Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: Daniel_P   
Дата:   25-02-17 21:19

Проблем

Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: Daniel_P   
Дата:   25-02-17 21:19

Здравейте колеги, от няколко дена се нервя тука с един проблем на който не намирам решение и се надявам някой от вас да даде съвет.
От скоро имам нов компютър,монитор и минах на уин 10 от 7ца.
Монитора го калибрирах и всичко като цяло е супер, но след експорт от Lightroom в jpeg файла се променя доста и не изглежда така както съм го завършил. Снимката става по наситена от към цвят, контраст, а и по ярка. Доста се променя и реално обезсмисля всичко! Интересното обаче е, че на Lightroom и Photoshop се вижда нали както трябва, ехпортвам, гледам снимката с faststone viewer или Windows viewer и нещата не са както трябва, качвам снимката в фейса обаче и там се вижда както в lightrom и Нещата съвпадат почети на 99%, обаче пък като я гледам на телефона в фейса на него пък не ее както трябва и се вижда както на Windows viewera с засилени цветове,експозиция,контраст [smilie2] [smilie5] [smilie2]
И не мога да разбера кво става.
Преди на стария комп и монитор пак имаше някаква малка разлика след експпрт но сега е по осезаемо и се дразня много??? Дайте предложения???
Настойките в Lightroom и Photoshop при експорт са JPEG и sRGB, quality 100



Публикацията е редактирана (25-02-17 21:21)

Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: ANASTAS   
Дата:   25-02-17 21:46

Какъв е монитора?Имах подобен проблем с win 7 и 8.При мен windows viewera показваше като в шопа.А любимия бърз камък сатурираше да си еееебе мамата.Много се нервих докато не прочетох една стара тема от 2010г.
https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&t=1143915&i=1143915&offset=all

[cool]


Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: asahi   
Дата:   25-02-17 21:54

Често се случва нещо да не е направено както трябва. Не ми се иска да говоря общи приказки, но причините са доста и трудно се изброяват.

Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: JXT   
Дата:   25-02-17 22:21

И защо изобщо писа, като те мързи да гледаш и не даваш никаква полезна информация?!?

Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: uzsree   
Дата:   25-02-17 22:46

Ще кажеш ли кой ти е монитора и дали е wide gamut? Кой браузър ползваш?Коя версия е icc профила за монитора v2 или v4?
Комбинация от тези фактори забърква добра каша с цветовете..

Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: s_l   
Дата:   26-02-17 08:29

Информацията за проблема ти е оскъдна, но мисля че се сещам къде те стяга..
Първо новият ти монитор е най-вероятно wide gamut.. От там и големите разлики между приложения които са colour aware и такива които не са.
Win 10 има два вградени "вювера". Единият - "Photos" не е colour Aware - т.е. не може да ти покаже реален цвят - не ползва Colour Management. Реално и във Win Експлоръра tumbinals трябва да са ти пресатурирани и криви цветове, както и иконите, бутоните и всичко системно.
За да ги видиш правилно трябва да ги отвориш в приложение, което ползва системния колор мениджмънт. За браузърите аз лично открих Firefox като единственият способен за сега да ползва колор мениджмънта на win 10 така че ползвам излючително него. Има врътка обаче, че трябва да се зададе профил на браузъра и след калибрация пак да се укаже новият профил. Версиите на профила също имат значение, както е посочил колегата над мен.

Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: Daniel_P   
Дата:   26-02-17 11:25

Добро утро колеги,
Извинявам се че до сега не писах,но малко след като пуснах темата вчера, изненадващо ме поканиха на рожден ден и се наложи да патувам, а след това згазих лука с няколко уискита и отиде коня у ряката :D Сега се излюпвам и още не съм се прибрал, но като се прибера ще пробвам нещата който предлагате!
Монитора е Dell Ultrasharp UP2716D QHD 2560 x 1440DP) with Premier Colour (100% Adobe RGB, 100%sRGB, 100% REC 709, 98% DCI-P3) and LED Light Bar System, IPS
Калибратора който съм ползвал е i1Display Pro, за съжаление трудно стана калибрацията понеже монитора има вградена калибрация която при калибрирането трябваше да се изкл. Но нещо не се получаваше.
В крайна сметка успях уж да го калибрирам с ръчните настройки.
Браузъра който ползвам е Google Chrome,но имам и Мозила ще пробвам с нея!
Коя версия е icc профила за монитора v2 или v4?( не знам точно къде да проверя това?)
Благодаря на всички, надявам се да успея да го оправя[beer]



Публикацията е редактирана (26-02-17 11:26)

Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: s_l   
Дата:   26-02-17 18:15

Калибрирай си монитора читаво. Тези монитори се калибрират малко трудно. Трябва ти софтуера на Dell за калибрация Dell Ultrasharp Calibration Solution. Само той може да пише в LUT таблицата на монитора. Свали си актуалната версия от сайта на Dell. За щастие калибратора ти е съвместим с тази подсветка, така чр ти остава да Инсталираш, ресетнеш монитора и калибрираш. Избираш V2 версия на профила и си го сейваш с дата и описание на цветовото пространство и таргет. Ето ти линк с описание, не знам дали е най-доброто но като го прехвърлих изглежда нормално:
https://fstoppers.com/originals/hardware-lut-calibration-dell-wide-gamut-monitors-104826

Все пак това за което питаш, не е свързано с калибрацията. Явно си имал проблем, за това ти написах горното.
За решаването на проблемите с разликата в картинките ще трябва да си направиш среда от приложения които се съобразяват с профила на монитора. Разликата е по-голяма при монитори със широко цветово пространство като новия, за това може би не си му обръщал внимание на предишния си монитор.

Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: Daniel_P   
Дата:   26-02-17 18:49

S_l благодаря много за инфото ще пробвам всичко което сподели и ще споделя как са нещата! Интересно нещо открих днес макар че знаех че има разлика, днес сравних 5 телефона гледайки една и съща снимка и разликата при всичките е голяма :D Самсунг, Айфон, Сони, HTC и още един Самсунг. Айфонския дисплей се доближаваше най много до Lightroom визията но малко по студени тонове. Самсунг пък по топли но и малко по контрастна картина-Сони беше трагедия както и htc! Весело но все пак имам проблем и ще пробвам с среда от приложения!

Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: m.djorov   
Дата:   26-02-17 20:18

Въпрос - снимките с новото приложение на Windows 10 ли ги гледаш? Ако да - наистина има някаква странно показване от страна на самото приложение. Една и съща снимка в 10-ката гледана със старото приложение, което го има и в 7-цата и с новото - дават разлика. Старото показва нещата както ги виждам във фотошоп и лайтрум, с новото не.
Не им помня имената и на двете, но предполагам се ориентираш за какво става дума

Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: asahi   
Дата:   26-02-17 22:19

Наистина ли мислите, че произволни приложения/апликации ще показват картинките ви еднакво? При това без да сте се постарали?

Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: Daniel_P   
Дата:   26-02-17 23:03

Явно не, утре ще си по играя да видя дали ще се подобрят нещата, днес открих още объркващи неща с фотошопа иначе Google Chrome и мозила показват еднакво! Днес открих че като направя експорт от save for web в шопа после пак се вижда различно в faststone където е отметнато да се съобразява с колор профила, но все пак чарвенто избива и се вижда различно от както трябва да е, интересно обаче е, че като пусна вече експортнатия файл обратно в шопа, снимката изглежда още по зле и експонирана от цветове и др. Но като отметна да добавя цветния профил в файла я няма тази драма и като се пусне обратно в шопа се вижда така както преди да е експортнат. Но преди и без да се даобавя тази отметка се мисля че беше ок, но не съм сигурен как беше на стария комп. От Lightroom експортнатите файлове ако ги импортна обратно се виждат както трябва! На Мозила и Хром се виждат както трябва качени в фейса, през айфон също се вижда близко, с Самсунг се вижда близко до това както на компа с Faststone, с Сони се вижда пък вече мега чарвено което си им е запазена марка на сонитата! Но в крайна сметка не разбирам защо faststone и Уиндоус апликацията така доста променят и в крайна сметка дали реално имам проблем или просто преди понеже монитора ми не е можел да ми покаце тези недостатаци между различните програми не съм знаел! Утре ще си по играя и ще задам нови въпроси споменавайки всички настройки на който са настроени програмите и дали нещо трябва да се променя[beer]



Публикацията е редактирана (26-02-17 23:12)

Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: Simbon4o   
Дата:   26-02-17 23:34

Накратко - не трябва да имаш профил в уиндоуса. Направиш ли такъв той променя това което виждаш извън софтуера на Adobe. Можеш да го прилагаш със софт прууф в софтуерите, но е неудобно. Ако монитора има хардуерна калибрация - няма нищо по-добро от това, ползвай нея както ти е описал колега по-нагоре - със софтуера на Dell

Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: uzsree   
Дата:   27-02-17 00:49

Прав е Simbon4o. Виж дали можеш да си сменяш цветовото пространство от монитора. Хардуерното калибриране е дъ бест.

Аз имам монитор който е wide gamut, но не се калибрира хардуерно и с времето научих всички програми които не показват правилно цвета. То си правилно де, ама само за тях си...

И fast stone не е от тях.

Windows photo viewer e color aware, но само ако профила е v2. За тъмбнейли не е.
Chrome e color aware само за снимки които имат вграден профил. Тези които нямат профил ги показва в дефолт гамута на монитора, т.е. грешно... Малко снимки в интернет са с профил aRGB..
Firefox иска са включиш color management и после показва правилно снимките, стандартно в SRGB:

Теб това не те касае, ако можеш да си сменаш профила от монитора. Избираш SRGB и всяка снимка ти се показва в SRGB пространство, ако искаш избираш adobeRGB и пак така.

[smilie21] После ги гледаш на пет различни монитора/телефона/таблета и всички са различни [smilie21] Ама това си го забелязал вече[smilie10]

И като съвет към всички, ползвайте функцията "embed color profile" при снимки за интернет

http://users.wfu.edu/yipcw/atg/adobe/cs4/pscs4/embedicc/images/pscs4-save_web-jpg-1-tooltip.gif

Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: Daniel_P   
Дата:   05-03-17 19:44

Здравейте колеги,
Цяла седмица го мисля и се занимавам с този мой монитор, че на всичкото отгоре и рутера ни се скапа и 3 дена без нет. В крайна сметка все още не знам какво става.

Така пробвах да калибрирам монитора отново както ме по съветвахте, доста четах и изпълних всички стъпки който трябваше. Но за съжаление не успешно, този Делл има вградена функция Uniformity Compensation Calibrated която като смениш на Color Spase се излючва и става грозно, монитора в лявата част започва да зеленее и въпреки завършена хардуерна калибрация тоба си остава така [smilie2] Оказа се че доста хора се оплакват от този проблем. В крайна сметка го калибрирах по нормалния начин като зададах V2 профил. Чудех се дали да се мъча да го върна тоя монитор но не се знае ако го сменят дали новия няма да е пак така. Та за сега мисля да си остана така.

Но голямата разлика от кадъра в Lightroom i Shopa е найстина голяма спрямо това което се вижда с Fastone i Windows Viewer. Днес си закачих и стария монитор Dell Ultrasharp U2415 с HDMI в режим clone display установих че стария по малко променя кадъра, на новия червеното е по засилено, не знам това дали не е от по голямите му жъзможности.
Днес качих и малко нови снимки в web site ми и останових че в tumbinals като се разглеждат снимките са по наситени, като ги отвори обаче стават като в lightroom, снимки в други папки който са правени преди верме преди за пръв път сам си калибрирал стария монитор не се променят(явно защото не съдържат профайл).

В крайна сметка не знам сега имам ли проблем нямам ли? Може би с стария монитор тези неща са били по невидими, но в крайна сметка след като завърша даден кадър в Lightroom и след експорт стане зле и много хора след като го кача в нета ще го видят по червен и с друго усещане не разбирам целия филм????

Ще пробвам да кача два примера да видите разликата




http://i66.tinypic.com/2vaf483.png
http://i67.tinypic.com/2dbqg5d.png




Публикацията е редактирана (05-03-17 19:51)

Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: Daniel_P   
Дата:   05-03-17 19:46

Опитах се да ги вмъкна но нещо не става :( забравил съм как.



Публикацията е редактирана (05-03-17 19:57)

Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: Daniel_P   
Дата:   05-03-17 19:59





Публикацията е редактирана (05-03-17 19:59)

Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: Pavlov   
Дата:   05-03-17 20:10

Даниеле, тези двете картинки са скрийншотове от компютъра ти, нали? Щом при тях има разлика в цветовете, а и аз я виждам на моя компютър - спокойно можеш да изключиш монитора като фактор. Разгледай си внимателно настройките на цветовите пространства на апарата, и тези на Lightroom. Там някъде е несъответствието.
Между другото, при мен няма разлика между снимка в LR, и експорта ѝ в JPEG, разгледан с FastStone.

Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: chepkata   
Дата:   05-03-17 20:12


http://oi66.tinypic.com/2vaf483.jpg




http://oi67.tinypic.com/2dbqg5d.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: Daniel_P   
Дата:   05-03-17 20:52

Chepkata благодаря!
Павлов благодаря и на теб, да скриин шотове са едната в lightrom другата след експорт в faststone, Настройката в апарата е sRGB. А в lightrom не намирам някакви особени настройки, при експпрт е зададено Jpeg, color spase sRGB, quality 100! Ако някой знае нещо друго което може да се направи ще се радвам да сподели.
Павлов а твоя монитор калибриран ли е ???
Понеже като ресетна всичко и изтрия калибрацията и при мен дава едно и също и в lightrom и Faststone!



Публикацията е редактирана (05-03-17 20:56)

Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: Pavlov   
Дата:   05-03-17 21:06

Не, никога не съм го калибрирал. С HP Z24i съм.
Така е при мен:


http://picbg.net/u/29353/40576/855209.jpg



Това последното обаче, което написа, ми обърка понятията [smilie11] . Нямам идея как може калибрирането на монитора да се отразява на експорта на Lightroom ... Изчакай да се появи някой по-разбиращ от мен по въпроса.
Успех.

Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: Daniel_P   
Дата:   05-03-17 21:38

Аз така го разбирам Lightroom i Photosop използват профила създаден от калибрацията, но макар и да е зададен като системен профил доста от програмите не могат да го ползват на 100%, Brightnes и Contrast се задават на монитора и реално бялото уж е бяло. Не знам но в крайна сметка всичко е страно и объркващо.



Публикацията е редактирана (05-03-17 21:40)

Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: roumen6   
Дата:   06-03-17 09:48

всичко е много просто - четене и asahi и си готов! [beer] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: asahi   
Дата:   06-03-17 09:55

И какво? Да дойда Асахи да ти каже, че Лайтрум и Фотошоп не използват профила, създаден от калибрацията? Не е ли по-лесно да се попиташ откъде го "знаеш" това и да провериш дали наистина е вярно?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »