Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Какви ND филтри да взема?
Автор: Twingo   
Дата:   18-02-17 20:48

Здравейте!

Реших да си взема CPL и ND филтри. CPL-a мисля, че е ясен - четох добри отзиви за zomei, а и е на добра цена. За ND филтрите се зачудих повече -досега съм снимал само с ND4/8, и то доста нискокачествени. Иска ми се да има градиент, т.е. да се ориентирам вероятно към квадратни. Добрите обаче са доста скъпи, а на евтините /KnightX/, нямам никакво доверие. От тях ли да взема за проба, обикновени кръгли, или variable на fotga /или пък друга марка/, и след като преценя точно какво ми трябва, да мисля за по-добри?

Отговори на това съобщение
 Re: Какви ND филтри да взема?
Автор: Twingo   
Дата:   18-02-17 20:49

Ако не е станало ясно - ще се пазарува от aliexpress, а може и от друг китайски сайт - дайте предложения :)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви ND филтри да взема?
Автор: JXT   
Дата:   18-02-17 22:12

Със сигурност не си взимай variable. Вземи си 1-2-3 с различна степен на затъмняване, но не и variable. От личен опит ти го казвам. ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви ND филтри да взема?
Автор: caspin   
Дата:   18-02-17 22:15

aliexpress[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви ND филтри да взема?
Автор: D.S   
Дата:   19-02-17 09:07

Ако ще са градиенти, забрави за китайските филтри по няколко долара парчето. Те така ти преебват цветовете, че сеедно мажеш на живо с фотошопа и то неприятно [smilie18] Cokin и Hitech са добри и не са безумно скъпи. Другото е Lee, но там цените вече са едни ...



Публикацията е редактирана (19-02-17 09:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви ND филтри да взема?
Автор: E.staneV   
Дата:   20-02-17 21:35

Lee са надценени и вече не е 2010, когато бяха най-добрите на пазара. Огледай се за Haida, НД филтрите са от оптично стъкло и по-добри от Лее. Ползвам 10 стопа от няколко години и само суперлативи мога да кажа. Ползвам също Hitech, добри са, но тези от органично стъкло се драскат лесно.


Отговори на това съобщение
 Re: Какви ND филтри да взема?
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   20-02-17 21:40

Аз ползвам 77mm на Hoya PRO ND64 и ND1000.
Не съм забелязъл някакъв дразнещ каст.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви ND филтри да взема?
Автор: Duffer   
Дата:   21-02-17 07:11

Наскоро имах същата дилема - квадратни, но не ми се даваха луди пари за Lee и Hitech, които по всеобщо мнение са надценени. Съвсем случайно открих тази марка: Haida. Страхотно съотношение "цена/качество". Не са "по пет за левче" като най-ниския, китайски клас (Zomei да речем), но не са и на безумните цени на Lee.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви ND филтри да взема?
Автор: EvaJor   
Дата:   21-02-17 09:09

Също съм за Haida- купих 150х150, защото счупих биг стопъра на Лий и съм доволна откъм оцветяване и/или каст.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви ND филтри да взема?
Автор: stalker   
Дата:   21-02-17 09:58

Аз също съм за Haida.В пъти по - евтин, а качеството на изображението сравнено с Lee big stopper - идентично.
Говоря от опит.Лично аз съм с ND3 1000 77mm.Отличен филър.Само една забележка ...резбата е с по-малко навивки и има опасност от прецакване, no малко повече внимание гарантира безпроблемна работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви ND филтри да взема?
Автор: lamerko   
Дата:   21-02-17 11:23

За новата система и аз трябва да купувам филтри, но предпочитам сякаш да са правоъгълни. До тук всички хвалите 3-стоповия филтър, но като цяло той е по-малко проблемен от 6 или 10 стопов - някой има ли реални наблидения с тези китайци? И друго - как стои въпроса с холдъра - кадърен ли е и пръстените отделно ли се купуват?

Отговори на това съобщение
 Re: Какви ND филтри да взема?
Автор: Synthy   
Дата:   21-02-17 11:34

Малко офтопик, но ме гложди един проблем. Имам китайски евтин CPL (8лв. струва). На 18мм проблем няма, като положението се запазва до към 50мм. След това започва да замазва постепенно, като на 200mm вече е мътилка. Обектива е 18-200, като без филтър всичко е 6. На какво се дължи това? Аз лично бих обяснил ако беше обратното - на 18 да маже, а на 200 да е по-добре. НО сега... ?

Отговори на това съобщение
 Re: Какви ND филтри да взема?
Автор: EvaJor   
Дата:   21-02-17 11:42

Аз взех и холдър на Haida- за токина 16-28 и квадратен филтър 150х150, 10 стопа. Засега нямам проблеми с просветки. На този обектив, филтърът и холдърът се слагат, когато обектива е свален от тялото, трябва да се свикне с това. Комплектът за този обектив на Haida включва всичките необходими елементи. Другият филтър на Haida ми е 100х100, пак 10 стопа и го ползвам с холдъра на Лий-пасва си идеално.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви ND филтри да взема?
Автор: Duffer   
Дата:   21-02-17 11:47

lamerko написа:

> За новата система и аз трябва да
> купувам филтри, но предпочитам
> сякаш да са правоъгълни. До тук
> всички хвалите 3-стоповия филтър,
> но като цяло той е по-малко
> проблемен от 6 или 10 стопов - някой
> има ли реални наблидения с тези
> китайци? И друго - как стои въпроса
> с холдъра - кадърен ли е и
> пръстените отделно ли се купуват?

10 стопа Haida, 100x100, използвам го с нонейм холдър (SIOTI) в амазона ги има заедно с пръстена за 22-23 паунда. Много съм доволен, изцяло алуминиева конструкция пасва идеално.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви ND филтри да взема?
Автор: lamerko   
Дата:   21-02-17 11:59

Хм... бях готов да се изръся за Лии, ама май ще се пробвам с тия :)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви ND филтри да взема?
Автор: EvaJor   
Дата:   21-02-17 12:06

От Варна съм, ако желаеш да изпробваш Haida-та предварително-пиши

Отговори на това съобщение
 Re: Какви ND филтри да взема?
Автор: krist   
Дата:   21-02-17 12:09

Имам Хоя НД8, НД64, НД1000 - първите два са тънки, последният - дебел. Доволен съм, с изключение на винетирането при третия. В amazon.uk са на прилични цени. Чувал съм добри отзиви за Formatt-Hitech и от доста време се замислям да си взема 13 и 16-стопа от тях, но поради идеи за смяна на системата изчаквам.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви ND филтри да взема?
Автор: lamerko   
Дата:   21-02-17 12:21

16 стопа не е ли е малко прекалено - там грешката при пресмятане на експонацията би трябвало да е доста голяма...

Отговори на това съобщение
 Re: Какви ND филтри да взема?
Автор: PhotoBo   
Дата:   21-02-17 13:19

Имам само един ND8 и той е Hoya Pro. CPL-и съм сменил няколко, в момента имам три, последния е KASE (получих го безплатно преди няколко дни, като тестов), самите те се хвалят, че бият Lee, като говорим за системи. Може и да е така, ама на мен само за кефа май няма да се изръсвам и за плочки.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви ND филтри да взема?
Автор: kvakioh   
Дата:   21-02-17 22:22

Lee плочките бяха до едно време най-добрите. След като излезнаха Sing Ray, Haida, и други нещата се попромениха. Ползвах Lee, имам още, но не ги ползвам толкова.
Намерих едни Cacagoo, който успешно се справят, ND1000 са, и не съм отчел някаква разлика. На резба са, не с държачи.
А и смених системите, и размерите на филтрите и държачите се смениха...
Zomei също са ок.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви ND филтри да взема?
Автор: steliyanstoyanov   
Дата:   22-02-17 09:05

Разгледайте и ND филтрите Camdiox - Линк

Отговори на това съобщение
 Re: Какви ND филтри да взема?
Автор: lamerko   
Дата:   22-02-17 10:09

Имах Camdiox CPRO SMC Nano ND1000, купен от техния сайт в Германия, но нещо не успях да се справя с него без сива карта. Тоналността е доста висока накрая се отказах - дадох го в комплект с X-T10-ката, като я продавах...

Отговори на това съобщение
 Re: Какви ND филтри да взема?
Автор: steliyanstoyanov   
Дата:   22-02-17 10:15

Интересно, аз нямам каст с моя, но имам само един. Напълно е възможно да нямат еднакви бройки, което автоматично ме отказва от следваща покупка.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви ND филтри да взема?
Автор: krist   
Дата:   23-02-17 18:17

lamerko, в ясен, слънчев ден, от 1/250, с десет стопа ще слезеш на 2 s, с 16 стопа ще отидеш на 1 min - ако ти трябва второто, отговорът е ясен. Може би 13 наистина е по-разумен, но има ситуации, в които 16 ще свърши по-добра работа

Отговори на това съобщение
 Re: Какви ND филтри да взема?
Автор: lamerko   
Дата:   23-02-17 18:46

Говорех за грешката при пресмятане на експозиция, а не дали има смисъл. Все пак няма филтър с точни стопове. При 10 стоповия филтър в повечето от случаите успях да мина през системата за мерене на тялото и да получа точна експонация, но не мисля, че с 16 стопов филтър това ще е възможно. Остава ръчната корекция, а при големи времена си е досадно. Да не говорим, че на старото ми Фуджи нямаше хистограма, а май и на новото няма (още не съм търсил [smilie18])

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »