп разтвора(което е строго препоръчително), фиксажа ти издържа на повече копия. Забравил съм вече, колко копия можеш да изкараш с 250гр. натриев тиосулфат, но при всички случаи ще ти стигне за 100 копия 13х18.



Публикацията е редактирана (29-04-10 21:25)

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос за фиксаж
Автор: antonio.caro   
Дата:   29-04-10 20:34

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос за фиксаж
Автор: lipostok   
Дата:   29-04-10 20:51

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос за фиксаж
Автор: lipostok   
Дата:   29-04-10 20:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос за фиксаж
Автор: ivansky   
Дата:   29-04-10 21:00

да, аз знам, че е за подкиселяване, но не знам дали не играе и друга роля, та за това питам.

тиосулфата е супер разтворим.
мисля да си напълня една туба с концентрат вода и тиосулфат и да си разреждам преди работа.

и после у искърУ
ако някой е станал мързелив, и му се занимава с проявяване на филми и копиране, може вече да се обръща към мене.
[smile]
[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос за фиксаж
Автор: ivansky   
Дата:   29-04-10 21:01

липосток, [thankyou]
5 филма....
предоволно е

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос за фиксаж
Автор: lipostok   
Дата:   29-04-10 21:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос за фиксаж
Автор: ivansky   
Дата:   29-04-10 21:10

да, с топла вода и при разтваряне се охлажда много бързо.
мисълта ми е, че в литър може да се разтворят спокойно 700-800 гр, тиосулфат.
така си имам един добър концентриран разтвор, който ще изхвърлям с лека ръка след работа като се има предвид цената на тиосулфата.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос за фиксаж
Автор: lipostok   
Дата:   29-04-10 21:21

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос за фиксаж
Автор: antonio.caro   
Дата:   30-04-10 00:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос за фиксаж
Автор: fotorafi   
Дата:   30-04-10 06:12

Защо спорите за строго установени неща:
-Ако се работи ч/б е необходим кисел фиксаж/ Натриев тиосулфат+ калиев метабисулфит/ Защото проявяването /филм или хартия/е окислително-редукционен процес и се извършва в алкална среда, изплакване във вода и се потапя във фиксажа. Киселината от метабисулфита спира проявяването, а тиосулфата отнема от филма или хартията не осветените сребърни соли.

-След определена работа/ фиксирани филми или хартии/ за да установиш дали фиксажа все още работи, се пуска парченце непроявен филм 100 АСА. Ако за 3-4 мин. стане прозрачен-можеш да работиш още с фиксажа. Допълнителното подкиселиняване на фиксажа увеличава намалената киселинност след определена работа

-Не изхвърляите фиксажа в канализацията. В него има сребро. Налива се в туба с парчета алуминиеви изрезки, да се пресече,после се изпарява и останалата гъста течност се събира. После се предава на фирмите извличащи среброто с електролиза[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос за фиксаж
Автор: LAA4   
Дата:   30-04-10 17:43

SPRAVKA SA FIKSASA ot KURT FRITHZE RASDEL, KISAL FIKSAS.DA FOTOGRAFIRAME BES GRESKA,KNIGATA.RASDEL NEGATIV.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос за фиксаж
Автор: antonio.caro   
Дата:   30-04-10 17:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос за фиксаж
Автор: ivansky   
Дата:   30-04-10 21:15

antone, какъв е тоя алкален фиксаж?

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос за фиксаж
Автор: nickdul   
Дата:   01-05-10 08:30

Алкалният фиксаж е... алкален фиксаж[smilie5]
както има кисел, неутрален, така има и алкален, който е с по-дълга трайност и по-голям капацитет. Тъй като е алкален, между него ипроявителя има само едно междинно изплакване, а не стоп. Рецепти има много, обаче повечето ползват кодалк ( Нaтриев метаборат), който аз лично не успявам нито да намеря, нито да синтезирам. Също така нямам и амониев тиосулфат. Затова ползвам ето тази рецепта за алкален фиксаж.
600 ml вода
220g натриев тиосулфат 5нтахидрат
30 g натриев сулфит анх.
40 g амониев хлорид, т.е. нишадър
5 g Натриев бикарбонат
вода до 1 литър

хлорида и тиосулфата реагират и се получава натриев хлорид и амониев тиосулфат. За разлика от другите фиксажи, този е с миризма на амоняк, и ако се докара на бикарбонат може да се постигне почти безмирисен фиксаж.
Води се еквивалент на фирмения TF4, който има капацитет от около 60листа RC хартия формат 8Х10 инча (около 18Х24см) на литър. Аз лично се съмнявам. Засега 2 2литра съм фиксирал около 30 листа 30Х40см което е близо 80 листа 8'Х10'.
За филм. Около 15филма може да се фиксират, аз фиксирам макссимално 10-12.
Най-добре е след всяко фиксиране да се тества фиксажа с парче филм, хубаво е да не е от водача на лентата - взима се около 3 см от филма и по средата му се капва капка от фиксажа, чака се докато почне да действа, тогава филма се потапя в чиста вода да набъбне желатина, и тогава се пренася във фиксажа. Първо петното, корео се е получило по средата ще се избистри изцяло и по него може да се съди по-обективно когае изцяло избистрено парчето. Времето от потапянето във фиксажа до избистрянето изцяло в ползван фиксаж не трябва да превишава 2Х времето в пресен, нов фикс. Когато то стане 2Х, време е за нов фиксаж


Отговори на това съобщение
 Re: въпрос за фиксаж
Автор: ivansky   
Дата:   01-05-10 15:25

nikdul, благодаря.
натриев метаборат можеш да получиш от натриева основа и натриев тетраборат (боракс) , нбо ще трябва да погледна в какво съотношение се смесват.

смятам, че няма повече какво да питам.
рецепти за фиксаж- бол, но аз ще ползвам най-простата му форма, а именно вода и тиосулфат.

това реши мозъкът ми днес.
благодаря на всички за съветите и препоръките.
[thankyou] [shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос за фиксаж
Автор: lipostok   
Дата:   01-05-10 15:28

Фиксиране като фиксиране, какво толкова! По-гаден е проблема с изплакването после - хаби много време. Пише че смес от кислородна вода и амоняк върши работа. Знам ли, не съм ползвал. Може би трябва! Някога! Ще видим!

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос за фиксаж
Автор: antonio.caro   
Дата:   01-05-10 15:29

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос за фиксаж
Автор: nickdul   
Дата:   01-05-10 15:38

амоняк и кислородна вода, не е най-удачното нещо, има леко разяждащо свойство и може да намали трайността на материала



Публикацията е редактирана (01-05-10 16:47)

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос за фиксаж
Автор: nickdul   
Дата:   01-05-10 16:19

алкалния фиксаж се изплаква по-лесно, може да се направи аналогия с перилните препарати, всички са алкални, нали?
това означава, обаче, че ако не е задъбена добре емулсията, тя може да стане прекалено мека

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »