Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Монитор BenQ sw2700 и Photoshop
Автор: Tsveta_Marinova   
Дата:   10-02-17 18:01

Здравейте, наскоро се сдобих с монитор BenQ sw2700... Калибриран, със зададено цветово пространство в LR и PS- AdobeRGB. Тъй като искам снимките, които правя да бъдат адекватни за интернет и за отпечатване, след като ги обработя в PS ги привеждам в съответното цветово пространство sRGB. След което снимката остава почти без промяна, докато не включа Proof Colors- тогава снимката става неузнаваема в лошия смисъл :) Доколкото знам и изчетох, така се проверява евентуално как би изглеждала снимката в интернет...не би трябвало да няма промяна при положение, че профила й е вече sRGB. Или пък така би изглеждала ако няма зададен цветен профил? Бъркам ли някъде и има ли това нещо общо с гамата на монитора? Страхотна каша ми е вече :) Исках да приложа и снимки на работния екран, но не ми е ясно как :)

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор BenQ sw2700 и Photoshop
Автор: alext   
Дата:   10-02-17 21:38

Как го запазваш като sRGB файла, http://photocafe.bg/color-space-in-photoshop/
Виж тука. Единия вариант е save for web, а другия през save as+ icc. След това отвори директно снимката в някой браузър, за да провериш как излиза.Proofing colors на какво е зададено погледни от Proof Setup Понеже мониторът ти е adobergb и working space в adobe photoshop е AdobeRGB като го прехвърлиш в srgb част от цветовете падат, защото се преминава към по- малко пространство. При настройка на работното пространство от EDIT Color settings AdobeRbg като отвориш файл в srgb е нормално да е по- блед, но не трябва да се забелязва или минимално.

П.С Упс забравих най- важното. Преди по който и да е от двата начина да запазиш му дай Edit -> Convert to Profile… и там също srgb



Публикацията е редактирана (10-02-17 22:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор BenQ sw2700 и Photoshop
Автор: Tsveta_Marinova   
Дата:   11-02-17 11:22

Благодаря ти за отговора! Полезна статия, която включва систематизирана основната информация, нещата ги правя точно както е описано...проблема си остава. https://www.dropbox.com/s/uzz0hnx2yvem817/t1.PNG?dl=0
и https://www.dropbox.com/s/nh91lsojul77m6y/t2.png?dl=0

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор BenQ sw2700 и Photoshop
Автор: realnoncho   
Дата:   11-02-17 11:33

Аз съм със същия монитор и работя основно в sRGB пространство към което е приложен профил от калибрация(колегата asahi ми направи такава). Ако няма прикачен профил или програмата за гледане не го вижда снимките изглеждат прекалено цветно, (предполагам) защото монитора има възможност да изобразява по-широко цветово пространство от това, което сме задали.
Превключвам в Adobe RGB, ако трябва да се обработва нещо за печат.

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор BenQ sw2700 и Photoshop
Автор: alext   
Дата:   11-02-17 11:49

Това само с червената гама ли става или с другите цветове. Провери за всеки случай и в браузъра как излиза снимката след save for web, не само във фш. И другото коетето може да провериш е proof setup на custom да дадеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор BenQ sw2700 и Photoshop
Автор: Tsveta_Marinova   
Дата:   11-02-17 11:55

В браузъра излиза добре, а на custom sRGB пак така...Струва ми се и на други снимки, че червеното изпъква особено на лицата си личи

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор BenQ sw2700 и Photoshop
Автор: alext   
Дата:   11-02-17 13:20

Щом в браузъра си излиза добре са правилни настройките. За Proof Setup не знам колко е коректен при калибриран монитор с назначен профил. Ако има от custom профила, който е калибриран пробвай и с него.

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор BenQ sw2700 и Photoshop
Автор: Tsveta_Marinova   
Дата:   11-02-17 13:44

Да като задам на custom профила от калибрацията нещата се оправят :) изниква ми обаче друг въпрос, ако така с този файл отида във фото за отпечатване, дали отпечатаното ще съответства на това което виждам на монитора си. Т.е за отпечатване пак ли през същите процедури минава файла...

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор BenQ sw2700 и Photoshop
Автор: alext   
Дата:   11-02-17 14:11

Повечето принтери ползват sRGB и ако им пратиш такъв файл няма да има проблем откъм софтуер и би трябвало да излезе както го виждаш. Има принтери, които печатат и в AdobeRGB, а пък офсетов печат използва CMYK. За най- точно искаш от печатницата да ти каже профила на техния принтер и го задаваш в custom и им пращаш файла със съотвентия профил. Същия процес общо взето. И пак зависи и от хартията.. отклонения винаги ще има, но минимални.

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор BenQ sw2700 и Photoshop
Автор: alext   
Дата:   11-02-17 14:21

http://macropic.eu/digital/145-11vaprosa.html

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор BenQ sw2700 и Photoshop
Автор: Tsveta_Marinova   
Дата:   11-02-17 14:22

Да, благодаря много за съдействието, сега нещата ми се поизясниха, ще дам и няколко снимки във фото без да задавам профил за техните машини за да видя до колко са отклоненията [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор BenQ sw2700 и Photoshop
Автор: Tsveta_Marinova   
Дата:   11-02-17 14:28

Realnoncho как разбираш в коя гама се калибрира монитора...Примерно аз пуснах от контролера (онова кръглото с копчетата [smile] ) гама Adobe RGB и след това пуснах и калибрация, която след това се записва като Calibration 1 и няма нищо общо с това което излиза под Adobe RGB mode


Отговори на това съобщение
 Re: Монитор BenQ sw2700 и Photoshop
Автор: compur   
Дата:   11-02-17 16:01

ПрууфКолорс е свързано тясно с настройките в ПрууфСетуп и обикновено се използва за преглед на изображението в друго цветно пространство, без фактически да се конвертира в него.



Публикацията е редактирана (11-02-17 17:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор BenQ sw2700 и Photoshop
Автор: didesignbg   
Дата:   11-02-17 18:49

А годините си летят ...


Отговори на това съобщение
 Re: Монитор BenQ sw2700 и Photoshop
Автор: ANASTAS   
Дата:   13-02-17 21:23

Ееее не можеш да си представиш колко полезен ми беше с препратката и с този линк към старата тема.По точно само едно мнение ми беше полезно и доведе до повече разбиране по темата с управлението на цветовете.Нещата си остават все така в публична тайна и трябва наистина да си чете между редовете пък и с годините и с версиите на уина има малки нюанси. Още веднъж мерси!


Отговори на това съобщение
 Re: Монитор BenQ sw2700 и Photoshop
Автор: tabuu   
Дата:   14-06-18 14:42

Ползвате ли Палет Мастер на този дисплей 2700? При мен има сериозен проблем с драйверите, за което Бенк се оказа, че са абсолютно наясно, но не могат да дадат решение. Питам, понеже това бе в основата на решението за избор на този дисплей, а на практика не мога да се възползвам от "капацитета" му :)


Отговори на това съобщение
 Re: Монитор BenQ sw2700 и Photoshop
Автор: compur   
Дата:   14-06-18 14:57

Моето мнение, нали? ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор BenQ sw2700 и Photoshop
Автор: lord_kik   
Дата:   14-06-18 15:27

Ех тоз adobe rgb,как блазни,а колко малко хора имат нужда от него.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »