Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 калибриране на обективи
Автор: nokoniko   
Дата:   21-03-17 10:42

Здравейте момчета. Знам, че е изписано много относно калибрирането на фокуса, но на места чета, че разстоянието от обектива до таблицата се изчислява, като фокусното разстояние се умножава по 5 /например на фокусно разстояние 18 х 5 таблицата трябва да е на 90 см.,а например фокусна разстояне 50 х 5 разстоянието трябва да е 2,5 метра/. Задавам този въпрос, защото четох някъде, че фокусното разстояние се умножава по 2,5..и излиза, че обектив 50мм х 2,5 трябва да е на разстояние 1,25 метра от таблицата. Кое е вярното... [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: калибриране на обективи
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   21-03-17 10:56

Дано не бъркаш санти- и мили- метър. Така ми се вижда.

Отговори на това съобщение
 Re: калибриране на обективи
Автор: iasen2   
Дата:   21-03-17 10:59

http://photocafe.bg/af-adjustment/


много добра статия . искрено ти препоръчвам да ползваш автора на статията за калибрция на обектива. Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: калибриране на обективи
Автор: nokoniko   
Дата:   21-03-17 11:08

Чел съм я статията и ако се ръководя от нея обектив 50 мм. трябва да се калибрира на разстояние от 1,25 метра/1250мм/. Но има статии, в които се обяснява, че се умножава 50 пъти фокусното разстояние и за обектив 50мм. излиза, че разстоянието е - 50х50 - 2,5метра/2500мм/. Затова попитах кое е вярното.

Отговори на това съобщение
 Re: калибриране на обективи
Автор: nokoniko   
Дата:   21-03-17 11:27

например - https://drive.google.com/file/d/0BzPOHi3OlgwFWHJqNHN4X3l6RE0/view?usp=sharing

Отговори на това съобщение
 Re: калибриране на обективи
Автор: tziko   
Дата:   21-03-17 13:17

Най-добре да го калибрираш на минималното предметно и после на най-отдалеченото обозначено на скалата преди безкрайност. Ако се оправи и на двете добре, ако не, си прецени най-често на какво разстояние снимаш и си го калибрирай там.

Отговори на това съобщение
 Re: калибриране на обективи
Автор: nokoniko   
Дата:   21-03-17 15:44

Въпроса ми беше на какво разстояние от таблица за калибриране трябва да поставя апарата с обектива/например 35/1.8G /...

Отговори на това съобщение
 Re: калибриране на обективи
Автор: tziko   
Дата:   21-03-17 16:09

Колкото по-близо ти е таблицата до апарата, толкова ти по-малък ДОФ-а, от там би следвало да ти е по-точно калибрирането(по мое мнение), само че при някои обективи при фокусиране на различни разстояния може да има отклонение, например, на 50см да фокусира точно, а на 5 метра да има фронтфокус. Затова трябва да експериментираш с различни разстояния на таблицата за получиш най-добрия(за теб) резултат.
Друг примери:
Снимаш макро - слагаш таблицата на 50см и калибрираш;
Снимаш портрет - слагаш таблицата на 2 метра(или на колкото обикновено ти стои модела) и калибрираш;

Отговори на това съобщение
 Re: калибриране на обективи
Автор: rganev   
Дата:   21-03-17 21:29

За калибрирането на обектив мисля, че е необходимо по специално оборудване.
Колегата nokoniko вероятно има предвид AF Fine tune, което е калибриране на камерата към конкретен обектив. ... но не съм много сигурен след днешния разговор със сервиза на Профайлд. От там ми казаха, че има вероятност 35/1,8G да не може да се калибрира. Затова щели да калибрират тялото към този обектив, но ще се влоши рязкостта когато използвам другите си обективи. Та се чудя ![smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: калибриране на обективи
Автор: colorphoto   
Дата:   21-03-17 23:47

В Профайлд НЕ калибрират самите обективи - САМО каквото може от телата.

В сервизите на Тамрон и Сигма калибрират самите обективи чрез УСБ свързване и софтуер.

Това са политиките на фирмите.

Отговори на това съобщение
 Re: калибриране на обективи
Автор: ivjordan   
Дата:   21-03-17 23:54

И на мен в Профайлд ми казаха, че 35/1,8 не е добра идея за еталон за калибриране, щото давал отклонения според разстоянието до обекта. Та накрая ми калибрираха тялото по тяхната еталонна петдесетка. Но се получи учудващо добре.
Сега апаратът (Д90) фокусира доста по-точно отпреди, дори с Тамрон и Сигма.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »