Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Как да имаме хубаво боке в затворено помещение
Автор: Hagrata   
Дата:   17-02-17 20:08

Здравейте, искам да попитам как да имам хубаво боке в затворено помещение да речем ресторант. От какво зависи и дали е възможно да се постигне такъв резултат с обектив на никон 18-200, чиято бленда е 5,6 на 200мм. Благодаря предварително.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да имаме хубаво боке в затворено помещение
Автор: Duffer   
Дата:   17-02-17 20:10

Не

Отговори на това съобщение
 Re: Как да имаме хубаво боке в затворено помещение
Автор: samurai2   
Дата:   17-02-17 20:13

Да,става[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да имаме хубаво боке в затворено помещение
Автор: bg2014   
Дата:   17-02-17 20:15

Добър въпрос. Ето ти играчка за големи деца:
ТОВА''''
Ето ти и малко четиво към играта:
ТУК...
Че след малко ще стане страшно.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да имаме хубаво боке в затворено помещение
Автор: samurai2   
Дата:   17-02-17 20:16

bg2014 [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да имаме хубаво боке в затворено помещение
Автор: Pavlov   
Дата:   17-02-17 20:18

Дефинирай "хубаво боке" [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да имаме хубаво боке в затворено помещение
Автор: Duffer   
Дата:   17-02-17 20:20

Да и аз чакам да чуя как става "хубаво боке" с пластмасов обектив за 200 лева и максимална бленда 5.6. Не за друго ами да имам после материал да "храня" бунаците дето дават луди пари за светлосилни телета :D

Отговори на това съобщение
 Re: Как да имаме хубаво боке в затворено помещение
Автор: slavi_biserov   
Дата:   17-02-17 20:27

Така днеска за първи път пробвах такива скъпи стъкла на 1100д, за да видя разликата. Благодаря на приятеля ми дето съдейства и ми показа туй-онуй. В затворено тъмно помещение 24-105 f4 IS II, стъклото е от значение, повярвайте ми. И с 1100д ставали такива кадри:
ЦЪК

Пробвах и Canon 135 f2, Сигма 50мм 1.4 мисля и останах без думи направо. За първи път да направя снимка с толкова отворена бленда. [smilie10]

Това е със Сигмата пак на 1100д:
ЦЪК

Отговори на това съобщение
 Re: Как да имаме хубаво боке в затворено помещение
Автор: Hagrata   
Дата:   17-02-17 20:28

Имам в предвид малко от малко да имам боке на задния план, не да ми е всичко на фокус. Просто исках съвет как да настроя апарата или трябва да снимам на 120-200мм.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да имаме хубаво боке в затворено помещение
Автор: quazimodo   
Дата:   17-02-17 20:34

Разлика м/у боке и дефокус ша праим ли[smilie18]? Преди време имаше нещо по въпроса от Горби. А съвсем по темата - всичко зависи от размерите на ресторанта[smilie18][smilie18][smilie18].

П.П. И да, трябва да снимаш на поне 150мм от 2-3 метра, както и да имаш 10-тина метра отстояние от фона. Това само за лицев портрет. За до кръста ти трябва... мани-мани.



Публикацията е редактирана (17-02-17 20:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да имаме хубаво боке в затворено помещение
Автор: lamerko   
Дата:   17-02-17 20:38

Изяснете си първо терминологията :)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да имаме хубаво боке в затворено помещение
Автор: simbon4o   
Дата:   17-02-17 20:48

За да извлечеш максимума от 18-200 трябва да снимаш винаги на най-отворената му бленда която ще варира от 3.5 до 6.3(мисля, че на 200мм е 6.3). Варирането ще е според това на колко мм е.
И така по темата - този обектив е пълен боклук и боке от него ще имаш само на макро кадри или на по-далечни обекти. За хубави бокета и дефокуси и т.н. трябват обективи без зуум. Накратко - покажи кадри каквито искаш да се получат и може да се предложи нещо конкретно.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да имаме хубаво боке в затворено помещение
Автор: steeens   
Дата:   17-02-17 21:27

Зависи и колко е голям ресторанта...и какво точно искаш да снимаш... От 100 до 200 мм на 5.6 може да станат нещата, ако обекта ти е до 3 метра от апарата, а фона на 7 и повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да имаме хубаво боке в затворено помещение
Автор: mogila   
Дата:   17-02-17 21:30

Има конкретен въпрос и още от първия коментар конкретен отговор [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да имаме хубаво боке в затворено помещение
Автор: vkk1   
Дата:   17-02-17 21:30

Приемаме, че говорим за дефокус, а не боке, защото нещата са много различни.
На 200 и 5.6 можеш да докараш чудесен дефокус при определени условия, не по-лош от 200 на 2.8 да речем, но е важно да се изясни големина на обекта в кадъра и отстояние и качество на фона.
Със сигурност ще докараш не по-лош дефокус от един класически 50 на 1.8, а за компресията на фона да не говорим.
Като цяло съм изумен от някои от коментарите по-горе, все повече си мисля, че теоретиците идват твърде много.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да имаме хубаво боке в затворено помещение
Автор: lamerko   
Дата:   17-02-17 21:31

И какво точно ще се снима на 200мм в затворено помещение?

Отговори на това съобщение
 Re: Как да имаме хубаво боке в затворено помещение
Автор: bg2014   
Дата:   17-02-17 21:35

Колега ли си, колежка ли .... не знам. Все едно.
Колега, чети... чети и всичко ще се изясни.
Ето това например.
И след като разбереш горното пробвай да изчислиш колко от обекта и около него ще ти бъде на фокус.
Т.е да изчислиш твоя ДОФ. Пробвай!
Ето с това:
Без тези дреееебни теоретични познания НЯМА да стане. С твоя обектив може и дефокус и "боке" да направиш, но.... при определени условия. И с определени знания и натрупване на опит.
Успех с четенето!



Публикацията е редактирана (17-02-17 21:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да имаме хубаво боке в затворено помещение
Автор: quazimodo   
Дата:   17-02-17 21:49

vkk1 написа:

> Като цяло съм изумен от някои от
> коментарите по-горе, все повече си
> мисля, че теоретиците идват твърде
> много.

Ми недей писА повече по темата тогава[smilie5].


Отговори на това съобщение
 Re: Как да имаме хубаво боке в затворено помещение
Автор: Xizario   
Дата:   17-02-17 21:50

@bg2014 На тоя пример графиката с фокус шифта на 50-тката, що е в статията изобщо?

@Hagrata снимай възмойно най-близко просто, ходи по-близо до обекта.

И не, бокето няма да стане по-добро ако снимаш на 300 в затворено помещение като ресторант.

35мм максимално отворена бленда и гледай да си близо до хората. Ако ти се струва твърде широко, боцни ахроматичен филтър после, и ще получиш кадър като от филм.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да имаме хубаво боке в затворено помещение
Автор: Han_Solo   
Дата:   17-02-17 22:00

[smilie8] smilie8] [smilie8]
МАЛЪК ПЕНЧО

Пенчо бре, чети!
Пенчо не чете.
Пенчо, работи!
Пенчо пак не ще.

Пенча го мързи,
гледа да лежи,
ходи, та се май,
търси да играй.

Време се мина,
Пенчо порасна,
иска да яде,
няма откъде.

1888

-----------------------

А иначе задача с много неизвестни.... но още помня случка преди години когато снимахме паралелно видео нощем на моста до НДК.... аз бях с 85/1.8 колегата със зум 80-200/4 .... а режисьора заяви за моето " силно ме интригува тая картинка"

Отговори на това съобщение
 Re: Как да имаме хубаво боке в затворено помещение
Автор: Dora93   
Дата:   17-02-17 22:07

С макро пръстен можеш да направиш портрет с дефокус с всякакъв обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да имаме хубаво боке в затворено помещение
Автор: Xizario   
Дата:   17-02-17 22:15

Dora93, доста интересно твърдение. Мързи ме да го тествам. Ама ако никой не покаже снимка в близкият час ще се наложи да стана от компютъра и да се убедя в това :)

Това че губиш инфинити фокуса, променя ли нещо, когато реално обекта ти е на фокус, защото си втътнал ринга малко, след като си сложил екстеншън ринга?



Публикацията е редактирана (17-02-17 22:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да имаме хубаво боке в затворено помещение
Автор: славчо1989   
Дата:   17-02-17 22:49

купуваш си 50/ 1,8 и си решаваш проблема

Отговори на това съобщение
 Re: Как да имаме хубаво боке в затворено помещение
Автор: vkk1   
Дата:   17-02-17 22:49

За до кръста ти трябва... мани-мани.

"Колега", това мани-мани като го чуя и ми се догадва, редовно се просурва като стане реч за дълги обективи и портрети.
Я погледни един истински фотограф от каква "мани-мани" дистанция снима.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да имаме хубаво боке в затворено помещение
Автор: metodiev_martin   
Дата:   17-02-17 23:21

vkk1q , редно е да се уточни, че Илко снима със 135мм f2 и фул фрейм, ако авторът на темата е с кропка, на 135мм и бленда 5.6, разстоянието до обекта го касае повече за "бокето"

Отговори на това съобщение
 Re: Как да имаме хубаво боке в затворено помещение
Автор: t.marev   
Дата:   17-02-17 23:22

Кх, кх....аз пък да попитам - туй бокето де, не е ли онуй нещо, дето е отзаде на снимката, а отпреде са другите неща, дето заради тях снимаме?! Едно време в нашто село, тъй беше. Сега мой да е друго! Та такованкана, викам да зеим да опрайм тва дето е отпреде, па онуй отзаде ша го мислим после.....Щото ако туй дет е отпред е добре, онова задньото кой ша ти го гледа?! Па ако отпреде сичко ти е бомбок и маймунсурат, келфайда че си изпедепцал бокето! Ама той сига света се обърнал, не мож го разбра, кое муй предньото, кое муй задньото!
Ленче, я донеси още по една бира!

Отговори на това съобщение
 Re: Как да имаме хубаво боке в затворено помещение
Автор: nyamago   
Дата:   17-02-17 23:30

Много теоретици, объркАхте човека. 'Ми той ясно НЕ ИСКА да чете, 'що го карате, вместо простичко да му помогнете? Дървени философи, че някои и със саркастичен комплекс за превъзходство [smilie22]

Вместо приказки пример: много малка кръчма, няма място обектът ти да е далече от фона (има около 4-5 метра). Най-евтин 'пластмасов' китак 16-50мм, в случая на около 33мм и бленда f/5.0 :


https://c1.staticflickr.com/1/459/30970228584_83e800d8b2_b.jpg



И малко по-голямо закрито помещение (10-тина метра до фона), с най-евтиния пластмасов теле-зум 55-210мм на бленда f/6.3:

https://c1.staticflickr.com/8/7352/9539519124_78046a3c6d_b.jpg



Има и дефокус, и боке (което на японски значи дефокус, но тук дървени философи са му дали друго значение, нейсе). Нито дефокусът, нито бокето са 'приказни' и високите артисти ще им се присмеят, но предполагам на човека това му стига.

И, да - с твоя обектив ЩЕ стане поне като тези примери, поиграй си с няколко проби когато НЕ снимаш събитие, на спокойствие и намери положението, което най-много те устройва.

И честит Петък!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да имаме хубаво боке в затворено помещение
Автор: asahi   
Дата:   18-02-17 00:10

Чакай ся, каква е идеята? Да сложиш най-туристическия и универсален зум и да бичиш арт в затворен помещение? Това никой го не може. И да го направи веднъж пак няма да се хвали.

Ако искаш хубаво боке трябва предварително да се подготвиш - дестинация, модели, осветление, обектив. Ако някое от тези изисквания е оптимално по случайност - късмет. В останалите случаи трябва да се потрудиш върху всеки компонент от уравнението. Опитният фотограф надушва възможността и я реализира. Професионалистът създава тези възможности според заданието.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да имаме хубаво боке в затворено помещение
Автор: vkk1   
Дата:   18-02-17 00:36

martin, така е, не коментирам изобщо качеството на бокето при 135/2 фф и 135/5 или 200 5.6 на кроп.
Но понеже редовно има някой да се изкаже, как ако не снимаш от 2 метра не става и трябвало мегафон, показах нагледно как Илко снима от 10 метра и явно му се получава...
Естествено и веднага се каза как на 200 5.6 дефокус няма да стане - напротив, ако снима лице до раменете на 200/5.6 така ще смаже фона, че няма да се разбере отзад ресторант ли е, море ли е, лозе ли е.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да имаме хубаво боке в затворено помещение
Автор: mihalo   
Дата:   18-02-17 01:29

Сигурно е глупаво от моя страна.. но да напомня, че бокето е страничен продукт, сурогат ...на `УБАВ кадър :)) Имаше тука някъде една тема от някакъв тийн. Нещо, като "Вижте ми бокето" Не разбрало момчето, че има рима с "Ду". Ето, ... казах си приказките :))) [smilie7]

редакция: Не ми се връзвайте, опитвам се да съм полезен и добронамерен... трудно е! [smile]



Публикацията е редактирана (18-02-17 01:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да имаме хубаво боке в затворено помещение
Автор: PhotoBo   
Дата:   18-02-17 06:09

Много нещо се е изписало тука, а е толкова просто да се отговори на човека. Без да влизам в излишни спорове ще дам няколко лични съвета, пък автора ако иска да се вслуша. То не, че вече не се е казало всичко, но ще се опитам да синтезирам.
За да имаш оптимални резултати с приятен дефокус използвайки наличната техника се опитай да си по-близо до обекта и в същото време по-далеч от задния фон, като снимаш на най-отворената възможна бленда на съответната дължина. Примери и в метри са ти дали и калулатори и т.н. Ама вместо да вдигаш целия форум на крак, защо просто не експериментираш преди дадено събитие, даже обекта ти може да не е човек и така сам ще достигнеш до изводите на колегите? Не боли. Нали тия апарати ги взимате да снимате, а не да пишете с тях [shtrak] [shtrak]
t.marev [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да имаме хубаво боке в затворено помещение
Автор: quazimodo   
Дата:   18-02-17 06:29

написа:

> martin, така е, не коментирам изобщо
> качеството на бокето при 135/2 фф и
> 135/5 или 200 5.6 на кроп.
> Но понеже редовно има някой да се
> изкаже, как ако не снимаш от 2 метра
> не става и трябвало мегафон,
> показах нагледно как Илко снима от
> 10 метра и явно му се получава...
> Естествено и веднага се каза как
> на 200 5.6 дефокус няма да стане -
> напротив, ако снима лице до
> раменете на 200/5.6 така ще смаже
> фона, че няма да се разбере отзад
> ресторант ли е, море ли е, лозе ли е.


Ma то само с обикаляне на "шопи" не стаа! Требе си и да си се опитвал да направиш това, за което говориш. Попрочети малко от какво зависи ДРИП-а и пробвай да вкараш в кадър средностатистическо човешко лице с ФР 200мм. Също така не забравяй, че всеки обектив има и минимална дистанция на фокусиране. Та на един твърдак 200/4 за ФФ тя е 3 метра[smilie18]

П.П. Чей, че щех да те пропусна - твоят пример онагледява това, което се случва, когато не снимаш нито с "бръз", нито със "светъл" обектив[smilie18] [smilie18].



Публикацията е редактирана (18-02-17 06:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да имаме хубаво боке в затворено помещение
Автор: bg2014   
Дата:   18-02-17 10:56

И след всичко изписано един въпрос.
ЗАЩО трябва да се снима с такъв обектив?
Защо с лява ръка се бърка в десен джоб?
Не са два въпроса, един е....

Отговори на това съобщение
 Re: Как да имаме хубаво боке в затворено помещение
Автор: samurai2   
Дата:   18-02-17 11:01

Сигурно колегата само такъв си има [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да имаме хубаво боке в затворено помещение
Автор: Duffer   
Дата:   18-02-17 11:19

написа:

> Има конкретен въпрос и още от
> първия коментар конкретен отговор
> [smile]
П.П. Честит петък!

Отговори на това съобщение
 Re: Как да имаме хубаво боке в затворено помещение
Автор: Hagrata   
Дата:   18-02-17 11:20

Имам и 50мм на 1,8, дали той ще свърши по-добра работа ?

Отговори на това съобщение
 Re: Как да имаме хубаво боке в затворено помещение
Автор: samurai2   
Дата:   18-02-17 11:21

Това вече е друго нещо [beer] Слагай 50/1.8 и проблема ти е решен.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да имаме хубаво боке в затворено помещение
Автор: vkk1   
Дата:   18-02-17 11:26

квазимодо, честно казано, вече започвам да се съмнявам изобщо някога хващал ли си апарат в ръцете си !?

Отговори на това съобщение
 Re: Как да имаме хубаво боке в затворено помещение
Автор: samurai2   
Дата:   18-02-17 11:36

Vkk1 [smilie24]
Ти направо го уби... [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да имаме хубаво боке в затворено помещение
Автор: nikita   
Дата:   18-02-17 11:38

Ей,как не ви омръзна да дрънкате за "БОКЕТА" На мене лично ми писна от такива снимки[cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Как да имаме хубаво боке в затворено помещение
Автор: samurai2   
Дата:   18-02-17 11:41

По арт е колега [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да имаме хубаво боке в затворено помещение
Автор: nyamago   
Дата:   18-02-17 12:55

Hagrata написа:

> Имам и 50мм на 1,8, дали той ще свърши по-добра работа ?

Определено да.

Има някои разлики в употребата спрямо наличния ти зум, но не спира да важи правилото, което мнозина ти казаха: трябва да си близо до обекта, а той да е далече пред фона.

С 50мм в помещение не снимай в цял ръст, защото няма да си близо до обекта. По-подходящи ще са снимки от кръста, 'глава и рамене', или само лице в кадъра.

При това все пак избирай позиции когато фонът е по-далече зад обекта.

При това НЕ Е задължително (както те съветват) да му отваряш блендата на макс (1.8) - това е за майсторите само (тук всички са такива). Притворено до f/2.8 или даже до f/4.0 пак ще ти дефокусира фона (особено ако е отдръпнат поне 4-5 м зад обекта или повече). Но 1-2 стъпки ('стопа', на чист български) притворена диафрагма ще ти намали значително риска от грешен фокус.

Не забравяй: фокусът е обикновено по-важен от дефокуса! [shtrak]

И - както няколко души те посъветвахме - направи си на спокойствие няколко проби с приятел за обект, преди събитието или в друг свободен ден. Разбери как ти работи обективът с фокус и дефокус и си намери най-подходящите настройки, та в деня на събитието да ти е лесно.

На слука! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да имаме хубаво боке в затворено помещение
Автор: Hagrata   
Дата:   18-02-17 13:38

Благодаря :)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »