Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Добър избор ли е Sony a6500 за заснемане на 4к видео?
Автор: DiDokal   
Дата:   02-02-17 03:40

Здравейте!

От 2-3 седмици чета форуми и сайтове, гледам видеа, сравнявам обективи и колкото повече се ровя, толкова повече се затруднявам с избора.


Първо гледах Panasonic GX8 (въпреки бруталните оферти в амазон за 700евра GX8 + 12-60), но се отказах защото качеството на видеото е по-кофти спрямо това на а6500 и "лимита" на ISO-то е около 800, докато при а6500 е 1250. По същата причина нямам и голям интерес към GH4. GH5 изглежда брутална, но само тялото ще дойде към 2400€+-?


По-малкия брат а6300 е също супер избор, но няма стабилизация, тъч скрийн и прегрява. Тези три неща са достатъчни, за да се насоча към а6500.

Огромния проблем обаче на а6500 (и на всички сонита мисля) са обективите. Няма избор, мега скъпите и пазара втора ръка е оскъден.


Да речем, че сложа метабонеса и прасна моите никонски обективи. Директно губя AF при видео. Тук имам един въпрос. Имам някакъв опит в заснемането на видео, но само с дрон (фантом 3) и както предполагам се досещате там е малко по-различно.
Въпроса ми е следния: могат ли да се получат добри кадри с ръчен фокус. Чета на различни места, че ръчния фокус е дори предпочитан при заснемането на видео. Това обаче не е ли остаряло? Сони разполагат с прекрасен следящ AF при видео.
Вие които заснемате видео... само ръчни фокус ли ползвате? Ако да защо? Ще се радвам ако някой си даде мнението за ръчен/авто фокус при видео.


Ето кои обективи гледам:
Sony SEL 20mm F2.8 - 280€
Sigma ART 19mm F2.8 - 186€
Sigma 30mm f/1.4 DC DN Sony E - 360€
Sony E 50mm F1.8 OSS - 240€
Sigma 60mm F2.8 - 160€
Sony AF E 16-70mm F/4 - 685€
Sony 10-18 F4 - 650€

Аз така го виждам за сега
16-70mm F/4 + 30 F/1.4 + 20 F/2.8 или 19 F/2.8


Освен всичко написаното. Какво ще кажете за Fujifilm XT2? Тези дни ще разгледам всичко за нея.


Ще снимам подобни видеа:
https://youtu.be/UYeFnEHwgBE

https://youtu.be/VUkFH_mcjYk



Надявам се да не е било много дълго, но по-кратко и ясно май не можеше да стане. Благодаря ви!

Отговори на това съобщение
 Re: Добър избор ли е Sony a6500 за заснемане на 4к видео?
Автор: GenaDP   
Дата:   02-02-17 03:48

За подобни видеа АФ не ти трябва.

Отговори на това съобщение
 Re: Добър избор ли е Sony a6500 за заснемане на 4к видео?
Автор: stef7   
Дата:   02-02-17 07:28

Да ползва се само ръчен фокус, обсъждали сме го много пъти тук. Ако се разровиш ще намериш доста писано по темата. Включително и от наши професионалисти в областта.
Първо защото не ти трябва и второ защото ръчния е за предпочитане в огромната част от случаите. Последното поколение камери имат много добър автофокус но все още не е приложим във всички случаи. А и не е необходим. Тъй като сега си на тема избор на камера, може да гледаш примерно големия тест на автофокус при различните камери които направи съвсем скоро Philip Bloom.

https://www.youtube.com/results?search_query=philip+bloom+autofocus


Dave Dougdale също има някои по-малки тестове.
https://www.youtube.com/watch?v=SkAceOoFZg8

https://www.youtube.com/watch?v=qNxP7hfQR2c

https://www.youtube.com/watch?v=iOUtRfpqJp8


Brandon Li казва че ползва автофокуса на Сони А6500 когато качи камерата на Gimbal. Той споделя каква Сони техника ползва, какви обективи в какви ситуации. Харесвам стила му и това което снима:

https://www.youtube.com/watch?v=H7m9rpp-dYw

https://www.youtube.com/watch?v=v72ZCEmO_bM


И Philip и Brandon са доста добри професионалисти и отделят време да пишат и снимат за техническата част на занаята и то основно насочена към съвременните достъпни фото/видео хибридни камери. Dave е фокусиран основно в техническата част, но също снима професионално.

Избора е индивидуален. От тези които си посочил, вероятно също бих избрал Sony A6500. Но чета проблема с прегряването не е съвсем решен, по-скоро замазан :). Фуджи XT2 а и XT20 са основно за хора за които видеото е по-скоро допълнение към фотото. Като фотографски камери са по-добри. Ако се гледа предимно като за видео, предпочитам сони Панасоник. Имат повечко благинки, GH5 казват е поне един стоп по-добър за видео от GH4. Като му се сложи буустър това ще рече че 3200 ИСО са чисти без шум, 6400 ИСО ще има малко шум, но нищо непреодолимо, просто NeatVideo ще трява да играе. Обичам да снимам нощем и ситуациите в които ми се налага да използвам ИСО по-високо от 6400 почти нямам. А съм мързелив и използвам често китов обектив на ф4 примерно. Ако се използват добри светли обективи, почти няма да има ситуация където GH5 да не може да се справи. Но бих изчакал да излезе за да се видят цени и ревюта.

Да избора е труден защото вече има толкова много добри камери : )

Обективите са ти най-малкия проблем. На безогледалки може да слагаш всякакви. Така че може да си имаш един два три с автофокус по-скоро за фото, останалите на ръчен. Доколкото разбирам ти си имаш Никонски, които са много добри. За всякакви системи ползвам китовите им обективи, масово подценявани. Затворени са достатъчно добри особено за видео, където резолюцията не е чак толкова важна и голяма. За по-отворено избора е огромен и част от удоволствието с безогледалките е да експериментирам с различни обикновено евтини обективи. На цената на един добър модерен обектив може да купиш цялата линия обективи на Carl Zeiss Jena примерно, които в огромната си част вадят отлични цветове, контраст, боке. Но Никон, Старите Канон FD, Pentax, Минолтс са дори по-добри. Абе възможностите са неограничени.


Отговори на това съобщение
 Re: Добър избор ли е Sony a6500 за заснемане на 4к видео?
Автор: Simbon4o   
Дата:   02-02-17 08:55

Ако се ползва гимбал ръчния фокус вече не е опция :) аф си трябва и тази камера си има. Аз ползвам а6300 на гимбал и съм доволен.

Отговори на това съобщение
 Re: Добър избор ли е Sony a6500 за заснемане на 4к видео?
Автор: kvakioh   
Дата:   02-02-17 14:05

Sigma ART 19mm F2.8
Sigma 30mm f/1.4 DC DN Sony E
Тия да се гледат от твърдите. 20/2.8 не е по-добър или нещо повече от сигмата 19.
ЗА Никон мисля, че обявиха, че си има проблем с адаптора. Официално.
За видео мисля, че си е достатъчно А6500. Както и Панасоник GH4. Поне това съм виждал, че се ползва от по-малките безогледалки. но не снимам видео и не ползвам такава функция.

Отговори на това съобщение
 Re: Добър избор ли е Sony a6500 за заснемане на 4к видео?
Автор: DiDokal   
Дата:   04-02-17 02:48

Благодаря ви за отговорите!

Авто-фокусната система със сигурност не е перфектена, но ще ми е от голяма полза. Дори и да не ползваш гимбал примерно защото камерата има стабилизация, при заснемането на движещ се човек без АФ, ще е направо мъка предполагам.

Май докато не взема камерата и не започна да правя видео, няма да мога да преценя дали на мен ми е супер важен авто фокуса.

Sigma ART 19mm F2.8 отпада като вариант защото като го сложиш на а6ххх серията, се превръща в 28мм., а мен това грам не ме устройва защото идеята е да имам по-светъл 20мм и по-светъл 30мм, който е Sigma 30mm 1.4.

Погледнах набързо самсунг нх1, доста ме впечатли, но и там положението с native обективите не е много розово.

Иначе аз много обичам да снимам с ръчни обективи. Сегашния ми Никон обаче супер много ме ограничава заради отсечка и ако взема Сонито направо ще се рода с неговите възможности. Панасониците предполагам са на същото ниво в това отношение?



Публикацията е редактирана (04-02-17 02:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Добър избор ли е Sony a6500 за заснемане на 4к видео?
Автор: Pavlov   
Дата:   04-02-17 09:31

"Sigma ART 19mm F2.8 отпада като вариант защото като го сложиш на а6ххх серията, се превръща в 28мм., а мен това грам не ме устройва защото идеята е да имам по-светъл 20мм и по-светъл 30мм, който е Sigma 30mm 1.4."

Малко ти е грешна логиката [smile] . 19/2.8 не се превръща в нищо, остава си 19 мм, просто на кропка и на фулфрейм дава различен зрителен ъгъл. То по тази логика и 30 мм става 45 ...
Избери си първо с какъв размер матрица ще си, и според нея си подбирай дължините на обективите. Тези приравнявания на фокусни разстояния имат смисъл само ако сравняваш тела с различни размери сензори.

Отговори на това съобщение
 Re: Добър избор ли е Sony a6500 за заснемане на 4к видео?
Автор: Simbon4o   
Дата:   04-02-17 12:54

Май е добре да се почете малко повече преди да се дават толкова пари [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Добър избор ли е Sony a6500 за заснемане на 4к видео?
Автор: Eye_Contact   
Дата:   04-02-17 13:31

Didokal
Първо не си споменал какво ще снимаш а и от писанията ти става ясно ,че грам не разбираш от Видео и ай фон 7 с 4К видео ще ти свърши работа .Това за Паната Гх4 и Г8 за исото от къде го измисли .Най-добрият авто фокус при видео все още имат каноните с тяхната дуал пиксел .Но 4К предлагат само в Мк4ка 5Д и в 1дхмк2 .Сонито не е лош вариянт ама ако не знаеш как да го ползваш само ще налееш едни пари .

Отговори на това съобщение
 Re: Добър избор ли е Sony a6500 за заснемане на 4к видео?
Автор: Simbon4o   
Дата:   04-02-17 14:34

Аз ползвам А6300 със 10-18, 18-55, 35 1.8 сони обективи и един 60 2.8 сигма. За мен е добра комбинация.

Отговори на това съобщение
 Re: Добър избор ли е Sony a6500 за заснемане на 4к видео?
Автор: georgioiv   
Дата:   04-02-17 16:06

Малко лични впечатления, защото ползвам едновременно четири системи или по-скоро три системи и dji дронове и осмо. Панасониците имат брутална стабилизация, не прегряват, но са силни "на светло", заради по-малката матрица. Снимах един фестивал с осмо, с канон кропка, със сони а7 и с панасоник гх80. Нямам гимбъл и сонито и канона снимах със статив, като от време на време се разхождах със статива. Панасоника без статив, от ръка и като втора камера ползвах осмо. На финала - кадрите от панасоника и от осмото са плавни, а от сонито и канона - само на статив стават за гледане. Великолепен обектив за видео, за сонито е 28/2. Но това за А7, за кропка не знам как ще е... Недостатък на малкия панасоник е липсата на микрофонен вход и малък зрителен ъгъл при видео. Иначе, дори и с китовия обектив е [smitten]

Отговори на това съобщение
 Re: Добър избор ли е Sony a6500 за заснемане на 4к видео?
Автор: DiDokal   
Дата:   06-02-17 02:40

Определено не се мисля за специалист в тази област и е съвсем възможно да греша в някой неща.

За сигмата грешката е моя, не съм обърнал внимание, че става на въпрос за е маунт фулфрейм.

Eye_Contact
Да, аз сега започвам да се занимавам с видео, но това с айфоня си е пълна гавра да го кажеш. Ако беше така щях да си ползвам моя самсунг за видео и за снимки и нямаше да си губя времето да чета... По същата логика да си бях взел и дрон за 50евро и да лепна телефона с тиксо... сигурно пак щеше да ми върши работа...

И от 2-та панасоника съм останал с впечатление, че след 800iso шумът е по-голям отколкото при сонито. Сонито дава повече детайл при всички положения.

Що се отнася до стабилизацията, дори и fuji xt2 има по-хубава от сонитата.

Когато смених първия си dslr (pentax kx), заех къде са му слабите места и какво трябва да има новата ми камера.

Не мога да направя същото сега, защото никога не съм имал камера за видео.



Публикацията е редактирана (06-02-17 02:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Добър избор ли е Sony a6500 за заснемане на 4к видео?
Автор: lamerko   
Дата:   06-02-17 03:35

Какво значи стабилизация на Фуджи? Тялото не е стабилизирано, а всичките им твърди обективи също нямат стабилизация, както и някои широки зуумове. Така или иначе бих си взел стедикам ако се зарибя за видео - ще видим по-нататък :)

За панасониците - чувал съм и съм виждал само добри неща, когато става върос за видео, но все пак това не е материя, която мога да кментирам :)

Отговори на това съобщение
 Re: Добър избор ли е Sony a6500 за заснемане на 4к видео?
Автор: simbon4o   
Дата:   06-02-17 08:23

Като цяло добре си се ориентирал. Сонитата все още дават най-добра картинка за видео, ако знаеш как да си я извлечеш. Панасониците са супер също, но на по-тъмно понаиздишат. От останалите марки фуджи Х-Т2 е първата стъпка на тази марка във видеото и не е зле, но не е по-добре от първите две. Ако акцента на заниманието е видео сони и панасоник са марките. Канон също имат добри неща за видео, но нищо в ниския клас. Можеш да се мъчиш с някакви хак софтуери, но според мен е умряла работа... не получаваш нищо кой знае какво, само сложни и тежки работни процеси без кой знае какви качества на материала, без слоу моушън, без 4К...

Отговори на това съобщение
 Re: Добър избор ли е Sony a6500 за заснемане на 4к видео?
Автор: DiDokal   
Дата:   06-02-17 12:15

Грешка... за стабилизацията на E M1 Mark 2 ставаше на въпрос - https://www.youtube.com/watch?v=cE2__Xlx8Yo&t


Горе долу разбирам коя камера какво може и сега се питам коя ще ми е достатъчна.

Каноните в общи линий съм ги отписал защото аз търся 4к, а 2те камери които снимат в 4к знаете какви пари са.

simbon4o, на теб а6300 някога прегрявала ли е при запис на видео? Лятото предполагам е проблема само?

На панасоник native обективите като цяло по-хубави или по-лоши са от тези на сони, който съм цитирал по-горе?

Гледам gh5 вече го има в няколко магазина и може да си го поръчаш (ще ти го пратят чак в края на март) за 2к евро.

Отговори на това съобщение
 Re: Добър избор ли е Sony a6500 за заснемане на 4к видео?
Автор: DiDokal   
Дата:   06-02-17 12:37

sony a6500 за £1,030.00 в amazon.co.uk. Жалко, че не праща извън Англия.



Публикацията е редактирана (06-02-17 12:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Добър избор ли е Sony a6500 за заснемане на 4к видео?
Автор: zbonev   
Дата:   06-02-17 18:19

Ако доставката е проблема има си начин: Габко.

Отговори на това съобщение
 Re: Добър избор ли е Sony a6500 за заснемане на 4к видео?
Автор: simbon4o   
Дата:   06-02-17 18:54

А6300 прегрява, така беше и А7р2. Последния обаче с няколко фърма го пооправиха. Все пак тези камери си искат външно захранване с дъми батерия, за да няма проблеми. Иначе се изпичат при дълги тейкове. Там панасониците ГН4 и вероятно новия ГН5 ще са по-добрия вариант.
Като обективи няма драми и при сони и при панасоник. Сонските са дори по-евтини някои от тях.
А6300 не ми е прегрявал на гимбала, явно като се движи от течението се поохлажда. На статив - не е оферта. Има и друго, А7р която един път не ми е прегрявала, а съм я оставал на статив на слънце да снима по 30мин няколко пъти подред, последно и сложих 90 2.8 макрото дето е за Е байонет и започна да прегрява... предполагам трябва фърм ъпдейт, но ... не съм търсил решение понеже не съм се засилил да купувам конкретния обектив.

ПС сори за кирилицата където не и е мястото, но тъпия форум от известно време не ми дава да пиша на латиница и не ми се занимава да разбера защо...

Отговори на това съобщение
 Re: Добър избор ли е Sony a6500 за заснемане на 4к видео?
Автор: kiten   
Дата:   06-02-17 22:55

simbon4o как така A6300 загрява а по-старият модел A6000 не загрява? [smilie18] Питам от опит, понеже миналата година снимах цяла сватба с 6000, като крайния материал бе повече от три часа фул hd и месеца бе август. Тотална жега. Формуера даже не бе и последния, та всичко е до настройки.

Отговори на това съобщение
 Re: Добър избор ли е Sony a6500 за заснемане на 4к видео?
Автор: simbon4o   
Дата:   06-02-17 23:42

Не съм се питал много по въпроса [smilie5] можеби, защото само от вън си приличат, а вътре са различни. Просто А6300 прегрява лесно. А6000 също загрява и му излиза знака за прегряване, това че твоята бройка не го е направила може да се дължи на много неща...
А6300 е най-прегряващата камера до момента, има дори изгорели матрици от това. Въпреки това с външна батерия - цялата ми лекция във фотосинтезис беше заснета с тази камера и нямаше грижи(разбира се с външна батерия).

Отговори на това съобщение
 Re: Добър избор ли е Sony a6500 за заснемане на 4к видео?
Автор: stef7   
Дата:   07-02-17 09:48

Всички прегряват, А6000 също. Но за повечето случаи и видео това не е чак такъв проблем, защото дубли или видео снимано без прекъсване повече от 20-30 минути се ползват рядко - при някои репортажи, спорт ,лекции както казва Simbon4o. И за този тип снимки Сони А6000 серията определено не е най-подходящата камера. Не знам как е при сватбите но при повечето видеа се снима в рамките на 10тина секунди до 3-4 мин. максимум. След това има някакво прекъсване и това дава възможност на камерата малко да се поохлади.

Добре е да се знае че прегряването идва не от сенсора, който така или иначе си е в режим LiveView, т.е. семплира се поне 24 кадъра в секунда независимо дали снимаш видео или просто гледаш в LCDto или визьора, а от процесора. Поради тази причина снимането на 4К видео ще доведе до прегряване по-бързо защото процесора е натоварен повече и отделя повече топлина. При A7S например като снимаш вътрешно 4К видео може да прегрее. Ако снимаш обаче на външен рекордер 4К или HD вътрешно, това никога не се случва.

Много помага да се облекчи проблема ако LCDто се отдели от задната част и се повдигне малко. Още по-добре ако нещо духа отзад :). Сега чувам и че и махането на батерията помага. Явно всичко каквото помага на топлоотделянето ако не изцяло то частично облекчава проблема.

Update на Сони за А6300 просто разхлабва малко температурните граници, преди е изкарвало съобщението и изключвало камера при по-ниски температури сега при по-високи.:) При А6500 може и да има и някакви допълнителни вътрешни хардуерни подобрения. Но доколкото чета проблема още не е решен изцяло, има случаи на прегряване и на А6500.


Отговори на това съобщение
 Re: Добър избор ли е Sony a6500 за заснемане на 4к видео?
Автор: марвес   
Дата:   07-02-17 09:58

https://www.youtube.com/watch?v=-kCJgPe2GQc

Отговори на това съобщение
 Re: Добър избор ли е Sony a6500 за заснемане на 4к видео?
Автор: IvanSlavov   
Дата:   07-02-17 10:02

При сватбите се снима, МНОГО :) [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Добър избор ли е Sony a6500 за заснемане на 4к видео?
Автор: nod_fraction   
Дата:   15-03-17 15:14

Относно прегравящите Sony-та:
а6000 - максималната производителност на сензора и процесора е Full HD при 50MBps, XAVCS на SDXC карта.
а6300 - съвсем различен сензор с много повече stuff по него, XAVCS с до 100BMps (ако не се лъжа, поправете ме), и е нормално да пърже яйца при над 20-30 минути запис на Full HD, за 4К да не говорим.
а6500 - сензора е същия като на 6300, но разликата е в работата на процесора - доста от нещата, с които се занимава процесора на а6300 са offload-нати при а6500 и реално тя трябва да има по-малко проблеми с прегряване. Да ама не (поне в моя случай), така че... Sony са ми тъмна Индия чисто като техническо изпълнение на камерите. O_o

Отговори на това съобщение
 Re: Добър избор ли е Sony a6500 за заснемане на 4к видео?
Автор: Simbon4o   
Дата:   15-03-17 18:27

С риск да се повторя :)
А6500 е А6300 със стабилизация на сензора и нови менюта. Прегряването и на двете е еднакво горе долу като на 6500 имаш опция да си решиш колко топло искаш да стане преди да изключи. Има в менютата опция да вдигнеш градусите на които спира да записва.

Все пак тези камери предлагат качество на 4К записа доста над почти всичко останало, дори се справят много добре на тъмно. Лошото е, че това е на цената на ролинг шътър и то доста сериозен, не колкото на канон 5д4 но си е голям. Също така незнайно защо 1080 записа им е скопен като детайл дори спрямо А6000. Не е фатално, но при директно сравнение личи. Това разбира се намалява ролинг шътъра на 1080 запис доста и там почти няма такъв. Слоумо-то бива, зле е като детайл но е като това на ГН4 примерно.

На тъмно при 4К запис тези кропки държат до 12800исо без никакви проблеми, много близо е до А7с като перформанс. 25600исо също е използваемо, ако ще се ползва като 1080.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »