Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 360° Панорама - проблем?!?
Автор: PoweredbyNikon   
Дата:   25-03-17 20:34

Здравейте,
от 2 дни имам проблем с една панорама. Реших да пробвам за пръв път панорамна снимка и си избрах локация. Нащраках 8 кадъра, които би трябвало да ми свършат работа. Не съм снимал нагоре/надолу, а единствено хоризонта.
Единствено не съм съобразил да завъртя фотоапарата във вертикално положение(вероятно това ме довежда до проблема отдолу). След 3,4 часа търсене на свястна безплатна програма, накрая намерих такава и 8-те кадъра ги превърнах в панорамна снимка(макар и не толкова сполучлива).
Сега целта ми е да се опитам да я кача във FB, но ето там идва проблемът.
Размерът на панорамата трябва да е 2:1 с максимум резолюция 6000x3000.
Как да успея да я направя в такъв размер, при положение, че моята панорама е с извънземни числа (19449x1842).
Като я направя на 6000x3000 и я кача във FB се получава 360°, но снимката е разтегната като мекица с никакво качество при това.
Предполагам проблемът идва от това, че кадрите не са вертикални.
Някой, ако има опит с тези 360° панорами, ако може да помогне. Евентуално, ако може да ми даде съвет, за да не стигам друг път пак до такива фрапиращи неща. За пръв път пробвам и направо съм си на път да се откажа.., а много искам да видя резултата. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: 360° Панорама - проблем?!?
Автор: Pavlov   
Дата:   25-03-17 20:37

От снимка 19449x1842 не можеш да направиш 6000x3000, без да я разтегнеш сериозно. Няма как, пропорциите са различни. Това не зависи от дали си снимал вертикално, или не.

Отговори на това съобщение
 Re: 360° Панорама - проблем?!?
Автор: PoweredbyNikon   
Дата:   25-03-17 20:44

Разбрах го вече, какво ли не пробвах, но не става. Другият вариант е да преоразмеря всяка снимка по отделно и тогава да ги сглобя в панорамна снимка, но си нямам представа как да го направя. Тотално вече блокирах. [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: 360° Панорама - проблем?!?
Автор: b0bb0   
Дата:   25-03-17 22:50

Май няма какво да се направи, височината на снимката трябва да е 9725, а твоята е 1842, пет пъти по-малка.
Изискванията пропорцията да е 2:1 вероятно е за да бъде панорамата пълносферична (360° по хоризонталата и 180° по вертикалата). Ама не знам де.

Отговори на това съобщение
 Re: 360° Панорама - проблем?!?
Автор: киката   
Дата:   25-03-17 22:53

Ако си снимал на открито може да си нарисуваш набето, колкото да влезеш в пропорцията 2:1

Отговори на това съобщение
 Re: 360° Панорама - проблем?!?
Автор: Frenchev   
Дата:   26-03-17 10:46

За да е 2:1 панорамата трябва да е пълна сфера. Тоест да снимаш и надира и зенита.

Освен това за да се получи като хората, трябва да снимаш с панорамна глава спазвайки нодалната точка:

https://youtu.be/k0HaRZi-FWs

Отговори на това съобщение
 Re: 360° Панорама - проблем?!?
Автор: mkaraveloff   
Дата:   26-03-17 21:03

ФБ няма изискване снимката да е 2 към едно. Вероятно проблема е в софтуера, който използваш. Пробвай да презапишеш метадатата от някоя 360 градусова камера, Ricoh thetha примерно.

Отговори на това съобщение
 Re: 360° Панорама - проблем?!?
Автор: PoweredbyNikon   
Дата:   27-03-17 03:00

Първоначално пробвах само да редактирам метадатата на Ricoh Theta S. Качих снимката, но не беше 360 градуса, а просто снимка. После прочетох, че искат да е 2 към 1 и се получи.
Вероятно има начини и да се избегне това, но не съм наясно вече.
Проблема ми е с размерите и затова не мога да я направя като хората. Защото, ако всеки път, като сглобявам снимките, ми се получава такъв голям размер 19000 и нещо си по нещо си..пак нищо няма да се получи.
Затова се чудя какво мога да направя, за да не се получават такива фрапиращи размери.
Да преоразмеря всяка снимка поотделно и тогава да ги сглобявам в панорама или нз..
А до колкото разбрах, с обикновен трипод и китов обектив няма да се получат нещата.
Гледах панорамни глави за 360 градуса от порядъка на 100$, а нещата с FishEye обектив стоят дооста по далеч. [smilie5] Та явно трябва да хвърля някой лев пък тогава да се пробвам пак с панорамите. [smilie8]



Публикацията е редактирана (27-03-17 03:20)

Отговори на това съобщение
 Re: 360° Панорама - проблем?!?
Автор: mkaraveloff   
Дата:   27-03-17 14:10

PoweredbyNikon

Няма да стане без панорамна глава, особено ако си без фиш ай. Пробвай да изтеглиш демо версия на autopano pro на Kolor и виж дали ще стане, програмата ще си сложи логата в експортнатия файл.
Ако имаш погледни www.fb.me/blackseaview . Имам много панорами без да са 2 към 1. Виждал съм, че и от телефоните в режим на панорама става, като е заснето едва 150-180 градуса по хоризонт.
Погледни и този клип https://www.vbox7.com/play:80f11b461f

Отговори на това съобщение
 Re: 360° Панорама - проблем?!?
Автор: PoweredbyNikon   
Дата:   27-03-17 20:40

Ще ги погледна сега. Иначе предпочитам да снимам през нощта и затова исках с фотоапарата да правя 360 градусови панорами. Явно някой ден, когато свършат студентските години ще имам възможност да си купя техника и да продължа с хобито. [smilie5] [smilie5]
Пробвах с телефона и всичко е ок. Изтеглих си програма, с която се работи лесно и само си редактирам метадатата и всичко е 6. :)

Отговори на това съобщение
 360° Панорама - със смартфон и други
Автор: Canon1Dplus1V   
Дата:   16-02-19 20:45

Здравейте!

Нагледно (във видео урок), как да правите 360 градусови панорамни снимки (фото сфери) със смартфон, може да видите ТУК
Всички използвани ресурси са БЕЗПЛАТНИ!

Нощна 360 градусова панорамна снимка ТУК

Интерактивна 360 градусова панорамна разходка ТУК


Отговори на това съобщение
 Re: 360° Панорама - проблем?!?
Автор: chrisnoch   
Дата:   17-02-19 19:24

Панорамните снимки НЕ са задължително фото сфери.
Моля използвайтею правилно термините.

Отговори на това съобщение
 360° Панорама - със смартфон
Автор: Canon1Dplus1V   
Дата:   18-02-19 11:05

Здравейте! [smile]

Имено заради това, че панорамните снимки може да не са само "фото сфери", съм споменал за какво става въпрос.
Панорамни снимки на 360 градуса, могат да се публикуват в Street View, Google maps и Facebook единствено ката фото сфери (3D), ако искате да използвате опциите за разглеждане на същите! [smilie24]
Ако НЕ са фото сфери, се публикуват като обикновени снимки (2D)!
Това е валидно за почти всички сайтове, които показват панорамни снимки на 360 градуса. Изключение правят, някой стари (не обновени) сайтове, които още използват флаш.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »