Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Чуденка за D90, меренето и стъпките за компенсация
Автор: rhyan   
Дата:   28-12-09 22:42

Мъчи ме една мисъл от няколко дни по отношение на меренето с D90. Според спецификацията корекция на експозицията е възможна в рамките на +-5 стопа на стъпки от 1/3 или 1/2.

И наистина скалата е разграфена -2, -1, 0, +1, +2 стопа при стъпка 1/3. т.е. аз ги броя 5 стопа.

Обаче, като сменя стъпката на 1/2 скалата се разширява с 1 стоп, т.е. -3 до +3 през 1/2 стъпка.
т.е. аз броя вече не 5 а 7 стопа!!!!!
Със сигурност динамичния обхват не се разширява, тогава какво се случва?
Моите опити сочат следното - при стъпка 1/2 стопа и високо контрастна сцена, ако експонирам по светлите, така че да не изгорят, в сенките получавам доста повече детайл.
При същата постановка но 1/3 стъпка вкарва сенките директно в зоната на здрача(т.е. напълно черно без детайл), а светлите са по-наситени и по-контрастни.

Наясно съм, че с 1/2 стоп промяна, шанса за грешка в меренето е доста по-голям, но не мога да си обясня промяната в скалата. А може ли аз да бъркам в меренето?

Някакви идеи?

Отговори на това съобщение
 Re: Чуденка за D90, меренето и стъпките за компенсация
Автор: Canon   
Дата:   28-12-09 23:06

Я почни от тези +-5 стопа - това е точно 10 стопа разлика [smilie5]
-5 -4 -3 -2 -1 0 1 2 3 4 5



Публикацията е редактирана (29-12-09 00:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Чуденка за D90, меренето и стъпките за компенсация
Автор: rhyan   
Дата:   28-12-09 23:35

[smilie10] т.е това е динамичния обхват на камерата...
Защо обаче се променя скалата?

Ако не се лъжа при мерене камерата се опитва да докара зоната в която мерим до еквивалента на 18% сиво. От там +2 стопа в светлите е нормално да пратят сенките в дълбоката тъмница, докато +3 стопа е вероятно да вкарат светлите в изгорялата зона и реципрочно да изкарат сенките на светло...

т.е. май трябва да се внимава повече с меренето да не горят highlights...

Я да ходя да си дочета букварите аз :)[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Чуденка за D90, меренето и стъпките за компенсация
Автор: asahi   
Дата:   28-12-09 23:38

Виж бай Адамс какво е писал по въпроса.
Ако си принтнеш един градиент бяло-черно на 20 стъпки, примерно, и го поснимаш на различни корекции може и експериментално да стигнеш до правилния извод.

Отговори на това съобщение
 Re: Чуденка за D90, меренето и стъпките за компенсация
Автор: hotsnail   
Дата:   29-12-09 00:58

динамиката няма много общо с компенсацията

Динамичния обхват е разликата в осветеноста на черното и бялото. Това е горе долу константа зала даден апарат и чувствителност

Компенсацията типа дава възможност дава коригираш меренето на апарата за да стане по-светла илия тъмна снимката

А д90 просто е сложен апарат и трудно се научава

Дерзай. Иди на курса на фото форум или чети книги

Отговори на това съобщение
 Re: Чуденка за D90, меренето и стъпките за компенсация
Автор: asahi   
Дата:   29-12-09 01:16

"Динамичния обхват е разликата..."
Не е разлика, а отношение. Въпреки че никой не мери чиста осветеност на този етап от познания.

Отговори на това съобщение
 Re: Чуденка за D90, меренето и стъпките за компенсация
Автор: corsuse   
Дата:   29-12-09 01:22

D90 е сложен апарат? Това отнася ли се и за D300?

Отговори на това съобщение
 Re: Чуденка за D90, меренето и стъпките за компенсация
Автор: Canon   
Дата:   29-12-09 01:24

В общи линии раните +/- 5EV корекции са маркетингови трикове. Нормалната - достигаща използваемост е +/- 3EV, останалите +/-2EV е фукня - все едно да сложиш на трабант километраж до 300км час - хем е верен, хем е изхвърляция
А, и да - руските джуджета са най-високите /от един стар виц/

Отговори на това съобщение
 Re: Чуденка за D90, меренето и стъпките за компенсация
Автор: harvester_vn   
Дата:   29-12-09 10:47

Ако съм разбрал праволно въпроса- Скалата се променя просто защото през 1/2 стъпка на скалата остава повече място за показване на други стойности.

Отговори на това съобщение
 Re: Чуденка за D90, меренето и стъпките за компенсация
Автор: rhyan   
Дата:   29-12-09 22:02

harvester, и аз си мислех, че може да е заради това, че остава повече място, но ми се струва доста банално. Още повече, че не се споменава нищо в ръководството.

Относно динамичния обхват - поразгледах пълното ревю на dpreview за D90, и общо взето ми стана ясно от къде идват тези +-5 стопа.

За тези които им е интересно

Извода лично за мен е - трябва да внимавам с меренето и мога да ползвам 1/2 стъпка за по-контрастни сцени.

Отговори на това съобщение
 Re: Чуденка за D90, меренето и стъпките за компенсация
Автор: ILiyanKirkov   
Дата:   29-12-09 22:53

Днеска си играх да снимам малко един залез и ползвах компенсацията. Скалата наистина е до 2 или 3, но като въртиш "врътката" за компенсацията цифром си се смяна до +-5. Аз ползвах до -3, вече до 4-5 трябва да е яко констрастно и да искаш да наблегнеш точно на нещо че да е изпозваемо.

Отговори на това съобщение
 Re: Чуденка за D90, меренето и стъпките за компенсация
Автор: asahi   
Дата:   29-12-09 22:55

И ти си се объркал.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »