Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Съвет за камера и обектив за фотография на храни
Автор: 100-il   
Дата:   24-02-17 15:52

Здравейте,

Изчетох доста теми във форума, някои от които доста полезни и донякъде свързани с моето питане, но нито една не дава конкретен отговор на моите питания.
На кратко казано, нужен ми е приличен фотоапарат и макро обектив за продуктова фотография. Основно техниката ще се ползва за снимане на сладкарски изделия и печива. Размерите са от неща за една хапка до грандиозни 5-6 етажни торти. Снимките ще се правят в затворено помещение с постоянно осветление и декори за които вече съм се погрижил.
Имам човек който ще пътува скоро до USA и за това техниката мисля да я поръчам от там с цел да се възползвам от доста по-ниските цени.

Като цяло съм се спрял на марката Никон за камера и по - точно гледам следните модели: D3300, D5300, D5500. Питането ми е дали има съществена разлика между двете серии D3000's и D5000's. Четох доста ревюта и сравнения и основните разлики които аз намирам като човек дето не разбира почти нищо са по-високите граници на ISO-то (при D5500), повече фокусни точки, въртящ се дисплей (с тъч скрийн при D5500) и някои други.
Моля ви споделете вашето мнение и ми дайте съвет към коя серия да се насоча. Разликата в цените не е кой знае колко голяма. D3300 - около 400$; D5300 - 500$; D5500 - 560$. 160$ не е болка за умиране ако D5500 е съществено по-добър.

Отворен съм също така и за други предложения. Може и втора ръка, стига разликата в цената на старо да не е минимална с новите.

Относно обектив, пак доста мнения, ревюта и т.н. изчетох.
Като цяло искам макро обектив понеже някои торти, предимно тези които са направени от зах. тесто са изработени с изключително внимание до най малкия детайл (например супер миниатюрни неща като плетката на шала на снежния човек, който е пред къщата) и много искам всички тези детайли да се покажат на хората.
Повечето хора казват, че добрите макро обективи са от 100мм на горе. Обаче имайки предвид, че няма да снимам животинки, а предимно статични обекти, някои от които доста големи (5-6 етажни торти) ми се струва, че обектив между 50-70мм ще бъде по-подходящ. Предполагам, че ако искам да заснема една голяма торта с макро обектив 100мм ще трябва да се отдалеча доста, което може да е проблем в малко помещение.
Снимките ще се правят на статив (за който също съм се погрижил вече)

Конкретно на въпроса, спрял съм се на два обектива:

1) Nikon Micro-Nikkor 60mm F/2.8 G AF-S ED - 490$

2) Sigma 70mm F2.8 EX DG Macro - 330$

И за двата изчетох доста мнения и като цяло всички казват, че са страхотни обективи. За сигмата като че ли дори има повече хвалби, че е изключително остър и т.н.

Моля ви споделете кой от двата е по-добро решение в моя случай.
Също така, добри съчетания ли са тези обективи с по-горе споменатите тела?
Ще бъдат ли напълно функционални/съвместими с посочените тела или има някои несъвместимости?
Като цяло ще вършат ли добра работа в моята ситуация?
Заслужават ли си 160-те долара повече за никон-ския обектив?

Отново, ако има по-подходящи обективи за целта, отворен съм за предложения.

Благодаря предварително!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за камера и обектив за фотография на храни
Автор: camelasign   
Дата:   24-02-17 16:52

важна е и светлината, не само камерата и обектива. ще трябва да купуваш и осветление

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за камера и обектив за фотография на храни
Автор: 100-il   
Дата:   24-02-17 17:02

Здравей camelasign,

Да напълно съм съгласен. На ясно съм, че камерата и обектива не са достатъчни за добрата фотография. Знам, че по-важните неща са осветлението, кретивност при нареждането на постановката, пост обработка на снимките и прочие. Както вече споменах, част от обурудването вече е налично и в последсвтие ще се добавят още неща.
Аз лично съм на мнение, че когато човек има желание, винаги се намира начин за постигане на задоволителни резултати. Аз лично нямам почти никакъв опит, но пък имам огромното желание да се науча. Имам усещане, креативен съм, тъй че с времето съм сигурен, че получа добри резултати. Целта ми не е да ставам професионален фотограф, а просто да правя прилични, добре изглеждащи снимки на продуктите за нашия бизнес.

Предполагам много може да се каже по темата, но нека не се отплесваме прекалено :) Молбата ми беше за съвети и отговори на конкретни въпроси.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за камера и обектив за фотография на храни
Автор: iasen2   
Дата:   24-02-17 17:46

за снимки на храна изобщо не ти трябва макро обектив
една 50ка и произволен фотоапарат и здрав статив
останалото е светлина и обработка



Публикацията е редактирана (24-02-17 18:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за камера и обектив за фотография на храни
Автор: Pavlov   
Дата:   24-02-17 20:56

Sigma 70/2.8 macro е много як като оптика, но няма мотор. Значи - на тяло D3xxx и D5xxx няма да имаш автофокус. Освен това се разпъва при фокусиране по-близо. Прецени си дали ще ти е от значение. Аз съм снимал с моя повече от 2 години на D5100 на ръчен фокус. Като го купувах, тествах го срещу Nikkor 60/2.8G, определено беше по-остър.



Публикацията е редактирана (24-02-17 20:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за камера и обектив за фотография на храни
Автор: 100-il   
Дата:   24-02-17 21:03

Благодаря ти за полезната информация. Това е добре да го знам. Макар да съм сигурен, че спецално за макрото няма да ми е нужен AF, хич не обичам да давам пари за нещо което не е на 100% функционано.

А никонския обектив как ти се струва, някакви отзиви за него? Заслужава ли си порите, при него има ли такъв мотор?

Някякво мнени или предложение за телата?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за камера и обектив за фотография на храни
Автор: PhotoBo   
Дата:   25-02-17 01:37

Ще си позволя да се включа и аз в темата. Тъкмо продадох моя макро обектив Nikkor 105/2.8 VR, за което винаги ще съжалявам, а може би един ден пак ще се сдобия с такъв... Снимал съм и с Nikkor-a 60/2.8 и останах с изключително добри впечатления, просто не ми пасваше като дължина. Иначе е отличен обектив и може би за случая би свършил работа. Прав е обаче Павлов, като казва, че и една 50-ка ще свърши работа, но наистина светлината ще е от голямо значение за оптимални резултати. Не знам какво осветление си осигурил, но можеш да минеш сравнително евтино с две или три фото лампи и нещата ще се получат. Радвам се, че си се нахъсал така, защото вярвам в същите принципи, че ако човек е достатъчно упорит и находчив, може да постигне желаните цели!
За телата мога само да кажа, без да сравнявам каквито и да е спецификации, че тяло с подвижен дисплей ще ти е от огромна полза в случая! В тая връзка аз бих взел, който и да е от вариантите от D5xxx серията нагоре + 50/1.8G + лампи от ибей (само лампите) и после бих търсил подходящи осветителни тела, на чиито диаметър да паснат.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за камера и обектив за фотография на храни
Автор: Pavlov   
Дата:   25-02-17 09:01

С риск да причиня в темата един дълъг безсмислен спор ... Аз лично, със знанията и опита, които имам в момента, за снимане на храна бих си взел канонска система. Тяло като 750D например, с новото поколение 24MP матрица, и любимия ми Canon EF-S 60/2.8 USM.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за камера и обектив за фотография на храни
Автор: colorphoto   
Дата:   25-02-17 09:20

Снимането на мАнджи има един едиствен смисъл - да бъдат вкарани в заблуда потребителите на храна преди нейната продажба.

Уви,колкото и да се опитам да намеря оправдание за снимащите храна - не успявам.

Това някой да ми казва че снимането на препържени дудуци го вдъхновява за фотография - директно го пращам на някъде!

И аз обичам да хапвам,но,моля Ви не си въобразявайте че статичния кадър на някое хапване може да вкара в естаз някой,различен от диетичка - фанатичка!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за камера и обектив за фотография на храни
Автор: xela1bg   
Дата:   25-02-17 10:51

Не става въпрос за екстаз, а за маркетинг.
Не е ли това идеята на цялата продуктова фотография?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за камера и обектив за фотография на храни
Автор: 100-il   
Дата:   25-02-17 11:15

@PhotoBo - Благодаря ти за съветите. Определено съм съгласен, че ще ми е нужно добро осветление. За сега съм купил два сравнително добри софтбокса със стативи, имам и конструкция за backgrounds, по - натам при необходимост ще взема още някви неща (рефлектори, филтри и т.н.) но за първо време докато усетя как да контролирам светлината мисля че съм ок. Така или иначе бизнеса е още не е стартиран. Сега тепърва работим с една агенция по бранда, съответно до лятото имаме време да експериментираме:)
Относно тялото, и аз клоня доста към такова с чупещ се дисплей, още повече D5500 има и тъч скрийн което по думите на хората доста улеснява навигацията по менютата.
За обективите, ще обмисля варианта за 50/1.8G, тя поне е сравнително евтина.

@Pavlov - Благодаря ти за предложението! Но знам защо, но като цяло см фен на Никон. Не мога да се обусновя, но така го чувствам :) Все пак ще погледна и този вариант

@colorphoto - Както съм споменал в първоначалния пост, не става въпрос за снимане на "манджи", а конкретно за сладкарски изделия (торти, сладки и т.н.) както и някои печива. Също така съм споменал, че нямам намерение да си сменям професията и да ставам професионален фотограф снимащ храна, а просто жена ми стартира нов бизнес и за да покажеш на хората какво правиш и с какво си по-различен ти трябват снимки. За жалост не можем да си позволим да викаме професионалист през няколко дни за да снима новите продукти :) Точно за това искам да подсигуря някаква техника с която да можем да улавяме това което правим. За да се развиваш ти трябва силна маркетингова стратегия която да утвърждава бранда и да стига до повече потенциални клиенти. А както добре знаем, за такъв тип бизнес, 50% от продажбата е в качествените снимки. Ние нямаме за цел да лъжем хората, а точно обратното, искаме да правим изключително качествени продукти и специални торти които преразказват историята на клиента и да покажем това на хората чрез снимки. В този ред на мисли ако правиш уникални снимки които реално не отговарят на качеството на продуктите, много бързо клиентите ще се разочароват и няма да се върнат повече :)

@xela1bg - Напълно съм съгласен с теб.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за камера и обектив за фотография на храни
Автор: GenaDP   
Дата:   25-02-17 12:25

Храната се оценява най-вече през устата, не през очите. Естествено, и някаква визуализация трябва, но за подобни снимки всяка що-годе читава камера (дори и 10-годишен огледално-рефлексен на произволна марка) ще ти свърши работа.
За обектив най-добре си вземи едно светло варио с добри макро възможности (по-универсален инструмент е, и ще можеш да го използваш не само в кухнята). Пример - Олимпус 12-60 заедно с кое да е 4/3 тяло от близкото минало.



Публикацията е редактирана (25-02-17 13:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за камера и обектив за фотография на храни
Автор: dikimee   
Дата:   25-02-17 18:20

Налагало ми се е да снимам сладкарски изделия, нещо че оборудването ми е за мравки и други гадинки. Ето какво мисля като нов човек, тепърва навлязъл в тази материя. Предполагам ще е по-близо до твоята ситуация, тъй като човек като стане експерт понякога взема съвсем базовите неща за даденост и не ги и споменава.

* Осветлението е най-важното нещо и вероятно най-скъпото. Перфектен обектив и камера пак няма да се справят толкова добре, ако светлината е кофти, липсва контраст, сенките са гадни и т.н. Хубаво е да се прочете в гугъл по въпроса за примерни съвети и какво да се внимава.
* Хубав статив е задължителен. Аз си мислех, че мога да мина с евтинийка и после пластмасата поддава и ти разваля композицията, размазва макро детайлите и т.н. Парите, които би дал за стабилизиран обектив спрямо обикновен спокойно могат да отидат за статива.
* Ако снимките няма да се печатат на размер повече от A4, мегапикселите и ISO-възможностите са без значение.Един FullHD монитор/телефон е 2MP. Даже 5 годишни камери не шумят на ISO100 и хубаво осветление.
* Къс макро обектив - аз имам 30/3.5 от SONY и пак ми се налага да отивам далеч за някой по-голям обект. 50+ и 5 етажна торта са просто несъвместими в което и да е помещение, различно от коридор. Като бонус получаваш повече неща на фокус (depth of field) при макро работа.
* Освен ако вече си нямаш фототехника, не взимай нещо съвсем ужасно, тъй като е евтино и върши работа - камерата може спокойно да се използва за туризъм и други събития, а тогава ще си проличат липсите.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за камера и обектив за фотография на храни
Автор: 100-il   
Дата:   25-02-17 18:45

@GenaDP - Благодаря за съвета!

@dikimee - Благодаря ти за полезното инфо.
Относно статив и осветление съм наясно, че са от изключително голямо значение. Както вече съм споменал по-горе, имам стабилен статив, както и два сравнително хубави софтбокса и конструкция за фонове. За първо време мисля, че ще са ми напълно достатъчни. В последствие ще се добавят още неща при необходимост.
Относно снимките, в началото ще са необходими предимно за социалните мрежи и уеб сайта, както и за корпоративната идентичност (брошури, флаери, бланки, etc.). В последствие обаче ще се наложи някои снимки да се ползват и за други цели (брандиране на автомобил, хладилни ветрини, рекламни постери, и т.н.). Може би за някои неща пак ще се наложи да се плати на професионалист. Ще ми се да инвестирам веднъж една сума за камера и обектив които да вършат работа за няколко години напред. Както казах нямам за цел да ставам фотограф, тъй че няма постоянно да ъпгрейдвам техниката (тялото и обективи).
Относно дължината на обектива, от какво разстояние горе долу ще се наложи да снимаш, ако искаш да заснемеш 5-6 етажна торта (1 метър височина горе долу) с макро 50-70мм? Предполагам, че в някои ситуации като споменатата с 5-6 етажната торта, за снимка цял размер може да се ползва китовия обектив, а пък вече за някои по дребни детайли на тората може да се ползва макрото.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за камера и обектив за фотография на храни
Автор: biso   
Дата:   25-02-17 20:04

първо си изясни какви снимки ще правиш и как ще се ползват. ако ще са тифецвани, трябва всичко да е на фокус. такива и със сапунер на статив ще направиш. осветлението - навън, на сянка. за повече от това не плащат.

ако ще е арт тогава търси светъл твърд или теле олбектив за да си играеш с доф-а и бокето

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за камера и обектив за фотография на храни
Автор: 100-il   
Дата:   25-02-17 20:18

@biso - Мисля, че достатъчно ясно е описано точно за каква цел ще се правят снимки и къде ще се използват. Както съм споменал, за принт когато е нужно нещо с по-добро качество може да се вика и професионалист. За 95% от случаите, снимките ще се ползват за маркетинг и то предимно онлайн.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за камера и обектив за фотография на храни
Автор: Ivodam   
Дата:   25-02-17 20:50

Аз също работя във фирма, търгуваща с храни, и съм набеден да правя снимки на нашите продукти. Преди време снимах основно с Канон различни тела и обектив 70-200 / 2.8.
В последно време обаче имам много добри резултати с Fujifilm X-T1 и Fujinon 50-140.

Освен фототехниката и осветлението е много важен хубав солиден статив с хоризонтална греда. Добре е връзване на апарата към таблет и кадриране и снимане от таблета.


https://photo-forum.net/static/site_pics/2016-02/1455046201_selection240bottle.jpg




[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за камера и обектив за фотография на храни
Автор: GenaDP   
Дата:   25-02-17 20:51

Мисля, че достатъчно ясно е описано точно за каква цел ще се правят снимки и къде ще се използват.
За какво ще се ползват снимките и какъв тип ще бъдат са две съвсем различни неща. Ако ще правиш само от типа "всичко на фокус" и сапунерка с М режим и прилични макро възможности ще ти свърши работа (напр. Canon SXxxx IS)

имам стабилен статив, както и два сравнително хубави софтбокса и конструкция за фонове
И за твое сведение - софтбоксовете не светят. Свети туй, дето е навряно в тях. А стативът е последната ти грижа...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за камера и обектив за фотография на храни
Автор: 100-il   
Дата:   25-02-17 21:16

@Ivodam - Благодаря ти за мнението!

@GenaDP - Не искам да бъда груб или да се заяждам, но в тази тема не ви моля за съвети относно осветление, стативи и фотографски техники. Целта на темата е да получа малко помощ и съвети относно гореспоменатите тела и обективи. Искам да разбера подходящи ли са за целта и ако да, към кое тяло и обектив да се насоча. Ако не са подходящи, то би било чудесно да се предложат други конкретни модели от същия клас и в горе долу в същия ценови диапазон.
Нямам намерение да купувам друга сапунерка, понеже вече си имам няколко вкъщи дето само ми пълнят шкафовете. Целта ми е да взема прилична конфигурация от среден клас която да дава добро качество. Разбрах, че дори някои стари апарати могат да свършат работа, но нямам намерение да се връщам назад във времето и да купувам апарати от преди 10+ години.

Благодаря на всички за отделеното време!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за камера и обектив за фотография на храни
Автор: GenaDP   
Дата:   25-02-17 21:23

Тогава си купи каквато камера ти харесва. Всичките стават. Обектив - според размера на продуктите, големината на помещението и желания краен резултат.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за камера и обектив за фотография на храни
Автор: 100-il   
Дата:   25-02-17 21:27

@GenaDP - Ок Благодаря ти!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за камера и обектив за фотография на храни
Автор: vkk1   
Дата:   25-02-17 23:27

Разбрах, че дори някои стари апарати могат да свършат работа, но нямам намерение да се връщам назад във времето и да купувам апарати от преди 10+ години.

Гот, такива мнения харесвам, ето затова е велик този форум, само тук може да се види как 5д мк2 или d700 са по-зле от никон д3300 или 5300 [cool]
Как ще умре Никон, ето поредния с безмислен туч на рамо.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за камера и обектив за фотография на храни
Автор: imitev   
Дата:   26-02-17 00:11

Каквото е намислил човека - да си го купува.

Какво значение има мнението на останалите? Няма те да снимат с техниката...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за камера и обектив за фотография на храни
Автор: iasen2   
Дата:   26-02-17 01:07

хаха, всяка подобна тема свършва по един и същи начин, щото автора на темата си е наумил някаква дивотия и иска някой да му я потвърди
ама понеже не се намират съмишленици на дивотията му и почва да се нерви на другите

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за камера и обектив за фотография на храни
Автор: 100-il   
Дата:   26-02-17 01:31

Май няма никакъв смисъл да продължваме :) Аз ако си бях наумил да си купя някаква простотия нямаше да питам никого, защото когато си наумя нещо го правя.
Единственото което исках да разбера беше, подходящи ли са тези модели апарати и обективи за нещата които ми предстоят или не. Уви повечето хора говореха за осветление и т.н. макар темата да е с друга насока.

Въпреки всичко, благодаря на всички за отделеното време и положените усилия. Всеки има своето мнение и аз уважавам това.

Пожелавам късмет и успех на всички!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »