Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Съвет за камера и обектив за фотография на храни
Автор: vkk1   
Дата:   26-02-17 02:46

ами как няма да говорят за осветление, като в заданието това е основният момент. Както вече неведнъж ти казаха, всяко едно от посочените тела ще свърши работа, гарантирам, че разлика в изображението между д5000, 5100, 5300, 3300 - няма да видиш. За тези артикули ако търсиш дефокус някакъв си, грабваш една 35-ца 1.8 и си в играта. Ако и дефокус не щеш, отваряш базара и купуваш първия 18-55 вр за 80лв. Разбира се, винаги можеш да купиш и макротата от първия ти пост и да издирваш там "детайла" [smile] Ще разбереш по трудния начин, че майката му е осветлението, странно защо винаги хората искат да си строшат главата сами.
ПС: В началото ми беше много симпатичен с желанието си да развиете някакъв бизнес от нулата и гоните високи цели, аз безкрайно уважавам такива хора, защото някога и аз тръгнах от абсолютното кръгче и около мен само чувах - "това няма да стане", ама тука в темата ти казват как да стане, а ти пак си знаеш твоето [smile]
В този ред на мисли и аз се придържам към мнението на Гена - купи си каквото ти харесва и дерзай.
Поне уважавай мнението на участниците в темата ти, защото ти самия поиска съвет от тях и е малко кофти така накрая ...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за камера и обектив за фотография на храни
Автор: MARLOV   
Дата:   26-02-17 08:37

100-il, 100 пъти ти казаха какво ти е необходимо.Аз лично не разбирам за какво ти е макро обектив!? Какви са тия храни с размер 20-30 мм!?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за камера и обектив за фотография на храни
Автор: Pavlov   
Дата:   26-02-17 08:56

Автор: 100-il
Дата: 25-02-17 21:16
Целта на темата е да получа малко помощ и съвети относно гореспоменатите тела и обективи. Искам да разбера подходящи ли са за целта и ако да, към кое тяло и обектив да се насоча.

Да, подходящи са. В смисъл - можеш да направиш сполучливи снимки с всяко едно от изброените тела. Естествено, по-високите класове си имат някои допълнителни екстри, които след време в един момент може да се окаже, че са ти нужни. А може и не, отсега няма как да го предвидим.
Относно обектива - добре е да има макро възможности, в случай, че ти потрябват. Но според мен за снимки на храна е важно да имаш верни цветове, не само детайл. Затова аз лично бих търсил обектив с минимално ниво на хроматични аберации. Чистят се трудно, а понякога е и невъзможно. Sigma 70/2.8 в някои ситуации дава много гадни лилави оттенъци, които могат да развалят снимката. А по мои наблюдения Canon EF-S 60/2.8 macro е много добре коригиран точно срещу такива дефекти. Затова ти препоръчах канонска система.
Но щом си фен на Nikon - така да е :)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за камера и обектив за фотография на храни
Автор: bg2014   
Дата:   26-02-17 09:12

Nikon Micro-Nikkor 60mm F/2.8 G AF-S ED - 490$ - е по-подходящ от изброените.
Никон Д5300 е идеалното съчетание. Успех!

Един може да събира акъл от грешките на другите, а друг може да събира акъл от собствените си грешки. Помисли!
Всеки Никон обектив с буквата "G" след цифрите ще има автофокус, а с буква "D"няма да има автофокус.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за камера и обектив за фотография на храни
Автор: 100-il   
Дата:   26-02-17 10:38

@vkk1 - ами как няма да говорят за осветление, като в заданието това е основният момент.
Заглавие на темата: Съвет за камера и обектив за фотография на храни.
В темата питам изрично за камера и обектив. И това го правя с цел понеже знам, че фотографията е наука и в нея има много повече от камера и обектив, че са необходими много неща за добри снимки, но просто не исках темата да се размива.

Поне уважавай мнението на участниците в темата ти, защото ти самия поиска съвет от тях и е малко кофти така накрая ...

Недей така, моля те! Поне няколко пъти написах: "Благодаря за съветите", "благодаря за мнението", "благодаря за отделеното време", "Благодаря на всички", "всеки има мнение и аз уважавам това". Аз съм искрен и откровен човек и като напиша нещо, наистина го мисля.

странно защо винаги хората искат да си строшат главата сами.
Много е хубаво човек да умее да се учи от грешките на другите, но това не е лесно. Хората най-често се учат от собствените си грешки поради причината, че като преминават през тях има емоция с която се обвързват и се запомнят за цял живот [smile]

Може би аз имах грешни очаквания и затова темата се проточи по-дълго. Аз намирам за много полезна информация нещо от типа:

Това тяло е подходящо, но по-добре го съчетай с обектив еди какъв си модел на еди коя си марка, евентуално можеш да го купиш от тук. Този е по добър защото...
Или пък тези тела, не са добри, по до-бре вземи тяло еди какво си, на еди коя си марка, защото... Сложи му обектив еди какъв си....

Да имаше и подобни коментари, които бяха супер полезни, за което поклон.

Повечето хора обаче просто казват: "осветлението е по-важно", "няма смисъл в снимането на манджи", "всеки апарат ще ти свърши работа", "вземи си 50-ка", "вземи си 40-ка", "1.8", "2.8", "вземи си варио" и т.н. [smile]
Аз не съм фотограф и съм слабо запознат. Мнения от типа пак са полезни, но за жалост на мен не ми говорят много [smile] Вие може би сте запознати със всички термини и характеристики, но аз хал хабер си нямам, така че ще ми е много трудно да отида и да си взема една 50-ка. Ама каква точно 50-ка, коя разновидност, на коя марка, и т.н.

В крайна сметка, мисля че получих доста полезна информация, така че още веднъж Благодаря много на всички за отделеното време и за вниманието!. Пожелавам здраве и късмет на всички участници във форума!


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за камера и обектив за фотография на храни
Автор: iasen2   
Дата:   26-02-17 10:54

Ще ти перефразирам въпроса "В Русе с коя линия на трамвая да стигна до кв. Чародейка "

отговор: " в Русе няма трамвай " [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за камера и обектив за фотография на храни
Автор: kvakioh   
Дата:   26-02-17 11:36

Никон 5-а серия някакъв, заради дисплея, примерно 5300. Обектив 40мм макрото на Никон, осветление и статив. Това стига. Има варианти достатъчно и при другите марки, по-евтини или по-скъпи.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за камера и обектив за фотография на храни
Автор: vkk1   
Дата:   26-02-17 11:45

Добре де, защо не приложиш една снимка на подобен продукт с резултат, който искаш да постигнеш? Това би отговорило на много въпроси.
Че снимането на торта един метър може да се окаже приключение. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за камера и обектив за фотография на храни
Автор: imitev   
Дата:   26-02-17 12:36

Така и не разбрах - къде ще се използват получените снимки?

Ако е за фацебока и принтове до 13х18 - всяка себеуважаваща си турбосапунерка ще ти свърши идеална работа, ако боравиш правилно с осветлението.

Купуването на скъпа техника само по себе си не води до качествени снимки.

Ще останеш доста разочарован от чисто новия си скъп апарат със скъп и качествен обектив.

После ще започнеш да четеш, да пишеш тук, ще те нахранят няколко пъти и ще установиш, че съвременната фотография е съвкупност от осветление, снимане и обработка на компютъра.

Иначе ще стане това:



а не това:





Първо ще започнат въпросите защо е тъмно/светло, ще оправите форумно експонацията като те засегнат 10на пъти, след това ще минеш през въпросите защо не е на фокус и, бидейки нахранен още 20 пъти, ще разбереш що е то DOF и как влияе на изображението. Ще питаш защо не стават целите снимки на фокус с твоя чисто нов, остър и скъп обектив и ще научиш че има tilt-shift обективи, които няма да си купиш и ще обсъдите focus stacking-а и други похвати. Ще те нахранят още 50 пъти...

Ще започнеш да снимаш в RAW, да обработваш, да експериментираш и има 2 варианта: да ти допадне и да продължиш да снимаш или да решиш, че е трудно и да метнеш техниката в шкафа.

Виждал съм и двата изхода, като разликата е, че турбосапунерката може да я дадеш на децата / бабите, а скъпата и тежка техника ще отлежава в къщи...



Публикацията е редактирана (26-02-17 12:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за камера и обектив за фотография на храни
Автор: PhotoBo   
Дата:   26-02-17 13:18

Nikon D5300 и Nikkor 50/1.8G бих взел аз и смятам, че ще ми свърши работа. И 60/2.8 микро-то също би ми свършило работа! На теб предполагам също! По-конкретно не знам как да го кажа. Успех! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за камера и обектив за фотография на храни
Автор: 100-il   
Дата:   26-02-17 15:26

@kvakioh - Супер, това звучи добре, най-вероятно ще взема по-къс обектив.

@vkk1 - Не смея да прилагам снимки, понеже в нета има много които ми грабват вниманието, но те са супер професионални и на мен ми е ясно, че трудно ще успея да направя такива :) Тоест аз искам да правя снимки подобни на втората и третата които е публикувал @imitev само че едно е да искаш, едно е да можеш :) Както ти да е, аз мисля че събрах достатъчно полезни мнения, така че Благодаря на всички.

@imitev - мисля, че вече споменах, че снимките ще се ползват предимно за онлайн маркетинг, социални мрежи и за фирмения уебсайт. Е ще са необходими някои снимки за офлайн материали като брошури, флаери и т.н. В бъдеще може да са необходими и за някои по-сериозни неща, като рекламни постери и брандиране на по-големи неща като автомибил, витрина и т.н. но за тях най-вероятно ще си се викне про-фотограф.

Не мога точно да кажа какви снимки искам да правя понеже няма да са всички еднообразни. Тоест не искам всички да са торта в цял ръст, изцяло на фокус. Както и не искам всички да са тип фокус в един елемент и отстрани блъри. Исками са да са разнообразни :)
От снимките които си показал, определено не искам да правим снимки като първата торта [smile] . Но съм на ясно, че се искат доста умения и опит за да постигнеш резултат като на 2-рата и третата снимка. Така че може би някъде по средата ще бъде напълно задоволително за момента.

@PhotoBo - Няма нужда от повече конкретност. Благодаря ти [smilie24] Намерих посочения от теб обектив в ebay.com http://www.ebay.com/itm/191776411557?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
. Мисля да взема него за начало понеже е и доста по - евтин, пък в последствие може да взема и нещо друго.

Хора благодаря много на всички. Събрах инфото от което се нуждаех. Извинявам се ако съм засегнал или пренебрегнал някой.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за камера и обектив за фотография на храни
Автор: hose   
Дата:   26-02-17 16:20

60-ката ще ти е дълго според мен, иначе страхотен обектив, но по-скоро препоръчвам 40 микро ДХ

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за камера и обектив за фотография на храни
Автор: bg2014   
Дата:   26-02-17 17:10

Сега вече,след като се кротна и може да се говори свободно да ти кажа и аз (защото преди искаше да сме точно по темата, затова ти посочих твоя обектив по-късия)
Та ЗАЩО не си вземеш един варио обектив на 2.8 светло?
Примерно 28-70 /2.8. Има такива евтини Сигма, Тамрон обективи - около 250 лв. Този обектив ти дава свобода в ММ както и свобода ДОФ.
При снимане на бленда 2.8 от 1 метър имаш ДОФ 8.4 на 35 мм и 6.4 на 40 мм.
Едва ли ще ти трябва по-малък ДОФ. И когато разбереш колко е разликата между 2.8 и 1.8 ще си наясно ДАЛИ ти трябва обектив на 1.8 светло.
Това е един интересен вариант, защото АКО 2.8 не ти пасне (което е невъзможно) този обектив ще го продадеш на същата цена, но ще имаш опит.
Това е. Успех!



Публикацията е редактирана (26-02-17 17:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за камера и обектив за фотография на храни
Автор: vkk1   
Дата:   26-02-17 17:27

ами добре, щом харесваш снимките на имитев, виж с какво са направени: Канон 40д от 2007-ма година и Канон 500д от 2009-та. Сега мисля си отговаряш сам колко е важно тялото в случая [smile]
За обективите, едната е с варио на ф5, другото на 60 с 4.5. При исо 100 и 1/125 ... сети се кое е важното, за да ги постигнеш.
Между другото, идеята на bg2014 ми се струва доста добра.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за камера и обектив за фотография на храни
Автор: 100-il   
Дата:   26-02-17 17:33

@bg2014 - Благодаря ти за съвета!

Четейки доста от вашите мнения, както и разни статии на същата тема като тези например:

1) https://photographylife.com/best-nikon-lenses-for-food-photography/


2) http://blog.creativelive.com/best-camera-lenses-food-photography/


3) http://twolovesstudio.com/blog/4-ultimate-food-photography-lenses/


Реших да взема следното като за начло:

Тяло Nikon D5300 + Обектив - Nikon AF-S Nikkor 50mm f/1.8G

В последствие може би ще добавя и Nikon Micro-Nikkor 60mm F/2.8 G AF-S ED или пък 40mm макро версията.

Благодаря на всички още веднъж! Пожелайте ми успех и като стартираме бизнеса лятото или есента ще ви пусна първите ми некадърни снимки с тази техника [smile]

Пожелавам ви всичко най-добро! Много късмет и щастливи мигове!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за камера и обектив за фотография на храни
Автор: imitev   
Дата:   26-02-17 17:44

Понеже:
1. Ще снимаш предимно за WEB и т.н.
2. Ще се снима предимно на затворени бленди - спокойно можеш да минеш с китака 18-55 или някое по-дълго варио като 18-105, 18-85 и подобни на първо време, докато разбереш ще стане ли фотограф от теб или няма. Достатъчно са остри за снимки за WEB, социални мрежи и лепене на автомобили.

Аз бих си ги купил от базара, заедно с апарата на старо и да снимам с кеф за 5-600 лева.

Ето примерно първия комплект в базара, който намерих на 2ра страница: https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=88765


Идеален е за начало + домашно и туристическо снимане.

Може да си вземеш и малко осветление за още някакви пари.

После направи половин година стаж и ще знаеш какво не ти харесва, какво искаш да промениш и а и ще можеш да го разкараш с минимални загуби.

Иначе ще дадеш едни 1000 доларес за техника, с която в началото ще правиш снимки като първата, а после ще установиш, че въобще не е върха на сладоледа, а е просто евтина любителска заигравка, с бавен и неточен автофокус, кофти мерене - просто прелюдия към сериозното харчене на пари.

Ако си решил да се отръскаш с парите - аз нямам намерение да те разубеждавам. Парите са си твои, а кефа няма цена, мерака се гаси с пари...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за камера и обектив за фотография на храни
Автор: bg2014   
Дата:   26-02-17 17:45

Добър избор. Успех! И да покажеш снимки, ей.....

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »