Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: adorable   
Дата:   11-02-17 16:32

От много време насам използвах Windows XP Service Pack 2.
Но тотално се бъгна и сега си мисля да инсталирам XP Service Pack 3.
Може ли някои от вас да ми каже от къде да се сдобия с въпросната операционна система?
Искам да не е модифицирана по никакъв начин.
Тези копия, до които стигнах аз, са пипани от разни "разбирачи" и има разни добавки, които не ми допадат. Бих искал да си инсталирам оригинално копие.

Имам още един въпрос.

Скоро си купих флаш диск - Kingston SSD NOW UV400 240 GB. Закачих го на дъното, но не можах да го подкарам. Интересното е, че БИОС-а ми го засича като устройство, но после не излиза в "Моят компютър". Опитах и с юсб кабел, но пак не стана. Какъв може да е проблема? Дали защото XP-то ми беше SP2, или липса на драйвъри? Дъното ми е ASRock ConRoeXFire eSATA2. Четох, че когато се инсталира ССД в биоса трябва да се активира опцията AHCI (Advanced Host Controller Interface). При мен тази опция я няма. Не излиза. От къде да я включа? Ако можете да помогнете ще съм благодарен. Въобще някой успявал ли е да инсталира XP на SSD?

Ако модераторите преценят, че темата е в разрез с правилата на форума, моля да я заключат, а не да я трият.

Може да отговаряте и на лично съобщение. Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: kokotoo   
Дата:   11-02-17 17:07

имам три чипа нови оригинални и не използвани, за една бира ще ти подаря един

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: adorable   
Дата:   11-02-17 17:21

Успях да си намеря уиндоус. Сега да видя дали ще мога да го инсталирам, че последния път беше преди 3 години.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: didesignbg   
Дата:   11-02-17 18:31

XP SP3 не поддържа TRIM, което значи че ще трябва по някакъв начин ръчно да го пускаш, ако е възможно за въпросното SSD. Също ще ти се наложи под друга операционна система да подравниш дяловете.
Накратко поне уиндоус 7.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: asahi   
Дата:   11-02-17 18:49

И ъпдейт на биоса до последния възможен.

SP3 идва вграден в последните дистрибуционни пакети. Виж по замунди, арени и други сборища.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: adorable   
Дата:   11-02-17 19:07

Огледах се по торент тракерите, но на последните качени версии има разни добавяни софтуери, драйвъри и други такива. А на мен май не ми се иска да слагам такъв. По-скоро искам чиста версия. И другото за което си сетих, че процесора ми е 64 битов. Ще има ли разлика в работата на щайгата ако уина е 32 бита или 64 бита?

Колкото до биоса и в една предна тема ме бяха посъветвали да го обновя. Трябва да прочета как се прави, че до сега не съм ъпдейтвал биос. Ако го ъпдейтна тоя биос после ще може ли да си намери и настрои хардуерите автоматично, че да не бъгне нещо! Оставете другото, ами нямам друга щайга. Само една! [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: imitev   
Дата:   11-02-17 19:14

С каква цел трябва да е вин ХР?

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: Synthy   
Дата:   11-02-17 19:15

32/64 битов ще има разлика ако ползваш 64 битов софтуер. Но ако паметта ти е повече от 3.5Гб - задължително ти трябва 64 битов. И малко офтопик: за какво ти е ХР ?! То 7 вече изли за от поддръжка, ти ХР ще инсталираш. Виж някоя седмица, ще ти работи в пъти по-добре компютъра.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: adorable   
Дата:   11-02-17 19:18

Хардуера ми няма да подкара по-нов. До сега бях с хп сп2, но преди дни тотално бъгна. Даже не искаше да се изключва от turn off, а директно от голямото копче!

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: adorable   
Дата:   11-02-17 19:20

То с XP едва се влачи. Със 7-ца хич няма да иска да запали дори... Рама ми е 512 мб. Гледам че седмака иска минимум 1 гб.



Публикацията е редактирана (11-02-17 19:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: lamerko   
Дата:   11-02-17 19:36

SSD на подобна машина? Вероятно е поредния майтапчийски пост...

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: marlov   
Дата:   11-02-17 19:42

То SSD´-то ти е 5 пъти по скъпо от компютъра!?

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: e-mil   
Дата:   11-02-17 19:45

Автор: adorable
Дата: 11-02-17 19:20
"То с XP едва се влачи. Със 7-ца хич няма да иска да запали дори... Рама ми е 512 мб."


4ГБ РАМ щяха да ти струват по-малко от SSD и с тях щеше да работи по-бързо.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: zbonev   
Дата:   11-02-17 21:06

Това, което се мъчиш да направиш е пълна лудост. Казвам ти го, като човек, който с това се занимава. Успех с експеримента [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: baraba   
Дата:   12-02-17 03:28

вземи събери пари и си купи нещо настаро , че твоя е от времето на фред флин стоун [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: old_firehand   
Дата:   12-02-17 09:01

изтегли си Windows XP SP4 http://www.softpedia.com/get/Others/Signatures-Updates/Windows-XP-SP4-Unofficial.shtml като ти е зор

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: adorable   
Дата:   12-02-17 09:32

Сложих някакво XP колкото да запали машината, ама сега друг проблем изникна. В диспечъра на устройствата ми показва, че ми липсва драйвър. А не мога да го разбера за кое устройство е.
Пише го като SM BUS Controller.

Качих в dox.bg http://dox.bg/files/dw?a=e32bdbc85d
снимка. Ако някой може да даде съвет ще съм благодарен.
При предишни инсталации никога не е пищяло за такъв драйвър.



Публикацията е редактирана (12-02-17 09:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: old_firehand   
Дата:   12-02-17 09:40

по марката и модела на дъното,отиваш в официалния сайт и теглиш драйвери за чипсета

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: mmjm   
Дата:   12-02-17 10:02

Ако още имат поддръжка за дъното.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: adorable   
Дата:   12-02-17 10:03

Оправи се и тая болежка! Благодаря на всички, които помогнаха!

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: uri64   
Дата:   12-02-17 12:20

512 Рам??? Какви са тея излишества, какво е това разхищаване на ресурси? Не повече от 128! И какво е това ХП? 98 или направо 95! За по-стабилна ралта - уин 2000. За автентичност 3.11. Така де....

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: Shilo   
Дата:   12-02-17 12:54

Юри, човекът може да няма пари за по-нов компютър. Казали са му, че със SSD машината му ще литне. Защо е този хейт, както е модерно сега?!

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: BAJDOBRI   
Дата:   12-02-17 13:03

Абе нещо ми намирисва тук?! 64 битов процесор,512 Мб Рам, SSD памет,Уиндоус ХР-СП 3/4 ,айде-айде,моля....[smilie18] [smilie3] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: ffoko   
Дата:   12-02-17 13:43

Защо да не ползва win XP? Аз заради една специална програма с която работя, с размер 3,1 Мб, поддържам комп и графичен таблет и лаптоп на ХР. Сега ще дръпна и този от линка на колегата. Щом ползва, значи се налага!

p.s. А какъв зор видях докато намеря win XP 2005 tabllet edition...



Публикацията е редактирана (12-02-17 13:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: imitev   
Дата:   12-02-17 14:30

Малко памет + ssd = счупено ssd

Я да напише параметрите на компютъра...

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: adorable   
Дата:   12-02-17 15:57

Ето ви я конфигурацията! Какво ви е чудно толкова не мога да разбера!

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: asahi   
Дата:   12-02-17 17:11

Чудното е защо си го причиняваш. Разумните ъпгрейди на твоята машина изключват слагането на SSD като първа и втора стъпка. С този никакъв РАМ първо си тормозиш Уиндоуса да се занимава сам със себе си, второ някои програми хич и няма да искат да се инсталират, трето Уиндоуса непрекъснато ще пипе и трие по диска (SSD) временни файлове, които ще го скапят.

Има смисъл да се харчат пари и усилия в следната последователност:
1. Нов RAM 4GB.
2. Windows 7
3. Ново дъно и процесор
4. SSD

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: imitev   
Дата:   12-02-17 21:16


Даже само рам да се добави освен SSD и ще стане ок. И се слага вин7 задължително.

Има DDR2 667 памети в olx с камари - поръчай си 2х2 GB или 4х1 gb и изхвърли 512ката.

Процесора ще върви прилично все още.

ХР отдавна е в историята...

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: old_firehand   
Дата:   12-02-17 21:38

Ако се мръщиш за нов компютър ,освен RAM 4GB (силно препоръчително ),като опция може да си смениш процесора за 10-20 лв. За ССДто си купи (още по силно препоръчително) и външна карта да го закачиш на нея PCI-E To SATA3 PCI E SATA3.0 6Gb/s SSD Asmedia ASM1061 - 6 паунда е . И трябва да преместиш виртуалната памет от ССД на хардиска,да спреш възстановяването на системата и заспиване на компютъра. И още нещо ,обнови си BIOS на дънната платка ,гледам си с 1,40 последния е 2,20 .

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: zbonev   
Дата:   12-02-17 22:29

За около 40 лева можеш да купиш RAM 4GB DDR2-800; и процесор също можеш да смениш, че тоя е голяма печка и няма да е супер добър за 7-ца. XP-то не поддържа trim и това е проблем, както ти писаха колегите, затова поне 7-ца.



Публикацията е редактирана (12-02-17 22:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: imitev   
Дата:   12-02-17 22:32

Дъното не поддържа DDR2-800

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: lamerko   
Дата:   12-02-17 23:17

За 150 лв. си взимаш съвсем запазена маркова техника, с включен ЛИЦЕНЗ за Windows 7 (който може безплатно да се ъпгрейдне до Windows 10 - съвсем легално)...

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: zbonev   
Дата:   12-02-17 23:18

Как да не поддържа, като 512-ската, с която е в момента е ADATA на 800; и да не поддържа ще си тръгне на 667.



Публикацията е редактирана (13-02-17 01:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: jingov   
Дата:   13-02-17 13:01

Имам една ориг . Тошиба 12 инч , с уин 98 май, фчупена, ползва се за играчка на детето. Има си оригинален лицензин номер, ако му трябва на някой .

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: pachok   
Дата:   13-02-17 20:13

XP-то да ви светна върви по-бързо от 7-ца и всички останали уиндоуси след това. А и на стар компютър не виждам защо да се слагат последните уиндоуси, с някакви измислени драйвери, понеже производителите е ясно, че не са написали нови такива за дънни платки от преди 10 години. За 15 мин. оправям бъгнато ХП, без преинсталация, ако ще само син екран да излиза и нищо повече.
Жалко, че го спряха от поддръжка, със SP3, беше най-добрият уиндоус. И в момента си го ползвам и само една единствена програма не ми върви, за разлика от 7-цата на която много повече не тръгват и гълта повече ресурс, което не е маловажно за стар компютър.
Както са те посъветвали колегите най-важно е да си сложиш повече РАМ, дори това SSD не ти е чак толкова необходимо.
Продавам 2x1GB DDR2-800 и 2x512MB DDR2-800.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: h_bio   
Дата:   13-02-17 20:18

"...за разлика от 7-цата на която много повече не тръгват и гълта повече ресурс..."


Ама той ресурса вече нищо не струва. Колегите дават цени горе. Времето и нервите са тези, коит са важни и си струва да ги пазиш.



Публикацията е редактирана (13-02-17 20:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: imitev   
Дата:   13-02-17 20:41

Колега не си прав за XP - 7 е много по-стабилен виндовс. Много!

Рядко ми се налага да рестартирам, докато с ХР това си е ежедневие, даже по два пъти на ден. Като се задръсти и буквите по екрана стават едни такива голеееми :)

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: MuHaTa123   
Дата:   13-02-17 21:08

Xp-то е бетон. На работа 3 компютъра, почти идентичен хардуер откъм спецификации, два са на 7(единия със SSD, другия се ползва и за сървър/FTP), един на XP ( заради стар скенер). По наблюдения за година и половина двете седмици са преинсталирани по поне 2 (ако не и повече ) пъти, XP-то е само на един син екран и на другия ден беше ок. И трите PC-та се товарят всеки ден с PS.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: pachok   
Дата:   13-02-17 21:25

Аз на работа един ползвам със 7-мица, на други 4 съм сложил XP-та. Незнам какви са тия големи букви и рестартирания. Вкъщи имам и XP и 7. Проблемите са ми единствено от недостиг на РАМ и понякога процесор на по-старите компютри. Със SP3, син екран не ми е излизал от години.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: imitev   
Дата:   13-02-17 21:31

С години ползвахме в офиса ХР 4 бр. за предпечатна подготовка. На ден минимум по веднъж се налагаше рестартиране. Обикновено го правех през обедната почивка профилактично.

След като минахме на нови машини и вин7 рестартирането отпадна.

У дома вин7 се рестартира веднъж месечно, понякога и по-рядко - компютърът не се спира въобще.

Който има мерак - да си слага XP, няма да го спирам [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: e-mil   
Дата:   13-02-17 21:39

И аз като imitev и pachok също се чудя.

Как успявате толкова да ги тормозите тия Уиндоуси, че чак преинсталирате два пъти годишно? Аз сега погледнах - моят домашен 7 съм го инсталирал през април 2012. Хем съм слагал и трил какви ли не програми, и хардуер съм сменял няколко пъти (включително системния диск), и периферия, и драйвери многократно... И домашният и офисният си ги товаря редовно - с години работят.

У вас е проблемът, не в Уиндоуса.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: pachok   
Дата:   13-02-17 21:42

Рестартиране може да ти се налага заради бавен процесор и малко рам. Свършва ресурса, уиндоуса обаче си знае, че трябва да си изпълни задачките и почва едно мотане, все едно е забил. Може да го чакаш 2 часа докато се оправи или изобщо да не се оправи, зависи какви приложения си отворил. Незнам защо си мислиш, че не става същото и със 7-цата. На същия стар компютър с недостиг на ресурс седмака забива още по-брутално, защото като цяло ползва и повечко мощ самата операционна система.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: imitev   
Дата:   13-02-17 22:30


Ти как мислиш 2 гб рам с дуалкор на 3 гхз + два диска в раид0 преди 12 години бавен компютър ли е бил зa 1200-1300 доларес?

5-6 години ги търкаляхме - още работят тук там...

Като се задръсти и менютата на корела станат с fixedsys.fon болд просто не ти остава нищо друго освен да рестартираш.

С виндовс работя сериозно от 3.0 и им знам всичките посерации, иначе съм инсталирал и 2.0 на 286 с образователна цел.

Скайповете вече не вървят на ХР, мозила спря поддръжката на файърфокса за ХР, недоразуменията с драйверите на ХР... За чий му е на човек ХР през 2017???

Определено е по-добре 32 битова 7ца на 4 гб рам.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: uri64   
Дата:   13-02-17 22:42

това са цифрите да, за да работи стабилно 7-цата си иска поне 4 гб рам, ХРто поне един...и 64 битовата версия на ХР е тесла....е не такава като Вистата, но тесла....според мен най-старата Уиндоус която има смисъл да се ползва е 7-ца

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: uri64   
Дата:   13-02-17 22:43

Асахи най-изчерпателно е описал какво има смисъл да се прави с въпросната машина и на практика е затворил темата...

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: iasen2   
Дата:   13-02-17 22:44

xp си работи при мен безотказно, не знам какво ви мъчи вас

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: Han_Solo   
Дата:   13-02-17 23:06

Мога да ви покажа работещ комп купуван 2000 година с уин ХР .... уърд и даже стар фотошоп.... баща ми го ползва да си пише книгите и му върши работа, на него даже навремето с подходяща видеокарта съм правил и видеомонтаж.... но новите файлови формати които се поддържат от нови версии на програмите не искат да работят на него... може да продължим с теория на конспирацията и заговора между софтуерните и хардуерните производители [beer]

между другото лаптопа от който пиша е модел от преди 10 години и на него работят програми от адоб СС 2017 поколението

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: h_bio   
Дата:   13-02-17 23:09

Бе то може ама въпросе е защо след като ремаркетирана машина с прилична за офис употреба конфигурация и лицензиран Уиндоус е 150 лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: pachok   
Дата:   13-02-17 23:35

Е как да не вървят скайповете на XP. В момента ти пиша от XP и скайпа си ми е пуснат :-) И съм с мозила файърфокс. И на работа е така. Върви си всичко като пушка. Друг е въпросът, че майкрософт и други педераси умишлено се опитват да ти пречат и да правят всичко възможно да си купиш нов уиндоус и нов компютър. Нарочно си изтриха от съпорт сайта и сървиспакове и всички допълнителни файлове които могат да ти потрябват. Те НЕ просто спряха поддръжката, а правят така, че ежедневно да ти пречат да не можеш да си ползваш пълноцено операционната система и да минеш на нова. Всички браузъри и всички дистрибуции на флаш плеъра реално работят на ХР, но непрекъснато ти излизат съобщения че не бачкат или че не се поддържат. Затвориш ли съобщенията и дадеш ли изключение и позволение на приложението да се стартира, виждаш че всъщност си работят без проблем и операционната система не им пречи. Е къде точно им е проблемът питам аз? Отделно всичко което купиха и което се разработва майкрософт и Adobe умишлено се прави по-обемно и по-тежко с всяка изминала година, без да има кой знае какви нововъведения. Справка - скайпове, флашове, дриймуейвър, фотошоп. Лично съм си правил тестове със стари и нови версии на програмите, кое колко рам и процесор изисква при еднакви операции, знам за какво говоря. И това за си купиш нов комп, а после и нова ОС, защото няма драйвери за старата на новия комп. Всичко е бизнес.
А с уиндоус и аз работя от версия 3.11 нагоре. За разлика от уин 3, 95 и 98, където реално не вървят много от новите неща и няма начин по който да се подкарат, при XP SP3 на практика 99% от програмите могат да тръгнат и ако не тръгват, това е както казах заради нежеланието на определени фирми монополисти, а не че не могат. Сега новите уиндоуси имат определени плюсове откъм сигурност и онлайн търговия, но за софтуер и производителност, някакси не можеш да ме убедиш. Дори в момента предпочитам по-сложните операции на CAM софтуера с който работя да си ги правя на XP-то, защото просто 7-цата ми е на по-бавен комп с по-малко рам и си е живо мъчение като забие.
Недоразумения с драйверите има още по-големи като се опита човек да си сложи най-новия уиндоус на стар компютър, а в темата да не забравяме, че говорим за стар комп.
Корел съм пускал и на 1.4GHz едноядрен с 512MB RAM. Всички обработки в крайна сметка опират до рам, процесор, видеокарта, големина и сложност на работния файл и до това колко читав е софтуера с който обработваш. Операционната система ти е капка в морето. Та мисълта ми е, че сравнение за бързодействие и забиване на ОС се прави, когато инсталираш двата уиндоуса на компютри с абсолютно еднакъв хардуер, след това ползваш една и съща версия на работния софтуер и обработиш един и същ файл. Вие сте си купили по-нови и бързи компютри за 7-цата, нормално е да ти работи по-добре. На мен обаче ми работят или по-същия начин или по-бавно, щото и седмицата ми е на същия стар комп.
Разбира се, че е най-хубаво 2017-та да си с нов комп и нов уин, за да си нямаш проблеми, ама не всеки има пари за новичко през 2-3 години и определено продължавам да трърдя че новият софтуер и операционни системи, въпреки неизбежните си функционални подобрения с които няма как да не се съобразяваме и да не искаме, са си по-тромави, бавни и се пишат по- през пръсти и калпазански от програмистите.



Публикацията е редактирана (13-02-17 23:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: baraba   
Дата:   14-02-17 01:23

skype 3.8

аз работя с тоя скайп, все още си работи на вин ХР

имам проблем когато оня отсреща е с новия скайп и ми изпраща снимка аз не я получавам , аз кога изпращам провлачвам снимката върху ника на които ще пращам и той я получава

ако някой знае как мога да получавам снимки ще съм благодарен



Публикацията е редактирана (14-02-17 01:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: lamerko   
Дата:   14-02-17 04:01

Хм... XP-то привидно е бързо, но не толкова :)

pachok: при съвременните щайги, XP НЕ МОЖЕ да използва коректно ресурсите и съответно резултатите са доста жалки. Тромавото зареждане на по-новите системи е породено от комплексни грешки в общата концепция, която се наследява от по-старите ситеми. Един жалък пример - пусни си една виртуалка на своя компютър и ако и дадеш достаъчно ресурси - тя ще зареди 10-на пъти по-бързо от хоста, на която е пусната. Найс, а? Слагаш едно ССД и замазваш положението [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: imitev   
Дата:   14-02-17 06:39

Снимки ще можеш да получаваш, когато обновиш скайпа... Ама не може, защото новите версии не работят на Хрто...

Иначе - да, скайпа работи...

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: iasen2   
Дата:   14-02-17 09:37

За 5лв си вземи термопаста и я смени на процесора
Ще ти реши много проблеми.
На всеки 1-2 години се сменя термопастата
Проблема на големите чипове е неравномерното загряване в различни места от чипа и от там идват и много от проблемите

При зион процесорите този има цели системи за управление на консумацията, но при ниския клас процесори не е така и трабва много стабилни "хардурени" решения :)



Публикацията е редактирана (14-02-17 09:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: IDA   
Дата:   14-02-17 11:06

При мен пък го има точно обратният проблем - по-стари програми, които работят перфектно с ХР и с които ми се налага да работя много често, въобще не работят на модерен компютър с Вин 7. Не искат дори и да се инсталират. Засега в службата все още имам компютър с ХР, но искам да имам същата възможност и в къщи. Явно ще трябва да се мъча с някаква виртуална машина, но като си помисля за драйвери и ми призлява.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: lamerko   
Дата:   14-02-17 11:16

Това със стария софтуер си е болежка наистина... и за съжаление виртуалки не винаги са решение :(

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: MARLOV   
Дата:   15-02-17 17:01

Ами слагате си две ОС.ХР то е само 1GB ,какъв е проблема.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: lamerko   
Дата:   15-02-17 17:08

Трудно се работи с два ОС-а едновременно на една машина като хост [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: imitev   
Дата:   15-02-17 17:38

За 100 лева още една щайга в килера и си влизаш през ремоут десктоп по мрежата щастлив на любимото XP...

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: asahi   
Дата:   15-02-17 18:10

Един стар лаптоп, ако ще се обслужва екзотично периферно устройство.
Две ОС на един компютър не е проблем. Те не работят едновременно. Избират се през boot loader. Съвременните уиндоуси си имат вграден. Един рестарт и с в друга ОС.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: adorable   
Дата:   15-02-17 18:52

Приятели малко след като пуснах темата с мен се свърза Калоян Божков ( kban ), който ми подари 2 гигабайта памет!

Искам да изкажа най-искрена благодарност към този наш съфорумец. Когато днес отидох до офиса на куриерската фирма да си взема пратката и питах служителят колко пари му дължа за доставката, той ми каза че пратката е платена! Не стига, че човека ми прати памет, но дори е поел разходите по доставката!

За мен това е изключителен жест. Радвам се и съм щастлив, че в България и в този форум съществуват такива великодушни хора!

Паметта вече е сложена и работи! [smile] [smilie3]



Публикацията е редактирана (15-02-17 19:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: lamerko   
Дата:   15-02-17 19:00

Абе то ясно че може да се инсталират няколко ОС-а, но това не ме топли особено, понеже както все пак установихме - те не могат да работят едновременно. Идеята е, че когато ми се налага да ползвам някои стари програми, то не е за пловин час, а за дни или седмици. Да не говорим, че обикновенно вървят със специфичен хардуер, който в повечето случаи не позволява използването на глезотийки като лаптоп. В същото време обаче трябва да работя и на съвременна система със всичките и там инструменти за разработка на съвременни приложения, които ще се ползват на съвременни платформи. И да - става номера с две машини, но не е удобно и затова влиза в графата "болежка" :)

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: adorable   
Дата:   15-02-17 19:00

Другото нещо, което искам да споделя, е че успях да си закача и ССД диска! Както бях написал и по горе, закачих ССД-то на единия SATAII слот и като отидох в БИОСА и видях, че той открива устройкството! Но не излизаше като устройство в "Моят компютър".

Един човек в друг форум ме посъветва да побърникам малко в Control Panel/Computer Management. И почовърках! Оказа се, че устройството не е било формотирано и затова не искало да се покаже! Сега го форматирах и вече излиза кото устройство! :)

Ето ви една снимчица...
https://photo-forum.net/static/site_pics/2017-02/1487175490_87_95.jpg




Публикацията е редактирана (15-02-17 19:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: lamerko   
Дата:   15-02-17 19:05

Между другото наистина ми е интересно това ССД каква вътрешна скорост ще вдига на този контролер.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: adorable   
Дата:   15-02-17 19:41

Сега искам да попитам има ли значение на кои от четирите сата2 порта са ми вързани Твърдия диск и ССД-то? Те са PORT0 - BLUE; PORT1 - BLACK; PORT2 - RED; PORT3 - ORANGE. Има ли значение при реда кое устройство ще е главно (буутващо)?

Ако сложа ССД-то като първи диск с операционната система, нужно ли е да го деля на логически дялове? Примерно 2 дяла - един (C:) за операционната система и един (D:/) за данни. Как е най-логично да го разделя? Вие вашите ССД как сте ги разделили? ССД-то е 223 ГБ форматирано.

Това, че успях да закача ССД-то, не означава, че то ще работи както трябва на ХП-то. Както вие споделихте по-горе, има разлика в начина на работа между хард и ссд.

Какво е нужно да оптимизирам в ОС за да работи коректно ССД-то и да не го уморя скоровременно? Може би някакви настройки? Някой спомена горе функцията ТРИМ, за какво е тя?
Чел съм, че също така като се слага ССД, трябва да си активера AHCI. Аз не знам въобще моето дъно поддържа ли го това?

Тук само ще добавя, че при така създалата се ситуация, дали да не пробвам да сложа Windows 7! Не знам дали ще върви гладко на тоя всичкия хардуер, ама мога да опитам, знам ли...

А Хард диска, мисля да го оставя втори и да го форматирам целия.
На колко логически дяла да го разделя? Един, два?
Сега е разделен на 4, но ми се вижда, че няма смисъл от толкова, и без това не е чак толкова голям...

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: kiten   
Дата:   15-02-17 21:39

"Абе аланколу" /да ме извиняват админите, цитирам тв водещия проф. Вучков/ ,защо занимаваш аудиторията с глупости и антикварни находки.
Операционна система спряна официално от майкрософт да се възобновява [smilie11] Все нещо ще ти се скапи по конфигурацията преди да се издъхни ссд-то!!!!
Тая Щайга за някой музей ли потдготвяш[smilie11] или за стар матричен принтер?
Няма да се впускам в многобройните ти въпроси, просто забрави за ХР и по отгоре колегите са ти дали съвет да сложиш рам и ще работи перфектно на 64 битова 7ца!!!
ССд-то се скапва от своупфаила, когато не достига рам памет, а при теб тая памет е под всякъкъв минимум.
[smilie18]
Между другото ссд-то то се влияе много и от контролера който го управлява!



Публикацията е редактирана (15-02-17 21:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: uri64   
Дата:   15-02-17 21:54

Сложи го на порт 0. Не дели на дялове, според мен с този размер няма смисъл и нищо не печелиш. Ако имаш 4 Гб Рам има смисъл от Уин 7ца, ако са по- малко-не (лично мнение). Идеята е е с малко занимавки да сложиш нещата и да заработиш, ако щайгата реши, че може да тръгне. Ако ще е с много занимавка - карай по списъка на Асахи от по-горе.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: baraba   
Дата:   16-02-17 03:45

автора, може ли обясни що правиш всички тия дялове?

с тях губиш място на малкия си диск, това ми е ясно ,а сега какво печелиш? що са ти тия дялове или нека да има?
свали си EaseUS Partition Master тая програма и си оправи досковете че си ги усрал

другото какво да направиш със ссд-то е писано в началото на темата, и да пратиш една бутилка червено вино на тоя с паметта да не вземе да изгори кат не си черпил, данните ще ги има у бележката на еконт [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: imitev   
Дата:   16-02-17 07:29

Цепи се на по-малки дялове за да бъдат FAT16, защото на по-слабите машини едно време въреше по-бързо.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: lamerko   
Дата:   16-02-17 07:42

Говорим за WindowsXP, който върви под NTFS, а не за Win95/98 :)

Пак да уточним - да зареди ОС-а по-бързо НЕ означава, че той ще върви по-бързо. Масова заблуда. Цепенето на дялове има смисъл основно за организация на съдържанието (например да си запазя инсталациите на втория дял, когато ми се наложеше да форматирам основния първи) или за изолиране на лоши сектори да кажем (така ги "лекувахме" навремето). Веднъж ми се е налагало заради BIOS-а - един диск се оказа по-голям, от колкото се поддържаше на ниско ниво, а в същото време ОС-а си правеше своя оценка на хардуера независимо от BIOS-a - само дето трябваше да може да запали [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: imitev   
Дата:   16-02-17 09:02

Аз писах защо се цепеха навремето дисковете на по 30 гб, не съм коментирал ХР в този пост брааат [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: baraba   
Дата:   16-02-17 16:39

хора имате ли календари да погледнете коя година сме?

те флашките вече са над 30гб, вие за хдд пишете по 30гб

ако ще пишем за правец 16 то там си беше под ДОС

в темата доколко аз разбирам се пише за днешна дата, че ще работи тоя РС или бъркам?

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: ffoko   
Дата:   16-02-17 17:23

Автор: kiten
Дата: 15-02-17 21:39


"Абе аланколу" /да ме извиняват админите, цитирам тв водещия проф. Вучков/ ,защо занимаваш аудиторията с глупости и антикварни находки.
Операционна система спряна официално от майкрософт да се възобновява [smilie11] Все нещо ще ти се скапи по конфигурацията преди да се издъхни ссд-то!!!!
Тая Щайга за някой музей ли потдготвяш[smilie11] или за стар матричен принтер?
Няма да се впускам в многобройните ти въпроси, просто забрави за ХР и по отгоре колегите са ти дали съвет да сложиш рам и ще работи перфектно на 64 битова 7ца!!!
ССд-то се скапва от своупфаила, когато не достига рам памет, а при теб тая памет е под всякъкъв минимум.
[smilie18]


"Абе аланконлу Kiten" /без да ме извиняват админите, цитирам проф. Вучков/. Щом си такъв разбирач, ела да ми подкараш една програмка, с която си вадя хляба на нещо по-ново от комп с win XP. Просто не става.

Така, че недей да даваш акъл, кой за какво и къде му трябва. След като не искаш да помогнеш на човека, то поне недей да спамиш с глупави коментари!!!!


Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: imitev   
Дата:   16-02-17 18:24

Има голяма вероятност да успея да ти я подкарам на Win 7 32 bit, но не мисля че си струва усилията...

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: ffoko   
Дата:   16-02-17 19:46

Благодаря колега, но не става. Програмата е проектирана 1997г. за win 3.11 и 95 [smile] Работи на ХР, и се бъгва понякога. На Виста и 7-ца тръгва, но някои от компонентите ѝ не тръгват и всичко се обезсмисля. И понеже е стара и проста, не изиска ресурс, върши перфектна работа. Работя от години с нея и си изкарвам хляба с нея. Има съвременни подобни на нея, но са само по - красиви и по калпави и платени, което на най-важното... Така, че за всеки влак си има пътници и аз си поддържам три парни локомотива заради тази програмка от 3,1мб.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: kiten   
Дата:   16-02-17 22:37

сложи 3.11 и ще тръгни[smilie18]
Аланколуу да си чул случайно за емулатори и други благинки дето из нета с лопата да ги ринеш.
Понеже се мъчиш с доста "съвременна конфиурация" мога да ти предложа направо конфигурация ветеран с дурон 1.5 рам и 320 хард и ХР-то хвърчи и програми като фотошоп и индизаин и др., работят без проблем. Ако беше изначало попитал за проблемната ти програма, предполагам щеше да си спестиш доста мастило, излишни постове и нападки!
[beer]



Публикацията е редактирана (16-02-17 22:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: ffoko   
Дата:   17-02-17 11:11

Kiten -e, не те знам какъв специалист си, ама като те гледам какви глупости ми приказваш .... Не се притеснявай, не си първия. И други "специалисти" са се се мъчили, да я подкарат напълно функционираща, но не би. Когато си се занимавал по-вече от тридесет години с компютри и си започнал да програмираш още на любимият ти Правец 8, ще разбереш че не всички емулатори и благинки, които с лопата да ги ринеш вършат работа. Явно не правиш разлика, или не можеш, че говорим за работа, а не да подкараме някои "old games" на по-нови машини. Но както ида е. Нямам никакво намерение по-вече да се занимавам с теб и да те ограмотявам. Има не само интернет, има и книжки, които трябва да прочетеш. А и е излишно да занимавам цялата аудитория с тези проблеми.

Исках само да кажа, че понякога (искаш или не искаш) се налага да се използва стара техника, за да се свърши някоя работа. Не всичко опира до пари и нова техника.

Хайде, сполай ти, остани си със здраве!

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: iasen2   
Дата:   17-02-17 11:16

ffoko , напълно си прав. Аз в цеха работя и с WIN98 заради принтер, на който си печатам кройките.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: lamerko   
Дата:   17-02-17 11:35

Не е като да не съм се занимавал да дебъгвам протоколи и да пренаписвам стар софтуер точно поради тази причина. Досадно е и отнемащо време, но няма как - трябва да се върви в крак с технологиите :)

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: metodiev_martin   
Дата:   17-02-17 23:03

Преди дни ми се наложи да качвам ХР на една стара кошница.
Най-ме хвана яд, че въпреки наличието на оригинален Windows XP (купен от магазина) не можах да го активирам, защото съпорта е спрян и сървърите не отговарят.
Търсих някакви решения в сайта на майкрософт, уви не успях да се справя и се наложи да търся някакви активатори, за да активирам иначе "легалния" софтуер... [smilie5]
Сега даже съм го вързал да го тествам, дали ще приеме залъгалката, или отново ще ми остана 30 дни преди да се заключи.
Та не обвинявайте хората, кой с какъв софтуер е през 2017-та, многократно беше написано, че в някои случаи друг вариант няма

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: imitev   
Дата:   18-02-17 00:14


Какво му активирате на ХРто?

Слагаш номера и си готов?!?

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: asahi   
Дата:   18-02-17 00:15

Хакерските активации работят и след спиране на съпорта.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: imitev   
Дата:   18-02-17 00:22

В офиса имах 4 бр. купени ХР, които съм преинсталирал многократно - въвеждаш си номера и толкова. Какво се има предвид под активация на ХР?

Хехе - то имало и версии с активация. Моят е бил явно VL...



Публикацията е редактирана (18-02-17 00:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: metodiev_martin   
Дата:   18-02-17 21:09

Става въпрос за активацията (верификацията), която трябва да се направи до 30 дни след инсталирането, преди windows-a да блокира (заключи).
Както написа Asahi, "хакерските активации" работят и след спирането на съпорта. Проблем обаче се оказа намирането на стара версия на adobe flash player, която да не е толкова стара, че да не работи нищо на нея, но и да не е последната изляза, която не може да работи с Windows XP - решението разбира се го открих отново в "пиратския залив" [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: asahi   
Дата:   19-02-17 12:05

Ето ги Old Adobe Flash Players . Проблемът с тях е, че съвременните сайтове искат по-нови.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: adorable   
Дата:   19-02-17 15:42

Как се оправяте с тия флаш плейъри? На предния ми Уиндоус не искаше нещо да се стартира флаш плейъра и при всеки нов отворен прозорец в браузъра трябваше да го включвам ръчно.

Сега сложих нов Уин ХП СП3, и пак ми прави проблеми на Мозила и Хром.
Вчера инсалирах Опера... Работи един ден, а сега работи когато си иска...
Като пусна youtube всички клипове си работят, обаче клиповете във фейсбук не тръгват...

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: imitev   
Дата:   19-02-17 16:03


Колко зор, само и само да не си сложиш 7...

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: asahi   
Дата:   19-02-17 16:06

adorable, Хром си има собствена флаш приставка. Активирай я, ъпдейтвай я и ще ти работи.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: adorable   
Дата:   19-02-17 16:24

И седмецата ще пробвам. И на нея ще и дойде редът...

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: lamerko   
Дата:   19-02-17 16:51

Хрома не му ли прекратиха поддръжката за XP още преди година и нещо?

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: penco   
Дата:   20-02-17 06:53

И като е прекратена- какво?

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: lamerko   
Дата:   20-02-17 07:43

Не може да слагаш нови версии и съответно плъгините са прекратени, както и портите за троянците са широко отворени. Всъщност оправяйте се сами - това "какво" мислене ми е ясно :)

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси относно Windows XP Service Pack 3 и инсталиране на SSD...
Автор: imitev   
Дата:   20-02-17 09:43


Както се каза по-горе - накрая ще стигнат до 7 нещата, само че по обиколния път...

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »