Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 ebay проблеми...
Автор: PhotoBo   
Дата:   02-02-17 21:00

Колеги, голяма трагедия ме налегна и искам да споделя с вас на кратко:

Около Коледа продадох като използван (used) обектив Nikkor 105/2.8 VR (макрото). Организирах експресна доставка до купувача с проследяващ номер и той получи обектива. Оставих му положителен коментар за сделката и всичко приключи за мен. След точно 2 седмици след получаването човека задейства случай (case) за връщане на обектива, защото не отговарял на описанието - имал минимални следи от употреба. Писах му, че обектива е в отлично състояние, не го продавам като нов, а като използван, но въпреки това в отлично състояние и приложих детайлни снимки от самото опаковане за доказателство. Въпреки всичко ибей разрешиха случая в негова полза, макар и да бях обявил в обявата, че не подлежи на връщане ... и купувача изпрати обектива с проследяващ номер. За съжаление съм пропуснал да сменя адреса си при връщане в сайта на ибей и обектива е бил изпратен на адрес на който никой не живее. След като е нямало кой да го получи е върнат на изпращача, в случая купувача, а ибей след като е установил, че има проследяващ номер автоматично е върнал парите на купувача (такава им е политиката за защита на купувача). След като установих моята огромна грешка се опитах многократно да се свържа с купувача (чрез съобщения в ибей и обаждания), но за съжаление без успех. Изпратих му и настоящия адрес, смених го и в системата на ибей, но изглежда, че човека няма намерение да ми го върне, въпреки, че е получил парите си обратно. От ибей ми съобщиха, че не могат да направят нищо по въпроса, купувача е следвал процедурата по връщането и няма как да го задължат да ми прати обектива отново. Мое задължение е било да си сменя адреса, съгласен съм с това! Но те самите откязвят да съдействат по какъвто и да е било начин на продавача в мое лице и реално аз оставам и без парите и без обектива! Посъветваха ме да се свържа с местните звена за интернет търговия и дребни измами, а те са до тук. Сега се чудя какво да правя?! Не искам да го заплашвам или да прибягвам до незаконни действия, но наистина не знам как да постъпя в случая [smilie11]
Някакви идеи или съвети?

Отговори на това съобщение
 Re: ebay проблеми...
Автор: GenaDP   
Дата:   02-02-17 21:03

Пиеш една студена вода и се опитваш да извлечеш някакви поуки от случилото се.

Отговори на това съобщение
 Re: ebay проблеми...
Автор: kvakioh   
Дата:   02-02-17 21:04

AКо е до 500мили, аз бих се разкарал да се видя с човека лично...
ebay ми е само за купуване, в изключително редки случаи. Не бих продал нещо там.



Публикацията е редактирана (02-02-17 21:04)

Отговори на това съобщение
 Re: ebay проблеми...
Автор: PhotoBo   
Дата:   02-02-17 21:20

Горе долу май е толкова, адрес му е близо до New Castle (около началото на Шотландия), аз съм в средата на страната. Интересно по случая е, че акаунта му е само за покупки, но когато изисках от ибей (има такава опция) подробни данни от регистрацията на купувача ми излезе фирма със седалище Лондон. Имат друг фирмен акаунт от който продават само използвана фото техника, но толкова съм объркан вече, че не съм сигурен дали данните са коректни или просто моя купувач е използвал чужди данни при регистрацията. Интересно е, че нито ми отговаря, нито ми връща обажданията - нищо, направо ме е отсвирил според мен и сега се надява на лесна печалба, заради моята грешка [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: ebay проблеми...
Автор: bg2014   
Дата:   02-02-17 21:22

Човекът (клиентът), че е некоректен е ясно. Ние макар и да сме малко тъпа нация имаме достойнство и не бихме постъпили така. Поне нормалните българи.
А там (доколкото разбрах Англия) много се притесняват за репутацията си.
Този "коректен" гамен сигурно има фейсбук и група приятели. Намери му я и го "предупреди", че ще съобщиш на всички колко е некоректен. НЯМАШ друга алтернатива.
Реално той ти е върнал обектива, но е нямало кой да го получи. Така, че полиция, интерпол и др. подобни не важат в този случай. Гадно е, много е тъжно, но няма какво друго да направш освен:
По човешки да разчиташ, че ТОЙ ще бъде коректен и ще го върне (което не му е задължение ВЕЧЕ).
Такава е действителността за жалост.
Има голяма група хора (предимно с арабски имена) които така се изхранват. Поръчват стока, получават я и после си дръпват парите обратно. Съвсем законно, особено, ако е през ПЕЙПАЛ. И ти НИЩО НЕ МОЖЕШ да направиш по въпроса. Но ....всеки се пари по веднъж и после събира акъл.
Ако това ще те успокои - НЕ си сам в тази въртележка. Много сме ......


Отговори на това съобщение
 Re: ebay проблеми...
Автор: PhotoBo   
Дата:   02-02-17 21:23

Другия вариант е да си купя обектив от фирмата равен по себестойност на моя обектив, да поискам да го върна и вместо обектив да им пратя празна кутия с проследяващ номер, но това си е вид измама, пък и не съм сигурен дали двата акаунта са на един човек...

Отговори на това съобщение
 Re: ebay проблеми...
Автор: bg2014   
Дата:   02-02-17 21:26

Забъркваш се във втора серия каша.....недей! Това си е измама.

Отговори на това съобщение
 Re: ebay проблеми...
Автор: kvakioh   
Дата:   02-02-17 21:26

Mоже да е във фирмата и да си слага някакъв адрес. Ако има възможност, да се пита във тази фирма дали има такъв човек. След това да се реши дали си струва разкарването до Newcastle до адреса или не. Да се провери адреса там какво има- къща или нещо друго. Може писмо да се прати от друго име да се разбере дали го получават или не...

Отговори на това съобщение
 Re: ebay проблеми...
Автор: GenaDP   
Дата:   02-02-17 21:27

eBay има ясни и добре разписани правила. Според тях купувачът е трябвало да ти върне обектива - направил го е. Ти не си го взел (т.е. отказал си се от него по някакви причини), и транспортната фирма му е върнала пратката обратно. Купувачът е в правото си да прави с този обектив каквото си иска, и няма повече никакви задължения към теб, нито го интересуват твоите проблеми и терзания.

Отговори на това съобщение
 Re: ebay проблеми...
Автор: Mogila   
Дата:   02-02-17 21:29

Нищо не можеш да направиш. Всичко е в границите на законното и в нормалния си ред според правилата на пейпал и ибей.

Отговори на това съобщение
 Re: ebay проблеми...
Автор: marrio31   
Дата:   02-02-17 21:32

Ако купувача има висок рейтинг и много сделки..е малко вероятно да лъже,много вероятно е по пътя на там да са повредили обектива,хубаво е било да има и застраховка,сложен е казуса и грешката с адреса е доста голяма.

Отговори на това съобщение
 Re: ebay проблеми...
Автор: realnoncho   
Дата:   02-02-17 21:39

Абе да, повредили са го по пътя и се е сетил след 2 седмици...

Общо взето май отсрещната страна е излязъл някакъв тарикат с късмет.

Отговори на това съобщение
 Re: ebay проблеми...
Автор: vkk1   
Дата:   02-02-17 21:47

eBay има ясни и добре разписани правила
хаха, разсмя ме изкрено, нямаш си представя по колко начина могат да бъдат прецакани и продавач, и купувач през така добре разписаните правила на ибей, които от своя страна винаги заемат доста удобната позиция - разберете се помежду си.
По-зле е от комунизъм в това отношение - масите да се оправят, цк-то е над нещата :)

Отговори на това съобщение
 Re: ebay проблеми...
Автор: ecobo   
Дата:   02-02-17 21:48

Ще пиеш студена вода. Толкоз.
Аз се занимавам от известно време с Интернет търговия и имам много клиенти от UK. Има някои от тях, не всички разбира се, които, когато и да ги утрепеш, закъснял си. Гаранционни претенции, за неща, които гаранцията не покрива. Претендират, че нещо не работи, но искат да им се изпрати ново, без да върнат старото, масово трошат техниката (чисто механично) и претендират за гаранционна замяна... Ужасна работа! Единствено железните правила на сайта ми ме спасяват от тези идиоти, засега.
В твоя случай играеш по правилата на иБей, а те не са в твоя полза. Сори!
Наздраве! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ebay проблеми...
Автор: surr3a1   
Дата:   02-02-17 21:52

Крайно неприятно е случилото се, но аз съм продал и купил вещи за хиляди и никога не съм имал проблеми. При всички положения е 100 пъти по-добре от OLX, където имаш вземане даване почти само с измекяри...

След като си в Англия, а не в това проклето блато България, защо не си потърсиш правата в Полицията?

Отговори на това съобщение
 Re: ebay проблеми...
Автор: vkk1   
Дата:   02-02-17 21:59

По темата, какво мисля е добре да се направи:
- отиваш в полицията и подаваш жалба;
- ако си си изтеглил парите от продажбата и после при refund-a са ги дръпнали отново от картата - да подадеш искане за блокиране на транзакцията по картата;
- да потърсиш съдействие от аналога на КЗП там, както и от някои от десетките организации за cyber fraud.
- преди тези неща, да уведомиш клиента си какво възманеряваш да предприемеш срещу него и ще си получиш парите по-бързо, отколкото мислиш [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: ebay проблеми...
Автор: yesterday   
Дата:   02-02-17 22:02

@PhotoBo - отивай на адреса и се разправяй по правилата на страната! Все пак се случва на запад това, където заплахи с полиция и съд работят, понеже полиция и съд работят. И не си губи времето да търсиш съдействие от eBay, те не нямат нищо общо вече.

Отговори на това съобщение
 Re: ebay проблеми...
Автор: kvakioh   
Дата:   02-02-17 22:04

ebay e загубено, да. Може би наистина да се намери човека, по име и адрес ще е най-добре. По принцип в UK трябва доста да се внимава как и къде и кога се изказва човек, че са "много чувствителни". Заплахи трудно действат и може да се обърнат наопаки. Само лично мисля, че ще стане.
ДА бях близо до Нюкясъл, да отида аз.

Отговори на това съобщение
 Re: ebay проблеми...
Автор: PhotoBo   
Дата:   02-02-17 22:16

На този етап обмислям да му пиша за последно утре, че ако до края на седмицата не си получа обектива, ще подам жалби и ще поискам разследване на дейността му към всички институции, които познавам, в това число и полицията! Което наистина мисля да направя!
Защо казвате, че нищо не може да се направи? Може би според правилата на сайта посредник (ибей) е така, задълженията на страните са изпълнени, но от морална, човешка, а може би криминална гледна точка, ако той е прибрал обектив, за който е получил парите си обратно и това се докаже, според мен би следвало да е наказуемо. Това си е присвояване, пък ако ще да е по грешка. Тук отварянето на чужда кореспонденция е наказуемо със закон, какво ли остава за придобиване на чужда собственост?!

Отговори на това съобщение
 Re: ebay проблеми...
Автор: kvakioh   
Дата:   02-02-17 22:20

Човекът, ако е хитрец някой, е измислил поне 10-15 начина как да отговори и какво да казва и прави. Ако го намерят и питат, ще си изиграе нещата.
Като цяло в UK има доста хора, които цедят системата, това го казвам като човек, който знае и вижда редовно тарикатлии и разни, които помпат системата. Тъжно е, понякога жестоко дори.
Нищо не пречи да се направи всичко възможно. Ако има някакъв документ при теб, още по-добре. ЗА закупуване, със сериен номер и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: ebay проблеми...
Автор: PhotoBo   
Дата:   02-02-17 22:24

ПП: ще спомена също, че обектива е регистриран в lenstag и ще го обявя за откраднат, рано или късно когато се появи снимка в нета ще бъде намерен и пак ще доведе до продавача му. Това пак е така, в смисъл няма да блъфирам [smilie22]

Отговори на това съобщение
 Re: ebay проблеми...
Автор: moto12   
Дата:   02-02-17 22:28

Пробвай нещо от сорта https://www.citizensadvice.org.uk/consumer/get-more-help/report-to-trading-standards/.
Преди време бях звънял, незнам дали на същите звена (не помня). Един продавач ми обърка обемна поръчка до България. И трябваше да си плащам връщането. Сумата ми беше малка (загубата на време не я броя, макар да ми беше важна) и не се занимаваха с мене, но бяха любезни. Поне жената от конкретния офис, от района където беше продавача.

Отговори на това съобщение
 Re: ebay проблеми...
Автор: marinata   
Дата:   02-02-17 22:33

photobo, подкрепям, че трябва да си търсиш правата докрай по всички възможни честни и не дотам начини.
продавам в ибей и като знам какви комисионни взимат от продавачите, направо не вярвам на очите си като ти чета патилата.
ще следя темата ..



Публикацията е редактирана (02-02-17 22:35)

Отговори на това съобщение
 Re: ebay проблеми...
Автор: vkk1   
Дата:   02-02-17 22:37

задълженията на страните са изпълнени - не мисля така. Сега той има твоя обектив и твоите пари. Според мен той е отворил SNAD, не return, защото при връщане даваш refund-a, когато го получиш, т.е. тракинга даде delivered. При СНАД-а обаче е много по-тегаво.
Все пак мисля, че ти си в позиция на измамен при всички случаи, каквото и да обясняват ибей и имаш пълното основание да подадеш жалба в полицията.

Отговори на това съобщение
 Re: ebay проблеми...
Автор: PhotoBo   
Дата:   02-02-17 22:38

Автор: vkk1
Дата: 02-02-17 21:59

По темата, какво мисля е добре да се направи:
- отиваш в полицията и подаваш жалба;
- ако си си изтеглил парите от продажбата и после при refund-a са ги дръпнали отново от картата - да подадеш искане за блокиране на транзакцията по картата;


Човека е получил рефънд от ибей, а на мен са ми обявили, че на 6-ти ще ми вземат парите от PayPal акаунта от основния ми източник, а аз там имам и банкова сметка и 3 карти там. Мога да блокирам сумата след при тяхната транзакция, но така нарушавам правилата на ибей. Те самите си ме предупредиха, че ако не платя парите може да доведе до закриване на акаунта ми. Не, че е кой знае какво де, но акаунта ми е с над 200 бр. позитивен фийдбек + това сигурно няма да мога отново да се регистрирам с този адрес или банков акаунт, а аз намирам добри неща и често използвам и ей за покупки. Не знам и до какви последствия ще доведе подобно действие от моя страна, може да се окажа един ден подсъдим по дело за няма и 500 паунда...
Не знам.... Просто никога не съм мислил, че ще се стигне до такава схема и ще изпадна в подобна ситуация. Най-тъпото е, че след 20 дни се прибирам в БГ и можех да си му търся пазар на тоя обектив и въобще да не се занимавам с английски ментета [smilie8]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »